Noc plná milostných a bláznivých studentských dobrodružství, jimiž končí dětství a začíná život. Skupinka studentů a studentek z maloměsta má před sebou poslední den prázdnin. Dva kámoši, Steve a Curt se chystají na univerzitu, další čeká nástup k vojsku, jiní vlastně ještě netuší, jak se svým dalším životem naloží. Frajírci závodí v nablýskaných i otlučených autech, dívky se vyzývavě procházejí v ulicích, plných rock'n'rollu. Dění kulminuje uprostřed noci plné bláznovství, krátkých okamžiků lásky, prvních polibků, honiček v autě a problémy s policií...
Film režiséra Georga Lucase (jenž se později proslavil sci-fi ságou Hvězdné války), zachycuje atmosféru počátku šedesátých let minulého století, obraz mladé generace a konec jejího dětství. V době svého uvedení snímek zaujal prolínáním několika příběhů, jemným humorem i nostalgií, s nímž jsou vyprávěny, stejně jako výrazným využitím dobové hudby, obrazovým zachycením kamery (Jan D'Alquen a Ron Eveslage) a brilantními hereckými výkony mladých představitelů. (Česká televize)

William_

Ten dobový hudební playlist, který doprovází takřka celý film bez vydechnutí je neskutečný. Pokud jste mladší ročník jako já, a hráli jste videohru Mafia II, doslova při první půlhodině uslyšíte snad všechny písničky z této hry. Už jen kvůli tomu jsem si film neskutečně užil. Parádní retro vzpomínka plná nádherných aut, bavící se mládeže, klasických fast-food vzhledů v 60s-70s stylu. To vše v režii (otce Hvězdných válek) George Lucase, je skvělým adeptem na horký letní večer. 7/10. ()

M.i.k.e

Příjemná genereační zpověď která je zdánlivě o ničem, neřeší se v ní nic závažného ani se tu nestane nic extrémně dramatického, přesto má svoje kouzlo, celkem sympatické postavy, skvělý soundtrack a samozřejmě boží auta (ty jsou víceméně součástí hereckého ansámblu)…70% ()

bogomira

Naleštěná, vypiplaná, krásně zabalená a opentlená krabička, kterou otevřete a je v ní - vůbec nic. Jen ty překrásný starý káry mě přemluvily k přidání třetí hvězdy. ()

Skleena

Nekonečně nudný námět převedený v úžasé dílko "o ničem a přesto o všem". Ačkoliv to není nijak spřízněné, vzpomněl jsem si při sledování tohoto snímku na film Stand by me, měl jsem z něj i podobné pocity. V Americkém graffiti je totiž úžasná atmosféra, která mě dostala. Lucas nezklamal a mladý ucho Ford pobavil, přestože příliš prostoru nedostal - konec konců to je jenom dobře, film přeci nebyl jen o něm. A mimochodem, ač se mi auta z téhle doby (narozdíl od muziky, které jsme si mohli užít dosyta) nijak zvlášť nikdy nelíbila, Millnerův žluťas zaujmul :) Hvězdička navíc za fajnové průpovídky ďábla v rádiu, prokládané průběžně skrz celý snímek. Seděly mi tam k tomu všemu jak prdel na hrnec. Velká škoda, že se Lucas nedostal k válkám až o pár kultovních snímků později. ()

joker.george

Snímek jsem chtěl vidět kvůli začátkům George Lucase, budoucímu režisérovi Ronu Howardovi a roličce Harrisona Forda, a to se mi taky dostalo, jenže ničím jiným mě snímek už ale ani neoslnil, ani neoslovil. Pravda, podařilo se, abych si k postavám vytvořil vztah, a to se snímek odehrává prakticky jen jednu noc a všechno bylo zabaleno do líbivého ale často nezáživného retra, jenže i tak mnou závěrečné dovyprávění jejich budoucnosti vůbec nehnulo. ()

BarryLyndon

Díky moc za MZ speciál American Graffiti. Bylo o historicky prvním filmu, který jsem neviděl.   Super krásná pohodová generační výpověď. Bál jsem se toho, protože.jsem to čekal kostýmní nebo cosi, ale nebylo proč. Lucas sice stvořil jeden z nejbetsich kulturních fenoménů, ale také byl po čertech dobrý režisér a měl ostatní filmy zkoušet více. Doporučuju. 9/10 ()

Crawler-D

Nechce se věřit, že něco takového natočil Lucas, protože to dýchá atmosférou doby, osudem noci a mládím, které je odvážné, drzé, milování chtivé, ale taky může s ránem skončit. ()

starbrejkr

Kdybych nečetl titulky a řekli byste mi, že je to dílo George Lucase, vysmál bych se vám. Asi nejvíc bych totiž Americké graffiti tipoval na jedno z prvních amerických děl Miloše Formana (konkrétně mi dost snímek připomínal Taking Off). Pro film je totiž typická bezdějovost, kdy jde hlavně o pohled do života americké mládeže 60. let. Přestože je film o 10 let mladší, ta 60´s nálada je neskutečná a působí to na mě skoro jako taková generační zpověď. Dějovou linii drží jen rozhodování mladíků jestli zůstat v té "díře" anebo se vydat za poznáním. Rozuzlení této zápletky v závěru se mi líbilo, rozhodně mělo logiku a v podstatě má a bude mít nadčasovou platnost. Jak už jsem ale napsal, jde především o zachycení atmosféry a záběry teenagerů, kterak tráví poslední noc před odjezdem. Drobné příběhy a momentky se nesou hlavně v odlehčeném duchu, takže pokud jste vhodně naladěni, hned se tím necháte unést. Vše doplňuje luxusní dobová muzika a máte tak na světe nikterak přelomové, avšak z historického hlediska velice významné dílo. ()

C0r0ner

Během sledování mě napadalo několik věcí. Kolik se asi tak při natáčení muselo projet benzínu? Jak je možné natočit tak poutavý film vlastně bez děje? Jak to, že je to tak pohodové a já mám tak dobrou náladu? Ne, že by to byl nějaký skvost, ale po skončení mi bylo líto, že už je konec, protože to prostě bylo moc fajn. 90% ()

danecek24

31. Zlatý Glóbus za rok 1973 - cena (2) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Objev roku (herec) - Paul Le Mat + nominace (2) - Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Richard Dreyfuss, Nejlepší režie - George Lucas ()

Juto

Tento film odráža vrchol 50. rokov, je najživším pripomínaním tínedžerských postojov a mravov, rozprávaných s vynikajúcou empatiou a súcitom prostredníctvom mimoriadne talentovaného obsadenia. 8/10 ()

c.tucker

Zábavná teenegerovká komedie z dřívějších dob, plná rocknrollu. Takového dobrodružství bych chtěl za jednu noc zažít také. Je to svěží a inspirující. ()

WolfR

Hle, strýček Lucas umí i něco jiného než Star Wars (ne že by mi Star Wars nestačily). Perfektně vymyšlený film situovaný do skvělých retro 60. let. Ach ta muzika a ten humor! Takhle si představuji užívání života! 5 hvězd! ()

bartias

Tak takhle se dospívalo v 50. letech, když o nic nešlo. První celovečerní film George Lucase s mladým Ronem Howardem v jedné z hlavních rolí má pozvolný děj, který nejdříve prakticky znudí a pak přeroste ve strhující noční jízdu. Atmosféra je fantastická, dialogy jsou opsané ze života a dobrá nálada nesmí chybět. Chybí jenom málo. Prostě téměř idyla. ()

Courtemanche

Takhle se má točit teenage film. Převyšuje dokonce i ne jeden akční film dnešní doby! Spolu s filmem Stůj při mě, je to asi nejlepší můj zážitek v tematice. 5/5 ()

hans500

Americké graffiti je mnohem lepší než mnohem známější Star Wars. Tady ještě mladí herci jsou výteční, má to zajímavý scénář, vynikající atmosféru, celý film je velmi svižný a režie je perfektní. ()

LeoH

Odcházející rock'n'rollová éra, končící epocha křižování ulicemi v naleštěných bourácích coby specificky amerického rituálu dospělosti, jedna přelomová noc v životě dvou čerstvých maturantů a několika jejich kamarádů. Za dveřmi čeká nejen vysoká škola, ale taky Beatles, Kennedyho smrt, Vietnam, hippie kultura. American Graffiti je na povrchu jen takový dobře napsaný nostalgický propletenec čtyř postpubescentních historek, ovšem jedinečná atmosféra (na konci se spolehlivě dostavuje má oblíbená nálada svítání po vydařeném celonočním flámu), dějinné souvislosti, formální neotřelost (točení na šestnáctkově zrnící Techniscope, výhradně rock'n'rollový soundtrack promyšleně provázaný s každou jednotlivou scénou, budování napětí pomocí ticha a ruchů místo obvyklých hollywoodských lesů smyčců, na svou dobu hodně odvážné paralelní vyprávění čtyř víceméně nezávislých příběhů…) a vnitřní energie začínajících herců z něj dělají mimořádnou záležitost, nadčasový obraz chvil, kdy „něco končí a něco nového začíná“, a pro mě zdaleka nejlepší Lucasův film vůbec. ()