Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1985, 89 min

Perinbaba aneb příběh jedné dávné klimatoložky, která když si šla ustlat peřinu, začalo sněžit. Jedna z těch lepších pohádek, ve kterých triviální a ohrané prvky fungují překvapivě dobře. Není to sice nejlepší, celé je to strašně uřvané a přežvaněné, ale kouzlo to má kupodivu. Jakub mi spíš připomíná přerostlého puberťáka a Alžbětka je aspirantka na uťáplou ženu v domácnosti stojící u sporáku obložena sedmero krkavci, pardon - dětmi. Škoda, že i zubatá (Jakubisko se asi nedíval na Honzu málem králem, kde Valerie Kaplanová excelovala) je vykreslena jako bláznivá pomatená stařenka, co máchá samovystřelovací kosou. Trochu více démoničnosti by jí neuškodilo. Perinbaba je usměvavá babka trousící moudra. Ale i přes zjevné neshody mezi mým a Jakubiskovým pohledem na věc je snímek magický, dobře natočený a solidně zahraný. Dokonce se našlo několik brilantních momentů, které činí ze snímku trochu víc, než jen lehce nadprůměrnou pohádku. Např. když obě záporačky hupsnou do černé lázně, slova sedící Smrtky berou dech...a to nejen obrazně (teda aspoň těm dvěma).(5.10.2008)

U téhle pohádky jsem se jako dítě vždycky klepal strachy. 5 * za tu hruzostrašnou smrtku.(8.6.2006)

Perinbabu som videl, keď som mal takmer päť krížikov na chrbte (preto tých päť hviezdičiek). Nemožno ma preto podozrievať, že som podľahol čaru rozprávky. Ono to vlastne ani taká pravá rozprávka nie je. Je to pravdepodobne nejaký žánrový guláš, ale jeho jednotlivé ingrediencie sú namiešané s majstrovstvom šéfkuchára. Preto v čase Vianoc, keď dochádza k návratu Perinbaby na obrazovky, a ja nemám nič súrnejšie na prácu, si bez problémov pozriem tento malý klenot už po x+1. krát.(25.11.2008)

• - Milada Ondrašíková (Dora) trpela v skutočnosti závratmi z výšky. Prezradila, ako leteli na perine tesne okolo lopatiek mlyna a z jednej trčal klinec, ktorý jej podriapal chrbát. Keď pristáli, kostymérka sa na ňu hnevala, že si nechala roztrhať blúzku, ktorá bola súčasťou kostýmu. (Raccoon.city)

• - Režiséra Jakubiska dvakrát oslovilo veľké broadwayské štúdio. Chceli, aby im dal práva na Perinbabu a napísal scenár, na základe ktorého by urobili muzikál pre deti. Poslali aj videá, aby videl ich produkciu. Lenže ak nejde o film, Jakubisko sa označil za lenivca. (Raccoon.city)

• - V Perinbabe si v jednej zo svojich posledných filmových úloh zahrala manželka talianskeho režiséra Federica Felliniho, Giulietta Masina. (toi-toi)