Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1985, 89 min

Perinbaba na 228. mieste v hodnotení československých filmov? Kde sú hodnotenia tých miliónov divákov, ktorí si túto najklasickejšiu slovenskú rozprávku nenechajú utiecť žiadne vianoce? Jakubisko v najlepšej režisérskej forme natočil (nevedomky) temnejšiu alternatívu ku klasickým českým rozprávkam. V jeho tradičnom vizuálnom poňatí. Všetci vieme, že z toho vytřča Fellini viac, ako zubatá, ale koho to trápi. Tu je zase cítiť z českých divákov slovenský syndróm, keď nedokážu vstrebať našu temnosť, absenciu humoru a určitý chlad. Netvrdím, že sa im čudujem.(14.8.2012)

24.12.2007 - konečne prvýkrát Perinbaba. A som unesený a nadšený. Milá, tajomná a tak trochu "iná" vianočná rozprávka, než na aké sme zvyknutí z českých končín, herci sú sympatickí a tá hudba... to je niečo nadpozemské. Skrátka a dobre - 10 / 10(24.12.2007)

So smrtkou na večné časy a nikdy inak. Haluzná rozprávka, ale nebol by to maestro keby tomu tak nebolo. Alegórie a tajomno v každom druhom zábere a nehynúci ústredný hudobný motív....snáď to niekedy vyjde na DVD.(22.12.2004)

• - Perinbaba je nakrútená na motívy rozprávky "Pani Zima" od bratov Grimmovcov. (Raccoon.city)

• - Keď Dora (Milada Ondrašíková) s macochou (Soňa Valentová) padnú do smolného jazera, tak prvé pády z výšky do vody za nich urobili kaskadéri, ale zvyšok, ktorý bol nemenej nebezpečný, sami herečky. Topiť sa v ľadovej vode nebolo pre herečky nič príjemné. Stáli na doske pod hladinou, dopovedali texty a potápač ich strhol dolu. Vo filme nasleduje strih s bublinkami, no ten potápač ich držal ešte nekonečne dlho pod hladinou. Aby filmári dosiahli čierny efekt jazera, zapálili okolo pneumatiky a dym sfarboval hladinu i krajinu dočierna. (Raccoon.city)

• - Macochu mala hrať pôvodne manželka režiséra Deana Jakubisková, no práve čakala syna Yorika, a tak mu odporučila Soňu Valentovú. (Raccoon.city)