Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

RichB972

Moje první setkání nejen s Hayao Miyazaki, ale i celkově s japonským anime. Film zaujme a diváka přenese do fantazie stejně jako samotnou 'Chihiro (Sen)'. Ocenil bych ale lepší vnitřní příběh - čistě přirozený (bez kouzel a přeměňování - tolik využívaných v jakékoliv pohádkové a anime tvorbě obecně). 80%   Netflix, HD, původní znění s titulky ()

Bagimanek

Asi těžko si vybavím film, při kterém bylo použito tolik fantazie, jako právě v tomto případě. Z počátku jsem očekával poměrně normální příběh a začátek byl poměrně klidný a pomalý, ovšem po proměně rodičů na vepře jsem se nestačil divit. Jedno z nejhezčích anime děl, které jsem kdy viděl, art je opravdu skvělý. Scénu ve vlaku, která proběhne beze slov a mi pár minut jen sledujeme jak ubíhá krajina a máme možnost si po tom obrovském zmatku odpočnout, nasát atmosféru a užít si nádherný vizuál je asi nejlepší pasáží filmu. Občas na mě byl ovšem film až moc "střelený", nevím jestli bych ho pouštěl dítěti, obával bych se, že z něj bude mít trauma, já sám jsem malé měl, když jsem poprvé uviděl Yubabu. ()

Lilith03

Film, který mnohé nalákal na anime, zároveň nejznámější anime snímek a jeden z těch nejlepších a nejkvalitnějších. Funguje tady naprosto všechno, tenhle fantasy svět by strčil do kapsy i Harryho Pottera a další. Svět fantazie je kouzelný, ale místy i temný, zábavný i poučný. Cestu do fantazie mohu doporučit každému, kdo chce zkusit něco nového. ()

Lendak

Nikdy sa mi predtým nestalo, že by som počas záverečných titulkoch necítil nič iné, len smútok a prázdnotu. Z toho, že to už končí a ja musím odísť z tohto nádherného sveta a aj keby som sa tam vrátil, už by to nebolo tak ako predtým. Mijazaki je legenda svetovej kinematografie a ja už chápem prečo. Taký živý a bohatý svet, bez nejakej predlohy, sa vo filmoch len tak nevidí. Východná animácia sa od tej západnej vo veľa veciach líši, ako aj to, že nie vždy je potrebný happy end, aby dokázal film človeka dojať. Ďakujem Vám, Pán Hajao. S kľudným srdcom môžem povedať, že môj život po tomto filme už nebude rovnaký. V dnešnej hektickej a vystresovanej dobe je dôležité, aby človek raz nasadol na vlak a vydať sa svoju Cestu do fantázie. Dal by som hocičo za to, aby som to mohol vidieť naživo v kine. ()

F2003F

Najkrajšia rozprávka akú som kedy videl a zároveň najväčšie animované dobrodružstvo aké som prežil. Ten pocit, keď po skončení len ostanete nemo zízať a s dojatím prestať nachvíľu uvažovať a následne pomaly vstrebávať čo sa práve odohralo. Excentricky nezabudnuteľný zážitok nadýchaný výsostným čarom vplývajúcim na emócie v značne stráviteľnej miere. Nečakal som, že ma to dokáže znovu dostať podobným efektom ako kedysi a nakoniec som dostal ešte viac intenzívnejšiu nádhernú jazdu s umelecky azda najvyšperkovanejším vkusom a predstavami širokého spektra všemožných výmyslov úžasne zapadajúcich do precíznej štruktúry príbehu postavenej najmä na perfekcionizme v detailoch. Rovnako som vôbec nečakal, že by ma mohlo na tom niečo dojať, lenže toto lahodné potešenie pre oči a vnem ma vtiahlo natoľko až vo mne prebudilo citové pochody hodné skutočného uznania. Totiž funkčnosť Spirited Away je namieste vo vysoko prínosnej miere s okázalým dôsledkom. Vytvára dojem poznania nevídaných rozmerov ľudskej fantázie a možnosť preniesť sa na okamih späť do detstva (nevinného uvažovania o svete). V diele vidím z každej strany neopísateľne rozvinuté alegórie, ktoré sa dajú chápať a vnímať rozlične niekoľkými spôsobmi pre každého po svojom. Dávno som nezažil niečo podobné (obzvlášť pri animáku) a len veľmi zriedkavo tak obrovské presvedčenie, že ani päť hviezd jednoducho nestačí na dostatočné vyjadrenie významného duševného i srdečného prínosu tohto skvostného prostriedku na malé/milé premiestnenie sa v čase a priestore. Zážitok ako lusk. Až mi je ľúto, že sa nedá vrátiť späť a dokázať prežiť ho znovu poprvé poriadne a bez nárokov zo získaného vyberavého štýlu, ktorý dnes moc ovplyvňuje prvky kritérií pre film. Je pravda, že mám už čo-to napozerané a konkrétne tu sa stále jedná o absolútne nestarnúci (už cez 20 rokov!) žánrový unikát a tvorcovsky nezopakovateľny efekt súhry vložených prívlastkov a predpokladov. Že vie emočne rozdrviť a vnútorne zapôsobiť s rozvírením pocitov bez jediného zaváhania alebo straty stupňujúco sa nezameniteľnej fascinujúcej putavosti s výrazne strhujúcim rukopisom je úchvatne dychvyrážajúci pôžitok akým sa u mňa nemôže pýšiť žiadny iný animovaný výplod. Nezabudnuteľná jazda.  11/10 ()

Joee

Scénář a děj vážně špičkový doprovozený pěknou animací. Děj se odvíjí velmi svižně a ani na vteřinku vás nepustí. ()

Mravcolev

Hmmmm...opat to dokazal....Miyzaki opat stvoril nieco, co mi neda spavat a iba pri tej najletmejsej spomienke na tento film, mam chut pustit si ho znovu. Genialne charaktery, animacia, hudba, posolstva, ....jednym slovom..FANTAZIA! ()

AcHeRoN

Zase jedinecny zazitok, ktory pretrvava este aj po filme. Zvlastne emociami nabite sceny zanechavaju v divakovi prijemné nezvyčajné dojmy, vlastne tak ako cely film. ()

petrxx

Na tenhle film jsem koukal s kamarádem, který to nevydržel a někdy za polovinou usnul. Je sice pravda, že je dost rozvláčný, ale nádherná hudba a ta atmosféra, mě fakt vtáhla. Miyazaki a jeho tým fakt umí. 5 hvězdiček. ()

Bohulib

Nejde o děj. Jde o úžasnou a krásnou imaginaci. Ten film se mi honil hlavou hodně dlouho. Ani český dabing mi nevadil. ()

MrD

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Skrz naskrz nasáklý fantazií. Plácačkou na mouchy šlehnutá prasata přes čumáky nemají chybu. Průchod mezi živými ploty plnými květů nemá chybu. Yubabina velká hlava nemá chybu. Její sestra proměněná v papírového panáčka přilepeného na rameno Sen(Čihiro) nemá chybu. Vodní lázně nemají chybu. Smrdutý host plížící se potemnělou ulicí nemá chybu. Pan kotelník a jeho saze nemají chybu. Tlustý bůh ředkve ve výtahu nemá chybu. Tenké nožky Sen nemají chybu. Jízda vlakem okolo přejezdu a zvuk bimbání nemá chybu. Zvolání Sen na její rodiče "Just don't get any fatter or they'll eat you!!!" nemá chybu!! Tento animák, povídám vám, nemá chybu.... :-) ()

Jardys88

Dokážete si představit roztomilejší dívenku, úžasnější nápad či překrásnější prostředí než je v tomto dílé, jenž je pastvou nejen pro oči ale i duši? Prozatím mne tento animovaný snímek ze všech dopusud mnou shlédnutých děl od Myiazakiho nejvíce zasáhl. Nápad lázní pro bohy je tím úžasnější, že vypadá opravdově. Vše do detailu propracované a precizní.Nááádhera!!! Byl bych hlasoval klidně i patnácti hvězdičkami kdyby zde byly. ()

štěpule

Wow! Teď jsem se dodívala a nejsem schopná slova! Je to překrásná pohádka, i když, asi ne tak úplně pohádka, spíš animovaný film. Ale každopádně překrásný. Má skvělou animaci, silný příběh a hudba je kapitolou sama o sobě. Perfektně dokresluje celý příběh, každý krok má v hudbě ozvěnu. Doporučuju úplně každému, kdo má rád kvalitní podívanou, i tomu, kdo nemá rád pohádky nebo japonské animáky, tohle je něco výjimečného! Určitě to není naposled co jsem si tenhle film pustila. ()

Kvico

je ťažko povedať prečo som nedal tomuto filmu plné hodnotenie...možno preto, že som si ho v duchu teraz porovnal s Posledným jednorožcom a jednoducho ma on dostal viac...aj napriek výbornej bohatej animácii, zaujímavému a hlbokému príbehu, ktorý nejde len jedným smerom ale je rozvinutý aj do šírky...no skrátka mi to nedá dať tomu 5/5 ()

drdus

Očekávání obrovské, zklamání veliké. Tak bych hodnotil Cestu do fantazie. Opravdu nechápu tak celkově vysoké hodnocení od ostatních. Ano, film obsahoval i pěkné a dojemné chvilky, ale celkově to bylo velmi utahané a stráášlivě nudné. ()

NezPercé

Cesta do fantazie je jeden z prvních japonských/asijských animovaných filmů se kterým jsem se setkal a jako klíč mi otevřel dveře do velice kouzelného místa animovaného světa. Nesmím však zapomenout na mocného zámečníka pana Hayao Miazakiho, který tento snímek vytvořil. Tento milý, pracovitý pán s živýma očima má opravdu znamenitý cit pro vytvoření atmosféry svých filmů. Musím se přiznat, že například atmosféra v lázních byla tak silná, že si na ni při koupání rád vzpomenu, samozřejmě, že u toho vzpomínání mám nacucanou houbu na hlavě:)… nebo vlak v moři, kterým chce člověk uprchnout pod širým nebem od svých problémů někam daleko… nádherné! ()

mayla

Spirited Away je nejlepší animák, jaký jsem měla tu čest zhlédnout a troufám si tvrdit, že žádná Pixarovka či studio DreamWorks tohle dílko v mém srdci nepředčí. Je jasné, že je tu zcela jiná mentalita mezi Japonskem a Amerikou, ale v tom spočívá ono kouzlo. Film je nabitý neskutečnou energií, nadějí a samozřejmě fantazií. Okouzlující děj doplňuje skvělá a melodická hudba a... nemám co dodat, mě to prostě pokaždý dojme:-) ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz