Zajímavý film. Ačkoliv jsem na něj slyšela hodně slušných reakcí a navíc mám Kachyňu velmi ráda, tak jsem ho viděla docela pozdě... Každopádně mi přišel ponurý, melancholický a dost depresivní, ale ne, že by to bylo na škodu.(6.12.2009)

Procházka s Kachyňou uměli točit filmy! Lehký sentiment a melancholie dodává jejich snímku naprostou preciznost. Čiší z něj nádherná kouzelná atmosféra. Daniel Douda září v roli problémového chlapce, kterého vám bude přes všechny jeho negativismy fakt líto...(3.12.2006)

Příběh natočený na motivy knížky Jana Procházky „Lže a krade“ je podobně jako Počítání oveček zasazen do svátečního času. Je zajímavé, jak autorská dvojice Procházka – Kachyňa dokázala fungovat i po smrti Jana Procházky. A jak přesvědčivě zvládli vykreslit malý příběh s velkými hrdiny. Filmařsky vyumělkované: ať už to je detail na probouzejícího se doktora nebo na zdravotní sestru, pokuřující dvojici lékaře a hlavního dětského hrdiny. Výborný střih při přesunu "padlého Mikuláše" na sál. Opuštěnost, která může dopadat na některé lidi ve sváteční čas víc než kdy jindy, je zobrazena silně. Nádherná lyrická pasáž s kusem mikulášského roucha na plotu. Hapkova hudba nádherně ladí s atmosférou příběhu. Zaujala mě bezčasovost příběhu - na jedné straně jsou tam policejní škodovky – Favorit, na druhé straně nemocnice, nebo ubytovna spíš asociující 60. léta. Možná to je dáno tím, že Procházka příběh napsal v 60. letech. Zajímavý komentář: Radek99.(7.12.2009)

Dal bych tomuto režisérskému špičkovému kousku filmového Oskara "im memoriam". Jednoznačně si jej zaslouží. Bohužel si tento titul prozatím nenašel vydavatele na DVD. Myslím, že schovávat v regálu archivu českých filmů takový filmový šperk je snad i hřích a absolutní ignorance !! ... ono se to vlastně týká téměř všech Kachyňových režisérských kousků. Vydavatelé, probuďte se, Kachyňa natočil nejenom vynikající "Pozor, vizita!" a "Sestřičky" !! - komentováno: 07.10.2008(22.8.2007)

Česká televizní produkce mnohdy převyšuje to, co tuzemští tvůrci vpouští do kin. A tento snímek je toho zcela jasným důkazem! Perfetkní obsazení, které dokonale charakterizuje své postavy, hodně dobrá hudba Petra Hapky jen dokresluje ponurou atmosféru zimního dramatu. Člověk při přemínání programů občas narazí na hodně zajímavý film a Městem chodí Mikuláš je jedním z nich. Hodně dobré a zcela zasloužené 4*(11.12.2012)