Je Štědrý den 1944. Bez ohledu na tento významný křesťanský svátek probíhají na Slovensku kruté nacistické represe. Za účast ve Slovenském národním povstání a za pouhou pomoc partyzánům Němci po stovkách popravují muže, ženy i děti. Usedlá maloměstská rodina Kubišových se v této době snaží přežít válku jak se dá, i kdyby to mělo znamenat kolaboraci. Syn Marián je velitelem fašistických gard, jeho cynický švagr Paľo podniká a snaží se držet co nejvíc stranou. Paľova žena Angela si začala románek s nacistickým majorem Breckerem, který u Kubišových bydlí. Vážné ohrožení pro všechny včetně starých rodičů však přinese devatenáctiletý syn Juraj, který bojoval s partyzány a kterému se podařilo utéct před popravou. Mladík se domů dostane se zraněnou nohou. Zatímco Němci kvůli uprchlíkovi provádějí dům od domu prohlídky, Juraj na půdě čeká na lékařskou pomoc a začíná blouznit v horečkách. A v přízemí probíhá „idylická“ štědrovečerní večeře, na kterou se nechal pozvat sám major Brecker… Vynikající psychologické válečné drama o maloměšťáctví, zbabělosti a o zoufalé snaze přežít i za cenu popření všech mravních principů natočil ve slovenské produkci český režisér Jiří Krejčík. (Česká televize)

serdehelan

Vynikajúci slovensko-český film, odohrávajúci sa počas Štedrého večera 1944, teda v období po potlačenom SNP. Scenár je vypilovaný a podporený skvelými hereckými výkonmi najlepších dobových hercov. Nádherná je aj kamera, ktorá v interiérových scénach krásne pracuje s vysokou aj nízkou hĺbkou ostrosti, v exteriéroch atmosféru umocňuje zasnežená Banská Štiavnica. Určite spolu s Obchodom na Korze jeden z najlepších filmov na tému Slovenského štátu. Videné na NoirFilmFestivale 2023 v reštaurovanej verzii. ()

PTuranyi

Skvelá vojnová dráma. Dostať pod jednu strechu gestapáka, gardistu a partizána na Štedrý večer sľubuje dostatočnú dávku napätia. Keď sa k tomu pridajú skvelé herecké výkony a výborná produkcia dá sa prehliadnuť aj politický podtext v podobe zrádzajúceho kňaza a zapretia syna. 90% ()

Lendak

Rodina Kubišových (čistá náhoda) sa snaží v pokoji prežiť Vianoce. A aj napriek, ako vždy, skvelému Krónerovi, Liškovej hudby a šokujúcom konci filmu chýba akákoľvek gradácia, rozvinutejšie postavy a u takýchto ladených filmov silnejšie dialógy a celkovo vypracovanejší scenár. Škoda, ale na svoju dobu to ujde. ()

TomDolly

Úchvatná psychologická dráma. Bezchybná réžia spolu s Liškovou hudbou je skvost drámy u nás. Už pri hereckom obsadení ako Margit Bara, Jozef Kroner, Emília Vášáryová, Chudík, Mistrík, Hasse a Adamčíková sa nedá pochybovať o tom, že tento film nebude skvelý. Myslím, že všetci Slováci, ktorí film nevideli sa môžu priam hanbiť.. Tak skvostné, tak dobré, excelentné dielo. Ozaj to vzniklo v našom Československu? Ach tie 60 roky prosto zachraňujú našu scénu ()

whitewater

Nemám slov. Jiří Krejčík překonal i svůj majstrštyk "Vyšší princip". Skvělý výkon mně naprosto neznámé Margit Bara. 100%. ()

gizi

Zpočátku nepovedená scéna s popravou, pak ale následuje napínavé drama. Silou tohoto filmu je hlavně námět a scénář, zpracování není špatné. Liškova hudba je tentokrát hodně nenápadná. 75%. ()

dorpa74

Jeden ze skvělých filmů, který jsem měl možnost shlédnout teprve nedávno. Děj se odehrává na Slovensku za druhé světové války na konci roku 1944. Vidíme rodinu Kubišovu, která se díky změně poměrů významně ekonomicky pozvedla. Možná, že se jedná o majetek po odsunutých Židech. Cenou za tento vzestup je však nutnost spolupráce s okupující mocí. Tragický konec jednoho člena rodiny je platbou za tuhle volbu. ()

Polda99

Už dlouho mě nějaký film takto neodrovnal, celou dobu je jasné, že to skončí tragédií, kterou nechci vidět, a přesto jsem se od filmu nedokázal odpoutat. Tolik emocí ve výrazích herců a skvělé kameře jsem velmi dlouho neviděl. Přes obrovskou osobní tragédii, která se na plátně odehrává, nedochází ke zbytečnému ždímání diváka a nuceném vyvolávání emocí. Film si stále zachovává přirozenost a zbytečně netlačí na pilu, jen nechává příběh smutně plynout a gradovat. Společně s Obchodem na korze patří jednoznačně k nejlepším válečným filmům. ()

Ferguson

Absolutní pecka. Tísnivý a krutý film. Německý major zahrán bravurně. Realisticky pojaté krutosti a barbarství nacistů. ()