Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

taupobraf

fascinujuce !! viac ako 40 ročny film (2011) .. je dvakrat starši ako ja ... ale dokazal som si v nom najsť nasčasovy rozmer ,,, ta sloboda je uchvatna ... niekedy som mal pocit akoby som nepozeral na hrany film ale na autenticky dokument ... naozaj užasne ... 90% .. ()

Bruce_cz

Působivá koláž zážitků, hold jsou některé lepší a některé horší. Výrazněji jsem si užíval jízdu po silnici a líbivé písně, méně haluciózní extázi s prostitutkami, ale nejlepší je Nicholsonův monolog o UFO. ()

milhouse86

za soundtrack. Nejako mi unikol ten dej. Fetaci sa vozia na motorke a všetci majú proti nim predsudky, až ich nakoniec len tak zo srandy zastrelia. ()

Dekovnik

Šílená změt motorkářského života, hippies, drog a kulturních rozdílů dává dohromady netradičný snímek. Do kina jsem šel hlavně kvuli do nebe vynášenému soundtracku, který skutečně nezklamal. Film vyjádřil přesně to co sdělit chtěl, ale vůbec se u mě nedostavil ten WOW moment. Asi jsem očekával příliš, ale na druhou stranu nemohu říct že bych se nudil. + Nicholson ve vedlejší roli dost překvapil! ()

karnifex

Pamatuju, jak jsem se s tím filmem setkal poprvé - hráli ho u nás v letňáku a my jsme s bráchou a kámošem přelezli zeď, aby jsme to viděli. Bylo to skvělé.. ()

jjjerry

Pohodový film, skvělý mašiny, super hudba. Úžasná kamera, krásný nekonečný silnice, takhle jsem si představoval Ameriku =) Bohužel ta svoboda a tolerance není taková jakou člověk čekal, což je hezky ukázáno v závěru filmu. Určitě stojí za vidění, už jen kvůli Jack Nicholson zamlada. ()

Gregor_Samsa

Boring. Powerful. Všecho dohromady. Vzpoura proti establishmentu, která nebyla vzpourou; nebo možná, v těch dobách byla touha po svobodě vzpourou největší. Což teď je vlastně taky. Chlast, tráva, hašiš a další – zbytečné a nudné. Být na cestě, oheň večer, projíždět, brát ženy, jít dál – obohacující a smysluplné. Velmi rozporuplný film; kultovní věci už takové bývají. Není to u mě nadšení, dvě třetiny času jsem zaklínal časomíru – ale ta zbylá třetina stála za to. You know, this used to be a helluva good country. I can't understand what's gone wrong with it... What the hell is wrong with freedom? That's what it's all about. [80% s přihlédnutím k době vzniku; 2016-02-18 Home Sweet Home Ou Jessss] ()

haack

Ach jo.. jak já miluju road movie a Jacka Nicholsona, ale tohle mě nebavilo a ještě k tomu bez pointy... Občas šílený střih (asi umělecký záměr) působil neumětelsky a vůbec nebyl nutný, stejně jako ztřeštěný závěr filmu... Pozitivem je dokumentace jedné éry, která měla něco do sebe a taky hudba, která je s touto érou neodmyslitelně spjatá, jinak celkem o ničem... 4/10 ()

darthboal

U tohoto filmu jsem si spíše než děj, kterého opravdu není mnoho, užíval tu už z názvu vyplývající bezstarostnou jízdu. Konec mě tedy moc nenadchl, ale jinak jsem spokojen. ()

Saroman

Tak tento film od začátku říká co se dneska říkat nemůže. Svoboda = zločin. Nadčasové, dneska už je to samozřejmě mnohem horší než v šedesátkách.. Dobrá inspirace na letní prázdniny :p ()

Syndrom

Když bylo znovuuvedení v Aeru se spolubydlícím jsme si dali tripa a šli na věc. Záběr jak odhodí hodinky bych chtěl určitě někdy použít. Asi se smartphonem ale ve hyperstylizovanym záběru jako Scorsese hodinky ve Vlkovi. "Víš co Billy. Podělali jsme to." ()

Andrrew

Jeden z nejvýznamnějších počinů uvolněného amerického filmu šedesátých a sedmdesátých let. Film, který ve své době oslovil nové publikum a slovy Petera Biskinda: ,,vlepil další facku do tváře Hollywoodu, ještě tvrdší než Bonnie a Clyde‘‘ (Bezstarostní jezdci, zuřící býci). Fonda a Hopper v tomto snímku nejen zobrazili sami sebe, jakožto svobodomyslné frajery, kteří jsou permanentně pod vlivem, ale také do něj otiskli velice věrný obraz tehdejší společnosti. Jedná se v podstatě o manifest jedné generace, který dokázal oslovit jak masové publikum, tak alternativní kulturu. ()

Sunwheel

Film, ktorý som odkladal celý život a vždy som si spájal s titulnou skladbou od Steppenwolf. Na jednej strane oslavuje voľný život typického hipíka, na strane druhej naopak upozorňuje na jeho tienisté stránky. Miestami funguje ako nekonečný videoklip prezentujúci motorky a americkú prírodu. Svojím spôsobom to v dobe vzniku mohlo urobiť veľké haló, no ja som si ho užil tak priemerne. ()

rigby

Do plného počtu ještě něco schází, ale jinak je to klasika nad klasiky. Rád se znovu podívám, jen to chce skleničku a tu správnou náladu... Born to be wild... ()

Winster

Tak 99 % by si to zasloužilo. Koukate cas plyne...bavite se :) nenudite se, nestopujete. Ano neni to zadna akcnarna:) a neni zde milion zvratu ale s tou hudbou? Sedte a koukejte. Prvni hodina super pak upadek a knec o nicem...Proc? zabit cloveka neni takova legrace..haha ()

PTuranyi

Výborne vypointovaný obraz Ameriky ako krajine slobody, ktorá je sama sebe kontrapunktrom. Produkcia je prostá ale kvalitná a podobne ako herci, zaobíde sa bez veľkých gest a trikov, no napriek tomu si rýchlo získajú sympatie diváka. 90% filmu je skutočne bezstarostná jazda. Síce tak trocha nudná, ale naplnená obrazmi nádherných prírodných scenérií lemujúcich cestu dvoch týpkov naprieč Amerikou, sprevádzaná uvoľnenou hudbou generácie hippies. Pohodová atmosféra sa však postupne stráca a postupne sa objavujú známky nepohody čo v závere rýchlo vygraduje do temného a smutného konca. 75% ()

Kaleidoskop

Kromě filmů, ve kterých vystupují jako hlavní postavy psi, asi neexistuje nudnější žánr než je roadmovie. Všechny ty film vypadají pořád stejně, prostě se jenom mění události a počet nabraných stopařů na cestě. I přesto jsem se na Easy Rider kouknul, protože není radno soudit knihu dle obalu, že. Při sledování jsem přemýšlel jsem jak lze tento film číst a napadá mě několik variant: 1. varianta: jedná se o jakýsi filmový epitaf za (v  té době) pomalu končící érou hippies, taková poslední velká akce, dva poslední mohykáni kteří se rozhodli ještě na poslední chvíli prožít americký sen plných drog, lásky a volnosti. 2. varianta: jedná se o americkou odpověď na evropské nové vlny protože v mnohém se jim to podobá - razantní až dynamický střih, hlavní postavy na okraji společnosti, drogy, otevřený konec... a na konec 3. varianta: zcela tuctová roadmovie o dvou chlápcích, kteří se rozhodli brázdit ameriku na motorkách a rejžovat při tom na prodeji drog. Když už mám film za sebou, nevím úplně co si mám vybrat. Asi zůstanu někde mezi prvními dvěma variantami, protože si nemyslím, že by to byla až tak tuctová roadmovie, ale inspirace evropskými novými směry je hodně vzdálená, protože jsou tyto postupy hodně přizpůsobené pro nenáročné americké publikum. Pro mě to tedy není nejlepší film co jsem viděl, ale určitě je to zajímavá alternativa k běžné americké komerční produkci... ()

Ywo

Snimka ukazujuca hippies bez idealizacie. Skvela hudba, skvele herecke vykony.Pomaly spad filmu zapada do koloritu vtedajsich modnych drog lsd a marihuany. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června