Je s námi konec?

• Česko Před potopou aneb Je s námi konec? (více)

National Geographic přináší strhující dokument v režii Fishera Stevense. Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život. V pořadu jsou rozhovory s předními osobnostmi jakými jsou Barack Obama nebo Elon Musk a další. (National Geographic)

DoNotCross

Ač nejsem v problému kdovíjak vzdělán, snímek mě zaujal. Ve finále mě k němu nepřitáhl DiCaprio, ale Reznor, který tady zase ukazuje, že patří k těm nejlepším tvořitelům filmové hudby a zároveň se mu povedlo z ukřičeného teenagera dospět v člověka, který se věnuje problémům světa dospělých. (Marilyn Manson má s dospíváním o dost větší problémy) Ale dost už o hudbě. Tenhle film je dělán profesionální rukou s láskou k tématu a k lidem. Právě pro ty je uroben, aby si i ten největší prosťáček mohl udělat obrázek o tom, že máme za dveřmi globální průser. Ač jsou všechny ty vysvětlivky někdy ubíjející a celé to někdy připomíná spíš výukový program pro základní školy, je mi zatraceně sympatické, s jakou trpělivostí tvůrci upozorňují na více něž aktuální problém a elegantně vám předvedou, že se opravdu týká nás všech, ať už se za klimatické změny cítíme odpovědní, nebo ne. Ale právě "vulgarizace" problému mě na tomhle dílku tolik sere. Odstrašující záběry na kouřící továrny (z kterých někdy leze pára a ne kouř...) v protikladu na malebné louky poseté solárními panely... Což udělá dobře právě těm, co netuší, jak funguje energetika, ale ne klukovi, jehož tatík pracuje v Ústavu jaderného výzkumu. Každopádně je ten problém předpokládán černobíleji, než by se mi líbilo a je roztomilé, jak Leo vyzývá k boji proti paličům fosilií a jejich lobby, když jeho film vyznívá jako lobby pro solárníky a větromlýny. Takže tomu tleskat nebudu, protože nás Leo v dobré víře navádí do ještě větších sraček a nabízí sexy řešení, aniž by osvětlil, jak to vlastně funguje. (ačkoliv škodlivé vlivy fosilních paliv osvětluje s velikou chutí) Ale potěší, že upozorní třeba i na prdící krávy, objede skutečně celý svět a hlavně, myslí to opravdu upřímně, snaží se lidi vyburcovat z apatie ke svému okolí a opravdu vám ukáže, co můžete udělat, aby jste svoji ekologickou stopu zmenšili, což je více než chvályhodné. Nechci ten film zatracovat, je rozhodně inspirativní a je za ním upřímná touha něco změnit a rozhodně mě nenechal chladným. Jen je bohužel strašně vidět, kdo na to dal Leovi prachy. ()

Meeryan

Tak Leo se dostal do OSN... by se mohl starat sám o sebe, žít ten svůj pohádkový život... vážím si ho, že mu to není jedno co se děje s naší milovanou planetou Zemí... Leonardo i na instagramu upozorňuje na aktuální problémy... třeba, že se kácí pralesy v Indonésii (80% je vykáceno) kvůli palmovém oleji (je levný, zdraví škodlivý) probíhalo a probíhá vyvraždování orangutanů a dalších zvířat. Že tomu věřím? Ano! Není to pouze díky tomuto dokumentu, viděla jsem jich hodně, je neskutečné kolik letadel toho nalítá i kvůli naším rozmarům a zhýčkanosti, kolik je odpadků (plasty v mořích, oceánech), o těžbě mořského písku (tím se pobřeží zkracuje a jsou častější záplavy apod.), je toho víc... Zajímavá zmínka, že když se natáčel film Revenant, že nemohli najít pořádně zasněženou krajinu... ()

