Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

SeanLSD

Nie všetky legendárne, svojho času kultové filmy majú aj nadčasovú hodnotu, minimálne pre mňa osobne. Tým myslím hodnotu umeleckú, nie historickú. EASY RIDER je presne z toho druhu a ešte aj to hodnotenie, ktoré mu priznávam, je s prihliadnutím na hľadisko kontextu, kultúrneho významu a vplyvu na ďalšie umenie a spoločnosť. Ani ako zástancovi absolútnej slobody sa mi film o absolútnej slobode nemusí páčiť - možno práve kvôli nevyhnutnému stretu s realitou... no aj ten, v prípade hrdinov BEZSTAROSTNEJ JAZDY vskutku definitívny, mi ako zakončenie nevyhovoval, pripadal mi príliš násilne fatálny... a inak som sa pri tom filme vždy nudil. Niekomu možno príde inšpiratívny, ale ja vravím, že kto to nemá v sebe, tomu nejaký film aj tak nepomôže - tobôž film tak náhodný, ako tento. A pozerať sa na vietor vo vlasoch niekoho iného je ako lízať zmrzlinu cez sklo.. - alebo vyžaduje k divákovej spoluúčasti sofistikovanejší filmársky prístup. ()

Sabrewulf

Celou věčnost jsem se tomuto kultu vyhýbal a dobře jsem věděl proč. Nesnáším smažky, ožralce, hipísáky a ze všeho nejvíc nesnáším 60. léta, jsou mi odporné úplně vším. Přesto všechno jsem alespoň doufal ve film. Nebyl to film, byl to dokument. Jízda - do toho písnička, někde zastaví, zhulí se, pokecají, jízda - písnička, další zastávka nikam neposouvající děj, jízda - písnička a tak furt dokola. Je mi u zadnice, jak velký kult to je, pro mě je to opruz a už nikdy víc! ()

hans500

Bezstarostná jízda je již klasika, má vynikající scénář (nominace na Oscara), skvělé herecké výkony Hoppera, Fondy a Nicholsona, perfektní atmosféru, brilantní režii a navrch fantastický soundtrack... vše co má mít správná road movie. ()

LeoH

Formativní zážitek. Svoboda je drahá šlapka, ale nám dá zadarmo, tak nějak by třeba mohl znít správný překlad toho profláklého citátu, a s touhle představou se ti dva vydávají na cestu. Film, který láká romantické duše na motorky, muziku, hippie kulturu s její psychedelií, volnou láskou a mihotavým světlem táboráků, za nimiž, pokud chcete, můžete zahlédnout nejen vášnivé vyznání svobodě, ale taky kus poctivého přemítání nad tím, v čem vlastně svoboda spočívá, kde má hranice a jaká je její cena. Vůbec ne náhodou říká cpt. America tomu farmáři: It's not every man that can live off the land, you know. You do your own thing in your own time. You should be proud. ()

Triple H

Stelesnenie generačného filmu. Bezstarostná jazda je miestami nudná a dej v zásade neexistuje, ale ak niečo dokonale vystihuje nálady a postoje (mladých) ľudí v USA 60-tych rokov, je to práve tento film. Každá generácia sa proti systému a jeho súdobým nedokonalostiam búri po svojom - deti kvetov to videli hlavne o slobode za každú cenu, láske a tolerancii. Čo sú samo o sebe pekné idey, ale ona absolútna sloboda v realite predsa len ťažko nachádza aj rovnako absolútnu toleranciu a konečnou motiváciou väčšiny ľudí na konci dňa zostáva osobný prospech/pohodlie. A slúži Hopperovi a Fondovi ku cti, že si tieto skutočnosti uvedomovali a obsah a záver filmu im podriadili. Zbavili tak celú vec patiny prvoplánového odsúdenia establishmentu a povýšili ju (vedome či nevedome) na niečo čo úprimne stojí za pozornosť a zamyslenie. Spontánnosť a improvizácia, pod ktorými film vznikal nie sú pritom len vedľajšou zaujímavosťou pre zberateľov, ale sú priamo späté s jeho atmosférou a výpovednou hodnotou. Napriek zdĺhavosti a pre niekoho možno otravných hippiesackých kecov sa tak jedná o kultúrne dedičstvo, ktoré poskytuje hmatateľné a trefné svedectvo o svojej dobe a ľuďoch čo v nej žili. Bez ohľadu na subjektívne pocity z filmu (tzn. z toho či ma svojím obsahom oslovil či bavil), takáto pridaná hodnota je v tomto konkrétnom prípade pre mňa za päť. ()

senor

They'll talk to ya and talk to ya and talk to ya about individual freedom. But they see a free individual, it's gonna scare 'em. ()

Komprimus

Půlku filmu pouze hraje hippiesácká hudba a jezdí se na motorkách, ve zbytku se sedí u ohně a abstraktně se plká. Po úvodní scéně jsem očekával, že drogy a obchod s nimi budou tvořit větší náplň filmu, bohužel jsem však byl zklamán. Nedokázal jsem se příliš vžít do příběhu a moc jsem nepobral závěr, ale trochu to zachraňuje alespoň ten Jack. ()

Helmutek

Pro mě je to film především o tom, že svoboda vlastně tak úplně neni svoboda. A přestože film je o tomhle a v podstatě i o čemkoliv dalším, tak se v ničem nijak filosoficky nebo zdlouhavě neplácá, což je sympatický. Šedesátky miluju, takže i to byl důvod, proč jsem se na Easy Ridera fakt těšil, musim ale říct, že navzodry skvělýmu Fondovi (způsobem mluvy a vystupováním mi připomínal westernovýho Eastwooda) mě film asi nějak minul. Ale třeba scény, kdy Fonda s Hopperem jedou, nic neřikaj... - prostě jedou a vůbec nic víc, ty jsou naprosto nádherný a ta volnomyšlenkářská šedesátkovost z toho jenom cáká. Už jenom kvůli nim a tomu, jak skvěle skvěle do nich padnou písničky od Byrds nebo Hendrixe, už kvůli tomu stojí za to film vidět. Jinak jsem ale měl s tim režisérskym přístupem často problém - například mi vůbec nesedla scéna nočního přepadení s následnou smrtí Nicholsona, který fakt nedokážu věřit, ať chci sebevíc, nebo úplně poslední scéna filmu s těma magorama v trucku. Na druhou stranu, když si hlavní dvojice s jejich bitches dali tu tabletu a dostali se do drogovýho deliria, tak z toho, jak hnusný to bylo, mi běhal mráz po zádech a blbě mi bylo skoro i za ně - nepamatuju, kdy naposled ve mně nějakej jinej film vyvolal tak podobně sugestivní pocit. Jízda se mi líbila a zážitek to byl hezkej, ale prostě si jenom nejsem úplně jistej tim, jestli jsem si od režiséra dokázal vzít všechno to, co do toho filmu nejspíš chtěl dát. ()

Jazzzz

Skvělé, výborné, nádherná, úchvatné. Tento film je již od začátku naprosto senzační. Chápu, že nemusí být tak skvělý pro všechny, ale pro mě byl naprostou špičkou. Ten týden co jsem ho dostal do rukou jsem ho viděl hodněkrát a dnes jsem se na něj díval znovu. Hodit vše zahlavu, jet, být svobodný... A né jako kapitán Amerika ale jako Billy... CHtěl bych taky jednou zbourat všechny mosty, nasednou na motorku a všechno nechat za sebou... A možná, teď když o tom tak přemýšlím, chtěl bych i tak jako oni skončit. Film je natočen naprosto skvěle a ty záběry kdy hraje muzika a oni se vezou na svých strojích po dlouhých silnicích... A nesmím opomenout pochválit skvělý výkon Jacka Nicholsona, ale nevím zda je herecký výkon, když se shulíte na plecha a pak se smějete do kamery... :) ()

Raven0

Dobrodružné drama o tom, jakou cenu má svoboda, jaká panuje nenávist a nepochoponí vůči lidem, kteří se odlišují, kteří nemají svůj smysl života v kariéře a slávě, ale ve svobodě svého jednání a vyznání. A to vše v zemi, jenž se nazývá zemí svobody. Nad tím to filmem je nutno zapřemýšlet... ()

Tomasso001

Ne moc dlouho jsem uvažoval, jestli 4, nebo 5. Svoboda, volnost život na plné obrátky, co město to extrém. A to všechno v podání takhle neuvěřitelné sestavy herců v nejlepších letech. Road movie kdy herci své postavy nejen hráli, ale i je žili. Mám úžasné pocity při sledování tohoto filmu a konec vše jen umocní a nutí přemýšlet, možná litovat, že takový osud potká většinu lidí, kteří vybočují z dnešní společnosti ať už v takové, či jiné podobě ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června