Hellraiser

• Česko Pekelník (více)

Legenda říká, že kdo otevře magickou krychli - vypustí duchy... Nic netušící Frank doplácí na svou zvědavost a na vlastní kůži poznává bolest. Do jeho bytu se nastěhuje starší bratr Larry s manželkou Julií a dcerkou Kristy. Londýnský dům se stává peklem. Duch Franka žije, stává se mocnějším a jeho existence si neustále žádá nové a nové oběti. Julii už má ve své moci... Najde se někdo, kdo dokáže ovládnout magickou krychli? (ATTACK FILM VIDEO)

J.Lajner

Jestli má dnes generace mladších diváků tendenci hororu Hellraiser (1987) něco vyčítat, pak je to minimální výskyt démonického Pinheada, který zde ještě vystupuje pod označením „Lead Cenobite“. Ikonická postava s holou hlavou posetou hřeby, jehož vzezření připomíná mix gotického černokněžníka a šíleného vyznavače sadomasochismu, se objevuje pouze v prologu a závěrečné třetině snímku. Temný vyslanec z dimenze, kde se nevýslovná bolest a slastná rozkoš vzájemně prolínají, sice absentuje v hlavní dějové lince, která se výhradně věnuje zkažené Julii a navrátilci z říše mrtvých Frankovi, ale jeho elektrizující fluidum pluje po celou dobu zatuchlým vzduchem, jako permanentní hrozba. Děsivá bytost z pera romanopisce Cliva Barkera si v závěru filmu bere to, co jí náleží a efektivně uzavírá všechny dějové linky příběhu. To je hlavní funkce Pinheada s jehož charismatem nakládá spisovatel a režisér v jedné osobě, jako se vzácným kořením. Díky několika brutálním výjevům patrně snímek Hellraiser uspokojí i hledače hardcore zážitků, jeho primární podstata však stojí na příběhu a nevšednímu uchopení zla, kde monstry nejsou ani tak zástupci pekelných sil, ale lidé a jejich zkažené povahy a závislosti. Více. ()

Kosmik 1

Tak jsem si zavzpomínal na dětská léta, kdy jsem měl tenhle horor zakázán. Upřímně tedy nevím proč, vůbec jsem se totiž nebál. Hlavní postava (starší "hrdinka") byla strašně nesympatická, chováním úplně nepochopitelná, zkoprnělá a ultra nepříjemná. Manžel co ji tohle všechno toleroval, byl fakt k pohledání. Jeho dcera možná sympatická a vcelku i vkusně hrála, ale v závěru to zhatila strašlivým hrůzunahánějícím hysterickým jekotem, ze kterého šel strach více, než ze samotných Řádových bratrů. Tohle si prostě nejde nechat ujít! :-D 70% ()

ghatos

Pekelník má hlavně výborný hororový příběh. Některé triky vypadají úžasně i v roce 2013 - za to kloubouk dolů. Je to hlavně film o lásce...opravdové lásce :) . 83%. ()

giovanni3

Kultovní horor jehož obsah by šel napsat v pár větách, ale to jak je pojatý a co tam je za nápady společně s atmosférou dělá z tohoto díla něco víc. Zpracování bratrů a vůbec všech stvůr bylo velmi povedené. Dnešní člověk se u tohoto hororu bát nebude, ale v roce 87 to byla určitě jiná podívaná ostatně dnes se lidé nebojí ani u filmu plného střev, krve, příšer atd.. 4z5 ()

lewwin

Abych byl upřímný, čekal jsem od prvního dílu této série krapítek více, nehledě na to, že jej režíroval samotný autor. Děj je dosti jednoduchý a výkony také nic moc, ale hodně toho vyvažují cenobité, jejichž vyobrazení je na dobu vzniku filmu dosti zdařilé. ()

Danoboss

Bohužiaľ, to čo kedysi pôsobilo možno ako najstrašidelnejší horor, pôsobí dnes vďaka vtedajším nie moc dokonalým efektom ako neuveriteľne lacná paródia. ()

ArdathBay

Kdyby Clive Barker psal tak, jako natočil tento "kult", NEBYL by mým nejoblíbenějším spisovatem horroru s bezbřehou imaginací a schopností fabulace. Román Imajica je geniální. Hellraiser je bezmála tr(a)pnost. Tak totálně nevyužitá příležitost postavy Pinheada a jeho partičky je trestuhodná. Velké plus si zaslouží snad jedině Bob Keen za masky. ()

Dromed

Humus na entou. Lidi nejsou normální když něco takováho točí. A já nejsem normální, že se mi to líbí. No kdyby to v roce 87 dávali u nás tak se celé kino vyvrátí a ráno by to bio musel vysvětit farář. Dnes jen krapet drsnější filmek. ()

Šakalík

Ve své době naprosto kultovní horor, o kterém se vyprávělo během strašidelných seancí u táboráků a hřebíkovitá hlava Pinheada strašila diváky ještě dlouho po zhlédnutí. V dnešní době to pochopitelně už takový efekt nemá a některé scény současného diváka spíše rozesmějí. Já si ale vzpomínám, že když jsem to viděl v jedenácti, do smíchu mi teda vůbec nebylo (a trvalo pak dalších deset let, než jsem našel odvahu se na to podívat znovu :-)). No, když se na to kouknu dneska, je to béčko se vším všudy. Ten strejda bez kůže ještě vypadá docela slušně a stále dokáže polekat. To ale pohříchu neplatí o Cenobitech, kteří už prostě nejsou „in“. A pak taky ta bestie, co pořád leze ze zdi – ta onu béčkovost filmu úplně podtrhuje. Takže ano, tohle je jeden z nejklasičtějších hororů, které znám, ale taky jeden z těch, které bohužel nejsou nadčasové. Přesto udělím čtyři hvězdy, protože ten děs malého kluka, který u Hellraisera před dvaceti lety kvílel strachy, ve mně už zůstane napořád. ()

BMAJTZ

Docela zajímavý a brutální horor. Dokážu si představit, že ve své době to byl docela velký trhák a jenom pro otrlé. Každopádně z mého pohledu docela povedené. ()

Sdoom

Pro mě docela milé překvapení, málokterý starší horor dokáže skloubit působivou atmosféru se zajímavým námětem a aby nepůsobil po pár desítkách let opravdu zastarale. Hellraiserovi se to daří, sice na tricích už zub času vidět je, ale jinak splňuje docela přísná kritéria. Silné 3 hvězdičky. (HDrip, orig.) ()

sedm.1

Ačkoliv rozhodně nejsem příznivcem této hororové série, ani Pinheada, a ani svět Cenobitů si mě nikdy nikterak nepodmanil, tak musím uznat, že tento film z roku 1987 od Cliva Barkera, který to celé vlastně započal, není vlastně vůbec špatný. Nejvíce mě každopádně oslovila jeho podmanivá atmosféra, která celou tuto podívanou zahaluje do vážně poutavého hávu, překvapila mě ale i přítomnost poměrně velkého množství krvavých gore efektů, jejichž úroveň lze pak sice označit za mírně diskutabilní, nicméně minimálně maskéři si zde za svou odvedenou práci pochvalu určitě zaslouží, no a ani zápletka nakonec nepůsobí vyloženě až tak zle, kdy ji lze tedy označit především za vážně jednoduchou, na druhou stranu ale funguje, má spád a gradaci, chvílemi se dostaví i okamžiky mírného napětí, takže proč ne, zvlášť když pak navíc i ten celkový nápad s Cenobitím světem je prostě fajn. Krapet negativně na mě ovšem působily jednotlivé postavy, které jsou skrz na skrz tuctové a nezajímavé, až to byla v souvislosti s nimi jedna velká nuda, i když zde je ale důležité i zmínit, že by to nebyl možná zas až tak velký problém, kdyby ovšem nebyli vesměs obsazeni tak nesympatickými a hlavně zvláštními ksichty, samozřejmě hlavně na čele s celou ústřední trojicí herců, tedy Andrew Robinsonem, Clare Higgins a Ashley Laurence, kdy jsem se v podstatě až doposud nedokázal rozhodnout, jestli se jedná o geniální castingový tah, nebo tvůrčí přešlap jako krávu, podstatné každopádně je, že mi tady ani jeden z nich vůbec nesedl. Já mám z prvního Hellraisera zkrátka vážně opravdu rozporuplné dojmy, faktem prostě je, že je sice zpracován na poměrně vysoké úrovni a s množstvím prvků, které nelze vnímat jinak, než velice pozitivně, ale zároveň je i fakt, že mi tu chybělo cokoliv výraznějšího, cokoliv, abych si mohl říct, wow, tohle je svět, do kterého chci proniknout hlouběji, to mě vážně zajímá. Vzhledem k roku vzniku ale musím každopádně uznat, že se rozhodně nejedná o film, který by si nezasloužil pozornost a jistý obdiv. ()

misstake

Hellraiser mě opravdu překvapil, čekal jsem další víceméně tříhvězdičkovou podívanou bez hlavy, paty nebo příběhu vyplněnou nudou mezi šplíchanci krve. Ale ne. Pan Barker, před lety nazýván budoucností hororu, není rutinér a jelikož je to primárně spisovatel, tak i jeho filmy mají příběh. A originalita je další jeho devizou. Takže uživatelé, co tady píšou něco o klišé, by asi měli přestat srovnávat s filmy vzniklými až po Hellraiserovi. Je už to dvacet let, ale pořád budete místy hledět přibití do křesla, protože takhle má horor vypadat. A na závěr trochu klišé: je to prostě jeden z nejlepších hororů všech dob. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...já vím: Je to počátek, je to kult...ale?!? Je to opravdu taková pecka? Viděl jsem poprvé tak před 15ti lety a tudíž jsem si z toho nic moc nepamatoval...(i když jsou věci, které jsem viděl taky tak dávno a pamatuju si vše dokonale - čím to?) Jen to, že to byla docela nuda a masky a efekty nic moc a celkový dojem ? Celkem nestrašidelný, neděsivý... Bohužel naprosto stejný pocit z tohoto filmu mám i dnes, v dospělosti a při plném vědomí a s možností srovnat s daleko více viděnými filmy od té doby. Je zvláštní že na některé filmy si člověk udělá stejný názor už tehdy zamlada. Takže nebudem si nic namlouvat - ano je to možná kult, ale tento film rozhodně není dokonalý. Je skutečně místy docela nudný, má skutečně slabé efekty i masky a bát se u něj opravdu moc nebudeme. Tudíž dneska po objektivním srovnání musím říct, že vrcholem celé série je třetí a hlavně pátý díl...Nemohu si pomoct... ()

Schizeus

Mistrovský kousek od mistra hororového umění? Tak to si nechám líbit. Dokonalý příběh, který je díky nejrůznějším elementům a propracovaným linkám s perfektními detaily zpracován až k naprosté brilantnosti. Už od prvních scén divák pochopí, že snímek bude jako procházka peklem, o což se určitě pan Režisér, který si tento příběh i sám napsal, snažil. Skvělé herecké výkony, žádná béčková záležitost. Masky a figuríny mě svou pestrostí a zpracováním opravdu nenechaly v poklidu, a sem tam jsem opravdu žasl. Skvělá kamera podtrhuje Barkerův smysl pro dynamiku, hudba, která je do snímku nahrána jen perfektně podtrhuje hororovou atmosféru. Jediné, čeho jsem litoval, je fakt, že jsem ještě neměl možnost se podívat na originální verzi v původním jazyce. Doporučuji všem, kteří se rochní v hororovém světě a vyžadují kvalitu, namísto kvantity. ()

Dr. Wolfenstein

Pro mě jednoduše nejlepší horor vůbec. Fantastická myšlenka o lidské touze, posedlosti a odhodlanosti poznat nepoznané. A samozřejmě o hrůze a nejhorším osudu jaký může člověka potkat, být vězněn, mučen a čelit svým nejhorším nočním můrám. Chladná atmosféra, výborná hudba a hlavně režie a scénář jednoho z nejlepších mistrů hrůzy, dělá z Hellraisera famózní zážitek. ()

Spike23

Asi v osmi letech jsem poprvé uviděl jednoho modrého týpka s hřebíkama v hlavě a strašně mě zajímalo, kdo to tak může být a v jakém je filmu. Následně jsem zjistil, že je z Hellraisera a po letech plánování, že si to půjčím ve videopůjčovně na kazetě a za nedlouho že si to stáhnu z netu, jsem se k tomu konečně dostal. Cliva Barkera mám odjakživa rád, a tak mě nadprůměrná kvalita ani trochu nepřekvapila. Ale musím říct, že je to zvrácenost prvního stupně :) ( v kladném smyslu ), což značně pomáhá ve veškeré své originalitě, kterou jen tak někaý film nemá a ani si na to jen tak netroufne. Co se týče efektů, kéž by takové měly horory i nyní a nespoléhaly se akorát na odfláknutou kameru, kde jen těžko najdete nějaký detail. A ta atmosféra, takovou mohou mít akorát tak horory z osmdesátých let viz. Hellraiser a hned po něm Evil Dead. Je to prostě klasika a těžko se na to mezi těmi novými ''horory'' zapomene. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (více)

HBO chystá Pekelníka

HBO chystá Pekelníka

28.04.2020

Režisér David Gordon Green (Travička zelená, Halloween) a kabelovka HBO společně chystají novou verzi Pekelníka. Toho přivedl na plátna kin jako první filmař Clive Barker, který přitom využil své… (více)

David Goyer napíše remake Hellraisera

David Goyer napíše remake Hellraisera

07.05.2019

Scenárista David S. Goyer (Blade, Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) se ujme scénáře a produkce na novém remaku Hellraisera pro studio Spyglass Entertainment. Původní film z roku 1987 pochází z… (více)