Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

provitamin

Sonda do zvykov, tradícií a nátury rómskych spoluobčanov, ktorým som nikdy nerozumel a ani rozumieť nechcel. V Srbsku sa títo spoluobčania v súčasnoti nazývajú Albánci. Pesnička buba-mara, ktorá sa chronicky opakovala celý film, hrmotnosť, hlučnosť, spústa nadávok, ale na druhej strane zopár scén, ktoré stáli za mierne pousmiatie sa. ()

Miller

Jakožto balkánský entuziasta nemohu jít pod plné hodnocení. Krásný magický realismus, temperamentní srbsko-cikánské nátury a úžasné hudební podkreslení film staví do výšin, kterých se těžko dosahuje. "Tato, rusové s náma vyjebáli!" ()

F.W.Colqhoun

Prej máš zpěvačku, co prdelí vytahuje hřebíky ze dřeva. Má setkání s Kustoricou nebyla dosud požehnána porozuměním. U Undergroundu jsem na gympláckém filmáči v devadesátých letech usnul, Život je zázrak jsem opustil po několika desítkách minut. A tak jsem to všechno uložil na DVD k ledu, až divácky dozraju a všechno to univerzálně-afirmativní skotačení lépe docením. Promítání Černé kočky bílého kocoura, na které jsem se posilnil gruzínským čajem, po cca dvaceti letech ukázalo, že věk a zralost asi nebudou ve vztahu Kustorica-já ten problém. Co jiní označují jako nakažlivou živelnost se mi jeví jako únavná frenetičnost, rádoby-autenticita jako nemístná a arogantní idealizace chudoby a buranství, která jen neobratně maskuje, že autor možná neví přinejmenším o tom prvém mnoho. Film měl i pro mě své momenty: Prase požírající trabanta je symbol jako svině. Ale všechny ty svatební a pohřební peripetie mi vzdor jednotlivostem zůstávaly plné dvě hodiny ukradené. I když registruju, že přinejmenším řemeslně je to úplně jinde, nestyděl bych se mluvit o jen trochu zušlechtěné estetice někde na úrovni Zdeňka Trošky. Další Kustorica až v důchodu. ()

Bouřňák

Krásný úlet, viděl jsem to znovu po několika letech a bavil jsem se možná ještě víc než poprvé. Ten film neztrácí na bizardnosti a komičnosti. Opravdu dobrý lék na zlepšení nálady. Zvyšuji z původních **** na *****. ()

Ondis

Ze začátku jsem vůbec netušil, která bije,ale ke koncu už jsem ty cigoše stíhal rozeznávat a byla to celkem i prdel:-) ()

mirkaaa

Přiznám se, že tento film jsem koupila svému příteli, který miluje jugoslávské filmy, takže tento snímek se mu líbil a rozhodně by dal 5 hvězdiček. Já jsem se dívala s ním, ale abych řekla pravdu, mně se to moc nelíbilo, bylo to na mě moc "crazy." Nelíbily se mi ani jiné filmy Emira Kusturicy, např. Život je zázrak nebo filmy Gorana Paskaljeviče Klamné léto a Pes, který měl rád vlaky (jiné jugoslávské filmy jsem neviděla, i když jich doma máme dost). Vím, že Emir Kusturica se řadí mezi režisérskou špičku, zrovna tak Goran Paskaljevič, ale mě jugoslávské filmy nijak neoslovily. Se svými dvěma hvězdičkami budu nejspíš působit jako barbar, který nepozná kvalitní film, ale já nemůžu hodnotit jinak. ()

pakosak

Naprosto úžasná potrhlá komedie, které kraluje Dadan a jeho taneční nálady... soundtrack je stejně výborný jako film .sám!!... ()

Itar

Film, který zraje jako víno. Po první projekci lehké překvapení, s dalšími už ale ohromná zábava a fungující lék na špatnou náladu (a nemůže za to pouze skvělá hudba, nýbrž film jako celek). No a Srdjan Todorovic, to je ďábel... ()

Schuldiner

Nemůžu říct, že bych se vůbec nebavil...ale bylo toho asi málo. První půlhodina šla, dobrej a vcelku slibnej rozjezd...ale naopak v poslední půlhodině sem si už jen řikal, že mě ani nezajímá, jak to dopadne a asi patnáct minut před koncem sem započal psát tenhle komentář... Nejvíc mě v týhle cikánský crazy-komedii bavila postava jménem Dadan nebo Dado...nebo jak se jmenoval...to byl dobrej kalič a bohém.. No, ale jinak vesměs nuda. Nemyslim to tak, že by film neměl spád nebo, že by se tam nic nedělo (naopak, dělo se tam toho hodně..), jen mě to nějak zvlášť nevzalo.. ()

Prochy38

Nebudu si tu na nic hrát, vtipné to bylo, ale že by mě to posadilo na zadek, to ani ne. Pobavil jsem se, ale taky byl několikrát znechucen a zaražen. Film je shluk řvaní, smíchu, střílení a dalšího chování, které k filmu sedí. Slušné herecké výkony, jak jsem se dočetl spíše neherců. Nemrzí mě, že jsem to viděl, ale už nemusím, děkuji. Smekám před drzostí, se kterou film vznikal a kvalitou, které dosáhl. Mě ovšem nenadchl, toť vše. ()

TERRORDROME

Pred pár rokmi mi jeden hovoril že videl super komédiu o cigáňoch čo nadávajú. Teraz som sa k tomu náhodou dostal aj ja a potvrdzujem že je to strašná prdel. To že tam cigoši hovoria sprosto má svoje kúzlo, podobne ako u troglodytov z Holandského Maaskantje, ale naozaj fascinujúce je vizuálne vykreslenie ich surrealisticko-groteskného sveta, ktorý až na návštevu nemocnice pôsobí ako z nejakého postapokalyptického filmu. Ostatne cigánsky Don Corleone tu miesto obyčajného invalidného vozíčku jazdí na bizarnom vehikle ako z Mad Maxa. Počas deja jedno prasa furt obžiera trabanta, nejaká primadona od Leningradských kovbojov vytiahne zadkom klinec zabitý v tráme a do toho vyhráva zbesilá dychovka ( a stupídny techno rap Pitbull Terier ktorý neskôr prerobili juhoafrický emzáci Die Antwoortd ) na ktorú mafiózo hádže srandovné tančeky až mŕtvoly na povale vstávajú ( "prečo je tu taká zima" ). Chvíľu som si myslel že tomu už-už začína dochádzať dych, ale potom príde scéna svadby, žonglovanie s granátmi a následný hon na trpasličiu nevestu na úteku ukrytú v starom pni a je to proste fasa piča bordel. Stopáž by sa ale predsa len dala trošku skrátiť, lebo som si trikrát myslel že je koniec a ono to furt zbesilo fičalo ďalej. Teda nie že by som sa na takú nálož sťažoval. Určite je to trilión triliónov krát lepšie než pozerať na dik more Rytmusa ako hľadá na smetisku v Indii zmysel života. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Zare Destanov, vstupujete zo slobodnej vôle do manželstva s tu prítomnou Afroditou Karambolis?"     "Crna mačka, beli mačor" (už na samotnom názve sa dobre bavím) je poriadne uletenou bláznivou komédiou, ktorá mimo iného paroduje mafiánske filmy. Uletenou až do tej miery, že Felliniho, či Jakubiskove bláznivé kúsky sa pri tejto šialenej balkánskej záležitosti zdajú byť ešte veľmi umiernené. Zrejme aj pre tú, na môj vkus až prehnanú pojašenosť a aj vulgárnosť mi to na prvý raz až tak veľmi nesadlo, ale už pri druhom zhliadnutí som tomu prišiel na chuť a jednoznačne som potom musel zvýšiť svoje hodnotenie. Odrazu ma začal baviť ten bláznivý humor (od svadby je to jedna skvelá groteskná jazda) a aj všetky tie bizarné figúrky, najmä mafián Dadan v neodolateľnom prevedení Srdjana Todoroviča ("Ja sam pit bull." "Teri-eri-eri-er." "Ja sam mala pit-bull." "Teri-eri-eri-er.") a správne strelená dievčina Ida v podaní sympatickej Branky Katič. Zaujala ma aj práca kamery Bessonovho dvorného kameramana Thierryho Arbogasta. Videl som to aj v pôvodnom znení, aj s dabingom a hoci český dabing nie je zlý, pre dokonalý zážitok odporúčam sledovať s pôvodným znením. Takže aby som tenro svoj komentár nejako inteligentne zakončil: Kusturica sa s tým teda vôbec nej*be.     "Ako jazdíš, ty veľká poj*baná hlava?" ()

1945

Nejlepší film o rómech co jsem kdy viděl!! Vynikající humor, tradiční hudba a životní kultura... jen ten začátek se trochu pomaleji rozjíždí, ale díky tomu je děj lehce pochopitelný, takže je to spíš plus ()

Oyer

Dokážu si tento film představit v top 10 nejrozporuplnějších filmů. Chápu lidi, kteří jej označí za odpad, chápu lidi, kteří jej obouchají plnou sazbou hvězd. Pro někoho je možná lepší sledovat film po pár frťanech. Každopádně nudit byste se neměli. Několik krátkých rychlých scének z cikánského prostředí vám nedovolí ani jednou zívnout. Neskutečné gagy jsou střídány dalšími neskutečnými gagy, objeví se i pár až násilných šaškáren, které by se sice daly nahradit, ale suma sumárum z toho všeho vzešel odporně legrační až legračně odporný snímek. Naprosto neskutečná šílená cikánská jízda! Musím říci, že málokterá komedie je napěchovaná takovým množstvím energie jako tato. ()

Mikino00

To je jízda, bavil jsem se od začátku do konce. Tohle můžu vidět vícekrát. Živelné to je slovo, které naprosto charakterizuje tento film. ()

serioga

" Deda!!!!!!!!!!Jseš nejakej nereálnej.Deda je mrtev. Ja jsem malá pitbull ".Hlášky, ktoré mi ostali v hlave spoločne s hudbou. ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)