Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

ivttw

jednoduše dokonalost. Stará škola filmů, které nepotřebují berličky ve stylu extrémních zvratů nebo brutálních digitálních efektů. Krásný postupný vývoj a lehké napětí od začátku do konce a dokonale rozpracované charaktery a jejich chování v určitých situacích. Přestože se film odehrává v jedné místnosti a stále se stejnými herci, zvládl jsem si dohromady oddychnout tak na 2 minuty, jinak jsem hltal každé slovo. Víc takových filmů :) ()

d-nao

V tej dobe boli asi obhajci aj obzaloba slepa na dokazy. Esteze mali porotu, ktora urobila ich pracu, ale inac poriadne naivny film. ()

teekanee

Film jsem měl stažený asi půl roky, ale pořád se k němu né a né donutit. Nakonec jsem pravdu rád, že shoda okolností mě k tomu filmu donutila. Dorazil jsem domů z kina z Deadpoola 2 a zjistil jsem, že po mocném větru s kroupami nejde elektřina. Byla teprve půl desáté a mně bylo jasně, že ještě tak dvě, tři hodiny neusnu. Otevřel jsem tedy notebook a hledal nějaký film, který stihnu dokoukat, než se mi vybije moje slabá baterka a to je začátek příběhu jak jsem poznal vaši matku... ehm chci říct, jak jsem shlédl tento film. Je opravdu neuvěřitelné jak někdo dokáže natočit film, odehrávající se 95% času v jedné místnosti tak podmanivě a napínavě. Dialogy jsou vybroušené do nejmenšího detailu a archetypální postavy zahrané a vykreslené na jedničku. To vše samozřejmě podtrhují brilantní herecké výkony všech zúčastněných. Tady potěší i česká stopa v podobně opravdu výborného Voskovce, z jehož přízvuku není ani stopa po českém původu. 94% ()

mariannda

Jasný plný počet. Úžasný koncert dvanácti mužů v malé nevábné místnosti. Ačkoli bych černobílé filmy, které jsem zhlédla, spočítala snad jen na jedné ruce, tento od ted zařazuji k absolutní špičce. Opravdu mistrovské dílo. Jiří Voskovec potěšil i se svou milou angličtinou :-) ()

A_Shearer

Krásný důkaz, že skutečná filmařina nepotřebuje milionové efekty, bizarní scény ani střih každou vteřinu. V podstatě divadelní kousek v jedné místnosti funguje jen na základě skvělého scénáře, dobrých hereckých výkonů a divákovy představivosti. Nepotřebujete vidět (poirotovské) retrospektivy vražedné události. Stačí vlastní fantazie a tíživé klaustrofobické dusno místnosti. Zkuste si představit, že stojíte proti jedenácti lidem, které serete a oni vám to dávají najevo. A vy stejně neuhnete. Funguje to stejně dobře po 60 letech a bude fungovat i dál. Nevadí ani, že příběh sám a pointa není příliš k uvěření, včetně místy trochu otravně kladného Fondy, který je detektivem, kazatelem a psychologem v jednom. Cenné je zvláště to panoptikum kolem něj, složené z rozdílných nátur a povolání, která věrohodně zrcadlí celou (bílou!) Ameriku v tom skvělém i tom, hloupém a nesnesitelném. Lumet zkrátka vtěsnal USA do jedné místnosti. ()

IndyJones

Filmová řemeslná dokonalost. Jedna místnost a jedno drama. Filmový základ pro každého fanouška. A bonus navíc - Jiří Voskovec. Pro mě nejlepší film ever. ()

evita_

Je až neuveriteľné, ako rýchlo sa úplná istota o vine premení na nevinu. Predsudky sú silným podkladom pre vyrieknutie akéhokoľvek súdu, a to platí dodnes. Veď ruku na srdce, kto nevidel bočiť ľudí od bezdomovcov, obozretnejšie sledovať menšinu pri nákupe v obchode a podobne...A všetko toto môže mať až taký dôsledok, že niekoho pošleme na smrť, bez relevantných dôkazov, len na základe našich pocitov. Rozhodne to takto byť nemá. Oceňujem však odhodlanie toho jedného, ktorý sa postavil všetkým ostatným a aspoň sa snažil zabojovať i keď si nebol istý výsledkom. Ale predsa, išlo o ľudský život. Jediné čo ma na filme naozaj iritovalo, (prepáčte mi, ukameňujte ma, viem že to bolo súčasťou filmu) bolo to akí boli ujovia spotení...:-/ ()

Bradley

V tomto filmu je bravurně stupňovaná nervozita zúčastněných pánů založená jednak na zdánlivé neřešitelnosti případu a jednak na narůstajícím dusnu v místnosti. Argumenty a hlavně styl, kterým Henry Fonda postupně získává na svou stranu další a další porotce je svým způsobem fascinující. Je to klasická ukázka toho, že kvalitní scénář s vybroušenými dialogy dokáže držet film celých 96 minut na vysoké úrovni, přičemž k tomu stačí jedna místnost s jedním stolem a dvanácti muži. Za Jiřího Voskovce bych dal šestou hvězdu, kdyby to šlo. ()

patient333

Tento film je vpodsate majstrovské dielo nie preto, žeby to bol nejaký neskutočný mindfuck. Predsa len odohráva sa to v jednej miestnosti a so starou dobovou technikou. Čo je na tom neskutočne úžasné je celková konštrukcia dialógov, pomalý posun deja a otáčanie postáv. Kto z Vás sa nevidel v jednom z nich? Alebo kto aspoň raz nezažil takúto situáciu, keď sa o niečom hlasovalo. Niekedy to robíme lebo chceme zapadnúť, niekedy máme vlastné pohnútky a niekedy sa naozaj len zaujímame o fakty. Tento film dokonale zobrazuje každého z nás. Bohužiaľ nie všetci sú ochotný pozrieť si takéto staršie filmy. Hoci sú herecké výkoný perfektné, bolo by dobré urobiť remaster, aby aj nová generácia videla, že vždy záleží aj na tom jednom hlase. A hoci demokracia nie je dokonalá, je to to najlepšie čo zatiaľ máme. ()

TommykCZ

Nejlepší věci zpravidla bývají ty nejjednodušší. Famózní dialogové drama odehrávající se v reálném čase v malé uzavřené místnosti ukazuje jednoho muže uvědomujícího si cenu života v souvislosti s nesrovnalostmi, kterých si všiml u soudu, a jedenáct mužů majících o vině jasno. Alespoň ze začátku. Jeho úkolem není přesvědčit ostatní o nevině podezřelého, ale donutit ostatní k diskuzi o důkazech a svědeckých výpovědích, které zazněly v soudní síni. V tom spočívá kouzlo filmu. Dochází k celé řadě překvapivých momentů, kdy se daří vyvolávat další a další pochybnosti o neprůstřelné obžalobě. Film o silném charakteru proti všem ostatním, o chatrné svědecké výpovědi, o osobních útocích proti konstruktivní argumentaci, o lidské lenosti proti lidskému životu, o stařecké moudrosti, která dala šanci. Film o životě (a smrti). Fenomenální! ()

MrDuri

Majstrovské dielo, na ktoré sa veľmi dobre pozerá opakovane. Premyslené postavy a logické argumenty, snaha spochybniť azda nespochybniteľné. Naozaj brilantné herecké výkony. ()

mistr97

Dvanáct rozhněvaných mužů rozhodně není špatný film, ale dle zdejšího hodnocení je dost přeceňovaný. Ano, je zajímavé, jak se zdánlivě jasný případ podaří pomocí logických úvah zpochybnit, ale přijde mi, že to ve výsledku nic moc nezměnilo. Pro vinu hovořila spousta argumentů a i když některé (uznávám, že ty hlavní) byly vyvráceny stylem „nemuselo to tak být, ale mohlo”, pořád v mých očích kluk zůstal hlavním podezřelým. Porota však usoudila, že když vše není tak, jak se na první pohled zdálo (a některé porotce už to nebavilo), tak je nevinný. Tento závěr u mě film nejvíce sráží. Samotný průběh jednání jinak určitě kvalitu má a nabízí velký prostor k zamyšlení, ale ani kvůli němu bych film k vrcholu kinematografie neřadil. ()

megacik

Geniálna ukážka toho, akoby sa dalo z malého rozpočtu zarobiť majetok. Stačí dobrý nápad, pár ukecaných hercov a jedna izba. Mne v konečnom dôsledku vadila iba jedna jediná vec, ale nebudem ju tu spomínať, lebo už sa tu opakuje v komentároch asi 1000 krát. ()

rostsoft odpad!

Tento film jsem dokoukal dokonce jen proto, že to mělo hodnocení 91 % a je to osmí nejlepší film. Pravdou je, že tak dlouho, už jsem se u filmu nenudil. Po celou dobu žvanili o ničem. Prostě toto není moje krevní skupina. ()

VideneFilmy

Dráma, kde je od prvého hlasovania zrejmé, ako príbeh dopadne a počas plynutia plsa v tom divák len utvrdzuje. Vďaka tomu máme možnosť naplno sledovať dej, stotožňovať sa s postavami a vnímať precíznu prácu hercov, scenáru, réžie, kamery a jednoduchého jednotného svietenia. