poster

Perinbaba

 • slovenský

  Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1985, 89 min

 • nithiel
  ****

  Výborná pohádka, možná, kdyby se u nás vysílala, nebyly by vánoce tak beznadějně popelkovité. Děj je sice dost ponurý a občas morbidní, ale právě v tom je ta krása. Některé postavy byly výborně zahrané, hlavně Smrtka a Jakub byli výborní, Kam se proti Jakubkovy hrabe český nebojsa. Také některé hlášky byly výborné a uvízly mi v paměti, obzvlášť ta závěrečná. Jinak mi zůstává rozum stát nad tím, kolik toho naši bratři Slováci, kromě větrného mlýna, v téhle pohádce vynalezli.(6.1.2009)

 • salahadin
  ****

  Perinbaba aneb příběh jedné dávné klimatoložky, která když si šla ustlat peřinu, začalo sněžit. Jedna z těch lepších pohádek, ve kterých triviální a ohrané prvky fungují překvapivě dobře. Není to sice nejlepší, celé je to strašně uřvané a přežvaněné, ale kouzlo to má kupodivu. Jakub mi spíš připomíná přerostlého puberťáka a Alžbětka je aspirantka na uťáplou ženu v domácnosti stojící u sporáku obložena sedmero krkavci, pardon - dětmi. Škoda, že i zubatá (Jakubisko se asi nedíval na Honzu málem králem, kde Valerie Kaplanová excelovala) je vykreslena jako bláznivá pomatená stařenka, co máchá samovystřelovací kosou. Trochu více démoničnosti by jí neuškodilo. Perinbaba je usměvavá babka trousící moudra. Ale i přes zjevné neshody mezi mým a Jakubiskovým pohledem na věc je snímek magický, dobře natočený a solidně zahraný. Dokonce se našlo několik brilantních momentů, které činí ze snímku trochu víc, než jen lehce nadprůměrnou pohádku. Např. když obě záporačky hupsnou do černé lázně, slova sedící Smrtky berou dech...a to nejen obrazně (teda aspoň těm dvěma).(5.10.2008)

 • TeeAge
  ***

  Niečo mi na tej rozprávke stále vadilo, ale nikdy som na to neprišiel, čo presne. Možno lepšie tomu tak :)(2.10.2010)

 • - Keď Dora (Milada Ondrašíková) s macochou (Soňa Valentová) padnú do smolného jazera, tak prvé pády z výšky do vody za nich urobili kaskadéri, ale zvyšok, ktorý bol nemenej nebezpečný, sami herečky. Topiť sa v ľadovej vode nebolo pre herečky nič príjemné. Stáli na doske pod hladinou, dopovedali texty a potápač ich strhol dolu. Vo filme nasleduje strih s bublinkami, no ten potápač ich držal ešte nekonečne dlho pod hladinou. Aby filmári dosiahli čierny efekt jazera, zapálili okolo pneumatiky a dym sfarboval hladinu i krajinu dočierna. (Raccoon.city)

 • - Macocha (Soňa Valentová) a Dora (Milada Ondrašíková) v skutočnosti neleteli na perine, ale boli zavesené na žeriave. (Raccoon.city)

 • - Na scénáři se podílel Ľubomír Feldek, slovenský básník, prozaik a dramatik. (triatlet)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace