Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V zemi nikoho mezi Severem a Jihem nebojovali za modrou nebo šedou, bojovali za své přátele a rodinu. Film proslulého režiséra Anga Lee (Tygr a drak) vypráví příběh mladých Američanů bojujících za svou vlast v občanské válce. Jake Roedel syn německého emigranta a Jack Bull Chiles syn plantážníka z Missouri, jsou přátelé od dětství. Poté, co Jackova otce zabijí vojáci Unie, rozhodnou se oba mladíci přidat k Bushwhackerům, dobrovolníkům bránícím Jih. Z obou se stanou zkušení a obávaní střelci. Během nevlídných dnů jim začne pomáhat mladá vdova Sue Lee, do které se Jake zamiluje. S blížící se krutou zimou a sílící válkou se však skupina začne pomalu rozpadat, přátelé umírají jeden za druhým a dva mladí muži tak musí udělat zásadní rozhodnutí, zda-li bojovat dál... (Bonton Home Entertainment)

(více)

Recenze (81)

castor 

všechny recenze uživatele

„Spal jsi s nějakou ženou?” - „Holka, zabil jsem patnáct chlapů.” Než se až sem Tobey Maguire dostane, projde řadou zásadních a nevlídných situací. Na západním pohraničí státu Missouri totiž (jak popisuje začátek filmu) spolu neválčily armády, ale sousedé. Zatímco většina filmů z americké občanské války vypráví spíš o pohledu vítězného Severu, tvůrci nás tentokrát zavádějí mezi jižany. Konkrétně do skupiny v podstatě partyzánských bojovníků. Občas je to solidní řežba, vesměs se před námi ale vypráví v poměrně pozvolném tempu. Což rozhodně nesedne každému. Ang Lee velmi rád zkouší a střídá žánry a žádného tématu se nebojí, nabídl nám tak kupříkladu audiovizuální orgie v Tygru a drakovi, historickou romanci Rozum a cit, vyzrálý homosexuální příběh ve Zkrocené hoře, digitálního „zelenáče“ Hulka či vizuálně opojné drama Pí a jeho život. Tady zkusil zase něco „úplně“ jiného. Za mě 70%. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Ako sa jeden mládenec naučil, že skutočným chlapom sa stane úplne inak než "zabitím sedemnástich mužov, ženská!" Trestuhodne prehliadaný Angov (a Jamesov) epos, ktorý dobre funguje ako príbeh o dospievaní, ako historická dráma, ako western (skvele natočené prestrelky a bitky), ba dokonca aj ako romanca. A má to vynikajúcu hudbu. Celkovo jeden z najlepších filmov o americkej občianskej vojne a jeden z najlepších novodobých westernov. Z hercov je nezabudnuteľný hlavne Jonathan Rhys Meyers, s ktorým mám od zhliadnutia tohto filmu rovnaký problém ako s Christianom Baleom po Americkom psychu - nech hrá v akomkoľvek filme akokoľvek sympatickú postavu, vždy si spomeniem na jeho hnisavý ksicht a démonický pohľad z pekelne napínavej záverečnej scény Jazdy s diablom a hneď sa ho začnem zase báť. ()

Reklama

lennyd 

všechny recenze uživatele

Tento film se vyznačuje typickým rukopisem Ang Leeho. Ukrutná délka, dlouhé pasáže kde se vcelku nic neděje, usínající tempo. Jenže když ten film pak chcete zkritizovat třebas tady na čsfd, zjistíte že vlastně není žádný větší důvod. Pokud si na film vzpomenete s několikadenním odstupem, ta slabá místa se vypaří, a zůstane jen docela zajímavý příběh (většina podobně laděných filmů zobrazuje válku Jihu proti Severu z opačné strany), navíc pohled jedinců, kteří se vlastně do této války přimotali omylem (jak jinak by jedním ze skupiny bojovníků proti Severu mohl být chlapík, který "koupil" svobodu svému otrokovi?). Trochu mi ve filmu neseděl Tobey Maguire - přece jen si jej jako vojáka moc představit nedovedu, mám jej až příliš zafixovaného jako vyjukaného Homera z Pravidel moštárny nebo Spidermana... ()

Ant 

všechny recenze uživatele

Film tak trochu o ničem. Chybí mi tam výraznější hlavní postava.Vyjukaný Toby Maguire tohle prostě nesplňuje, ten dokáže nudit pouhým pohledem. Zbytek obsazení je už o něco lepší, jako třeba S. Ulrich, J. Caviezel nebo J.R Meyers, který se neztratí v sebemenší roli. Tentokrát byl Ang Lee naladěn asi na jinou vlnu než já. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Film plnej známejch tváří, kterej měl ale jeden problém: jo, znám americkou občanskou válku, ale i když na začátku bylo vysvětleno, kdo byli Jayhawkers a kdo byli Bushwhackers, stejně mi bylo úplně jedno, kdo je kdo. Americké dějiny se ve filmech rozpitvávají už až moc. Víc by mě zajímalo vše, co se dělo na evropském kontinentu. A ještě děsivější je to, že film režíroval taiwanský Ang Lee (i když v podstatě koukat se na to dalo). Největší záporák z jejich řad - Jonathan Rhys Myers, je sice můj oblíbenec, ale tahle role mu nesedla a spíš vypadal jak buzna. Nevím, jestli si někdo všiml, ale hrál tam i další můj oblíbenec Thomas Jane - ale měl tam jenom takovej štěk, že ani nepromluvil a už ho zabili. Co říct na závěr: je to film, kterej je mi úplně jedno a protože se dycky slituju a filmům nadržuju a přidávám, dnes to udělám naopak a jednu hvězdu odeberu. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (5)

  • Natáčení probíhalo v okolí Kansas City. (Terva)
  • Postava Daniela Holta (Jeffrey Wright), černocha bojujícího společně s konfederačními vzbouřenci, měla předobraz ve skutečné osobě. Tento muž se jmenoval John Noland (1844 - 1908) a účastnil se Quantrillova přepadení města Lawrence v Kansasu. (p.a.douch)

Reklama

Reklama