Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

24.12.2007 - konečne prvýkrát Perinbaba. A som unesený a nadšený. Milá, tajomná a tak trochu "iná" vianočná rozprávka, než na aké sme zvyknutí z českých končín, herci sú sympatickí a tá hudba... to je niečo nadpozemské. Skrátka a dobre - 10 / 10(24.12.2007)

Juraja Jakubiska veľmi nemusím,ale musím uznať,že Perinbaba sa mu podarila!Rozprávka,ktorá je plná mysteriozity a tajomna a pritom si zanecháva stále rozprávkový charakter!Umelecké dielo pán Juraj Jakubisko,ktorej atmosféru a hororový podtón už asi nič neprekoná!Bravo...(27.12.2007)

Jediné, čo Perinbabu robí rozprávkov, je happyend. Inak je to ďalšia s režisérových snových, vizuálne a hudobne fascinujúcich a nie veľmi optimistických pohľadov na svet. Áno, rozprávkové motívy to má, no mne v hlave vždy utkveli hlavne scény, ktoré mi svojim neútešným, ba až depresívnym pojatím spôsobujú zimomriavky. Nájdu sa však aj scény, ktoré ohúria svojou pozitívnou krásou - napr. starý cirkusant, ktorý za letku prenádherne povie "Mládí je krásná věc. Jak já bys to zkusil znovu hergot". Na záver výstižný úrivok z jedného komentára na IMDB - "Beautiful on every level -- visually,emotionally, and as an unfettered act of imagination". (10/10)(9.8.2007)

Druh pohádky, který na české straně zcela chybí - pohádky plné magie, která sálá z každého záběru a vytváří zcela nový a uvěřitelný svět.(25.5.2009)

Neviem prečo sa zaužívalo Perinbabu púšťať na Vianoce? Však nemá s Vianocami nič spoločné, ale je pravda, že si bez nej Vianoce predstaviť neviem. Táto rozprávka sa stala nesmrteľnou, pretože je vhodná azda pre každého. Jakubisko vedel čo robí. Avšak po X pozretí stráca na čare. Obrovskú rolu tu však zohráva jeden z najznámejších soundtrackov.(5.12.2009)

• - Počas filmovačky pri lietaní sa nikto vážne nezranil, zodpovednosť niesol Juraj Jakubisko, a keby sa niekomu niečo stalo, išiel by sedieť. (Raccoon.city)

• - Režisér musel smrtkinu kosu otestovať sám. Zubatú (Eva Horká a Valerie Kaplanová) museli pre nemecký trh označiť ako sestru Perinbaby, keďže v nemčine je smrť mužského rodu. (Raccoon.city)

• - Tobias Hoesl (dospelý Jakub) bol počas nakrúcania ubytovaný v mládežníckom hoteli Sputnik mimo Bratislavy a bol šokovaný, keď videl, ako si ľudia miešajú Coca-Colu s červeným vínom. (Raccoon.city)