Perinbaba

• Československo

Perinbaba

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1985, 89 min

Pán Juraj Jakubisko dozaista patrí medzi špičku slovenských režisérov. Získal za svoju tvorbu mnoho prestižných ocenení. Ja s ním mám však trocha problém. Niektoré jeho diela považujem za takmer geniálne (Nejasná správa o konci sveta; Tisíc ročná včela...) a niektoré sú doslova na hranici odpadu (Post Coitum; Bathory...). Rozprávka "Perinbaba", ktorú natočil v roku 1985 je niekde uprostred. Je to taký jakubiskovský priemer. Nie je to žiaden filmový zázrak, ale ani bezduchý prepadák. Z času na čas sa na to dá pozrieť. ***(27.12.2014)

24.12.2007 - konečne prvýkrát Perinbaba. A som unesený a nadšený. Milá, tajomná a tak trochu "iná" vianočná rozprávka, než na aké sme zvyknutí z českých končín, herci sú sympatickí a tá hudba... to je niečo nadpozemské. Skrátka a dobre - 10 / 10(24.12.2007)

klasika...co viac? hudba vyvolavajuca zimomriavky, krasne spomienky na detstvo a cool kubko s alzbetkou ....lespie raz vidiet ako stokrat precitat...(23.12.2007)

Perinbaba je veľmi odlišná od klasických českých a slovenských rozprávok. Obsahuje síce rozprávkovosť (Perinbaba sneží perinou), no napríklad aj hororovosť (zubatá), perfektnú kameru, no netypickú pre jednoduché rozprávky, skoro až surrealistický cirkus, výraznú Jakubiskovu umeleckosť (vizuálne jedno z najlepších filmových diel, čo som u nás videl) a perfektnú hudbu (takisto úplne odlišnú od klasických veselých rozprávkových). Neviem ani čo vytknúť, snáď len to, že tá umeleckosť nerobí v konečnom dôsledku dobrotu, keďže rozprávky sú určené deťom a tým to môže prekážať (ako aj mne v mladosti).(26.12.2008)

O babce, která tvořila sníh, a Jakubovi, kterého se bála i smrt. Tuctovka.(6.5.2013)