V tomto klasickém němém hororu zjistí mladá ctižádostivá operní pěvkyně Christine Daaé, že má tajemného ctitele, který jí chce pomoci stát se přední umělkyní. Tímto tajemným maskovaným mužem je Erik, známý také jako Fantom, ošklivě znetvořený samotář, který žije pod pařížskou operou. Když Fantom Christine zajme a vyžaduje její oddanost a náklonnost, vydává se ji zachránit její nápadník, vikomt Raoul de Chagny. Tento film se nejvíce podobá Lerouxovu románu a většina fanoušků jej považuje za jeho dosud nejlepší filmovou verzi. (Film Europe)

Sharlay

Ztělesněná krása obrazu, hudby a myšlenky zároveň. Fantom opery má díky skvělému ztvárnění podzemí neopakovatelnou atmosféru. Fantomova láska ke krásné Christine vyjádřena v jeho království pod pařížskou operou je jasným vyjádřením citu, jehož podstata byla v němé éře hlavním námětem takřka všech filmů. I proto patří Fantom opery ke špičce své doby, protože to bylo to díváci chtěli a co dostali okořeněné krásnou hudbou. Krásný film. ()

hans500

Nejspíš nejlepší Fantom opery jaký kdy byl natočen. Lon Chaney podává excelentní výkon, jeho herectví je skvělé + výborná práce maskérů. Ostatní herci průměrní. Film je hodně věrný knižní předloze, postavy jsou výborně propracované, na rozdíl od muzikálu je zde sympatický Raoul a nechybí ani jeho bratr hrabě Philip de Chagny nebo Peršan alias Ledoux. Přesto největší sympatie budí samotný znetvořený Erik. Závěrečná část filmu v podzemí opery je natočena skvěle a s citem, věrná knižní předloze a zároveň není nudná. Závěrečných pár minut se sice od knižní verze značně odlišuje, ale o to působivěji jsou natočené. Kamera povedená, hudební doprovod je slušný (verze z roku 1929 - cca 93 minut). Obarvená scéna maškarního bálu dobrá. Kulisy jsou monumentální. Konec bez happyendu filmu jedině přidává. Celkově silných 5*. Komentář napsán 23.11. ve 21:48 (2008). ()

LeoH

Oživlý rodokaps se vším všudy, navzdory okázalé výpravě, snaživému zapojování všech možných „komerčních“ kejklů (včetně pokusů o slapstickové humory) i dobové patině tak pitomoučký, že mě tentokrát ani nenapadne plakat nad anachronickým hudebním doprovodem na DVD od Řitky. Naopak – zpívané(!) árie, syntetické „orchestrální“ plochy i rockové pasáže se tu střídají tak lišácky, že se jim daří srovnat zoufale kulhající tempo filmu, doplnit chybějící členění scén a ještě navodit víc než žádoucí ironický odstup – výsledkem je pocit daleko zábavnější podívané, než jakou Fantom ve skutečnosti je. (A to má tato verze jenom 77 minut i se zbytečným úvodním proslovem Christophera Lee.) Ani tak, a ani s myšlenkou na jiného Fantoma, který si z tohoto tropil tak geniální šprťouchlata, mi to ale na víc než 60 % nevychází. ()

Skuby47

Tento film to je docela jiný kafe než jeho následovník z roku 1943. Škoda že léta se už viditelně podepsala na technické kvalitě snímku, který je možno zařadit mezi klenoty hororu. Jedná se sice o němý film, takže herecké výkony jsou prezentovány pouze mimikou a mnohdy i přehnanou gestikulací a pro výklad děje slouží jen titulky a doprovodná hudba. Tomuto letitému snímku, je možné vytknout pouze přehnanou stopáž, ale pochválit skoro všechno ostatní. Především výprava a umístění děje do prostor pařížské opery i labyrintu podzemních katakomb a mučírny se povedlo. Hra se světlem a stíny, démonická atmosféra, perfektní děsivá maska fantoma a jeho šeredná tvář po odhalení určitě divákům kdysi působila noční můry. Dnes řada scén vyznívá naivně a sotva někoho poděsí, ale milovníci hororu by si tento snímek neměli nechat ujít. ()

filmmovier

Lon Chaney je fenomenální, ostatní herci taky. Atmosféra naprosto luxusní, stopáž hodiny a půl je tak akorát a vůbec jsem se nenudil, film je věrný předloze, scéna z plesu je nezapomenutelná (a není jediná) a hraje v tom výborná hudba. Mimo muzikál je tohle zatím nejlepší verze, kterou jsem viděl. Jako fanoušek jsem naprosto spokojený. Výborná, nápaditá kamera - jak je ostatně u němých žánrovek zvykem. Nezbývá než doporučit. 80 %. ()

ybuko

Neprehlednutelny poklad pro milovniky starych nemych filmovych klasik. Po ostatni, kteri se na film nebudou divat optikou prvni ctvrtiny dvacateho stoleti, ale tou soucasnou, to bude samozrejme asi zklamani. Verze z roku 1925 je momentalne k dohledani na google video, ale doporucuji sehnat si kvuli podstatne lepsi kvalite obrazu i zvuku restaurovanou verzi z roku 1929. ()

drackula

Videl som zremastrovanú, čiastočne dofarbenú verziu s novým soundtrackom, ktorú spáchali nejaký francúzi v roku 1996. Bol to vymakaný zážitok...filmu nechýbalo napätie, dynamika...95 % ()

KarKulA

Možná jsem k tomudle filmu přistupovala s příliš velkým očekáváním, možná mám na filmy z tédle doby nasazenou přílišně vysokou laťku od Rexe Ingrama - takže - u mě se konalo krapet zklamání. Nicméně protože mám tendle příběh moc ráda a jsem zvědavá na každé jeho filmové zpracování, nepolevila jsem a vydržela až do konce, za což se dostavila odměna v podobě velmi povedené a akční poslední třetiny filmu. Bohužel to co předcházelo závěru bych označila za roztahané a nudné. K šílenství mě krapet doháněla i představitelka Cristine, která místama přehrávala tak, že to podle mě bylo moc i na němej film. Ještě že to nakonec zachránil fantóm Lon Chaney ..... ()

VooDoom

Nehodnotím, protože jsem film neviděl celý. Snímek se mi absolutně nelíbil, zbytečné scény. Film by se dal shrnout do půl hodiny :) ale co bych chtěl je to z roku 1925 ,takže na druhou stranu je to dobré :) ()

Babous

Krásný horor (ne, není to oxymorón, horory nemusí být jenom o hnusu, ale i o kráse), který představuje Lona Chaneyho v typicky děsivé úloze. Když jsem si přečetl, jak herec kvůli této roli trpěl, žasnu o to víc. Němé filmy pro mne mají zvláštní kouzlo a to platí i zde. Koneckonců, jak řekl Buster Keaton: "Ticho je božské. Vřeští jenom opice." ()

skinny

Tím koncem to totálně zazdili...proč? ale jinak velmi zdařilý snímek, podle knihy. Uvítala jsem postavu Peršana, který jinak všude chybí i podzemní mučírnu včetně zrcadlové místnosti, ve které nechává Fantom Raula a Peršana umírat. Velmi povedené,až na ten konec, pravda...smrt Erika v řece? To ne.... Hlasy zcela nahradí hudba a znetvoření Lona Chaneyho je opravdu hrůzostrašné...pořád čekám, kdy natočí někdo někdy skutečný a nejlépe úplný snímek...dočkám se? :) ()

Arkanoid

Videl som 103 minútovú verziu. Interiér filmovej budovy opery je potechou pre oči. Príbeh ponúka romantiku lásky a na obveselenie neposedné baletky. Horor samozrejme obstaráva fantóm a jeho zákernosti. Lon Chaney sa prvú polhodinu neobjavuje. Zacúvaním hlavnej ženskej postavy v 40. minúte sa musel inšpirovať aj Nolan do Tenet. Napätie tu je, ale príbeh dlho vyzerá byť naťahovaním deja, lebo úplné zámery fantóma nepoznáme. Spoznávame ich po prvej polovici filmu aj s jeho povahou a táto časť nemá potrebné prekvapenie a tiež trochu zadrháva napätie. Jeho odmaskovanie je scéna, na ktorú sa asi každý teší, no nevyvolá veľmi hrôzu, skôr súcit a Lona Chaneyho tu nepoznať, tak jeho najlepším výkonom pre mňa zatiaľ ostáva Alonzo v Browningovom The Unknown. Norman Kerry v úlohe Raoula, úhlavného fantómovho soka v láske si s Lonom Chaneym zahral aj o 2 roky neskôr v The Unknown, tiež soka a tam bol ich vzťah oveľa zaujímavejší. Film kazí hlavne rozvláčnosť a napätie zo scén, ktoré v danej dobe nemohli byť zahrané a zobrazené až na takej úrovni, akoby sa patrilo. Labyrint chodieb a tajomných mučiarní rôzneho charakteru mohol byť zaujímavejší a temnejší. Kvalitný thriller a akcia patria skôr mladším rokom. ()

Zagros

Z mé strany byla chyba, že jsem nejprve četl i viděl Fantoma opery v adaptaci Pratchetta a pak v inscenaci divadla v Dlouhé. Znal jsem částečně příběh a vcelku se u něj bavil. Poté už bylo složitější proniknout do vážného originálu a výsledné hodnocení to chtě nechtě ovlivnilo. Pár němých filmů jsem také už viděl, ale tentokrát mě nějak překvapilo, jak moc herci přehrávali. Tehdy se tak prostě hrálo, ale v některých scénách mě to vyloženě rušilo. Taky se celý film vlastně natahuje vloženými titulky a popravdě... byly ve většině případů zbytečné. Naopak se mi líbila hudba přidaná později, která skvěle doplnila atmosféru a sama o sobě dokázala navodit i napětí. Nakonec dám průměrné tři hvězdy. Velmi rád si i v budoucnu znovu nějaký němý film pustím, ale dnešní filmové řemeslo je už jinde a budu to muset mít na paměti. ()

Daae

Pro fanouška Fantoma Opery je tohle "povinná četba". Přesto je nutno k tomuto filmu jít s pochopením pro tehdejší dobu a kinematografii. V dnešní době už to jako horor moc nevypadá, ale co si budem povídat - i samotná Lerouxova kniha bývala hororem. Je zajímavé sledovat film, který je přímo přeplněný hudebním doprovodem. Dokonce se mi jedna skladba natolik líbila, že jsem si ji broukala ještě pár hodin po shlédnutí. Ke konci ještě jeden menší dodatek - Lon Chaney IMHO vypadá spíše komicky než děsivě. Ale chudák, když jsem slyšela o postupu maskování, tak už radši pomlčím ... ()

Arach.No

Pro mě bezesporu nejlepší zpracování Fantoma opery. Lon Chaney je nepřekonatelný a každý, kdo by chtěl příběh o Fantomovi natočit znovu se bude inspirovat právě tímto snímkem. V žádném jiném nejsou obraz, hudba a emoce skloubeny v tak úchvatný celek, jako právě v tomhle. ()

Paldiny

Úvod s poverami o „šedom tieni“ obývajúcom starý žalár, na ktorom stojí honosná opera pôsobí skôr rozpačite. Našťastie netrvá dlho a fantastická lustrová scéna pripraví pôdu pre vstup samotnému Fantómovi. A je to práve hlavný menovaný čo si kradne všetku pozornosť. Výborné masky, rozpoltená osobnosť a tajomno skrývajúce jeho minulosť funguje po hororovej stránke dokonale. Pre dobu typické umelecké ladenie nie je zvlášť výrazné, rovnako aj kulisy majú po väčšinu času bližšie k divadelnej hre. I napriek týmto detailom ide o solídny horor z dôb minulých aký využíva tému o neopätovanej láske najlepšie ako vie. ()

Rozjimatel

2,5 Novšia verzia (92 minút): Ani moja úcta ku klasike mi nezabráni napísať, aké je to celé naivné a komicky teatrálne. Jediné, čo bolo ako tak zaujímavé, boli rôzne nástrahy v podzemí a slušná maska fantóma.   Edit po pozretí staršej verzie (103 minút): Prvá verzia (novšia), ktorú som videl, je akási podivná, čudne postrihaná (chýbajú zásadné scény), s nezmyselnými titulkami. Druhá verzia (staršia) už je normálnejšia a viaceré veci z prvej polovice filmu zrazu začínajú dávať zmysel (tá hrozná naivita je tým pádom výrazne redukovaná). Zvyšujem z 2 na 3 hviezdičky. ()