Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiální text distributora)

Xavi

Nič iné ako 5 * som nemohol, je to jednoducho najlepší film Vlasty Burian - kráľa komikov, aký kedy natočil. ()

Wlashack

Filmy pro pamětníky nemusím, ale tenhle miluju. Vynikající Burian, Marvan, Adina Mandlová a další v nekonečné smršti kultivovaného a přesto výbušného humoru, který vás nenechá v klidu. Jen scéna s baladou o Deliriu Trémens nebo závěrečná operace jsou brilianty komedie. Za pět a nikdy jinak a vůbec, já nemám čas já tam češu jabloň! ()

hostivít

Kdo zná všechny Burianovy komedie, tak jistě potvrdí, že tato je bezpochyby nejlepší. Těch gagů a hlášek je zde opravdu plno (v pojišťovně, u baru, řezání prstu...). Nemá to cenu vypisovat, musí se vidět. Za to děkuji nejen Burianovi, ale zde skvělému Marvanovi, Šléglovi a Tréglovi a dalším. Je to film, který dovede rozesmát při každém shlédnutí. ()

Mishelen

Dlouho jsem přemýšlel, který z Burianových filmů je nejlepší. „Hadimrška“ je neobyčejně živý, „Špelec“ nasadil laťku taky hodně vysoko, a rytmistr Kyllian je možná umělecky nejzávažnější role V. Buriana, ale tato komedie předčí všechny jmenované (ta poslední je spíše tragikomedie). Burian zde předvádí skvělý herecký koncert od začátku do konce, prakticky z obrazu nezmizí a když tak na velmi malou chvíli. V úvodu filmu můžeme číst titulky, že se nejedná o žádnou satiru a film chce jen v těžké době pobavit. K tomu je potřeba uvést, že o satiru se jednoznačně jednalo. V původní divadelní hře vystupuje na místo role gremiálního rady Pěny (kterého hraje výborně Č. Šlégl) poslanec – tzn. jedná se dokonce o politickou satiru. Tenhle Burianův kousek musel být díky tehdejší cenzuře vypuštěn a nahrazen něčím neutrálním, což je určitě velká škoda, protože scéna Rozrucha s Pěnou by vyzněla vtipněji dnes více než tehdy. Další věcí je datum uvedení této komedie v kinech – únor 1939, tedy pomnichovské období a druhá republika. Burian si získal diváckou oblibu především díky tomuto jeho věčnému optimismu, a snaze poskytnout zlomenému národu zábavu, oddych a možná víru v lepší budoucnost. Autorem námětu je dr. Verner, který byl zřejmě velmi dobře obeznámen s danou situací ve zdravotnictví. Zkrátka dohromady kupa legrace, a věci o kterých se zde jedná aktuální i tolik let od uvedení premiéry. Nadčasová záležitost. Co se týče ostatních herců, ti netvoří jen křoví králi komiků jako tomu mělo být ve spoustě ostatních filmů. Především V. Trégl je v roli Klůcka neodolatelný a roztomilý blb a výborně to ladí dvojici Marvan-Burian (hlavně na baru). Trochu větší role pro K. Postráneckého než jsme zvyklý a poslední film K.Lamače v Československu. Že je film až příliš divadelní by tak nevadilo, ale spíš role primáře Marka byla obsazena hercem na úrovni ochotníka. Tuto filmovou taškařici doporučuji, stejně jako autoři, zvláště pro těžké chvíle. ()

sunwukung6

Jeden z nejlepších Burianových filmů.Zde se doslova srší humorem,Marvan,Burian a Šlégl se tu sešli ve vynikající formě.Je s podivem,že 70 let starý filmový humor dokáže stále rozesmát tisíce a tisíce diváků. ()

teodor81

Burianovská klasika. Skutečně povedený film s nestárnoucím humorem. Na tenhle film se opravdu rád a s chutí podívám znovu a znovu. ()

burg

Co hledáte? Já tady měl doutník. Tak proč ho tady necháváte vy Kubo? To nebylo Kubo, to bylo Portorico... Zkrátka jeden z nejlepších Burianů. ()

Peregrina

přiznám se - při Baladě o Deliriu Tremens jsem vyděšeně vylila litr portugalu do záchoda :-DDD Kdyby tohle pouštěli Skálovým alkoholikům, nemuseli by blít do kýble, stačilo by jim vidět Vlastu a jeho - "Když skončen myší boj, zas jiné hnusné stvůry, z děr zemských vylézají housenky, štíři, můry, odporní chrobáci, lepkaví slimáci, vyzáblý líh pakobylek, stíny mátožné...a s rukama sepjatýma........KUDLANKY NÁBOŽNÉ!! ()

LEOM

Nejlepší film s Burianem, alespoň pro mě. Je to asi tím že tady na to není tak sám a parťák Marvan perfektně umocňuje skvělou zábavu, která se jen tak nevidí.... ()

Smells

Pro mě nejlepší Burianův film.I když námět je klasicky prvorepublikový,tedy chudá holka a zámožný primář,je o mnoho vtipnější,než jsme u takových filmů zvyklí.Při scéně,kdy Burian "operuje" prst Čeňka Šlégla se vždy válím smíchy. ()

Ferguson

V budově zdravotní pojišťovny. Pacient: "Dobrý den, kde je tady kancelář". Recepční: "Pane, zde je 325 kanceláří, kterou myslíte". Pacient: "Ta je..., jak to....". Recepční: "Jo. První dveře vpravo". Neuvěřitelná hláška, která posouvá film ke kritice byrokracie platné i dnes. A ještě k tomu, to je celé vitpné. ()

4Sima

Asi vrcholné přestavení Vlasty Buriana. Film s vynikajícím obsazením a skvělými nahrávači nejlepšího komika Vlasty Buriana v podání Čeňka Šlégla a Jaroslava Marvana. Film nemá slabých míst a patří právem do zlatého fondu naší kinematografie. ()

majorzeman13

Legendární,nezapomenutelný Vlasta Burian v jeho asi možná nejlepší komedii!!!!!!!!!!!!!!!! Ktomu mu sekunduje skvělý,super Jaroslav Marvan.Některé scény jsou brilantní,vynikající - operace prstu,lázně atak...................... ()

Jennifer600

Moje nejoblínenější scéna je, když má Burian operovat.. U té se vždy nasměju a tato komedie nebude nikdy okoukaná, jedna z nejlepších komedií vůbec! ()

Kosir

Korupce byla vždycky a bude! Když se to vezme ze správného konce, tak se udělá úžasná sranda a korupce nevadí! Burian excelentní! ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011