To je ale bláznivý svět

• Česko To je ale bláznivej svět (více)
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

classic

Ach, tá... hlúposť, hlúposť, hlúposť, hlúposť - ľudská ... ! Večná chamtivosť, ak sa o peniaze jedná ! ČLOVEK spraví pre väčší obnos peňazí úplne, ale úplne čokoľvek, ničoho sa neštíti, a takto to pokračuje s ním dolu z kopca., sledujem zo začiatku príbeh niekoľkých ľudí, ktorí sa stretnú úplne náhodou, a to pri nehode staršieho pána Smilera Grogana, ktorý vyletel s autom do výšin, pričom spadol, a zakrátko bude voňať fialky. K nemu sa prídu pozrieť svedkovia, kde im Smiler oznámi, že v Kalifornii sú pod veľkým W, ukryté doláre vo výške 350 000 ! A sú len vaše, povie... Policajti sú na ceste, keď k nim jeden príde, tak sa pýta a pýta, čo sa stalo, či niečo povedal a cetera, samozrejme, že povedal, ale jedná sa o prachy, na ktoré myslia, a tak neprezradia nič a mlčia. Po tom odídu a dohadujú sa, ako si rozdelia peniaze, kto bude mať akú čiastku, koľko to bude, ale niekto má viac, niekto má zase menej, tak DOHODA nepripadá do úvahy, pričom nakoniec povedia: „ kto prv príde, ten prv melie ” , pekná myšlienka, od tohto okamihu začnú preteky : Kto z koho ? Ako v najlepších bondovkách, prichádzajú naháňačky, do deja vstupuje niekoľko ďalších postáv, ktoré sa chcú priživiť na tomto unikátnom nápade, pričom samotný policajný kapitán vie o všetkom, lebo tieto peniaze pozná, vie o prípade už dlhé roky, len nevie MIESTO, a tak vyšle policajné hliadky, ktorí musia byť INKOGNITO, aby nevzbudili pozornosť, tým pádom vidia totálne šialené situácie, kde postupne mám týchto „hľadačov pokladov” za totálnych DEBILOV, robia také veci, že padám normálne na zem, ostáva mi rozum stáť, keď samotný policajný kapitán Culpepper, vstúpi medzi nich, kde im radí, aby mu odovzdali peniaze, On s nimi utečie a šialenstvo pokračuje do finále, ako z GROTESKY s HAROLDOM LLOYDOM ! Ak by tu nehral obľúbenec režiséra, Stanleyho Kramera, Spencer Tracy, tak s pánom bohom aj s batohom, títo herci mi nič nevraveli, strašné sa na nich pozerať, akoby mali v hlavách vákuum, pričom sledovať tieto gagy takmer 3. hodiny, nie je nič jednoduché, hlavná myšlienka sa mi páči, aj vďaka technickému prevedeniu, bravúrnej kamery Ernesta Golda, ale obsah hereckého MENU, to už je trošku rozporuplné, lebo herci museli hrať debilné chamtivé postavy, ktoré nerozmýšľajú ! Skutočne si to treba premyslieť, lebo film je časovo obmedzený ! PS : Menšie sklamanie sa dostavilo, čo sa týka režiséra Kramera, od ktorého som zvyknutý vidieť tématický inšpirujúce snímky, trocha stúpil do kaluže, ale myslím, že prepáčiť, sa to dá ... Ak si vezmete hlavnú myšlienku čisto bez filmu, tak je to skutočne povznášajúce, lebo každý si dokáže predstaviť svoj vlastný scenár !!!! Alebo, ako by ste sa zachovali, vy ... ? ()

Radko

Orgie hrabivosti. Vlastnosti vlastnej väčšine. Snívajú o tom ako si naplnia bankové kontá a potom budú konečne za vodou. Je to nekončiaci príbeh. Preto tá dĺžka. Vôbec nie neúmerná. Prostredníctvom jednej dlhočiznej bláznivej jazdy za zakopaným pokladom sa totiž podarilo Stanleymu Kramerovi poodhaliť jednotlivé nuansy chamtivosti. Zdanlivo nezúčastnení svedkovia dopravnej nehody a ženské, sprvoti akože odmietajúce nejaké bláznivé naháňačky za chimérou sa postupne menia na blúznivcov s penou pri ústach, bľabotajúcich velikášske sny o megaprachoch. Spáchanie akéhokoľvek zločinu v mene zisku je OK. Lúpeže, krádeže, demolácie majetku, výbuchy s dynamitom, hádzanie ľudí do jám a priepastí, podvody, fyzické útoky. Dobré je všetko, čo sa práve hodí. Najlepšie na tom všetkom je, že všetky zločiny má pod palcom a bedlivým okom polícia, no jej výsledkom je absolútna nečinnosť. Len tak obďaleč pozoruje, čo kto stvára. Napokon sa ruka zákona pridá k hrabivým ľudkom. Všetci pripomínajú skôr hmyz. Stádovitosť hmyzích ľudí sa prejavuje v zmene ich myslenia a konania. Tie sa prejavia v dôsledku vidiny vlastníctva kôpky lesklého drahého kovu alebo jeho peňažného ekvivalentu. Chytré, humorné a nadčasové. Nadčasové, pretože ľudstvo sa nijako nezmenilo a nepoučilo. Teda vlastne áno: je o čosi chamtivejšie, hrabivejšie a nenásytnejšie. A hlúpejšie. Poznámka: Samozrejme, dnes je moderné tváriť sa altruisticky, humanisticky a nekonzumne. Avšak hlúposť sa nedá tak ľahko skryť. Chce to dlhšiu dobu. A tak sa zhlúpnutie, ktoré posledné roky pozorujú všetci pedagógovia na celom svete, nebadane prekrýva servírovaním stále väčšieho množstva stále o trochu menej premýšľavých arte faktov: časopisov, programov, aplikácií, technických hračiek a iných vymožeností, filmov, seriálov, koncertov a festivalov: vážnej, jazzovej hudby alebo aj nekomerčného filmu. Stále intelektuálne na výške, stále o niečo hlúpejšie. Tváriace sa však tak, akoby sa Amerika objavila len dnes alebo k jej objavu ešte len príde. A pri tom všetkom chce každý mladý zarobiť čo najviac pri čo najmenšom objeme vynaloženej práce. Takéto zárobky sa zase prezentujú pod heslami ako: Ľudstvo je stále múdrejšie, na poriadny zárobok stačí dobrý nápad a tých majú mladí inovatívci plné guče! Mladá generácia preberá žezlá chytrými nápadmi a výnosným podnikaním. ()

Laurent

Shlédl jsem pouze posledních 30 min (proto žádné hvězdičky), v nichž jsem měl možnost vidět nemožné situace s NEvtipným humorem, debilistické chování veškerých postav, trapné kulisy, množství scén natočených v interiérech se zcela nepřirozeným nasvícením, nebo špatným pohyblivým plátnem, atd. V kontextu % ostatních filmů, bych tento viděl maximálně na 65%, já osobně bych dal **. ()

Rex Mundi

Uf, tak toto u mňa nefungovalo. Princíp kolektívnej honby za pokladom je zdanlivo spoľahlivý recept na zábavu, ale tu ma asi zradil rok výroby (hoci iné staré komédie môžem). Popri vydarených gagoch je totiž film zamorený neustále jačiacimi magormi, pričom časť postáv má IQ tesne nad hranicou slintania a plienok, a ten zvyšok je zase príliš zviazaný etikou starých čias, než aby ich spacifikoval. Proste príliš dlhá situačná komédia, pri ktorej by som sa na tých debiloch mala smiať, ale namiesto toho ma akurát tak serú :-/ ...Hej, a ten záver s požiarnym rebríkom, o ktorom tu píšu aj ostatní, ten bol fakt neskutočne stupídny. ()

liborek_

86% ? Chyba bude asi ve mně, když je tady taková drtivá převaha nadšených komentářů. Já jsem ale na tomhle filmu neshledal nic tak světoborného. Byla to sice střeštěná komedie, ale na můj vkus bylo té střeštěnosti příliš a vůbec mi to do sebe nezapadalo. Kramer tlačil na pilu a moc při tom skřípal... Asi se na to někdy budu muset kouknout znovu, teď mi to přišlo docela slabé... Maximálně 2 a 1/2 hvězdičky s ohledem na výši celkového hodnocení zaokrouhlím nahoru.. ()

• Počas prestávky hrala vo foyer kina rádiová komunikácia medzi policajtmi z filmu. (sulaco)
  • Pri skúšobnom premietaní mal film dĺžku 210 minút. Stanley Kramer film pre premiéru zostrihal na 192 minút. Na Blu-ray bol uvedený v zreštaurovanej podobe v pôvodnom formáte 2,76:1 (Ultra Panavision) v dĺžke 159 minút. Criterion neskôr vydal 164-minútovú a rozšírenú 198-minútovú verziu. Kramerova žena potvrdila, že pôvodný strih mal viac ako 5 hodín. (sulaco)
  • Kvůli zvuku kola z pochroumaného Thomasova vozu poslal Kramer zvukaře až na benzínovou pumpu do Palm Springs, aby tam nahrál skřípajîcí dveře pánské toalety. (Snorlax)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner