Balada o pilotovi

(TV film)
  • Slovensko Balada o pilotovi (více)
TV spot

Vrátili se domů, do Československa, a věřili, že přijde tolik vytoužený mír. Historie ale rozhodla jinak. Přes dva a půl tisíce pilotů sloužilo v uniformách britského královského letectva. Pro Brity hrdinové, kteří spolurozhodli o výsledku války, u nás po válce souzeni za velezradu... Balada o pilotovi se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946, tedy v době plné euforie z nově nabytého míru, kdy se válkou zborcená síť mezilidských vztahů začala znovu utvářet. Zprvu se mělo za to, že vládu přebírá prvorepubliková demokracie, ale osud Československé republiky byl jiný – komunistické síly se pomalu, ale jistě infiltrovaly do všech společenských oblastí. Jejich obětí se stal i příslušník RAF, kapitán Emil Malík, který se se svými kolegy vrátil domů, k rodině do Prahy. Reálným předobrazem kapitána Malíka byl Karel Balík, tchán autora námětu a scenáristy Jiřího Stránského... Před válkou byl Emil Malík slavným pilotem. Na začátku války odešel ze země přes Polsko v domnění, že bude moci bojovat proti Hitlerovi, ale Sověti jej zavřeli do gulagu. Odtamtud vysvobodil československé zajatce generál Píka, jenže Stalin cizí letce na svém území nestrpěl, a tak se piloti dostali lodí kolem světa až do Anglie. Tam Malík spolupracoval s vojenskými spojeneckými špičkami, vezl Beneše do Moskvy za Stalinem k podpisu spojenecké smlouvy, létal s Churchillem i s holandskou královnou Vilemínou... Ústřední linkou Malíkova příběhu je i jeho vztah s manželkou Karlou, na němž se podepsalo šest válečných let. Jako manželka zahraničního vojáka zažila tři roky v koncentračním táboře ve Svatobořicích a o jejich děti se musela postarat její sestra... Balada o pilotovi zaznamenává nejen dramatické akce Malíka a jeho kolegů z RAF, ale i nátlakové akce sovětské NKVD, Lidového komisariátu pro vnitřní záležitosti, který se snažil získat jeho spolupráci za každou cenu... (Česká televize)

ArthasKarfa

Velmi krásné historické drama, které opravdu České televizi musím pochválit, z historického i lidského hlediska opravdu povedený film plný citů, křivdy a naděje ve svobodu a samostatné Československo. Povinnost ke státu a vůle bránit ho na straně dobra. Silný příběh. ()

mira007

Tv film se skvělým námětem ( dvě roviny 1. vztahovka na téma setkání manželů po pěti letech, kdy jeden bojoval každý den o život v bojovém letadle a druhý několik let v koncentráku , 2. politický thriller, kdy komunisté kontrolovali moc už před rokem 1948 a likvidovali potencionální oponenty ), bohatou dobovou výpravou, něco málo akcí a skvělým obsazením ( skvělý Švehlík, famózní kágebág Kočiš a moje oblíbenkyně Gabča ) a ačkoliv to téma je u mne trefa do černého ( proto nadhonocuji) , tak provedení je jakési mdlé,nudné k čemuž nepomáhá poměr vztahovka:thriller 80:20. Mírné zklamání, protože ta nastupující totalitní atmosféra mne nepohltila třeba tak jak se to na sto procent povedlo např. Ve stínu. ()

Brtniik

Rozjezd byl hbitý, jakoby v Mogulu byly hrudky, ale pak se to rozjelo a běželo jako nebývale dobrý biják. Škoda, že ke konci došly peníze či co to bylo. Věru Českému lidu by se opravdu mělo rvát do hlávek, jak to doopravdy bylo, aby měli jasno, ale pochybuji, že ti, co by to potřebovali, by takovýto film dali. Na všeliké kódy a přístavy se kouká o dost snáze a jeden je tak nějak v klidu. Ono komanči i jejich přisluhovači s nezbytnou třídní nenávistí a závistí řídící se heslem: „Jsme trpěliví, nezapomínáme a neodpouštíme...“, jsou bez mála nezmaři. odstavec David Švehlík byl zde určitě lepší než jako Mattoni. Dost mne pobavilo, že si lev salónů nakonec nabrnkne babu, která je snad horší než NKVD. Naopak, Špalkajda mne bere čím dál víc. Pan Javorský o5 báječný! Príma komentáře: Radek99 a Big Bear ()

zdeny99

Jiří Stránský opět sepsal příběh československých pilotů po 2. světové válce, kteří v její době létali ve Velké Británii. Ovšem tentokrát jej sepsal trošku jinak, než jsme zvyklí z ZDIVOČELÉ ZEMĚ či filmu BUMERANG. Tentokrát je to příběh pilota Malíka (ve skutečnosti se jmenoval Balík), který se odehrává od léta 1945 do ledna 1946, tedy ještě něco přes dva roky do doby, kdy se moci ujali komunisté. Ovšem komunisté si už cestu k moci a nastolení totality připravovali a jedním z prvních, kdo měl padnout za oběť komunismu byl právě pilot Malík... Je to silné téma, hodné ke zfilmování. Jenže je to téma, kterého by se měl ujat skutečný pan režisér jako byl Hynek Bočan se svojí ZDIVOČELOU ZEMÍ a ne Ján Sebechlebský, režisér ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ a různých seriálových kriminálek. Pak bych si z tohoto filmu spíš pamatoval postavu pilota Malíka a ne jeho psychicky nevyrovnané manželky. [1531. hodnocení, 90. komentář, 67%] ()

krabatt76

Na mém názoru, že Nebeští jezdci jsou absolutně nejlepší letecký film čs.produkce tato celkem nudná podívaná nic nezměnila. Ale tušil jsem to už když jsem se dozvěděl, kdo hraje hlavní roli. Holt není Švehlík, jako Švehlík :( ()

burton

Našla jsem odvahu konečně se na to podívat. Vždycky se totiž bojím, co mi ta, v tomhle případě československá výroba přinese a že se budu zase schovávat pod stůl a zběsile žmoulat svoje štrikování, při nějakých trapných scénách, nedej Bože že celý kino bude jeden velkej trapnej děs. Nic takovýho. Je to krásně napsaný,natočený, zahraný. Krásná kamera. Krásná muzika. Něměli nás tý verbeži bolševický tenkrát nechávat, neměli! ()

brumbrum

Na to, ze je to nasinecka tvorba, je to hodne podarene; a sila je umocnena este aj skutocnostou pribehu. Slovaci vzdy vykladali, ako nam doma nejde tocit filmy, kedze vsetko ide cez Prahu - no a mame 20 rokov po komunizme a zda sa, ze stale ide "vsetko cez Prahu", lebo pod Tatrami chcipnul pes. Dnes uz nemozeme zvalovat vinu na rezim a komancov, ze nasi herci vykladaju po cesky v ceskych filmoch: svedci to skor o tom, aky rozmer ma film a umenie vobec na Sk. Keby Slovaci natocili daco podobne, tak budeme skakat okolo vatry s valaskami a dlavit sa haluskami. Film utkvie; 4* v pohode ()

Ozzy2

Vynikající, ještě teď mám husí kůži.Dokud nad námi bude viset hrozba, že se tohle svinstvo vrátí, je nutné stále připomínat, co jsou komouši a jejich přisluhovači za kreatury. ()

tranquill

Slušné poválečné drama o hrdinech z RAF, kterých si nastupující komunistický režim nevážil, ale naopak se je chystal perzekuovat. ()

quixote

Po všech stránkách profesionální, ale místy – bohužel – opravdu trochu nudné. Obávám se ale, že Hřbitovu pro cizince s Josefem Dvořákem to konkurovat nemůže. ()

bearmeedek

Začátek vypadal velice slibně. Dobré kostýmně i zpracováním doby. Pak ale chybělo větší napětí a ponurost doby. Jenže to možná bylo tím, že ještě neproběhnul únor 1948. Ovšem ten ruský (pardon – sovětský) parchant stál za to i v době poválečné „svobody“. Hlavně na konci. Ten jeho pohyb rukou byl drsný. ()

Inozuka

Ach jo, já se tak těšil, že konečně někdo natočí moderně pojatý film o návratu našich letců do vlasti a zase nic. Dvakrát škoda, že předlohu napsal pan Stráský, kterého se to osobně týkalo - viz asi nejlepší část filmu, doslov autora na závěr. Herecky typově vybrané dobře, hlavně u pilotů se tvůrci trefili, ale jako celek prostě nefungující mišmaš s nadhozenou teatrální postavou zla v podobě důstojníka NKVD, která závěrem spadne až k parodii a přepálenou milostnou linkou. Proboha proč to nešlo civilněji a uvěřitelněji. A tak nezbývá čekat dál, jestli někdo tuhle dobu konečně věrně zachytí .... ()

Mahowny

Pouštět povinně ve školách, jinak si to zopakujeme. Můj pradědeček bojoval jako hrdina a vlastenec na západní frontě a komunističní vlastizrádci a ruský zaprodanci ho pak umučili v uranových dolech. Btw. David Švehlík má obrovské charisma a po úsměvech smutných můžů mě opět jeho výkon zaujal. ()

mac000

Silný příběh a smutný film, který opět v člověku probudí nával zlosti nad bezmocností jedince v soukolí mocných. Ve filmu (ale i v reálném životě!) mají ti zlí vždy převahu nad těmi dobrými, protože jsou odhodlání ke všemu a neštítí se žádných prostředků. Zatímco ti dobří mají vždy morální zábrany a na ně většinou dojedou. Je to špatně, nebo to tak má (musí) být ? ()

vitak69

Krásný film s vynikajícím Švehlíkem v hlavní roli. Další důvod si neustále připo mínat zvěrstva komunistů, kteří si v ničem nezadali s nacismem. Dnes o to víc, že nám opět vládnou, paradoxně po nejhorším výsledku ve volbách během své historie. Šmejd zůstane šmejdem a komunista komunistou. Jediný dobrý komunista je mrtvý komunista. ()