Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiální text distributora)

Luxocculta

Taková smršť vtipů a hlášek se jen tak nevidí! Asi nejlepší česká prvorepubliková komedie a možná nejlepší česká komedie vůbec. Hláškami a vtipnými scénkami, stejně jako hereckými hvězdami té doby, se tady ani trochu nešetřilo. Skvělý Burian, u kterého se nejde nebavit! ()

haWranka

Jak jde o záměnu totožnosti, bývá to opravdu sranda. Tady to pro mě fungovalo tak napůl. Na jednu stranu dobrý nápad a opravdu hromada skvělých scének - a samozřejmě výborní herci v čele s Vlastou Burianem. Na stranu druhou tu ale bylo dost míst, která mě nijak neoslovila. A opět zmiňuji Vlastu Buriana - jeho postava mi totiž vůbec nepřirostla k srdci. ()

junxi91

Tak jsem se večer pěkně zhulil a po chvíli vybírání jsem se rozhodnul, že si pustím tuhle starou klasiku s Burianem. A smál jsem se skoro od začátku do konce, film mě bavil a nuda se skoro nedostavila (jo, byla tam občas hluchá místa). Vlasta zde hraje velice komickou postavu (on vlastně nehraje nic jiného) doktora Rozrucha, se kterou se seznamujeme tím, jak peskuje mladé studující mediky. Pak se vydá do zdravotní pojišťovny stěžovat si na to, že místo léčivého bahna dostal umělé zuby a jeho hlášky začnou nabírat na obrátkách, hlavně když přistihne pana Radu s mladou Věrkou. Nejvíce se mi líbily ty změny v chování lidí poté, co jej začnou mít za váženého primáře nebo poté co zjistí, že SPOILER dostudoval medicínu. Balada o deliriu tremens byla taky úžasná, to Marvan jen stál a čuměl na to, co mu to ten Burian recituje, a jako prevence alkoholismu by se to mělo ukazovat všude. A nejvtipnější hláška? Pan Rada: "Víte, já jsem vdovec, má žena zemřela". Rozruch: "Taky věděla proč to dělá." (nebo tak nějak, nepamatuju si to doslova). Takže bláznivý děj, úžasný Vlasta a trocha rozesmátí v této těžké době (i když rozhodně ne tak těžké jako v roce 1939), jak bylo avizováno na začátku. ()

Dexx

Prostě perfektní. Jedna dlouhá série naprosto nezapomenutelných scének, spojených nezapomenutelným Burianem. Je to jeho nejlepší film, taky díky naprosto dokonalému obsazení ostatních rolí (Čeněk Šlégl jako gremiální rada Pěna stojí fakt za to:-)) Jak se tady dává šest hvězdiček?:-) ()

Petus

Dostane mě. Prostě mě vždycky znova a znova dostane. Christoforum Rozruch. Pro mě společně s Ducháčkem a Katakombami svatá trojice Burianových komedií. Konec konců uslintaný bernardýn, jabloň, léčebná kůra prostřednictvím slivovicové síly představivosti a další momenty jsou zárukou podívané, u které se nudit zkrátka nejde. Všechny scény jsou perfektní do posledního detailu a dohromady dávají ani po letech nestárnoucí celek. Duo Marvan – Burian se neokouká a společná scéna líčení démona alkoholu odstraší i pravověrného pivaře dát si jedno k vepřové se zelím. A závěrečná scéna ošetřování prstu s Čeňkem Šléglem už stačila vstoupil do zlatého fondu české komiky. ()

merlik

Zdařilá situační komedie, jenž odsejpá stejně svižně jako vteřiny v minutě, jen ta balada o deliriu tremens jakoby do filmu utekla z vězení jiného žánru, skvělé herecké výkony v čele s geniálním Vlastou Burianem, režie rozumí tempu filmu, scénář a dialogy srší humorem. ()

montenegro

Jedna z nejlepších komedií s Burianem. Film nemá žádné hluché místo- od scény s výměnou zubů za bahno, po česání jabloně až po operaci panaricia (s opět vynikajícím Čeňkem Šléglem). Vlasta byl opravdu KRÁL... ()

Smerfetka88

Jediný film, který má u mě 5* a myslím, že dlouho i jediným bude....Burian je neskutečný herec s neskutečným mimickým nadáním, které v tomhle filmu ukazuje v plné parádě. Jeho nenápadné vsuvky, když ostatní mluví jsou nepřekonatelné....Je pro mě velkým nadáním takhle pobavit lidi jen díky laskavému humoru - bez vulgarit, bez ztrapňování, bez všech zbytečností, které "baví" dneska. Skvělé herecké obsazení je pak už jen třešničkou na dortu. ()

Stanix

Samozřejmě jedna z nejlepších Burianovek. Řekl bych, že v tomhle filmu je to nej hláškující Burian. Sajrajtum, maglajzum, aBlátum. ()

topi80

Skvělá zdravotnická satira, záměrně dotažená ad absurdum, navíc skvěle nahláškovaná. Některé šaškárny byly trochu přepálené. Na tom jsou sice burianovské filmy založené, ale zrovna tento by se bez nich dokázal obejít a i dnes by pětihvězdičkově fungoval svou trefností. ()

Spectacle

Nejen samotný Vlasta Burian, ale další velcí herci jako Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégl, Václav Trégl a v neposlední řadě i Marie Blažková dělají z tohoto filmu jednu z nejlepších komedií, co ve 30.letech vznikla. "Jsem vdova po berním exekutorovi!" - "No, to se máte čím chlubit!" ()

Jaromír

Burian ve své vrcholné formě, jeho výřečnost a perfektní schopnost improvizace mě vždy dostane :). Potkat ho, když má jehlu v ruce, tak uteču :). ()

Marrianna

když si vezmete rok vzniku filmu, napadá mě jediné. Je vážně nutné žít v těžkých dobách, abychom se dostali na vrchol v komediálních stránkách? Je to až utopické..... Tento skvost české kinematografie je bezesporu jedna z nejlepších burianovek i komedií této doby. Král komiků perlí i tam, kde by to člověk nečekal. No i když se poměry v nemocenském pojišťovnictví moc nezměnily, tohle dílo je stoprocentní lék na špatnou náladu. ---------------------Musím běžet, honí mě jabloň.----------------------------- ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011