Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiální text distributora)

sharka.68

Christophorum Rozruch a balada o Deliriu tremens...kdyby VB žil a točil se film o hmyzu, jeho kudlanka nábožná by byla excelentní...pacient Klůcek, gremiální rada Pěna...je to klenot naší předválečné kinematografie... ()

hrumsrt

Jeden z největších československých filmů svojí doby.. Spojení Vlasty Buriana, Jaroslava Marvana a ještě Adiny Mandlové a ve vedlejší roli Čeněk Šlégl, kterou zavírá Karel Lamač, no zkrátka ti nejlepší co byli a rovnou podepsáni spolu u jednoho projektu. V tomhle ohledu naprosto unikátní snímek, že třeba něco jako když se dneska setká Vetchý s Trojanem, a navíc by se k nim ještě připojil Karel Roden, asi tak nabušený casting to na svoji dobu byl. Pořád spíše platí, že mě to tolik neoslovuje, ale tu velikost z toho vnímám. Vlasta Burian je výjimečná herecká osobnost a souhlasím, že jeho herecký a komediální talent je zkrátka špičkový. A platí, že on to tady táhne, jak se dá.. Ale tyhle starší československé kousky mě tolik neoslovují, nemůžu nevidět přehrávající herce a naivně debilní ženušky, jejichž postavy jsou rády za trošku vlastního názoru a intelektu. Jenže ono se to zkrátka takhle dříve nosívalo. V nemocnici (nebo pojišťovně) mi to přijde vynikající a určitě odtud pro mě vzejdou ty zapamatovatelné scénky a hlášky, ale jakmile se přesuneme do lázní, už to lehce ztrácí.. Příběhově nejde o kdejaké veledílo, spíše aby to hlavně vykouzlilo úsměv. Každopádně scéna s operací palce nějak nemá chybu! Neumím si to tak užít, vadí mi ta forma a částečně i background, ale rozhodně jde o více než příjemný snímek. 70% ()

cimrman2.

To byl úplně jiný jazyk! Takovou krásnou češtinou už dnes dokáží mluvit jen tři tygři :). Jsem někdy k předválečnému filmu až moc skeptický, ale už mně několikrát přijemně překvapil. Můj první film s Vlastou Burianem (podle recenzí jeho nejlepší) a je to fakt borec. Scénář + jazyk + ženy + děj + Burian - skvělé. ()

790511

Kryštof Rozruch budiž vzorem všem, kteří z nějakého důvodu nedodělali, či ani nenačali vysokou školu. ()

p.a.douch

Paráda, paráda. "Ajéje, stromořadí!" "Pán se ani nerozloučí s přáteli? Já jsem rád, že o nich nic nevim." "Tak vy jste tady na pokladnu? Ne, já jsem tady na vlastní riziko!" "Hlaste to až do hromosvodu!" "Bude to bolet? Já myslím, že jo." "Já se na to nemůžu dívat." "Čí je to lebka? Toho jsem taky operoval." 100 %. ()

BlueNeon81

U pokladny stál - no buď som fakt videl nejakú pracovnú verziu, alebo naozaj je film akoby z polovice hotový. Pôsobí dojmom veľmi lacnej a chudobnej inscenácie, bez štipky filmovej reči a invencie. Absencia hudobného podkladu, odfláknutý strih (bohatý dialóg s mamičkou v kúpeľoch a kamera stále sníma Buriana), réžia typu: odhrajte si to ako chcete, herecké výkony poniektorých hercov takisto na veľmi chabej úrovni, ani Burian tu nepodal bohvieaký výkon a čo je najdôležitejšie, ani scenár nepôsobí dojmom finálneho produktu. Dialógy sa mi protivili, veď Krištof Rozruch mal byť inteligentný a vzdelaný človek a na druhej strane pôsobil ako primitívny tlčhuba, sypúci z úst odpudivé slová a vety, ktoré akokeby nepatrili jemu. A po celej dĺžke - 96 minút, som sa veľmi sporadicky zasmial, resp. uškrnul. Ale aby som zas nehanil ten film, tak pár dobrých momentov sa našlo: zuby namiesto bahna, Delirium Tremens, chirurgický zákrok prstu a v neposlednom rade aj mimoriadne kvalitný zvuk. ()

Bruce_cz

To je krása jak ten český jazyk šlape v tak nádherně napsaných dialozích. Story šlape jak hodinky a celé jsem to sledoval s úsměvem na rtech a vychutnával si jak to jen šlo. Pravá česká výborná komedie! ()

Laci

Veľmi príjemná komédia, od ktorej sa súčasné komédie typu Kameňák majú čo učiť. Tak dobre som sa už dávno na komédií nezasmial, pri Burianovej operácií na konci filmu som už padal zo stoličky. ()

DansteR

Česká klasika všech českých klasik...aneb to nejlepší z Vlasty Buriana, které nepotřebuje žádné představování, natož tak komentování. Prostě skvost. 95% ()

Brenda.Ch

Tak toto je nejlepší film s Vlastou Burianem. Naprosto nadčasový humor, na kterém se dá bavit pořád. Paní s jabloní na hlavě, super básnička o delíriu tremens, operace s ukolébavkou, hlášky typu - mě je jedno, v čem vám tady slečna vyplácí nemocenské dávky" (přesně si to nepamatuji), moc dobré herecké výkony. ()

mikel

Možná tehdy situační komedie, ale zkusili jste v dnešní době komunikovat s nějakou zdravotní pojišťovnou? Kolik A4 musíte vyplnit, aby proplatili jedno očkování....to vím naprosto přesně. Pan Burian to hrál pro několik budoucích generací. ()

Tsuki003

Mezi českými komediemi z té doby je U pokladny stál takřečeno klenot. Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Burianem. Víc než pár frků je tam opravdu zábavných a záverečnou scénku, kde se operuje panaricium mám asi nejradši :) ()

zigy

Tak staré, ale pořád tak dobré......Několik hlodů je tak úžasných, že nutí k zasmání, pokaždé si na ně vzpomenu ("ale jestli můžu něco říct, tak prskáte až sem", "toho jsem taky operoval" a vůbec celá scéna operace...Vlasta je král komiků, a bude jím navždy....za povšimnutí stojí, že tvůrci v úvodních titulcích film věnovali těžce zkoušenému českému národu, přičemž jejich jediným cílem bylo v této těžké době pobavit lidi. Pánové, povedlo se! ()

jjjerry

Jedna z nejlepších předválečných komedíí. Přiznám se, že jsem to v plné kráse pochopil až po letech. Cyklus se opakuje, prvorepublikové "vtipy" jsou nyní zase aktuální... Vypíchnu pár frází: vdova po berním exekutorovi. "to se máte čím chlubit"; na pojišťovnu : destil vody maximálně 200g nejnutnější případy, když nelze podávat vodu obyčejnou; v bazaru aspoň vím co za svý peníze dostanu, tady v pojišťovně jsem jako v tombole". Super scénář a skvěle zahrané. ....není ani tak diskrétní jako je vožralej... ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011