Reklama

Reklama

Interview s upírem

  • USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)
Trailer 1

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (738)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Dávno, předávno před 50 odstíny šedi jsem se od jedné mladé dívky co viděla tuhle upírskou pohádku dozvěděl, že by taky chtěla být cumlána upírem, přesně jako ve filmu. A pak se to tuším stalo později ještě dvakrát, kdy jsem to slyšel od jiných v té době už zralých žen. Nevím čím to a zda chtěly být cumlány zrovna na krku, ale domnívám se, že to bylo jen díky dobovému obsazení. Brad, Tomík i Antonio byli v té době jinoši plní sil a králové stříbrného plátna. Možná, že místo mužských upírů kdyby upírkou byla třeba taková Charlize Theronová, Sharon Stone a Julia Ormond, možná bych chtěl být také cumlán... :-). Jenže holky tam nehrály a kucí mně moc neberou. Teď možná nejedna fanynka dokonce zaúpí, ale musím to napsat. Pitta mám rád jak zralejšího herce a jako chlap mi přijde až teď, když zestárl. V mládí tedy v době tohoto filmu nebo v Seznamte se Joe Black mi připadal jako totální ucho s odulými rty, rozhodně ne sexysymbol. Cruise měl tu výhodu, že už měl v té době na tacháči najeto o něco málo víc a tak působí víc chlapsky. Přesto (a podotýkám, že jako milovník historie znám účesy osmnáctého a devatenáctého století) mi tu kucí s rozpuštěnými naondulovanými kadeřemi až na ramena zálibně si sající krky oholené gilette žiletkou s dvojitým břitem přišli až odpudiví. A upírství v tom nehrálo pražádnou roli. Ano, by,lo to výpravné. Koloniální New Orleans vizuálně bavil i ta Paříž přelomu století, ale jinak to bylo ukecané, překombinované a ano pro mně osobně - nudné. U filmu o upírech sakra nemůže přeci divák klimbat !!! Tohle byla devadesátková záležitost natlučená schopnými herci, která mi tehdy unikla. Ale nijak nelituji, že jsem to tehdá neviděl a klidně to mohlo ležet jak v hrobce ještě dalších X let. Spíše jsem zklamán. Pohádka o brečícím upírovi byla asi spíše míněna pro ženské divácké publikum... Dávám 3 za kousance. * * * ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Plachetnice vystřídaly parníky, které chrlily nekonečné menu chutných cizinců." Bledý jsem, špičáky mám ostře nabroušené, jakmile vidím dámský krk, tak koušu, takže jsem … upír? Tady něco nesedí. Mám totiž rád česnek, sluneční světlo mi nevadí a ženil jsem se v kostele. Takže asi nejsem upír, žádný mi ani nikdy nevysál krev a filmům o upírech se vyhýbám jako Lestat de Lioncourt svěcené vodě. Nicméně jedna poměrně vnadná okolnost mě kdysi donutila pokecat si s upírem a já musím uznat, že to bylo o moc lepší, než dostat dřevěným kůlem do srdce nebo lodičkou do koulí. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Konečne poriadne parádna upíria story. Až tak reálne skutočná, bez zbytočných fantasy nadsázok a comicsových prvkov, že keby mi niekto bezprostredne po zhliadnutí položil otázku o ich existencii, asi by som povedal, že to všetko mohla byť pravda. Krutá výpoveď večných duší a ich trápenie vo svete večnosti. Bez prikrášľovania, bez citu. Chladný a tmavý snímok plný krvi, umierania a zároveň večného života. A okrem iného plný skvelých hercov, ktorí perfektne hrajú perfektne napísané charaktery postáv s dokonalými dialógmi, v ktorých každé slovo dávalo absolútny zmysel. Každá scéna mohla byť krutá a zároveň aj vrúcne príjemná. A pritom je to tak banálny príbeh. 90%. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Je málo filmů s upíry, které nejsou popcornový filmy pro mladé publikum " žíznící " po krvi... Tenhle film je ukázka toho jak má vypadat pořádný film a jak použít hvězdy jako Pitt a Cruise. Spolu s Draculou F.F.Coppola asi nejlepší film o upírech. Skvělá atmosféra a hudba doplněna perfektními herci. Co víc si přát? Ano ... hodně krve... ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Četl jsem knižní předlohu ještě před shlédnutím filmu. Do té doby to byla nejlepší kniha, kterou jsem si přečetl. Filmová adaptace není špatná. Brad Pitt i Antonio Banderas byli výborní. Ale omlouvám se, Tom Cruise se mi moc nelíbil. Kniha byla více detailnější a poskytla mi lepší popis transformace v upíra. Má rada: přečtěte si knihu, podívejte se na film a až pak si o převodu na stříbrné plátno udělejte názor. Tohle bych nikdy nenapsal, ale s tímto snímkem musím udělat vyjímku. Tohle nelze hodnotit jako film, ale jako adaptaci knižní předlohy. Bohužel. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (43)

  • Film je adaptací stejnojmenného románu, který vyšel poprvé v roce 1976. Anne Rice poté pokračovala v "Upířích kronikách" až do roku 2018. Série čítá celkem třináct románů, u nás většinou nevydaných: "Interview s upírem" (1976), "Upír Lestat" (1985), "The Queen of the Damned" (1988), "The Tale of the Body Thief" (1992), "Memnoch the Devil" (1995), "Upír s tváří anděla" (1998), "Merrick" (2000), "Blood and Gold" (2001), "Blackwood Farm" (2002), "Blood Canticle" (2003), "Princ Lestat" (2014), "Prince Lestat and the Realms of Atlantis" (2016), "Blood Communion: A Tale of Prince Lestat" (2018). Ságu rozšiřují ještě dva romány z cyklu "Nové příběhy o upírech": "Pandora" (1998) a "Vittorio the Vampire" (1999). V 90. letech Rice propojila tento svět se svou další sérií, "Trilogií čarodějnic rodiny Mayfair", obsahující knihy "Hodina čarodějnic" (1990), "Lasher" (1993) a "Taltos" (1994). (NinadeL)
  • Průběžně existovalo přinejmenším dvanáct verzí scénáře, podle kterých se měl film změnit například v alegorii na Vietnamskou válku nebo dokonce v muzikál. Byl učiněn i pokus změnit hlavní postavu v ženu. (NIRO)

Související novinky

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Když byl Tom Cruise ještě jednadvacetiletým mladíčkem, jeho průlomem byla role Joela Goodsena, jenž si ve filmu Riskantní podnik chtěl vyhodit z kopejtka. Ten vzešel ze slavného studia Warner… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (více)

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno