Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

cheyene

Vynikající detektivní zápletka, perfektní hlavní hrdina, hrdinka a záporňáci, zejm. vrah Wilmer. Nemohu dát 5*, protože mě tento film nedokázal "přikovat" do sedačky a několikrát jsem odběhnul. Chvílemi se mi zdál příběh líčen příliš zdlouhavě (můj subjektivní názor), ovšem samotný závěr snímku stál za to - dobrý konec (dobrý není ve smyslu, že vše dobře dopadne). Připojuji se k názorům ostatních, že český dabing je tu strašný. ()

JohnnyD

Parádny noir, ktorý je vhodným úvodom do žánru pre nezasväteného diváka, lebo obsahuje asi všetky atribúty noiroviek. A Bogart je tu snáď ešte väčší frajer ako v The Big Sleep a dáva jednu hlášku za druhou. Ale je to trochu pridlhé a to rozmotávanie tajomstiev ma už ku koncu prestalo baviť. Ale inak je to fakt skvelá žánrovka. ()

Silas

Klasika neklasika, Bogart je okouzlující, napětí po málu a příliš mnoho vysvětlovacích keců. Závěr mě vůbec nevzal, vlastně celý film byl nijaký... ()

GilEstel

Humphrey Bogart. Filmový elegán klasického Hollywoodu. Asi to byl osud, že právě on vstoupil do historie herectví zfilmováním detektivky Dashiella Hammetta, které se později dodatečně stalo zakládajícím kamenem žánru filmu noir. Literární předloha spadá do doby Velké hospodářské krize. Motiv získání bájné sošky Maltézského sokola bylo tehdy mocné fluidum působící na masy nezaměstnaných chudáků v městských ulicích. Film vznikal až za války a síla samotného námětu již byla v době natáčení do značné míry překonána. Přesto. Hodnotit dnes tyto filmy je problém. Doba je jinde, točí se jinak, hraje se jinak. Chce to vcítit se do dob minulých a vnímat minulost s pokorou. Jako odměna se vám pak může dostat nejen kvalitní detektivní příběh, ale i poznání radostí světa našich dědů a babiček. 73% ()

HAL

Bogart! <3 Ve své podstatě to až na samotný závěr ani nenení typicky noirový hrdina, neb je celou dobu dokonale nad věcí, padouchům se vysmívá, s osudovou ženou si hraje, a sebevětší zvrat přechází s pobaveným úsměvem. Ale je tak dokonale zábavný a sympatický, že tuto komorní detektivku bez potíží táhne kupředu. A v závěru pak zahraje i na trochu vážnější a hlubší notu v perfektním dialogu s amatérsky manipulativní Femme Fatale. 8/10 ()

misterz

Rozpačitý dojem, čakal som viac. Snímok by som nepokladal ani tak za film-noir ako skôr za štandardnú krimi toho obdobia. Atmosféra vôbec nebola taká temná, ako som u klasických film-noir snímkov zvyknutý. Čo sa týka príbehu, zdal sa mi zbytočne zložitý a neprehľadne vyrozprávaný, s častými nezáživnými odbočkami. Na konci to názorné vysvetlenie príbehu ako pre škôlkarov síce bolo fajn, avšak do tohto žánru sa mi to moc nehodilo. Opäť to bolo niečo vhodné skôr do klasickej krimi. Herci ale boli fajn, no myslím, že tu Bogarta svojim výkonom s prehľadom strčil do vrecka Peter Lorre - charizma na rozdávanie, úžasný herecký zjav ako stvorený pre takéto postavičky. Aj vďaka nemu aspoň priemer. 60/100 ()

Aidan

Napínavé, stylové, tajemné i zábavné... co více si přát? Z filmařského hlediska vážně nic. Ve svém žánru se jedná o vrcholný exponát. Přesto však pevně doufám, že na mně atmosféra filmu noir nezanechá vážnější stopy. Copak to mám zapotřebí procházet se po světě s cynickým šklebem, čekaje, kdy na mě nejbližší přítel, sestra nebo soused vytáhnou bouchačku? Kdo mě zachrání z téhle chamtivé noirové paranoie? Včelko Májo, pospěš mi na pomoc. Večerníčku! Medvídku Pů! Gumídci! Všechny dobré bezelstné duše, stůjte dnes při mě a chraňte mé sny před maltézskou noční můrou. ()

Vančura

O existenci tohoto filmu jsem se dozvěděl v komiksu 99 klasických filmů pro lidi v kalupu Henrika Langa a ihned jsem zatoužil ho vidět, protože jsem podlehl dojmu, že by to mohla být skvělá noirová pecka. Žel, bezprostředně po zhlédnutí jsem shledal, že se má očekávání bohužel nenaplnila. MALTÉZSKÝ SOKOL je protivně užvaněný - ten nekončící příval dialogů se tak zběsile žene vpřed, že vůbec nemáte sílu to sledovat, všechny ty postavy, jména, motivy.. ech, jak to ze začátku vypadalo více než slibně, posledních půl hodiny už jsem vážně jen útrpně vyčkával konec - i když upřímně řečeno, už mi i bylo fuk, jak to skončí, ten film mě otrávil a k smrti znudil. Klasika, která mě zcela minula. ()

Javert

Jeden z těch lepších noir filmů. Záměrně neříkám nejlepších, protože se určitě najde pár o třídu lepších dílek. V Sokolovi stojí za zmínku vynikající atmosféra podkreslená skvělou hudbou a také Bogart, který se drsňákem snad už narodil. ()

Snorlax

Zakládající člen klubu filmu noir je noir tím, že se převážně odehrává v noci. Další styčné prvky se hledají hůře. Průměrná detektivka je celkem průměrně zfilmovàna, některé herecké výkony jsou otřesné, některé dobré. Jediným skutečně zajímavým režijním nápadem je vyjádření budoucnosti Milesova vraha mříží ve výtahu. Z dnešního pohledu spíše podprůmérný film, který zůstávà na relativním výsluní díky tomu, že je zakladatelem svébytného žánru, kam ovšem dle mé mínky nepatří. ()

InJo

Klobouk dolů. Jestli si nějaký film zaslouží přídomek 'cynický', pak je to právě Maltézský sokol. I na dnešní dobu plnou nejrůznějších kousků 'pokleslého' žánru, od rádoby drsných (i když leckdy zábavných) sračiček typu Pravidla vášně až po skutečné kulťáky (Gauneři, Pulp Fiction), působí postavy mimořádně prohnile a záporně - jeden podrazácký hajzl vedle druhého. Ale nebýt neskutečného výkonu Humphreyho Bogarta a perfektně natempované Hustonovy režie, asi bych se tak dobře nebavil... 80 % ()

Šakal

A teď bych vás rád pozval na drink....Jj, Humphrey byl vždy férovej chlap. Tuhle nabídku bych JÁ rozhodně nikdy neodmítnul. Dali bychom si pár drinků, zavzpomínali na staré dobré časy a třeba vyřešili i nějakou tu vraždu. Maltézský sokol je kvalitní krimi-noir " ze staré poctivé školy ", s mistrně napsanými dialogy, šťavnatým příběhem, pro jehož plné vychutnání si je potřeba se plně soustředit (opakované projekce rozhodně nejsou na škodu ), přesto výroky typu: " nesrozumitelný příběh " rozhodně nejsou na místě! Oproti např. http://www.csfd.cz/film/4176-hluboky-spanek/ tento snímek působí jako " polopatický ". Jak říkám, soustředěnost je na místě, nicméně nepochopení tu rozhodně nehrozí a hlavně tu pozornost, kterou příběhu věnujete, vám snímek měrou vrchovatou vrátí. ( což se o mnohých snímcích rozhodně říct nedá). The Maltese Falcon má pomalejší rozjezd, v druhé polovině snímek nabírá potřebné tempo, aby Vám v závěru Humphrey dokázal, že zásadoví muži stále ještě existují, ikdyž je to ohrožený druh ( téměř před vyhynutím ). Jediným nedostatekem ( pro mě osobně však dosti podstatným ) je skutečnost, že pokud Humphrey a rovnocenná herecká partnerka, tak pro mě jedině v tomto podání http://www.csfd.cz/herec/737-lauren-bacall/. Přesto se jedná bezesporu o kvalitní žánrovku, u které ( pokud jste fanoušky tohoto žánru, či Humphreyho ) se rozhodně nudit nebudete. 80% ()

Webb

Maltese Falcon mě až tak nenadchnul. Má průměrný, avšak velice dobře zpracovaný příběh a zbytečně moc překombinovaný scénář. Díky slovnímu fotbálku však nenudí. Atmosféra se tu také pohybuje jen v průměrných hodnotách, zato charakter Spadea je tu dobře vykreslený. Film parádně sedí do pojmu "profesionální filmařské cvičení" který jsem si já vytvořil, a tak se budu těšit na pozdější Hustonovy kousky, ve kterých doufám dostane více prostoru do zásahu scénáristických prací a vychytá některé režijní neduhy, kdy určité dramatické scény spíše sklouzávají k těm komediálním, což se zase příčí s dějovou zápletkou. [6,5/10] (Warner Bros.) (Čb. /// Produkce: Henry Blanke, Hal B. Wallis /// Scénář: John Huston podle románu Dashiella Hammetta /// Kamera: Arthur Edeson /// Hudba: Adolph Deutsch /// Nominace na Oscara: Hal B. Wallis (nejlepší film), John Huston (scénář), Sydney Greenstreet (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Slušně vystavěná detektivka podpořené neméně slušnou dramatickou hudbou. Bogart jako velice sebevědomý detektiv, který si dost zahrává s ohněm. Vadil mi na něm jeho neměnný kamenný výraz – zabili mu partnera a s ním to nehne, líbá se s ženou a tváří se u toho, jako by si četl ranní noviny. Ale jinak dobrý výkon. Jak jsem nasal – slušná detektivna, ale chtělo by to nějaký napínavější moment nebo pořádnou nějakou eskalaci děje, takhle nejspíš zůstane jen jako jedna z mnoha. Jinak je to dobře koukatelná noir. # [viděno: v noci, sluchátka] # příběh 7 | hudba 7 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6 ()

Sonnery

Z názvu se může zdát, že se jedná o příběh z komunistického sletu důchodců, kteří jsou oděni v šortkách a tílku během procvičování zdravého ducha. Nikoli, sokol je detektívka. Naprosto ideální pro deštivé nedělní odpoledne k bábovce a čaji. Ale od kultovního filmu a od Houpliho, po tom, co jsem viděl Casablancu, bych přece jenom čekal krapet víc. A když to srovnám s tím výletem na Kokořín... ()

HoneyBunny

Jedna z těch velkých klasik, o kterých slýcháte, jak jsou skvělé. A když je pak vidíte, už tak skvělé nejsou. To není odpor ke starým filmům nebo výše zmíněné "klasice". Ten film není špatný, ale už jsem viděla x lepších. Nicméně Bogart se svým megacharismatem by se ve filmu neztratil ani dnes. ()

dzej dzej

Kriminální noir příběh s prostinkou zápletkou a minimem akce, který stojí na charismatu H. Bogarta a dusné atmosféře nekonečných intrik, lží a podvodů. Film s velkým množstvím dialogů, ve kterém zazní jen nevelké množství pravdivých slov, přehlídka špatných lidí z nichž každý má nějakou dobrou vlastnost, nostalgie za starým dobrým Hollywoodem. ()

Jordan

je zvláštne, že tieto noirovky s humphrey bogartom majú také čaro... neviem prečo... nie je tam akcia, nie je tam sex, nie je tam napätie... je to ukecané, v podstate o nič nejde... niečo magické je asi v tej hustonovej réžii, niečo hypnotické v tých slovných eskapádach a spôsobe, akým ich podáva pán bogart a definitívne "niečo" v ňom! a peter lorre tu je úžasný! ()

Anderton

Klasická kriminálka drsnej školy, ktorá tvorila vzorce nového žánru, aj keď o tom asi ani nevedela. Nie je to pre mňa vrchol filmu noir, stretol som sa s premyslenejšími príbehmi a prepracovanejšími postavami, ale pamätám si, že som sa pozrel asi po hodine dvadsať na hodinky v domienke, že sa pozerám na film asi tak 45 minút. Maltézsky sokol je tak svižne a zábavne natočený, že mu aj dnes môže ťažko nejaká krimi konkurovať. ()

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)