Detak

Dokument pro ty, kteří ještě nepochopili, že naše planetka jde kvůli vyvoleným korporacím pěkně do pr*ele a že je potřeba aktivně bojovat za změnu a začít u sebe. Závěrečný proslov DiCapria na "světovém" zasedání byl výstižný. Určitě zajímavé a velmi aktuální. ()

l.enik.c

V podstatě jsem v tomto filmu nedozvěděla nic moc, o čem bych už někdy neslyšela nebo nečetla. Ale přesto, nebo možná právě proto, ho hodnotím na 100%. A to jsem k němu ze začátku byla tak skeptická a nechtělo se mi na to ani dívat. Polodokument přináší spíše povrchní informace o velkém množství problémů, ale to je právě to, co lidé potřebují vědět. Jak všechno souvisí se vším. Všichni ví, že jsou tu nějací uprchlíci ze Sýrie, ale kdo se zajímá o to, z jakého důvodu a jaký má tento důvod prapůvodně kořeny. A napadne někoho, že by to mohlo souviset s nějakými globálními problémy, nedejbože například se skleníkovým efektem? Nejsem znalec, možná se úplně pletu, film byl poměrně jednostranný. O globálním oteplování nejsem úplně přesvědčená, žiju jen ve světě, kterým hýbou masmédia manipulující s informacemi a bohužel se obávám, že skutečnou pravdu se nikdo nedozví, minimálně ne my obyčejní lidé. Ale vím, že pokud je tu možnost, že za to vše opravdu může lidstvo a ještě není pozdě to zvrátit, proč to neudělat? Proč se o to nepokusit? Jaký by to mohlo mít negativní dopad? Uškodí to obrovským korporacím, kterým patří svět? No jedině dobře. Ne, tady je problém jiný a tím je naše vlastní pohodlnost a neochota se jí vzdát. Nejvíc se mi líbila ukázka změny názoru Baracka Obami na sňatky homosexuálů. Pro někoho možná populismus, pro mě ukázka toho, jak by to mělo fungovat. Samozřejmě je to vše zjednodušené. A no a co, že na to poukázal právě DiCaprio touto cestou? I kdyby to byla jen snaha zviditelnit se, není důležitější výsledek? Kdyby takový dokument natočil Pepa z Horní Dolní, kdo by se na to podíval? On tam o sobě nikde netvrdí, že je odborník a proč by nemohl světoznámý herec myslet něco dobře? Pravdou je, že nevím, co on sám jinak dělá pro záchratu světa, ale to už je věc druhá, pokud si lítá v soukromým triskáči. Přestože jsem tu neviděla pro mě osobně nic moc nového, stejně se mi z toho znovu udělalo zle a část filmu jsem probrečela. Povinně bych to pouštěla všem a komu jen malinko není lhostejné to, jakou budoucnost připravíme budoucím generacím (pokud vůbec nějaká bude), si už informace najde, udělá si vlastní obrázek a podle toho se musí zařídit. Moc se mi líbil rozhovor s výzkumníkem NASA a jeho optimismus, který svým způsobem sdílím. Jen se obávám, že ta změna v myšlení a přístupu lidí, která pomalu, ale jistě přichází, je příliš pomalá. ()

Pete

Fakta, všeobecně známá. Můžeme něco změnit? Pomůže snaha obyčejných lidí, zezdola? Když to říká Leonardo, alespoň že někdo snad slyší.. Stejně ale, až to přijde, budeme se všichni strašně divit. ()

Danthare

Obsahově nic nového, čekal jsem vyvážený dokument, který ukáže realistický pohled a potencionální směr. Místo toho jsem zhlédl pořad, který ukázal vše co již víme plus nějaká ta propaganda navíc. Nicméně mi rovněž ukázal smysluplnost obnovitelných zdrojů víc než jakýkoli jiný pořad předtím. Ale to je na lepší hodnocení málo. Proto za mne 70% ()

Eywa11

Všetkým sa nám tieto dokumenty taaak strašne páčia, všetci odsudzujeme priemyselné konglomeráty, vládu atď...... vždy za to proste môže niekto iný....lenže keby nebol dopyt, nebola by ani ponuka, keby ľudia nekupovali výrobky osahujúce palmový olej, jedli menej mäsa atd. vyzeralo by to inak.....lenže to by bolo prekročenie našej komfortnej zóny, veď ten stejk je taký chutný však.....kedy konečne pochopíme, že to začína od nás, aj my sa musíme snažiť a prestať konečne kecať o tom, aké je to čo sa deje strašné a čakať, kým to niekto iný vyrieši. Inak som trochu z dokumentu sklamaná. Miliónkrát ohraná téma, ktorá nepriniesla žiadne nové riešenia. A Leovi som to moc neuverila. Sunita Narain bola oveľa presvedčivejšia a zapálenejšia. Ale aj tak klobúk dole za jeho odvahu postaviť sa proti davu a robiť správne veci a nevšímať si reči neprajných zmrdov. Je super, že niekto kto má taký vplyv, hlavne na mladé vymydlené hlavy, robí správne veci. ()

Jadro

Veľmi opatrný "dokument", ktorý na si vyzdvihnutie sledovanosti najal božského Leonarda. Nič nové pod slnkom, len stále opakované "musíme, ak chceme...", no koho to baví počúvať? Navonok to vystihlo problém, no nevyriešilo nič. Najväčšie pozitívum je, že si to možno len kôli Leovi pozrú ľudia, ktorí o problematike nemajú páru... 55% ()

Blazis34

Zajímavý dokument, který (doufám) donutí nejednoho se zamyslet, jak by mohl změnit svůj vztah k Zemi. Líbí se mi, že velkým poslem je právě DiCaprio, protože pro skoro všechny vrtstvy populace je to známá osobnost a její názory nás zajímají. Je to určitě lepší příklad než nějaký odborník na tuto problematiku, který může být i chytřejší, ale ne tolik známý pro obecnou veřejnost. Za to určitě palec nahoru, dobře zvolená osobnost. Dále chválím skvělé rozhovory s těmi nejpovolanějšími na tomto světě. Bill Clinton, Barack Obama či Elon Musk mají určitě svůj podložený názor na globální oteplování. Co se mi ale nejvíce líbilo, bylo prostředí z NASA, kde byly demonstrovány futuristické odhady dalších let, jak se může změnit Golfský proud, jaký vliv to bude mít na Evropu atd. Moc hezky zrežírovaný dokument, který nese velká poselství... Snad k něčemu budou. Za mě 80%, čtyři hvězdy. ()

anetd1

Úspěšný tah s obsazením Lea vzhledem na počet diváků a ohlasů. Nicméně mě jeho povídání a trajdání po světě doslova uklimbalo ke spánku, i přes nulovou únavu. Moc jsem nečekala, téměř nic jsem nedostala, gig s Trumpem to pohřbil. Možná se v druhé půlce ale kromě povídaček (čti informací, dat a faktů), které známe odjinud, odehrávalo něco zajímavějšího a přinášejícího i možná řešení. Kdo není úplnej ignorant, tak si už dávno všiml, že klima a s ním jednotlivé počasí se drasticky změnilo a stále mění. OK dobře, díky za připomenutí, ale co s tím teda mi postavičky na zemi můžeme a máme či nemáme dělat? Nechci zlehčovat problematiku, nestavím se nijak drasticky ani na jednu stranu ohledně přirozenosti klimatických změn a pokud to někoho uvědomní k tomu být jakýmkoliv způsobem šetrnější k tý naší planetce, tak to třeba smaže i veškerej footprint způsobenej natáčením. Jedna hvězda za ledního medvěda a jedna za Lea a to, že si tento počin primárně cílí zaoceánské obyvatele velkého bratra USA a těm se ty informace asi předkládali vždycky jinak a potřebují je jako sůl. Škoda nevyužitého potenciálu vzhledem k možnýmu dosahu (ikdyž ten asi nikdy nechtěl být naplněn), existují mnohem výživnější a přesvědčivější dokumenty. ()

baclajean

Príliš obšírne, a viaceré Leonardove vety pred kamerou mi prišli ako "nachystané", čo na mňa nepôsobilo príliš autentickým dojmom. Téma samozrejme vážna, o tom niet pochýb, no spracovanie sa mohlo vydariť určite aj lepšie. ()

matolos1

Celkom sa to dalo. Pohľad na túto konzultatívnu tému z Dicapriovej strany bol priamy , možno aj nefalšovaný a hlavne sympatizujúci s názormi zdravo rozmýšlajúcich ľudí. Možno tam bol daný čisto ako ikona, ale v tom prípade to bolo aj tak dobré. Plus výborné zábery a spracovanie a kritika na politikov mi prišla na mieste. ()

hippiesak

Nooo, dobrý dokument. A co teď... Co s tím uděláme? Snad se něco změní. V ČR se třídí nejvíc v Evropě, to je asi dobrý 1.krok nás všech. ()

Sebule

Leonardo nám na své cestě ukazuje, jak globální oteplování mění celou planetu. Je to takový náhled do reality, který normální lidi přehlíží a myslí si, že nemůžou nic změnit, ale tento dokument je vyvede z omylu. Každý by se měl na tento dokument podívat, není to nic převratného, co by už někde nebylo, ale je to nesmírně důležité téma a navíc dokument nenudí. Hodnocení: 8/10 ()

cimrman2.

Leo si projel pár zemí pokecal s Obamou nebo papežem a vznikl z toho dokument! Určitě oceňuji jeho snahu přinést další dříví do lesa a naservírovat další dokument o klajmt čenž. Mistr tohoto odvětví však zůstává Attenbourgh. Nebylo to moc propracované oku nelahodící. Klimatickou změnu to převážně jen analyzuje než aby se tu řešilo CO BUDEME TEDA DĚLAT. Závěrečný proslov před hlavouny světa byl skoro tak dobrý jako ten na Oskarech. Jo a mnoho nového jsem se nedozvěděl. ()

Hvězdář

Lehce rozporuplné, avšak užitečné. Na jednu stranu jde o výborný počin a hlavně myšlenku, co za tím je. Je Moc fajn, když s katastrofálním stavem Země není spojen jen nějaký vědec, co "ví všechno o ničem" a najde se někdo, kdo je ten "angažovaný občan", který může využít možnosti, být slyšen a viděn a pomocí toho pomůže pohnout s pohledem lidí na to, co se děje. Na druhou stranu je to... vlastně trošku primitivní. Je to pojato jednodušším způsobem, aby to skousnul jednodušší divák. Jakmile se o tuhle věc trošku zajímáte, máte do ní už vhled, nebo je váš standart dokumentů a podávání informací o něco výše, bude to na vás působit trochu prvoplánov, možná až amatérsky, navíc už tam pro vás nebude mnoho nových informací. Celkově je to ale pořád spíše plusem, protože zdá se, že smysl to má. Ostatně, kdo jiný má být mediátorem, když vědci a experti jsou nadávkou a politické síly zatím selhávají? ()

rigby

Velmi silný dokument, který bohužel nemůže být asi nikdy uzavřen. Velké pozitivum je účast a produkce Leonarda DiCaprio jako posla míru OSN. Záběry i slova jednotlivých aktérů jsou velmi působivá, místy až děsivá, občas i k pláči. Kamera však neukazuje jen zkázu, ale nabízí také řešení. A to jak politické, které moc neovlivníme, ale i obyčejné, které může každý z nás ovlivnit v běžném životě drobnou změnou svého chování při nakupování, při současné nezřízené spotřebě. Dalším plusem je také pohled s velkou šíří záběru a zobrazení souvislostí, které běžnému člověku nejsou na první pohled zřejmá. Tento dokument by měl vidět každý člověk, i když nevěřím, že by se tím něco zásadně změnilo. ()

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (více)