Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

Thomassi

Jako malý kluk jsem velice rád četl Foglaruvu trilogii o Rychlých šípech. Film se mně líbil. Bylo tam napětí a herci nebyli špatní taky. Mezi 3 a 4*. ()

L_O_U_S

"Jaká roura?" Když se ještě psala léta začínající jedničkou, měl jsem mnohem raději tenhle film než Bočanův seriál. Na počátku devadesátých let mě totiž jako prcka šíleně iritovala černobílá kamera a fakt, že si tvůrci v 60. letech dovolili zpronevěřit se předloze a spojit látku ze dvou knih do jednoho seriálu. ("Stínadla se bouří" mám z celé trilogie dodnes rád nejméně, na čemž se podepisuje až přílišná tragičnost knihy.) Dnes se na to dívám trošku jinak, protože v sedmi letech jsem mohl těžko zhodnotit zde tolikrát kritizované herecké výkony a šroubovanost dialogů, i tak se ale na tuhle Záhadu hlavolamu podívám rád a pankáč Štětináč prostě baví. Zároveň mě napadá, jak by asi dopadl pokus natočit znovu celou stínadelskou trilogii, a třeba i při zasazení děje do současnosti. Myslím, že přeměnit Stínadla na romské ghetto by skýtalo zajímavý potenciál. Navíc jsem se nedávno procházel po pevnosti Josefov a tamní dvory jsou jako stvořené pro natáčení. (669.) ()

Falconica

Těžkej sentiment. Hodně těžkej:-D Autentický zpracování, naivní herecký výkony sice, ale no...jsou to přeci Rychlý Šípy:-D Odpustme jim to:-D Aspoň dodrželi předlohu docela věrně. A do tohohle Červenáčka jsem byla jako malá zamilovaná:-D Hymbajs plantážníci, jak by řekl Rychlonožka!:-D ()

Derek

ako vacsina mladych chlapcov som foglarovky hltal (i ked som mal radsej chlapcov od bobrej rieky ako rychle sipy) a bol som nadseny faktom ze zo zahady hlavolamu vznikol film (o to vacsie bolo moje sklamanie ked sa nakoniec film u nas v kine nepremietal pre nedostatok zaujmu...). i dnes ma film dobru atmosferu (polorozpadnute budovy v stinadlach) ale je dost casto vidiet ze ide o rezijneho debutanta. skvelu kameru a slusnu hudbu zhadzuju dole neskutocne slabe herecke vykony vsetkych zucastnenich, ktori i ked su typovo presny su herecky tragicky... ()

Petroff

Foglara mám přečtenýho komplet, několikrát. Kluci to tady zahráli děsně, ale kupodivu se to pořád docela dost dá (nebo možná dalo, když mi bylo těch 12?) ... ()

BoredSeal

Překvapivě se ve filmu povedlo stvořit to, o čem jsem nejvíc v oblasti zfilmování pochyboval - prostředí je perfektní, ohnilé domy ruku v ruce s pochmurnou hudbou vytvářejí slušnou atmosféru Stínadel. Bohužel, herecké obsazení je katastrofa, všichni dětští herci jsou prachbídní a to i přestože je předabovali jiní dětští herci. A k tomu vizáž většiny dětí ala gay modelové, zejména Jindra Hojer jako totálně teplý nácek. Jinak jde ale o jeden ze zajímavějších a zdařilejších filmů "kapitalistické" české kinematografie, tři a půl hvězdičky. ()

rakovnik

Slovy klasika, nevím věru, co vytknout tomuto filmu dříve. Na prvním místě musím zmínit tragické neherecké výkony všech hlavních představitelů. Foglar si asi nemyslel, že Tleskač je dvanáctileté dítě, ježek v kleci není autentický, scény jsou nudné, příběh velmi silně zkrácen, prostředí Prahy mi nesedí...no prostě velmi bídné zpracování tak silného námětu. ()

honajz2

Dokonalé to fakt není, například většina dětských herců celkem často přehrávala a místy to působí i poněkud nudněji, ale jinak se jedná o celkem dobrý film. Nejvíc se mi na něm líbil výběr prostředí (Stínadla vypadala skutečně zajímavě) a hudba, která působila docela mysteriózně (a upřímně, ze začátku bych fakt podle té hudby neřekl, že to bude zrovna film o Rychlých šípech. jelikož by měla i na něco víc mysterióznějšího, bohužel nic takového se už v Česku dávno netočí). Dále to má i pěknou kameru a dost se mi líbil i nadčasový konec, který by se bez problémů dal použít na dnešní politickou situaci. Osobně bych ten film označil za zdařilý a to i v souladu s knižní předlohou (kterou jsem kdysi jako malý četl). Ale ty herecké výkony, probůh... 4* ()

pakobylka

Stínadla jsou fotogenická - ze všech světových stran ... to je prakticky jediný výrazný a nezpochybnitelný klad "Záhady hlavolamu". Je sice přiměřeně záhadná, ale zároveň TAK archaická, až to bolí. Vyznačuje se skomírající archaickou atmosférou a topornými dětskými herci, kteří jen bezradně papouškují naučené archaické dialogy a s Rychlými šípy Jaroslava Foglara mají (narozdíl od černobílého seriálu "Záhada hlavolamu" z roku 1969) jen pramálo společného. Bohužel. ()

zette

Atmosfera a tejemno kolem Stinadel funguje paradne. Tvurci si vyhrali i s exteriery. Skoda, ze si nedali vice zalezet i na vyberu hercu, ti (ac neherci) byli skutecne spatni. Nevim, zda Rychle sipy dokazi oslovit i dnesni mladez, ja na nich ale vyrostl a Jaroslava Foglara pokladam za nejlepsiho naseho spisovatele, ktery psal pro mladez. Myslim, ze by stalo za to, zfilmovat dalsi jeho knihy. ()

Šimpy

Původní seriál je klasa, ale tenhle film se víc drží předlohy. Atmosféra je celkem slušně budovaná. Stínadelské uličky podbarvené hubou, píseň Vontů je učarující, ale herecké výkony mizerné. Za zmínku stojí Filip jančík, známý především jako dabér Couďáka ze sitcomu Krok za krokem, který si zde střihl roli Velkého Vonta. Za nejlepší scény vůbec považuji ty vzpomínkové s Janem Tleskačem. Ten kluk hraje bezchybně, funguje atmosféra a odpovídá mým představám, které jsem měl při čtení knížky. Je tam i pár dalších výkonů, až na úvodní pětici..:-) ()

DominikV

S knížkou a seriálem jsem doslova vyrůstal. Bez mála přesné zfilmování knížky, jehož klady jsou takřka mrazivé atmosféře, hudbě a perfekním ztvárnění Stínadel a mínusy jsou v ,až trapných, hercích, kteří svoje ,,přednesy" přednáší jako básničku na základní škole a v barevné kameře, která se podle mého názoru do filmu nehodí. Sečteno potrženo = solidní tři hvězdičky ()

Gavin87

Film spíše působí jako studentský projekt foglarovských nadšenců, než jako "plnohodnotný" celovečerní film. Má ovšem narozdíl od dříve natočeného seriálu jednu velkou přednost - exteriéry. Škoda jen, že je film barevný. ()

sir-dave

Rychlé šípy jsem četl a mám je rád. Poměrně dobré zpracování ikdyž 9ti dílny seriál je lepší. Vyzdvihl bych hlavně hudbu a správnou atmosféru. Herci sice neznámí, ale nijak zvlášť mi nevadili. ()

Mylouch

Nejlepší česká urbánní legenda, jejímuž převodu z komiksových okének na ta filmová pomohla stínadelská atmosféra pražských exteriérů přelomu 80. a 90. let. Slušný smysl pro atmosféru, přestože rytmus vyprávění má rezervy, sympatická dramatizující tajemnost hudby. Ve Stínadlech ale nebude klid, dokud někdo nenajde sílu i při zachování amatérského herectví udělat pomocí nových postsynchronů z tohoto polotovaru celkem bezbolestně o kus lepší film. ()

dr.fish

Možná se tenhle film dnes zdá některým zbytečný a tupý, ale já se na ten film těšil tenkrát jako blázen a na premiéře mi běhal už v úvodu mráz po zádech. Jako starý "rychlošípák" musím říct, že film je udělaný s láskou k tématu a je velká škoda, že nebyly natočeny ještě ty dva další díly, jelikož Foglarovi hrdinové vychovali od svého vzniku už miliony Čechů a filmové zpracování by si jeho trilogie zasloužila. Dnes už na to ale není nálada ani lidi, kteří by to dokázali natočit. 75% ()