Jak uniknout ženění? Zločince předstírat! Cyril Pondělíček (V. Burian) přijíždí na zámek svého synovce „bývalého hraběte“ a teď továrníka Pardona (J. W. Speerger). Tomu se na včerejším plese zalíbila jemu neznámá dívka, ale dnes dostává telegram od jiného továrníka, že si má podle úmluvy vzít jeho potřeštěnou dceru Fifi (A. Ondráková). Pardon vymyslí plán a uplatí svého strýce, aby se za něj vydával – přece se rozumí samo sebou, že ho dívka pak musí odmítnout a on může nalézt svou milovanou. Fifi se však nechá doma vyhecovat svým otcem a chce ho přesvědčit, že zásnuby oznámí do osmačtyřiceti hodin. Začíná série bláznivých událostí a hon kočky s myší vrcholící Pondělíčkovým výmyslem, že právě on je lupič a vrah Kanibal, který je mu identicky podobný, aby dívku konečně odradil od vdavek. Opak se ale stane pravdou a je jím fascinovaná. Do toho všeho se zaplete také Pondělíčkova bývalá milenka – jasnovidka Štefanie (B. Kysílková), co po něm devatenáct let pátrá, a shodou šťastných okolností také její dcera Olga (V. Hlavatá), po níž zase pátrá Pardon... Němý snímek Svatopluka Innemanna podle scénáře Josefa Skružného a Elmara Klose byl jednou z prvních rolí Vlasty Buriana a byl značně inspirován americkými groteskami. Film byl v roce 2008 zrestaurován a v roce 2014 získal svou virážovanou podobu. Hudebního doprovodu se poté ujala kapela Neuvěřitelno. (Česká televize)

Rozjimatel

Páni! Česká nemá komédia, ešte k tomu s nemým Vlastom Burianom? Tak také niečo som ešte nevidel. Konečne viem, odkiaľ pochádza ten Burianov teatrálny prejav. Určite stálo za to vidieť tento film, už len ako takú kuriozitu, s možnosťou vidieť známych hercov českého zvukového filmu vystupovať v nemej groteske (okrem Buriana aj Jindřicha Plachtu, či Františka Černého). Mimochodom, bol som prekvapený, ako už vtedy vyzerali Burian s Plachtom staro. Technicky je film nakrútený celkom zručne, s pomerne pokročilými trikmi. Dlho ale pôsobí nudným dojmom, je plný šaškovania akože podľa vzoru americkej grotesky, ktoré nie je ani trochu vtipné. Až niekedy v druhej polovici začína film naberať grády a od výborných scén s apačským tancom a s masážou začína fungovať už aj po humornej stránke. Potom už podarených scén pribúda (opis vrážd mileniek, lupičský brloh) a dobrý dojem z filmu rastie. Burian je ako nemý komik výborný a skvelo mu sekunduje aj výborná Anny Ondráková. Scény s touto dvojicou sú tie najlepšie z filmu. Hudba od tria Neuvěřitelno ako taká nie je zlá, ale absolútne sa k filmu nehodí (Príklad: Zábava v 20. rokoch s džezovou kapelou, ale divák počuje nejaký bigbítový motív). Navyše je tá hudba akási chudobná, málo hutná (jeden nástroj, pár tónov), občas sú to len akési podivné zvuky v nesúlade s obrazom. A čo sa obrazu týka, vyzerá to tak, akoby to  reštaurátori celkom nedokončili, inak pekný obraz dosť často vypadáva. ()

mira007

Kouzelná raritka z českého pravěku kinematografie s Vlastou Burianem a Anny Ondrákovou. Když si člověk po sérii dnešních quality tv seriálů a amerických velkorozpočtových akčních filmů pustí tuhle němou celovečerní grotesku z roku 1927, tak musí najít někde v duši budhistický filmový klid. Tohle je asi nejmladší Burian na filmovém plátně, kterého jsem viděl. ()

Vesecký

Pro Innemanna měl zůstat vyhrazen němý film, v něm byl skutečným mistrem. Tady se mi líbily velmi vtipné vložené titulky, které byly jakýmsi komentářem děje, i dnes po devadesáti letech dokáží vyloudit úsměv na tváři diváka. Dvojrole V.. Buriany nebyla jediná, vzpomeňme Tří vajec do skla. Zde udivuje, jak už tenkrát dovedli filmaři do jednoho okénka vkomponovat dva stejné herce vedle sebe, aniž by bylo znát, že jde o dva záběry. Vlasta se rád opakoval. Scénu ustrojence v bahně zopakoval v Korkoránovi. Přesto ho zde díky němému filmu spatřujeme zase trošku jiného. Anny musela být svůdnou dívenkou, vedle Buriana si hlavní roli hraběte zahrál Speerger, který už za zvukového filmu moc velkých rolí nezískal. A moje milovaná Betty Kysilková také v poměrně velké roli... O zápletky není nouze a překvapivá je na tu dobu délka filmu. Čtyři hvězdičky. ()

bratr.Milan

Tož to je taková ztřeštěná kravina, že tomu musím dát plný počet. Žádný z mladších Burianových filmů co jsem viděl, už nebyl tak originální a utržený ze řetězu. Měl jsem pocit, že film trval dvě a půl hodiny, tolik gagů, událostí a zápletek do něj dali. Vytvořili vlastní vesmír, kde všechny i sebemenší postavy jsou žijící a vypointované. Žádnou neodbyli. Občas jsou tam i slabší a průměrné pasáže, ale těch geniálně vtipně ulítlých je tam tolik, že to převáží. Někdo by mohl namítnout, že když je to němý film, Burian tu nemůže uplatnit svůj originální hlasový projev, ale za mě to bylo plus. Sledoval jsem snímek, jako bych neznal jeho hlas a užíval si jeho pantomimické herectví. A nesmím zapomenout na skvělé filmové triky a výkon herečky Anny Ondrákové. ()

piranha

To, že je film němý, mu nikterak neubírá na napínavosti i komičnosti. A hlavně tu komičnost neuvěřitelným způsobem táhne Vlasta Burian se svou mimikou. ()

HH

Kdyby to bylo kratší, bylo by to určitě lepší. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tehdejší nároky na film byly poněkud jiné, než máme v současné době. Každopádně ona zrestaurovaná podoba je velice povedená, a to včetně doprovodné hudby. A hláška: "Tak blbej zloděj nejsem. To bych musel krást jenom na tebe." je super. ()

MickeyStuma

Čtvrtá bláznivá groteskní komedie z němé éry s excelentním Vlastou Burianem, ve kterém se v roli továrníka Bardona snaží uniknout domluvenému sňatku s energickou Fifi Hrazánkovou s tváří Anny Ondrákové. A aby toho nebylo málo, Vlasta Burian tu má roli ještě jednu, charakterově zcela odlišnou. Ano, první film Vlasty Buriana, kde má přímo dvojroli. A pokud by někdo očekával scénu, ve které se sejdou oba dva, dočká se. Nejvíce zaujme jedna jediná, ve které obtloustlá feministka drží za ramena oba Vlasty Buriany najednou. Na to, že se psal rok 1927, se jedná skutečně o naprosto dokonalý, po technické stránce, filmový trik. Tady skutečně klobouk dolů. Vlasta Burian neúprosně srší energií a předvádí komiku u něj moc dobře známou, kterou později neopustil ani ve zvukovém filmu. Nad příběhem nemá cenu nijak přemýšlet. Snímek jen měl za cíl diváky pobavit. Stejně jako u předchozích snímků si lze všimnout, že Vlasta Burian opět občas napodoboval grimasy a pohyby Charlieho Chaplina. A nakonec, proč ne. Když diváky  pobavit, tak pobavit. Je to také prozatím jediný němý film s Vlastou Burianem, který byl rekonstruován. Snad dojde i na zbylé předchozí dva. Český král komiků si to skutečně zaslouží. P.S. Byla by škoda opomenout Jindřicha Plachtu, který t má také jednu výraznou roli. Bylo by zajímavé zjistit, kolik diváků ho pozná. ()

kraval

Hodina čtyřicet němého filmu je pro současného diváka opravdu hodně. Pokud však film není nadčasový - jako je tomu v případě starého kriminálníka. Vlasta Burian (jsem rád, že ještě nemluvil) a nádherná Anny Ondráková jsou v neskutečně svižné jízdě stále aktuálního humoru, groteskních scén a rychlého střihu téměř současní. Dobrým nápadem bylo také spojení filmu s moderním hudebním doprovodem, z něhož mi v paměti nejvíce utkvěly scény s brněním doprovázené velmi přesně zvuky činelu. Film rozhodně příjemně osvěžil Karlovy Vary z jejich městského divadla, ačkoli na projekci, kterou jsem navštívil, právě narváno nebylo. Je možná škoda, že se již v období vzniku Milenek starého kriminálníka přecházelo na zvuk a Burian již nenatočil další němé filmy. A je určitě škoda, že se dnes neuvádí v kinech více němých filmů s živým doprovodem (ať s původním či nově napsaným). ()

rivah

Restaurovaná kopie dokonale zobrazuje kvality filmu, patrně největší perly němé éry naší kinematografie. Inovativně čerpá z tradic amerických grotesek i ruské avantgardy. Scénář je nápaditý, dialogy ve stejné nadsázce jako obraz. A ta dokomponovaná hudba nemá chybu. ()

IvonaK

Dvě ženy soupeří o srdce Buriana. Ondráková se ho snaží získat velice vtipnými argumenty že všechno co o sobě řekl ona zbožňuje narozdíl od normálních žen které by se z jeho řečí oběsily. Ondráková se teda nedá, ale jakmile zjistí že ji lhal, tak ztratí o něj zájem. A druhou ženou je jeho bývalá paní která se sice zpočátku hroutí z toho že je vrah, ale poté od mládence své dcery se dozví že to bylo všechno vymyšlené a tak se ho vydají hledat. Jinak Ondráková tu ale vypadala hrozně. Krátký sestřih a naplácané tuny šminků na obličeji, tak to opravdu ne. ()

Rattlehead

Celkem povedená komedie, byť úctyhodná vyřídilka Vlasty Buriana tu prostě chybí. Nejsilnější scény - divoká jízda automobilem a Burianův popis, kterak vraždil své milenky. Ovšem ten moderní rádoby hudební doprovod je něco strašného, naštěstí se zvuk dá vypnout (učinil jsem tak asi po deseti minutách), ale v kině by mě to teda štvalo... Pro budoucí generace - tento film uvedla Česká televize dne 2. června 2021 na programu Art. ()

Pitryx

Rozhodně slabší film nežli Kačenka Strnad. Chybělo mi zde více hraných gagů. Hudba provozovaná jakousi podivnou kapelou sice do filmu zapadá, ale mi se tento styl nelíbí a mi osobně nesedl. Se stopáží je to stejné jako u Kačenky, Zbytečně dlouhá, umělé natahování snímku a konce filmu vůbec neprospělo. Měl jsem zmatek ve jménech, ale podruhé, abych si je upřesnil, tento film raději neeeee. ()

ostravak30

Můj první československý němý film. Předtím jsem viděl pouze americké grotesky. A rovnou s Burianem. Už délka filmu upoutá pozornost, protože téměř dvouhodinový němý snímek není zrovna obvyklý. Mě zaujalo hned několik věcí, které tento snímek zvýrazňuje před ostatními. Když spolu tancují Cyril a Fifi, tak ji Pondělíček fackuje a tahá za vlasy. A i když se jedná o komedii a situaci při tanci, stejně je to na tu dobu revoluční scénka. A další revoluci máme v podobě akční scény, kdy auto přejíždí přejezd těsně před vlakem. K tomu různobarevné scénické filtry  a doprovodné zvuky (pískání průvodčího, zvuk brnění) a máme tu opravdu výjimečný film, který je důkazem, že i bez mluveného slova se herci byli schopni obejít. Zvláště Burian ukázal, že dokáže hrát i beze slov. Jeho mimické a gestikulární herectví bylo výjimečné. Navíc si zahrál dvojroli. Novodobí tvůrci pak doplnili film neuvěřitelnou hudbou, takže je ještě zajímavější. Já jen přidám malou chybu. Když se dvojníci setkají a prchají před davem společně, je vidět hned na začátku scény, že se rozběhnou a teprve když jsou o kus dál, tak se rozbíhá dav, do té doby (pár vteřin) nečinně stojí. ()

Víteček

Vždyť je to většinu času jen obyčejná Burianovka, které se na pozadí odehrává typická prvorepubliková filmová romance. Navíc celé s nadsazenou stopáží. Kdyby byl film mnohem víc zaměřen na Anny Ondrák, tedy hlavně ve stylu, ve kterém byla její postava vykreslena v první části, mohlo to být opravdu dobré, takhle je to jen celkem nudná tuctovka. 45 % ()

PetraMishka

Poněkud dlouhá a přesto velmi nápaditá groteska, kde Vlasta Burian spolu s Anny Ondrákovou dostávají takřka neomezený prostor k řádění, což asi nejlépe vystihuje jejich společný divoký tanec nebo jejich výprava do zaplivané hospody, kde se polévka nalévala do vydlabané díry ve stole. Patrně nejlepší scéna je ale ta, kde Burian odrazuje svou bývalou přítelkyni popisem toho, jak se jako starý kriminálník zbavoval svých bývalých milenek. Ve chvíli, kdy šel tlačit ten vlak, v mém hodnocení překonal i mnohé americké grotesky. To bylo vypointované prostě skvěle. ()

PTuranyi

Vtipná ľahká komédia predvojnového typu. Žiaľ filmu veľmi uberá, že je nemý. Slovný prejav Vlasty Buriana by film posunu o čosi vyššie. Titulky a pitvorenie hercov, ktoré nahrádza hovorené slovo brzdí dej a film tak stráca dynamiku. Samotný príbeh je hlúpučký nehovoriac o správaní postáv - viď tanec Cyrila s Fifi. Vyzdvihnúť možno hudobný podmaz, ktorý je na dobu vzniku veľmi moderný a taktiež snahu o rôzne triky so skladaním obrazu, ktoré v tej dobe neboli úplnou samozrejmosťou. ()

Frood

Šel jsem na tento film pln očekávání, mám Buriana velice rád a byl jsem zvědavý, jaký bude můj zážitek z pro mne prvního němého filmu s ním. Film byl v šumperském kinu OKO doprovázen "živou" hrou dvou hudebníků a musím říci, že famózně. Film samotný má u mne rozhodně 5*, protože i přes pár (velice krátkých) hluchých míst, byl naprosto fantasticky vtipný. Burian exceluje a Anny Ondráková je také perfektní (a její jízda autem za nápadníkem také :-)) ()

Damnsinead

Praštěný scénář, zajímavé triky a Burian mi do němého filmu pasoval líp jak do zvukového. Škoda, že němých filmů nenatočil víc. Anny Ondráková skvělá, tu roli jí museli napsat na tělo. Scéna, kdy přijede autem za ženichem je silně akční. A Burian vraždící milenky mě taky dostal do kolen.  Jediný problém filmu je trochu přepísklá délka. 80% ()