Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

Risolutore

Neskutečný zážitek. Tomu idiotovi, který v distrubučním listu použil slova jako "dílko" "zábavné" a "parodující", bych ustřelil hlavu. ()

Brejlil

Moderní samuraj předvádí kodex cti v prostředí velmi netradičním. Atmosféra amerického předměstí s rappery, zanikající italskou mafií a jistým bezčasím je dokonalá. Mafiáni jsou sice jen směšným odleskem dávné slávy, nejsou ale o nic méně nebezpeční. Pomalý film s dlouhými jízdami za hypnotického doprovodu rapu ve kterém náhlá eliminace famiglie působí jako exploze. Jarmusch si pohrává s různými klišé (komunikace založená na empatii překonává jazykové bariéry) a filmovými odkazy. Whitaker podává maximálně soustředěný výkon. Vhodné k meditaci v podvečerní čas. ()

Pawlisman

Z mého pohledu jeden z nejslabších Jarmuschových snímků. Přímý děj, pomalá gangsterka, atmosféra nějaká, ale taky ne extra silná či něčím vynikající, originalita a míra překvapení také ničím extra nevyniká. I tak hezky plynoucí film. 7,5/10 ()

Kratoc

Forest Whitaker jako nájemný zabiják? Děláte si ze mně srandu? Ale po shlédnutí filmu se musím omluvit a nejméně dvakrát. Celé je to natočeno tak, že filmem proplouváte a ani se pořádně nerozkoukáte a film je u konce. Myslím, že přízvisko akční si tento film snad ani nezaslouží. Akční scény nejsou až tak důležité i když do děje pevně patří, ale celá filosofie filmu mi byla velmi blízká a dost mne to oslovilo. ()

poet

Niekto chcel urobiť druhého LEONA, ale je to skôr desná zývačka a zo spánku vás preberie sem tam nejaká morda... ()

Jaroslaf

Spoustu věcí se mi tam nelíbilo. Hlavně ten rádoby cool zbytečnej střih u některejch pohybů ghost dogga nebo i v jinejch scénách. Pak zvuk švihu při každým jeho pohybu a to jeho podivný zakroucení zbraněma doprovázený tim zvukem. Setkání s RZA na ulici bylo spíš trapné než cokoliv jiného. Taky mi zůstalo záhadou proč se tam každá postava koukala na animáky a to i na Itchyho a Scratchyho... Jak je vidno, s Jarmuschovými filmy mám prostě problém a hudba nebo téma filmu mi můžou být sebevíce bližší. ()

Atheas

Motiv poslušnosti v tomto filmu sráží hodnotu tohoto snímku. Čekal jsem od tohoto filmu mnohem více. Bohužel, většina filmu zívarna. Vše bylo plýtké, zdlouhavé, fádní. Kromě čtení z knihy Hagakure byl tento film o Ničem. ()

Klajnik

Nudil jsem se, protože je to samoúčelná splácanina - v jádru dost hloupá. Diváka má zaujmout samotný motiv černošského profesionálního nájemného zabijáka řídícím se samurajským kodexem, ale zabijákem se stal poté, co před osmi lety dostal jednou přes prdel v ghettu. Ghost Dog je vykreslen jako citlivá povaha, ačkoliv zabijí lidi pro mafii a proč? Aby měl na zmrzku. Zmrzlinář je jeho nejlepší kámoš. Sice nemluví stejnou řečí, ale tak nějak si vždycky rozumí. Takových malých zvláštností všedního dne a rozmarech obyčejných lidí je tam celá řada - rozhovor o knížkách mezi nájemným zabijákem a malou holčičkou nebo loď, kterou si nějakej týpek staví na střeše. Tyto scény nebyly nikterak důležité ani zábavné, ale jsou Jarmuschovo poznávacím znamením a lidem asi přijde, že ten film je pak zkrátka jiný a svůj a obecně takový všedně milý... Já si ale myslím, že to funguje třeba v Patersonovi, kde je tomu věnována větší péče, je to smysluplněji zasazeno a tudíž to dokáže opravdu zapůsobit. Zde (alespoň na mě) nikoli. Celá dějová linka je nudná a nefunkční, protože Ghost Dog nemá s ničím problém, ačkoliv mu jde po krku mafie, která je však natolik neschopná, že to nevytváří žádné napětí nebo obavy. ()

hemul

Melvillov samuraj mal kanárika, Jarmuschov mal holuby, obidvoje je to ptákovina. Jarmuschov este o to vacsia, o co vacsi je Delon od whitakera, teda o dost. ako kazdy jarmusch - o ničom, ale tento raz bez humoru. ()

Gastovski

Nedovedu si představit někoho jiného v roli Ghost Doga než Foresta Whitakera. Je to role, pro kterou byl stvořen. Skvělá režie, kamera a v neposlední řadě i soundtack, a to jsem na hip-hop alergický. Mafiáni zde mají opravdu italské xichty a když se střílí tak je to opravdu lahůdkové. Velmi mě potěšila scéna s lovci medvědů, takhle na ty kriply pytlačivý. ()

PanPes

Hagakure - tak tenhle příběh se vypráví sám a člověku uteče 116 minut dlouhá stopáž jako by nic. Filmy od Jarmusche jsou přemýšlivé a ani Ghost Dog nebyl vyjímkou - mimo to je všechny spojuje i umně vybraná hudba stejně tak jako zde... Mě osobně hodně bavily scény se zmrzlinářem a neschopností lidské komunikace - přece jen trocha Jarmuschova existencialismu zůstane v každém z jeho filmů... ()

Tomihiro

Jedinci, jež se pokládají za válečníky, by se měli pokusit napodobit v různých směrech dávné samuraje uplynulých dní, i když se jim třeba nikdy nebudou schopni plně vyrovnat. V žádném případě by neměli předčasně vzdát onu snahu o sebezdokonalení. Taira Shigesuke - Bushido ()

Aere

Velmi zajímavý film, který mi ještě další den ležel v hlavě. Neotřelé podání příběhu zabijáka s kodexem samuraje. Whitaker se v hlavní roli překonává. A vše je to podkresleno hudbou, která výborně zapadá do atmosféry. Určitě se vyplatí udělat si na tento film čas. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva