Noc plná milostných a bláznivých studentských dobrodružství, jimiž končí dětství a začíná život. Skupinka studentů a studentek z maloměsta má před sebou poslední den prázdnin. Dva kámoši, Steve a Curt se chystají na univerzitu, další čeká nástup k vojsku, jiní vlastně ještě netuší, jak se svým dalším životem naloží. Frajírci závodí v nablýskaných i otlučených autech, dívky se vyzývavě procházejí v ulicích, plných rock'n'rollu. Dění kulminuje uprostřed noci plné bláznovství, krátkých okamžiků lásky, prvních polibků, honiček v autě a problémy s policií...
Film režiséra Georga Lucase (jenž se později proslavil sci-fi ságou Hvězdné války), zachycuje atmosféru počátku šedesátých let minulého století, obraz mladé generace a konec jejího dětství. V době svého uvedení snímek zaujal prolínáním několika příběhů, jemným humorem i nostalgií, s nímž jsou vyprávěny, stejně jako výrazným využitím dobové hudby, obrazovým zachycením kamery (Jan D'Alquen a Ron Eveslage) a brilantními hereckými výkony mladých představitelů. (Česká televize)

wafc

Škoda, že se Lucas upsal Hvězdným válkám a obětoval jim celý svůj život. Herecké výkony výborné až na prkenýho Howarda, kterej mě vyloženě sral pokaždý, co se objevil na scéně. ()

Motinski

Jedno z najpríjemnejších prekvapení aké som kedy zažil čo sa týka očakávaní pred zhliadnutím. Kto by bol povedal že otec Hviezdnych vojen predtým natočil nostalgickú záležitosť s maximálne sympatickým kastingom a soundtrackom ktorý dodáva filmu nevídané čaro. Na konci som ani presne nevedel či som dopozeral komédiu, drámu alebo čo to vlastne bolo. Takéto vyobrazenie doby prostredníctvom pár postav, s jednoduchými dejovými zápletkami sa nevidí často. Atmosférou sú americké graffiti v mojich očiach obrovský kult a niečo čo sa nedá prekonať a asi ani napodobniť. ()

HonzaBez

"Za obzorem je velkej nádhernej svět…" Tahle noc plná bláznivých studentských dobrodružství by asi osobně nebyla nic pro mě. Ale ten večírek, během něhož americká mládež jezdí v rychlých autech, popíjí, či zaplétá se do milostných pletek, byl tak napěchovaný suprovým rock and rollem, že mhouřím obě oči nad nesourodým obsahem. Vyznat se v tom nočním čase v jednotlivých postavách a jejich mikropříbězích mi moc nešlo, ale některé momenty byly i vtipný či k zamyšlení. Byly by to byly lepší tři hvězdičky ale za tu skvělou  retroatmosféru zaokrouhluji nahoru na čtyři. ()

lennyd

Letní noc roku 1962. Čas, kdy mládež vytáhne auta a vyrazí na noční tah městem s cílem si užít, alkohol, sex, rock'n'roll. Jak je v podobných filmech obvyklé, jsou zde čtyři hlavní hrdinové. Steve (Ron Howard) a Curt (Richard Dreyfuss) mají druhý den opustit městečko a vydat se do světa (na vejšku). Curt stále váhá, zda město opustit, přičemž v ulicích pátrá po krásce v bílém T-Birdu. Steve má problém se svojí holkou, kterou má sice rád, ale - ruku na srdce, na vejšce čeká hromada povolnejch vysokoškolaček. Své auto dá do správy Ropuchovi (Charles Martin Smith), který ačkoli nevalné konzistence má konečně šanci si také "vrznout". A nakonec John Milner (Paul Le Mat), který místo své vysněné krásky vozí autem mladou slečnu, a závodí s místními taky-závodníky (v malé roli mladý Harrison Ford.... Teen komedie 70 let, plná "dobové" = rozuměj super rock'n'rollové hudby a mnoha známých jmen, které na svoji slávu teprve čekali... George Lucas nejsou jen hvězdné války! ()

danoo

Ameické grafity sú podmanivým autobiografickým príbeho jednej noci zo života 4 mladých ľudí 60-tych rokov, ktorý je vykreslený nostalgicky, ale nie sentimentálne. ()

T-pack

Možná je pravda, že jsem míně zaujatý, ale mě se to vážně líbilo. Narozdíl od takové Pomády to není tak sladké a barevné, je to vtipné a takové celé nenucené s příběhem skoro triviálním. No prostě Lucas, no... ()

July

Zpočátku trochu zmatené, prvních cca 20 minut skoro o nic nejde a divák se teprve zorientovává v postavách. Ale pak se rozehrávají jednotlivé příběhy sotva dospělých mladiků z kalifornského městečka, kde mít silné krásné auto znamená mít prestiž a bezmála úctu ostatních. A je důležitější láska, nebo kariéra? Rodné městečko, nebo širý venkovní svět? Nakonec příjemný a zábavný film o nejen komediálních tématech, podaných ale pěknou lehkou formou. ()

noriaki

Lucasovo American Graffiti je velkoměstský protějšek Bogdanovichova vesnického The Last Picture Show. Paralela není úplně přesná, protože Bogdanovich točil černobíle, navazoval na evropskou kinematografii a šokoval obnaženými scénami. Lucas se opřel o stylovou výpravu a bytostně americkou atmosféru, ulice Modesta hrají pestrými barvami a o sexualitě se převážně mluví. V přímém srovnání vyhrála freska Texasu padesátých let, ale ani obraz Kalifornie roku 1962 není k zahození. Bez něj by George Lucas nikdy nedostal peníze na Hvězdné války, Harrison Ford by se dost možná nikdy neprosadil u filmu a svět by byl chudší o jeden z nejstylovější soundtracků vůbec. ()

Moviemaker

Kouzlo téhle doby mě opravdu dostalo. Kdy se holky balily na nablejskané bouráky. noc plná zvratů, která nemohla skončit lépe ()

squader

Člověk by ani nevěřil, co vše se může odehrát za jednu noc. Ovšem nejen o tom je tento film. Jeho cílem je totiž i zachytit pocity a problémy soudobé mladé generace. ()

Brain-D

Parádní retro vyplňuje,které mou představu 70tých let. Ježdění autem po prosvícených ulicích a poslouchání hudby 50 a 60tých let. Naprosto výborné songy (všechny). Filmem se 100% inspirovali tvůrci hry "MAFIA 2". Protože je to jak vystřižené ze hry. ()

hroubek

Ještě, než se George Lucas rozhodl vydat do předaléké galaxie před dávnými časy, tak si natočil malý osobitý snímek, kterým ukazuje dobu svého dospívání.Dobu, kdy každý mladý byl bezstarostný a užíval si éru pravého rock'n'roll a jízdu v nádherné káře.Hlavní hrdinové se celou noc potloukají po městě a zažívají různé příhody a to ať ty dobré, tak i ty špatné.Jsou mladí a chtějí se bavit a žít.A vy si to bude užívat s nimi, protože jsou to obyčejní kluci, kteří se tváři, že zvládnou cokoliv, ale opak je pravdou.A ke všemu tam má malou roli Harrison Ford.Pěkná zpověď o jedné generaci v jedné zemi. ()

Ravi

Americké graffiti je něco jako listina v archivu. Přijdete do badatelny, vyhledáte si ji ve fondu a necháte si ji přinést. Pak otevřete schránku a necháte na sebe dýchnout historii. Jak se tak probíráte obsahem dál a dál, máte pocit, jako byste se na chvilku stali její součástí, žili ve stejné době. Naprosto Vás pohltí a vše okolo člověku najednou připadá povědomé. A když se na konci z toho deliria proberete, zjistíte, že to vlastně nebyla doba, která dávno minula a která zůstala na časové ose dávno před tím, co se děje teď a co je aktuální. Zjistíte, že ona doba je součástí a přímou příčinou současnosti a díky Lucasovi se o tom můžeme přesvědčit kdykoli a kdekoli. 95% =5/5 ()

Tft

Když chcete celému světu a hlavně pohlavárům ze studia dokázat, že umíte natočit zábavný film pro masové davy a že nejste jen umělecký režisér, který točí hlubokomyslné filmy, na které nikdo do kina nechodí. Takhle nějak s popíchnutím od Coppoly Lucas přišel s American Graffiti, jehož příběh z velké části založit na svém mládí, kdy se on sám proháněl po Modestu jako nevybouřený mladík ve svém vlastním autě. Je pomalu až k neuvěření, že se Lucas propracoval k vytvoření Star Wars, vzhledem k jeho zadumaným začátkům na pozici filmového režiséra. American Graffiti ovšem tvoří logickou mezi-zastávku mezi jeho hluboce uměleckými začátky a následnou proměnu v blockbusterového boha, tvoří střípek, který přesně zapadá do jeho filmografické mozaiky. American Graffiti by se dalo zároveň označit za jeho nejosobnější film, ve kterém se sice celkovou formou filmu snaží zapůsobit na co možná největší publikum, schovává do něj ale i hlubší myšlenky pro pozornějšího diváka, pokud si jich nevšimnete, vůbec vám to nemusí vadit, protože American Graffiti vás zabaví i tak a proto je tenhle film do dnes považován za klasiku. Lucas zvolil jednoduchý styl vyprávění, příběh, který se odehrává na poli jedné noci, sleduje cestu tří maturantů, kterým končí poslední středoškolské prázdniny, nahánějí děvčata dlouho do noci a snaží se zapůsobit na své okolí prostřednictvím svých auťáků. Do toho Lucas míchá vyladěný soundtrack, který z filmu dělá skoro až muzikál i přesto, že v něm nikdo z herců nezpívá. Lucasovy se na pozadí jedné noci podařilo vykreslit jednu celou generaci, která vyrůstala na západním pobřeží Ameriky na přelomu 50 a 60 let, zachytil bezstarostnost a ticho před bouří, která v následujícím desetiletí Ameriku postihla a navíc přidal nesmrtelné téma: co se životem po střední škole? American Graffiti by se určitě dala vytknout absence jakéhokoliv skutečného příběhu, ale film je právě o tom bloumání životem, kdy vlastně nevíme jaký bude náš životní příběh a jakým směrem se chceme vlastně vydat. Lucas se tady možná podvolil studiovým magnátům a vydal se pomalu na cestu k širšímu publiku, ale pořád byl natolik vychytralý, aby do filmu dal co nejvíc ze své umělecké duše a natočil film, který skrývá mnohem víc, než se může na první pohled zdát. ()

jatamansi

Byť jej zaštiťují jména jako Coppola a Lucas a jsou v něm tak mladinké dvě pozdější hvězdy Dreyfuss a Ford, stejně jako Bo Hoskins, není to film na moje gusto. Ani to hudební období nepatří k mým nejoblíbenějším. Stejně jako mi pije krev zvyk amerických vymydlených studentek nosit do bot bílé ponožky či podkolenky a ježdění autem sem tam od ničeho k ničemu. Prostě mám ráda jiné americké filmy.. ()

Pecival

Zlatá atmosféra, zlatá. Natočit film o zevlujících mladoších let šedesátých by byl bez ultimátního soundtracku hřích - a Lucas to naštěstí dobře věděl, takže to tam od začátku sází vcelku non stop. Čímž má práci s filmem hodně ulehčenou. Ale přidal navíc ještě hodně sympatický postavy a knim přifařil dobrý herce. Navíc se chovají vpodle možností racionálně a i trapasů je tu naštěstí minimum.Forda jsem poznal na jeho posledním záběru, shame on me. Neuvěřitelně pohodová záležitost - kdo by to do Lucase řekl. ()

Beer Ceps

Bohužel, spíše zklamání, než nadšení z dnes tak opěvovaného snímku. Naštěstí né takové, jak tomu bylo u Rebela bez příčiny. 60. léta jsou tu dokonale vykreslena, ale právě to dělá z filmu spíše dokument o téhle pop-artové době. I když je kamera skvělá, film postrádá silnější příběh. Příběhy čtyř mladíků jsou nevýrazné a nevryjí se nám do paměti. Nebýt korunované scény s podvozkem policejního auta, tak bych se asi nudil po celý film. 1 hvězda za autentické vykreslení doby, 2. za přehlídku překrásných veteránů a 3. za skvělý výběr hudebního doprovodu. ()

Glowski

Kdysi dávno v naší galaxii, před všemi hvězdnými válkami, natočil George Lucas svůj mistrovský kousek. Je jím nenápadná úsměvná mozaika (záměrně nepíši komedie) poskládaná z osudů několika kluků, kteří prožívají svou poslední letní noc ve víru města. Jejich dobrodružství působí příjemně a nenuceně, stejně jako herectví, a i když jsem samozřejmě nezažil americké předměstí padesátých/šedesátých let, po celou dobu sto deseti minut jsem ani na chvilku netratil dojem, že přesně takhle to vypadalo. Ve špičkové retro atmosféře tkví síla zážitku, a je jedno jestli se k ní dostanete skrze vyumělkovaně čisté ulice ozářené pouličním osvětlením, kde se soutěží o krásu auta, nebo perfektně padnoucí soundtrack. Za podpis pod celým dílem považuji poslední scénu, ve které se dozvíme osudy všech postav za doprovodu písně „All summer long". 90 % ()

Aberforth

Krásne, nevinné, milé, úžasné skladby aj autá, zopár vtipných chvíl aj pekných dievčat. Odporúčam na kludné nedelné popoludnie. ()