Spalující touha

• Česko Eyes Wide Shut (více)

Ivoshek

EWS určitě není špatný film. Kubrick měl vždycky velký cit pro kompozici záběrů a v kombinaci s výborně vybranou hudbou jsou některé momenty filmu mimořádně působivé (zejména scéna v lóži , ale i třeba scéna, kdy doktor Hardford zjistí pravdu o oné mladé prostitutce). Některé scény, zejména ty s Nicole Kidman, jsou doslova nabité sexualitou. Film na druhé straně trpí (pro Kubricka typickou) roztahaností a pro mě nemastným neslaným zakončením. Takže čtyři kousky. ()

poz3n

Další Kubrickovo mistrovský dílo a podlě mě jedno z nejlepších. Neuvěřitelně atmosferickej film. Skvělej Cruise. ()

MM11

Stanley Kubrick věnoval svému poslednímu filmu obrovské úsilí. A povedlo se. Dvanáct let od vynikajícího Full Metal Jacket, přišlo Kubrickovo rozloučení, krásné rozloučení. Fantasticky vytvořená atmosféra mě chytila, a po celý čas nepustila. Na scénáři byla vidět propracovanost do posledního detailu. Právě důslednost a bezchybnost charakterizovala filmy Stanleyho Kubricka. Bude se nám stýskat... ()

Thomick

To je něco pro detailisty. Kubrick se pitvá ve všem, co zdánlivě nemá žádný smysl. Jako by hlavní dějovou linku načrtl během první dvacetiminutovky, pak si odskočil na velkou (hódně velkou - narážím na brutálně přetaženou stopáž), po svém návratu si nerozapomněl, co chtěl původně tvořit, a jen plácal a plácal zbytečné, zdlouhavé scény na ten nějaký, připouštím však, že poměrně zajímavý základ. Jakkoliv ke konci dotahuje to rozjeté něco, furt je to ve své podstatě dost slabé a obyčejné. Pochválit mohu výkony obou hlavních aktérů, tedy překvapujícího Cruise i tradičně skvělou Kidman. Když hráli spolu, mělo to většinou aspoň nějaké grády (scéna, kdy Nicole vykládá svůj mrazivý sen). Jenže třeba takový blok, kdy se Cruise toulá městem a neví, jak by se asi tak mohl kdysi nevěrné manželce pomstít, mě přímo doháněl k šílenství. Z jednoduchých scén tu Kubrick prostě neumí udělat scény zábavné, navíc scénář je často přitroublý, a tak ho ani herecké výkony nezachrání. Zkrátka a dobře, Kubrick si na stará kolena zašpásoval, ale o nějakém veledílu nemůže být řeč v žádném případě. 40%. ()

ad-k

Je nesporné, že se vůči filmu vymezuje spíše ženská část publika, ačkoli postoj autora předlohy Arthura Schnitzlera k ženám nebyl zdaleka tak cynický či arogantní, jak některé ženy mohou z Kubrickovy adaptace usuzovat a nedá se ani s jistotou tvrdit, že Eyes Wide Shut působí nějak výrazně maskulinně (pomineme-li fakt, že doktor Fridolin / William bezesporu postavou ústřední je). Kubrick se i přes navýšení přímějších slov / pohledů za oponu (ano, i za to režisér sklidil kritiku) od Schnitzlera výrazně neodklání a vinu, chcete-li odpovědnost za vzniklou "vztahovou" situaci rozhodně nenese člověk jediný, jak už to často bývá. Eyes Wide Shut je navzdory zasazení do jiné doby, jiného města (patrně meziválečnou Vídeň nahradil New York před prahem milénia) a několika menším odlišnostem (které jsou avšak ve většině případů naprosto přípustné a často i pro obraz vhodnější) vůči čtenářům předlohy filmem nesmírně vstřícným a v takřka naprostém souladu se "snovým" proudem Schnizlerova původního textu. Ať vztáhnu kritiku na jakýkoli filmový dílek, nedostává se žádných zásadních nedostatků a pokud samotnou Schnitzlerovu předlohu odpářeme od adaptace kompletně, chyby hledat opravdu marně, neboť ve svém nadžánrovém prostoru je vše zcela v pořádku (nenechte se ovšem zmást nemístným českým názvem, slovy jako "spalující touha" - "erotické drama / thriller" apod.). Obrazem sugestivní, silné, mystériem zahalená psychologie může jen stěží vypadat a znít lépe. Zakomponování Šostakoviče, Liszta, pro film složených skladeb od Jocelyn Pook a především od Ligetiho (který však pro film nesložil věru nic), umělce z největších, jehož znepokojivá Musica Ricercata II bude rezonovat předlouho ve sluchovém ústrojí po kterémkoli zhlédnutí, zdá se být rovněž geniální a Kubrick, ač mohl pro některou z hlavních rolí zvolit méně známé tváře, což může být jedna z mála drobných výtek, odešel ze světa filmu v nejlepším možném světle (či spíše přítmí, aneb nejedná se o žádnou okázalost). Akademií zůstalo Eyes Wide Shut zcela opomenuto a jsem rád, že výklad jeho snímku nese stopy mnohoznačnosti (tak jako Snová novela) a výsledný produkt (umělecký produkt, chcete-li) se nepodbízí. Nadčasové už ve svých knižních základech, věčné na poli kinematografie. Diagnóza cílená především na jeden orgán: lidský mozek (a nikoli penis, k čemuž má svádět závěrečná replika, ačkoli... není penis jeho součástí?). │100% ()

veru_needy

Filmový klenot Stanleyho Kubricka, který mě vtáhl do děje a donutil mě ještě dlouho po skončení přemýšlet. Pro tenhle snímek se velmi dobře hodí slovo 'umělecký'. Režisér dokázal svůj obrovský talent manipulovat s divákem. Zdánlivě strohý příběh vás pohltí a udrží v těžko definovatelném napětí po celé dvě a půl hodiny filmu. Závisí zde na každém dialogu a každém výrazu herců. Jde vidět, že Kubrick si s tímto snímkem dal opravdu práci. Všecho na sebe hezky navazuje, je zde minimum střihu, takže divák prožívá s hlavním představitelem každý okamžik. Za zmínku stojí také vrývavá hudba, takže opakovaný stejný tón klavíru, opravdu přidá na atmosféře. Tom Cruise s Nicole Kidman to zahráli velmi dobře, zvlášť pro Kidman jsem tady měla slabost. Prostě psychologický snímek jak má být. - "Fidelio" ()

JASON_X

Pro někoho je smrtelná nuda Kubrickova 2001: A Space Odyssey. Já osobně ten film považuju za krásný a záživný, a za rozvláčnou bezobsažnou nudu považuju Eyes Wide Shut. Dal jsem to teď čerstvě znovu a názor neměním. Po formální, estetické stránce je sice film povedený - má dobrou výpravu, kameru, krásné interiéry a vynikající hudbu. Ale jeho děj je extrémně plytký a zoufale nudný, ač se pokouší být tajemným a působivým. Forma zkrátka převládá nad obsahem. Začátek filmu je přímo hrozný - Kidman, Cruise a jakýsi maďarský seladon přes půl hodiny šablonovitě a vyumělkovaně plkají o ničem, navíc Kidman se pokouší působit svůdně tak otřesně teatrálním způsobem, že je sexy asi jako Paroubkův mozek. Ale muži (nebo ženy) kterým se líbí, si mohou přijít na své. Taktéž scéna s jakýmisi maskovanými sexuálními pseudoorgiemi s rádoby temnorituálním ocasem je vrcholně trapná a antierotická, ale hraje k ní hezká skladba (Jocelyn Pook). A Cruise má hezkou masku. Zbytek filmu nestojí za řeč. Pokus o vytvoření myteriózního napětí s jemně surrealistickou a psychologizující atmosférou je povrchní a laciný, zkrátka jen hodně nafouknutá prázdná bublina vhodná především pro povrchní americké publikum. Považuju za mírné šílenství, že jsem to i potřetí dokoukal bez proklikávání. Už nikdy víc. ()

prome

Jen jsem uslyšel jméno Stanley Kubrick a musel jsem se na ten film vrhnout. Sice prvních 45 minut to byla celkem nuda ale pak to nabere úplně jiné obrátky a vtáhlo mě to naprosto do děje…Skvělý herecky výkon Toma Cruise kterého bezchybně doplňuje Nicol Kidman mě naprosto dostal… nevím co k tomu ještě dodat prostě si těch mých 5 hvězdiček naprosto zaslouží ….. ()

ScarPoul

Čo je pravda a čo skutočnost, čo je túžba a čo posadnutosť , čo je láska a čo je nenávist, co je dobro a co zlo kde sa začina film a kde konči? Ak to chcete vediet tak sa na svet pozerajte so široko zatvorenými očami. Pre mňa bol tento film prvý, čo som od Kubricka videl a pre neho zase posledný, ktorý vytvoril. A keď som si spätne po 4 rokoch opäť pozrel tento film, s tým, že som videl všetky predošlé, musím podotknúť, že toto je jeho vrcholné dielo. Dielo, ktoré vždy keď ho sledujem vo mne prebúdza túžbu a zároveň strach. Eyes Wide Shut je pre mňa filmom s rôznymi tvárami, ktoré sa schovávajú za maskou a je len na nás či nám stačí na ich odhalenie jedno pozretie, alebo ich musí byť viac. ()

Jansen

Zvláštní film o tom, jak se někdy pocity a sny můžou stát skutečnější než realita. Eyes Wide Shut je složitější než se může na první pohled zdát a rozhodně nejde jen o nějaký erotický film, kde se ukáže nahá Nicole Kidman. Vždyť je to taky Kubrick. Čím více je děj napovrch nejasnější a nejednoznačnější, tím více jde do hloubky, kde si pohrává s pocity, domněnkami, obavami, touhami a prohřešky, z čehož v závěru jako vysvobození vyplyne jediná věta. Brilantní rozloučení Stanleyho Kubricka s filmem (a Nicole Kidman s tímto filmem). ()

Khalesi

Nevadilo by mi, že je koniec tak nejako otvorený, aspoň, čo sa tej thrillerovej časti týka, ani to, že tam šlo predovšetkým o sex. Nedokážem sa však povzniesť nad to nechutné prehrávanie Nicole Kidman. Myslím, že u mňa hodnota filmu klesla dosť, práve pre ten neprirodzený a afektovaný tyjátr z ktorého mi bolo chvíľami až nevolno. Cruise v niektorých scénách pôsobil, ako stelesnený slušňáčik a v iných, ako vyšitý nadržaný úchyl, presne, ako to scenár vyžadoval, takže jeho výkon bol absolútne v poriadku a aj keď ho veľmi nemusím, herecky ma nesklamal. Dej bol uchádzajúci, len by som ocenila nejaký lepší záver a muziku. Celkove nemôžem hodnotiť viac, ako 3*. ()

rawen

film o tom, co všechno se stane, když dva spolu v posteli místo pořádné šukačky hulí trávu. o dvou lidech znuděných stereotypem a toužícím "rozhoupat loďku" jejich vztahu. Příběh je sice vyprávěn dost utahaně, ale objevují se i tak bizarní a (hlavně vizuálně) poutavé scény, že to diváka udrží v napětí. ...jinak velice zajímavý a poutavý film, střední pasáž svou atmosférou a prostředím hodně připomíná Lynchovy mysteriózní kousky (večerní návštěvy jazz baru etc..., alespoň tak to na mě působilo) - ke konci mírně upadá tempo, nakonec mě ten film nepřitlačil natolik, abych mu dal 5*, byl na to málo intenzivní, i když atmosféru má skvělou... PS: výborně je vybraná hudba - respektive pouhé vybrnkávání tónů na klávesnici piána (je to jedna z Ligetiho minimalistických skladeb) - 8/10 PS: zpětně zvyšuju hodnocení, je to masterpiece hodný Kubricka s atmosférou geniálního Twin Peaks 9/10 ()

HateBreeder

Filmový virtuóz Stanley Kubrick přichází se zajímavým filmovým zpracováním příběhu manželského páru, kde to neklape tak jak má. Eyes Wide Shut mi dlouho unikal, no nedávno jsem ho zastihl a tak jsem nezaváhal ani na okamžik. Někteří, a není jich málo, považují právě tento film za Kubrickův vrchol. Já ještě nejsem hoden takových úsudků, přeci jen mi pár mistrových kousků zchází, ale i přesto musím uznat, že to je zatraceně silný film. Zápletka je jednoduchá, ale nebyl by to Stanley Kubrick, aby i z podobně klišovité situace nedokázal vytěžit maximum. Kamera, hudba, o tom není třeba mluvit. Herecké výkony ale stojí za zmínku - Tom Cruise podal nejlepší výkon, jaký jsem u něj viděl. Je mi až trapně, že jsem viděl hafo Cruisových filmů, a tento mi tak dlouho unikal. Nicole Kidman, sice nedostává zdaleka tolik prostoru jako její bývalý manžel ale využívá ho znamenitě, a v tomhle filmu je Nicole opravdu sexy!! Jinak co se týče oněch choulostivých scén, ať už s Kidman a nebo ta tajemná sekta - myslím, že tady Kubrick dokonale odhadl hranici estetičnosti a každý, kdo si myslí opak a odsuzuje tento film za pornografii to asi nebude mít v hlavě v pořádku. Je to velký film velkého režiséra, bohužel taky jeho poslední. ()

Ai.ma

Stanley natočil naše nejhorší noční můry v našich nejkrásnějších snech. Místa a otázky, které tak dokonale známe, ale přitom jsou "přijatelně" nadpozemské. Rád bych si ještě přečetl předlohu, to ale nic nemění na tom, že tento !nenápadný" film dosahuje naprosto neuvěřitelných kvalit, jak již všichni napsali - geniálním zpracováním, hudbou, herci, dialogy blá blá blá.Kubrick natočil kousek naší duše a za to mu díky. ()

BoPo

Ťažko hľadám slová. Tak snáď len to, že s každým ďalším pozretím sa mi to páči viac a viac. ()

bouncer

Po shlédnutí tohoto veledíla mistra filmu Stanlyeho Kubricka mi bylo velice smutno. Možná proto, že už nic nového od něho neuvidím, že už není mezi námi. K samotnému filmu - celkové zpracování i pojetí mě nadchlo. Krásná úvaha o lidském nitru, hledání nepoznaného a o sebezničující touze...těžko se to popisuje, ten zážitek ze shlédnutí je naprosto autentický. Tak stylový konec a vlastně rozloučení s filmy mého oblíbeného režiséra mě usadilo na velmi dlouhou dobu. "Musíme teď dělat něco moc důležitého." "Co?" "Šukat!" konec. titulky... ()

adamo_znk

Na povrchu šťastný a spokojený život a pod ním zvrácenost a spalující touha ..... Kubrick pokaždé jinak a pokaždé na sto procent. Svým posledním filmem jenom potvrdil, že je největším režisérem, kterého znám ! ()

Terva

Poslední snímek slavného režiséra Stanleyho Kubricka, v němž si, tehdy ještě manželé, Tom Cruise a Nicole Kidman po letech zahráli vážné a netradičné role. Film je adapatcí zapomenutého textu rakouského dramatika Arthura Schnitzlera Snová novela. Scénář : Stanley Kubrick. Kamera : Frederic Raphael. Hudba : Jocelyn Pook - Ocenění - 2000 - Chicago Film Critics Association Awards - nominace. .....2000 - USA Golden Globes - nominace. .....2000 - Online Film Critics Society Awards - nominace vše v kategorii Nejlepší originální hudba. Ve filmu mimo jiné zazní - Chris Issak - Baby Did A Bad Bad Thing http://www.youtube.com/watch?v=dPZQ7ZLy3MI ()

Johny_fork

Brilantně natočený snímek. V každé scéně je cítit napětí, díky ve své jednoduchosti geniální hudbě, režisérovu citu pro detail a dialogům. Ty jsou pronášeny hodně pomalu a divákovi je tak vždy umožněno "vsáknout" do sebe atmosféru jednotlivé scény. Přes erotický háv a celkovou lascivitu filmu, je to studie lidských pocitů, hledání důvěry mezi partnery, hledání pochopení, odpuštění. Celá Cruisova cesta městem, kde se schová do masky a podnikne obskurní cestu zakázané rozkoše a perverze ve snaze ukojit své ego a zbavit se své frustrace, je alegorií hledání toho, co je opravdu důležité a vzkaz je jasný, odpouštět je lidské a není nad poctivou soulož. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům