Příběh natočený na motivy knížky Jana Procházky „Lže a krade“ je podobně jako Počítání oveček zasazen do svátečního času. Je zajímavé, jak autorská dvojice Procházka – Kachyňa dokázala fungovat i po smrti Jana Procházky. A jak přesvědčivě zvládli vykreslit malý příběh s velkými hrdiny. Filmařsky vyumělkované: ať už to je detail na probouzejícího se doktora nebo na zdravotní sestru, pokuřující dvojici lékaře a hlavního dětského hrdiny. Výborný střih při přesunu "padlého Mikuláše" na sál. Opuštěnost, která může dopadat na některé lidi ve sváteční čas víc než kdy jindy, je zobrazena silně. Nádherná lyrická pasáž s kusem mikulášského roucha na plotu. Hapkova hudba nádherně ladí s atmosférou příběhu. Zaujala mě bezčasovost příběhu - na jedné straně jsou tam policejní škodovky – Favorit, na druhé straně nemocnice, nebo ubytovna spíš asociující 60. léta. Možná to je dáno tím, že Procházka příběh napsal v 60. letech. Zajímavý komentář: Radek99.(7.12.2009)

jako dítě jsem to miloval(4.7.2010)

Je to zvláštní reflektovat tohle bolestné drama jako film dětský, což tu řada komentátorů dělá. Z jakého důvodu? Že má dětského hrdinu? Že se odehrává během Vánoc? Že ho někteří z diváků poprvé zhlédli v dětství? Tyhle argumenty se mi zdají jako vršení absurdit. Bolestně nádherné komorní drama Karla Kachyni natočené podle scénáře jeho osvědčeného spolupracovníka Jana Procházky se přeci vzpírá všem těmto motivům interpretace. Mám pocit, že degradovat tenhle snímek na ,,dětský film" či dokonce na ,,nenáročný příběh" je tou největší nespravedlností, které se může dílu pana Kachyni dostat. Už jen ta témata - rozpady rodin, závislosti, alkoholismus... Já bych naopak řekl, že film Městem chodí Mikuláš je jedním z nejlepších polistopadových televizních filmů a rozhodně tedy filmem, který jako jeden z mála postihuje tu zvláštní smutně nostalgickou náladu období Vánoc, kterou všechny ostatní snímky, tvůrci i média obecně přehlížejí a záměrně ignorují. Takhle vypadá (možná skutečná) tvář vánočních svátků - anebo je to možná alternativa ... mnoha lidem je právě v tomhle období povinné veselice a dobrodiní nejvíce smutno...(5.6.2007)

I když se film odehrává v nemocnici, dokáže příjemně pobavit, a to rozhodně nejde o nějakou komedii. Tohle se Kachyňovi dost povedlo.(24.12.2004)

Ne každý prožívá Mikuláše v rodinném kruhu plném lásky a pohody...Nápad, atmosféra, skvělí herci, pěkná hudba a pár silných okamžiků => poctivé 4*. Městem chodí Mikuláš je snímek, který jsem svého času měl velmi v oblibě, poté jej nesnášel a nyní jej považuji za povedený počin v naši kinematografii a to nejen díky mistrně zahraným postavám, jež se honosí brilantně vystiženými charaktery. V širších souvislostech tento film pochopí spíše starší divák než dítě.(18.1.2011)

• - Ve scéně, kdy sestřičky shání doktora, Pipka (Alena Mihulová) nadiktuje telefonní číslo 26 318. Kateřina Hrachovcová na telefonu vytočí čtyřku a poté zcela jiné číslice, načež telefon zazvoní. (hermiona)

• - Filmovalo se v Bohnicích. (M.B)

• - Pôvodne chceli režisér Karel Kachyňa a scenárista Jan Procházka natočiť film na začiatku sedemdesiatych rokov. Avšak Procházka bol v tej dobe na čiernej listine komunistického režimu v Československu a jeho scenár nemohol byť realizovaný. (Raccoon.city)