Perinbaba

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1985, 89 min

• zipper111

Mě tadle pohádka hrozně zdeptala....(11.7.2008)

Perinbaba je pre mňa už od detstva neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Sledujem ju pravidelne každý rok, nie len preto, že sa mi ako jediná rozprávka zdá celkom zmysluplná, ale aj pre zvláštnu, výnimočnú, magickú a snovú atmosféru, ktorú je Jakubisko, ako režisér schopný vytvoriť. Dôvod, pre ktorý nemôžem dať plný počet bodov je, že sa mi nepáči, ako sa vo filme prezentujú zvieratá, ani ako často sa v ňom objavujú kožušiny. Vlky nahradené nemeckými ovčiakmi tiež nie sú práve najlepšou voľbou. Inak však niet čo vytknúť a zvláštnou čerešničkou na konci je svadobný tanček, ktorý je roztomilý a prirodzene bezprostredný.(25.12.2013)

Po rokoch nechápavého prizerania jedným očkom počas vianočných sviatkov som si túto obkecávanú a omieľanú rozprávku pozrel konečne v plnom rozsahu a stále nechápem, prečo som tu mal doteraz len tri hviezdičky. Jakubisko je magor, to už dávno všetci vieme, ale že dokáže rozprávku natočiť takýmto štýlom, to je pecka! V každom veku sa pre diváka v tom dá nájsť niečo iné a ja sa teším, keď budem odhaľovať jej ďalšie (anti)rozprávkové čaro. Ale len v spojitosti so sviatkami. Pozrieť si to niekedy v lete, tak by som to asi vypol po piatich minútach. 80%.(24.12.2007)

• - Režisér musel smrtkinu kosu otestovať sám. Zubatú (Eva Horká a Valerie Kaplanová) museli pre nemecký trh označiť ako sestru Perinbaby, keďže v nemčine je smrť mužského rodu. (Raccoon.city)

• - Filmování probíhalo od 4.4.1984 do 15.2.1985 ve skanzenech Martin a Rožnov a Slovenských obcích Malatiná a Zázrivá. (M.B)

• - Do úlohy Jakubka si režisér pôvodne vybral speváka Petra Nagya, ale nemecký koproducent si presadil nemeckého herca Tobiasa Hoesla. (ambron)