Mladý Sherlock Holmes

• Československo Pyramida hrůzy (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

J.Mayen

Jako dítě jsem na filmu byl v kině, tenkrát snad ještě za komunistů. V tý době jsem z těch triků nespal film jsem bral spíš jako horor. Od té doby jsem ho neviděl a včera jsem měl opět tu možnost po téměř 30 ti letech. Film je opět špatně přeložen,ale jestli budu brát český překlad, tak to opravdová hrůza byla. V tomhle případě odmítám hodnotit jako když jsem film viděl napoprvé, i když to někdy dělam. Ve filmu je kromě celkem pěkných triků špatně snad úplně všechno. ()

Nut

Překvapivě dávám plný počet, protože tento snímek mě kdysi zcela dorazil. Od útlého dětství jsem tíhla k příběhům Sherlocka Holmese (asi nějaká zvláštní inkarnace), proto každý film s postavou toho detektiva je pro mě povinnost. Jsem však velmi kritická co se týče předělávek scénáristy. Proto jsem do této záležitosti šla velice opatrně a musím prohlásit, že jde o velmi zdařilý snímek. Nemá sice absolutně nic společného s příběhy Holmese a Watsona, přesto, jako vymyšlený příběh seznámení vymyšlených postav, to je výborné. Atmosféra je tajuplná, postavy jsou sympatické, herecké výkony skvělé. Čas od času film shlédnu a hodnocení zůstává stále stejné. ()

aannemer

Když jsem tuhle lahůdku viděl v r. 1986 v kině, odcházel jsem ze sálu ohromen. Ale ani po letech neztratil tento snímek vůbec nic ze své poetiky a dramatičnosti. Napínavý příběh prošpikovaný excelentními triky. Bravo! ()

PeteBuck

Krásna pocta môjmu najobľúbenejšiemu detektívovi a jeho parťákovi. Záhada so strašidelnou atmosférou a Holmes, ako ho nepoznáme - zamilovaný študák, ktorý sa ešte len učí hrať na husliach a rieši akúkoľvek záhadu, ktorá sa na okolí objaví - či už ide o stratenú školskú trofej, velvyslanca, čo spreneverí čiastku peňazí až po niekoľkonásobné vraždy. Na mladého chalana slušný záber. Ale je to predsa len génius, tak prečo by si nezmeral sily aj s desivou organizáciou, na ktorú natrafí a z ktorej vodcu sa nakoniec vykľuje.... No nechajme to tak. Ak ste fanúšik Sherlocka a ste z trochu staršej generácie, ktorá nevyrástla na digitálnych efektoch, tak tento film si zamilujete. Je to parádna oddychovka. A vlastne, keď nad tým tak premýšľam, tak som to už dávno nevidel... ()

zigy

Pro mládež super atmosféra tajemna. Předchůdce Pottera (mj. scénář Columbus...). Nutnost však vidět s původním dabingem, který té atmošce nahrává (vypravěč Pleskot). ()

nanamarak1

To, jak tenhle film Rowlingová vykradla, musí být jasné každému, kdo Pyramidu hrůzy vyděl. Dětský záporák vypadá jako Drago (v jedné scéně má naprosto stejný účes), máme tu trojlístek kladných hrdinů (2 kluci, 1 holka), Watson vizáží připomínà Harryho P., máme tu zlého učitele, jednoho nesnesitelného morouse, trošku šáhlího dědka, hlavnímu hrdinovi zabijí jeho oblíbence, stylizace oblečení je taktéž podobná jako ve světě čar a kouzel, atd. Triky, zpracování a hudba obstojí i dnes. Nejlepší scénou je potom útok vraždících dezertů. Slušný je i dabing. 65%. ()

PTuranyi

Slušný dobrodružný film, ktorý vekom svojich hrdinov vzbudzuje dojem, že je určený pre mládež. V skutočnosti to tak vôbec nemusí byť. Príbeh totiž kombinuje okrem Sherlocka Holmesa, prvky Indyho Jonesa a niekoľko scén akoby bolo odkukaných z Harryho Pottera. Produkcia je výborná a Spielbergov rukopis s pečaťou 80-tych rokov je cítiť v každom zábere. Dobrodružná atmosféra naplnená tajomným nebezpečenstvom je výborná, takže okrem spomínaného Indyho tu cítiť napríklad Goonies. S mladými hercami je to ťažšie, lebo je na nich vidieť neskúsenosť a váhavosť. Dospelí herci sú v tomto smere na tom omnoho lepšie. 75% ()

Horácius

Skvělé. Před lety stejně tak, jako nyní, a to je vzácná vlastnost. Je to téměř na 5 hvězd, ale přecejen nechávám rezervu, protože ta pátá by byla asi hlavně z nostalgie. Každopádně nesouhlasím s tvrzením, že je film hlavně pro dětského diváka. Bavit se (nejspíše) budou v pohodě i dospělí, pokud jim tento filmový směr není vysloveně proti srsti. ()

Le6n

Výborná zábava! Dobrodružný film ako má byť, pritom zábavný, vizuálne prepracovaný a podporený solídnym soundtrackom. Ta podobnosť s Harrym Potterom tam JE, či už v kulisách (jedáleň so sviečkami, prostredie školy), alebo vo výbere hercov (Watson vyzerá ako trochu zaguľatenejší Potter, Holmes ma občas výraz ako Ron Weasley, Elisabeth akoby z oka vypadla Jenny Weasleyovej... tým výpočet ale rozhone nekončí...). Pichalo mi to do oka celý večer :) Poctivá filmarina a skvelý príbeh. ()

Kivis

Hlavní hrdinové alá Harry Potter (což však tvůrci v roce 1985 nemohli tušit), příběh alá Indiana Jones, kdo je hlavním pachatelem tušíte (a správně) po půl hodině, dialogy umělé a vyšperkované podivným českým dabingem. Základní otázka zní: Přistoupíte na tuhle taškařici? Já na ni přistoupil. Bral jsem film spíše jako dobrodružnou parodii a několikrát se opravdu od srdce zasmál. I když film nijak neotestoval moje deduktivní schopnosti a ty Sherlockovy mi tam připadaly našroubované docela uměle, ani na chvíli jsem se nenudil. Ono Sherlock Holmes byl ve své době také takovou levnou zábavou, která šla na ruku čtenářům a nikoli nějakým nadpozemským dílem z jiného literárního světa. Mám rád Sherlocka Holmese, ale nepatřím do skupiny lidí, kteří ho berou až moc vážně a jakmile ho nevidí s lupou, pitomou loveckou čepicí a dýmkou, už brblají, že to přece není Sherlock. Pokud máte Sherlocka také rádi a nepatříte mezi výše zmíněné pseudoodborníky, možná se vám tenhle film bude i líbit. A pokud mezi ně patříte, přetrpte film až do konce a dočkáte se odměny:o) ()

Gamine

Na tu dobu byly ty efekty vážně super.. stylově mi to trochu připomínalo Harryho Pottera, Watson jako Harry i vypadal. Dívalo se na to příjemně. ()

b0bo

Že by nějaký spisovatel(ka) čerpal z tohoto filmu do své knihy? ... A.C.D. by asi kroutil hlavou, ale film bavil. ()

babuška

poprvé jsem to viděl jakožto mladý a furt se mi to líbí, efekty, hudba a hlavně hraní tehdy mladých herců, navíc dobré téma ()

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)