The Deuce: Špína Manhattanu

• USA The Deuce
USA, (2017–2019), 25 h 20 min (Minutáž: 58–86 min)

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Zoe Kazan, Margarita Levijeva, Lawrence Gilliard Jr., Don Harvey, Kim Director, Method Man, Michael Lombardi (více)

Série(3) / Epizody(25)

Dramatický seriál z originální produkce HBO z dílny Georgeho Pelecanose a Davida Simona, v jehož hlavních rolích excelují James Franco a Maggie Gyllenhaal, sleduje příběh legalizace a následného vzestupu pornoprůmyslu na newyorském Times Square, od počátku sedmdesátých do poloviny osmdesátých let minulého století. Seriál zkoumá milníky bouřlivého světa, z něhož se v Americe stane miliardový sexuální průmysl. (HBO Europe)

choze

Někdo se rád vrací do Bradavic, někdo do Středozemě nebo na Pandoru z Avatara a já mám velkou slabost pro špinavý New York 70. let, jak ho líčí Přání smrti nebo Taxikář (a na druhém místě pro Hongkong přelomu 80. a 90. let). Přestože reálně bych tam žít moc nechtěl, protože to tehdy bylo hlavní město rakoviny plic a přepadávání v metru. Tenhle seriál mi dopřává bezpečné výlety do tehdejších newyorských ulic, barů, bordelů a pornokin a mezi pestrou společnost, která je obývá - prostitutky, pasáky, policajty, mafiány, barmany a pornofilmaře. Druhou velkou atrakcí seriálu je zachycení rodícího se pornoprůmyslu, který spolu s bordely rekrutuje právě prostitutky a jejich pasáci se musí přizpůsobit. Seriál nemá velký dramatický příběh (což může leckoho hned zkraje odradit), je to volně plynoucí kronika a časoprostorová cestovka, která má naprosto luxusní výpravu. A kde jsou vám průvodci sympatické postavy v podaní spolehlivých herců v čele s Jamesem Francem (v dvojroli dvojčat, která dokáže perfektně herecky oddělit) a Maggie Gyllenhaal, hrající prostitutku, co se přes hraní v pornofilmech propracuje na jejich režisérku s uměleckými ambicemi. K tomu šťavnaté dialogy a samozřejmě nahota. První série neměla chybu, v druhé mě zajímala primárně filmařská linka (natáčení feministické pornoverze Červené Karkulky) a klidně bych oželel nudné linky aktivismu a otvírání luxusního gay baru. Uvidíme, co třetí řada, v níž se děj přesouvá do osmdesátek a porno se přesouvá na videokazety a tím pádem z pornokin do domácností. ()

rikitiki

Proč, proboha, hraje James Franco dvouroli? Která je úplně zbytečná, kromě toho, že se na sebe občas samožersky usměje? Už takhle je jeho postava chabá, bez výrazného charakteru nebo zápletky, tak proč ji ještě zbytečně tříštit? Na rozdíl od něj, Maggie Gyllenhaalová předvádí mnohem větší herecké zapálení (také podstatně víc ze svého těla - odvážná), ale musím uznat, že má také mnohem zajímavěji napsanou postavu. Scény s Francem jsem postupně spíš prozívala (jeho roztomilý úsměv vážně neutáhne celý seriál), a těšila jsem se, až se na plac vrátí Maggie. _____ Skvělá je atmosféra i kostýmy, ale děj nic moc. Jen popisuje situace z pornoprůmyslu, nerozvíjí žádný zajímavý příběh. SHRNUTÍ: Jaký byl svět, než se porno dalo stáhnout z internetu. ()

Forsberg11

Skvelý seriál, ktorý v mnohých smeroch pripomína legendárny The Wire. A to pravdepodobne predovšetkým vďaka Davidovi Simonovi, Richardovi Priceovi a Georgovi Pelecanoseovi, ktorí v ňom majú psrty. Aj keď to samozrejme nie je až tak dokonalá a vymazlená záležitosť. Napriek tomu je The Deuce jeden z najlepších novodobých seriálov a je absolútne zrejmé, že HBO a tvorcovia si dali maximálne záležať. Výborný výber hercov, verné lokácie, super dialógy a zaujímavé zápletky. Každá epizóda je vynikajúcim filmovým zážitkom. P.S. James Franco je tu perfektný. Druhá séria musí byť samozrejmosť. 85 %!! ()

grogodil

Takto sa rozprávajú komplexné veľké príbehy. V tomto je meno Paula Simona v titulkách proste záruka, že dostanete bohatý, premyslený a spletitý epos, ktorý si pozvoľna buduje autentickú atmosféru danej doby, miesta a rozvíja živé postavy do takej hĺbky, ako iné seriály len môžu snívať. V umení vystihnúť charaktery postáv tak, že máte pocit, že im vidíte do duše a do hlavy, v tom je aj The Deuce znova bezkonkurenčné... A v momente, keď začne úplne magických a dokonalých posledných cca 10 minút, tak si s citeľnou dávkou katarzie povzdychnete, že toto bol seriál, ktorý človek nesledoval, ale žil. Že ste tie postavy poznali a prežili tú dobu v tých zafajčených pajzloch so všetkými tými šlápotami, pornohviezdami, barmanmi, štamgastami, pasákmi a gangstermi.f ()

Nin

Komplexní a (miminálně zdánlivě) velmi realistický příběh o prostitutkách, pasácích, počátcích porna a tak dále v 70. letech. Je to skvěle napsané, perfektně zahrané a celkově je to prostě mimořádně kvalitní a zábavná seriálová lahůdka, která má nakročeno stát se podobnou legendou jako The Wire. (9/10) ()

• Inspirací pro seriál byl pro Pelecanose a Simona muž z New Yorku, asistent manažera lokací Henry Johnson. Dotyčný tvůrcům vyprávěl své zážitky, jak v 70.letech vedl pro mafi několik barů a masážních salonů na Manhattanu. Něco byla pravda, něco nea ale filmaře to zaujalo natolik, že podle toho začali točit. (cmenda)
  • Vzhledem k tomu, že se děj točí kolem pornoprůmyslu a je tedy plný erotickýh scén, byla na plac přizvána koordinátorka intimity. Ta hercům pomáhala, aby během choulostivého natáčení nebyli ve stresu. (cmenda)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)