Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo / Itálie / Rakousko, 1985, 89 min

// Distribútor: Media Cooperation One (MC-One) //ng>(9.5.2011)

Zďaleka najlepšia slovenská filmová rozprávka. Takmer mystická atmosféra, kultové fóriky ("Vaša, vaša...!), výborní herci. Niektorí tu tvrdia, že ich baví ten drsný, občas skoro hororový názvuk. Na mňa zase z tohto filmu dýcha erotika. Všimnite si to. Jakubisko mal vždy zmysel pre "šťavnatosť", a ani v rozprávke se tomu nevyhol. Tie vášne sú tam naozaj horúce a preto to celé tak jedinečne funguje.(24.12.2007)

"Nemáš zrcadlo ?? Pěkná kravata !!" ;) Heuréka !! Objevil jsem vrchol Jakubiskovy tvorby.. Ten si sám maličko tímhle kouskem, nejskvostnější grimmovskou adaptací, jakkoli v důsledku velmi volnou, uvázal smyčku, když tu pomyslnou laťku později už jen horko těžko mohl překonat.. Faktem zůstává, že jeho jedinečný styl právě tomuto žánru - Však se taky jedná o jednoznačného krále, či spíš královnu, slovenské pohádky, jakkoli ho zásadně ozvláštňuje, jak svým rukopisem, tak i jeho oblíbenými motivy s tím erotičnem na čele, nejlépe sedí.. Upřímně se nemohu dočkat, až si Jakubiskovu Fellinbabu budu moci při další projekci užít znovu.. I s filmovou smrtkou číslo jedna - Což jistě potvrdí i Jirka Korn.. - Valerií Kaplanovou..;)(30.12.2016)

„Len sa predčasne neraduj. O šťastie treba bojovať.“ Jakubisko za svoj život stvoril niekoľko pozoruhodných filmov, ale keďže ho mám rád, musím skonštatovať, že jeho láska k impozantnej dĺžke (štvordielna televízna mini-séria „Tisícročná včela“, 150-minútová NEJASNÁ SPRÁVA O KONCI SVETA) si vyberá krutú daň: vo všetkých tých inak nádherne nakrútených hodinách a hodinách sa skôr či neskôr vytráca to, v čom je najlepší a to herecké výkony a fascinujúca atmosféra. Tomuto filmárovi paradoxne robia najväčšie problémy scenáre. Sila PERINBABY je v tom, že netrvá ani hodinu a pol, takže všetko odsýpa tak, ako má. Výprava je neopísateľná, herecké výkony magické, dialógy hladia srdiečko a nechýba hororový a sexuálny motív (plus podmanivá hudba). Paradoxne práve „tá správna“ minutáž má za následok, že nestarnúcu slovensko-nemeckú Perinbabku môžeme s čistým svedomím pokladať za jedno z najdospelejších a najlepších diel Juraja Jakubiska. Mám rád tento druh "takmer hororových" rozprávok (ďalej napr. NEKONEČNÝ PRÍBEH)(22.12.2004)

Viacvrstevné dielo, ktoré ponúkne detskému divákovi úplne iný zážitok ako dospelému. Epické zábery mohutných hôr aj tajomných jaskýň, extémne vykreslené postavy a Smrť sú hlavnými tromfami tejto naozaj netradičnej rozprávky.(16.4.2004)

• - Giulieta Masina (Perinbaba) a Emanuel Hason (Jakubko) sa spoločne delili o šatňu. Hoci každý rozprával iným jazykom, rozumeli si perfektne. (Raccoon.city)

• - Perinbaba získala na 42. festivale v Benátkach cenu Gondola. V komunistickom Československu sa to však tajilo, lebo toto uznanie za humánnu myšlienku udeľoval Vatikán. (krasomama)

• - Jaskyňa s vodopádom a obrovskou perinou, kde sa prevažne odohráva príbeh, bola postavená v ateliéri na Kolibe. (Greenpeacak)