Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

NJD

Souhlasím se zdejšími komentáři. Ano je to bláznivej, temperamentní film plný hukotu a chaosu, se skvělou hudbou. Problém je, že já na tom nevidím nic pozitivního..teda až na tu hudbu :) ()

Suchinnen

Tyto balkánské komedie tvoří nový žánr, který nezapadá do žádné klasické škatule. Kusturicu, jehož tvorbu miluji, považuji v podstatě za blázna a tímto filmem můj dojem jen potvrdil. Je to ovšem blázen, který je zaprvé skvělým filmařem a zadruhé člověkem s osobitým smyslem pro humor a s mimořádnou schopností oslavovat obyčejný život. Tento film je smrští temperamentu, hudby, chlastání, fetování, slunce, lásky, černé, bílé a především výborného humoru, který vás fakt dostane... ()

Tominecek

Cyklus Emir Kusturica v České Televizi - ocenění ELSA 2003 v kategorii "Zahraniční pořad dramatický (hraný)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

laFei

Je to neskutečná smršť Kusturicova ostrovtipu. Příběh je úsměvný i smutný zároveň a ve výsledku dokáže z kritiky poměrů maloměšťáckých boháčů v Jugoslávii udělat příjemně lidský příběh ze kterého člověk odchází v příjemném rozpoložení. ()

STxxEN

Tak tato (doufám:) přemrštěná sonda do života lidí na dolním toku Dunaje je velmi zvláštním, ale velmi zábavným snímkem. Co se týče humoru, tak zde není snad jediné "hluché" místo delší než minuta, bohužel tyto fórky nejsou stavěny pro každého (asi bych to své máti nepustil před spaním). Oceňuji také dobrou hudbu, jež dokresluje atmosféru. A pej že bakelit z trabantu je nezničitelný... Za mě 90% ()

passat

Skvělá komedie chorvatského původu, která vás osloví skvělým prostředím, obsazením a hláškami. I přes pomalejší rozjezd vás chytne a bude bavit do poslední minuty. 85% ()

Florfila

Svižné, vtipné, výborné. Člověk se nenudil ani na malou chvíli. Děj odsýpal svižným tempem, pořád se něco dělo, že se to skoro nedalo ani stíhat. Kusturica je vážně fajn. Hodně tomu tempu napomáhala i svižná hudba... Jo, kočky mě fakt baví... ()

Vesecký

Slabší 4 hvězdičky, dík vygradovanému konci. Na začátku jsem dost nechápal, oč jde, možná, že své udělaly slovenské titulky; film pro mě začal prakticky až v okamžiku, když se začalo mluvit o ženitbě Matkova syna, protože ty první tři řádky výše popsaného obsahu jsem v tom nějak neviděl. Jako by bylo něco vysvětlujícího ze scénáře nakonec vystřihnuto. Bylo tam pár dobrých vtipných záležitostí, ale nejvíc mě stejně rozesmávalo prase žeroucí trabanta. Ta temperamentní dívka, do níž se mladíček zamiloval a nakonec s ní odplouvá, hrála výborně; z příběhu zajisté čišela pohoda volného a svobodného života, radosti ze života i pohrdání jeho těžkostmi. Asi bych se k tomuto filmu nevracel, možná v českém znění. ()

kaze

Kusturica je dôkazom toho, že nielen Američania vedia točiť filmy. Pre fajnšmekrov filmu je tento kúsok ako stvorený. Skvelo urobený film s nemenej skvelým humorom. ()

Honza dAve

Crazy komedie, u které není chvilka, kde bych se nesmál, přestože tento film z druhé strany ukazuje tragickou ekonomickou situaci a bezvládí východní Jugoslávie v době války. Kusturica vymyslel ty nejsvéráznější postavičky z celého Balkánu a smíchal je dohromady do jednoho neskutečného příběhu, který se vlastně možná někdy udál na krásném modrém Dunaji mezi Jugoslávií a Bulharskem, kde místní cikáni obchodují s naftou, vlastní fabriky a jezdí v Mercedesech, zatímco jejich vepři se krmí karoserií Trabanta. Jednou si stejně plánuju sednout na rychlíky R375, Pannonia, Avala nebo Transbalkan a zajet se tam podívat. ()

PanPes

Naprostý úlet. Málokdy člověk kouká s otevřenou pusou po dobu celého filmu a říká si „teď už to musí skončit“ – „přece si to neudrží takovou strhující úroveň až do konce…“ A přece udrželo – je to chaotický slet skečů a nehorázných hlášek, kterými vás film a hlavně sympatičtí herci bombardují po celou dobu. Krásné nahlédnutí do kultury a mentality této minority ze kterého čiší radost ze života, která se na mě přenese pokaždé, když si pustím tenhle film. ()

Lip_Balm

Ukřičená baltská komedie s neuvěřitelnou dynamikou a silou podtrženou svěží cikánskou dechovkou, která donutí pošlapávat si nohou do rytmu i ty největší suchary, vás po shlédnutí nabije notnou dávkou pozitivní energie, že ještě další ráno vám bude v hlavě znít "Pitbull-terrier" :)... "Barevnost" :) postav, které Kusturica obsadil je vskutku rozmanitá - ať už jde o charakter věcně naspeedovaneho mafiána Dadana žonglujícího s granáty a představujícího taneční kreace, za které by se nemusel stydět ani sám John Travolta v jeho lesknoucí se Pomádě, nebo o dva staré cikánské bosse, které když ve finishi Kusturica nechá vstát z mrtvých aby vše urovnaly říkáte si v duchu jen "Kusturica ví... On ví." :) Pro většinu diváků z našich zeměpisných šířek to však na více jak 9/10 nebude, protože člověk, který nežil v zemi, kde prasata pojídají trabanty, onen temperament, který je ve filmu vyobrazen tak úplně strávit nikdy schopen nebude... ()

Saur.us

Kosturica je ďábel! Pokuď člověk neví, jak to ještě před deseti lety vypadalo na balkánské vesnici (i když třeba to tam vypadá pořád stejně) a chce pochopit mentalitu tamních obyvatel, potom Černá kočka, bílý kocour je sonda jak má být. Se všemi jeho postavičkami nadmíru prdelní záležitost. "Já jsem pitbull teriééér!!" ()

kailik

Silenost ! Totalni silenost ! Brutalni humor, ktery musi si musi zamilovat kazdy ! Otirani hoven husama, seriously?:D Jedna originalni scena za druhou. ()

RedHot

Divácké masy jsou z filmu nadšeny. Proč? Protože zobrazuje Balkán? Zvířat sice ve filmu pobíhá dost a s puškou zde umějí zacházet i nemluvňata, ale jen na prostředí a vedlejších postavách dobrý příběh nevystavíte. Herci hrají, jak hrají. Větší problém mám s pointou, která je překvapivá pramálo a navíc se její motiv několikrát za film opakuje. Ozvláštněno je to především rachotem olova a fekálními vtípky. Jako by barevní aktéři děje táhli z posledního už od začátku. Velmi slabá komediální rychlokvaška. ()

Gadyn

Skvělý energický film s úžasnou balkánskou dechovkou. Už dva dny to nemůžu dostat z hlavy, jsem nadšený a mám strašnou chuť podívat se aspoň na deset podobných filmů! ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)