The Deuce: Špína Manhattanu

• USA The Deuce
USA, (2017–2019), 25 h 20 min (Minutáž: 58–86 min)

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Zoe Kazan, Margarita Levijeva, Lawrence Gilliard Jr., Don Harvey, Kim Director, Method Man, Michael Lombardi (více)

Série(3) / Epizody(25)

Dramatický seriál z originální produkce HBO z dílny Georgeho Pelecanose a Davida Simona, v jehož hlavních rolích excelují James Franco a Maggie Gyllenhaal, sleduje příběh legalizace a následného vzestupu pornoprůmyslu na newyorském Times Square, od počátku sedmdesátých do poloviny osmdesátých let minulého století. Seriál zkoumá milníky bouřlivého světa, z něhož se v Americe stane miliardový sexuální průmysl. (HBO Europe)

krauset

Patří k velké přednosti The Deuce, že svůj předmět dokázal zobrazovat bez sexuálního mravokárství. Abby propůjčuje hlas němým a seriál se nestaví na stranu spořádaného člověka, ale nezamlčuje  ani  nebezpečí nočního života tohoto typu. Seriál se vyhnul moralizování, ale nebyl ani lacině nostalgický a prahnoucí po 70. letech (jak se najednou zjednodušující závěr snaží namluvit). I přes něj byl The Deuce jak ve své poslední sérii, tak po dobu celého seriálu jedním z nejživějších, nejoriginálnějších, nejkomplikovanější, nejpromyšlenějších dramat a já doufám, že ho nepostihne osud pornokin, které postupně mizí z paměti. Recenze 2. a 3. řady na TVZone. ()

Necrotongue

Nakonec se ukázalo, že oficiální obsah HBO Europe k seriálu příliš nepasuje. Rozvoj pornoprůmyslu tady byl po většinu času ne na druhé koleji, ale až na tom úplně posledním nástupišti. Šlo spíše o neuhlazenou kroniku centra New Yorku, která mě po většinu času hodně bavila. Maggie Gyllenhaal a James Franco ve svých rolích jasně vyčnívali a já jsem si seriál i přes slabší druhou sezónu užil. ()

Kaluž

David Simon a Richard Price dali znovu hlavy dohromady a sepsali další televizní lahůdku. Maggie Gyllenhaalová je tu dokonalá a James Franco si to duo kníračů užívá jako nikdy. Historky z podsvětí sexuálních služeb na úsvitu pornoprůmyslu se spoustou výborně napsaných figurek, jeden z favoritů letošní seriálové sezóny. /// 2. sezóna /// Chlupaté šukáníčko na Manhattanu podruhé a furt dobrý. Jen tak dál! ()

Nin

Komplexní a (miminálně zdánlivě) velmi realistický příběh o prostitutkách, pasácích, počátcích porna a tak dále v 70. letech. Je to skvěle napsané, perfektně zahrané a celkově je to prostě mimořádně kvalitní a zábavná seriálová lahůdka, která má nakročeno stát se podobnou legendou jako The Wire. (9/10) ()

Spiker01

Původně mělo, lépe řečeno mohlo, zůstat u ohodnocení Pilotu, ale Deuce mě tak zaujal, že jsem se rozhodl s chutí pokračovat, vlastně mě to pak chramstlo, že jsem ani nevěděl jak. HBO do toho opět šláplo rovnýma nohama, tentokrát přímo do porna a přesně ve svém tvrdošíjném stylu a jsem rád, že seriál nepotkal podobný osud jako Scorseseho Vinyl a dočkali jsme se dalších řad. Už jenom ten dříč James Franco si to zaslouží, jelikož každá jeho scéna (navíc hraje dvojroli) stojí za to a člověk se u jeho první interakce ihned vtáhne do děje. Čeká nás nový kult Špíny z Baltimoru? Ten český název by o to zájem měl. (PS : Málo Zoe Kazan, proooklatě málo. Ještěže mě namlsali v Pilotu.) Druhá série začala velice pomalu a rozvlekle, takže jsem se i přistihl, že se na další díl po týdnu extra netěším a někdy mi unikl úplně. V druhé polovině se to však zas pořádně rozjelo a jelikož v poslední době hrozně žeru Jamese Franca, jeho dvouroli jsem si zde opět neskutečně užil a celkově mě bavil směr, jakým se tvůrci rozhodli vydat, tedy skok o pět let dopředu. Horší než první série určitě, ovšem nakonec ne nijak zvlášť. James Franco se však nakonec objevil i potřetí a naposled v seriálu, který ve své závěrečné sezóně pozabíjel více postav, než v kdejaké gangsterce (samozřejmě i zde gangsteři jsou). 8 dílů bylo určitě optimálních, ačkoliv se ani tentokrát HBO nevyvarovalo hodinových dílů a sem tam bych krátil. Závěrečný medailonek byl ovšem přesnou ukázkou toho, jak zakončovat seriály. Tři sezóny plně postačily a ani ty to neměly pravděpodobně vzhledem ke sledovanosti jisté. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | ()

• Inspirací pro seriál byl pro Pelecanose a Simona muž z New Yorku, asistent manažera lokací Henry Johnson. Dotyčný tvůrcům vyprávěl své zážitky, jak v 70.letech vedl pro mafi několik barů a masážních salonů na Manhattanu. Něco byla pravda, něco nea ale filmaře to zaujalo natolik, že podle toho začali točit. (cmenda)
  • Vzhledem k tomu, že se děj točí kolem pornoprůmyslu a je tedy plný erotickýh scén, byla na plac přizvána koordinátorka intimity. Ta hercům pomáhala, aby během choulostivého natáčení nebyli ve stresu. (cmenda)
  • The Deuce je slangový výraz pre 42 druhú ulicu v New Yorku. Tak isto je to odkaz autorov na "dvojicu", v  seriáli vystupujú dvaja bratia - dvojičky, ktorých hrá James Franco. (_marduk_)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)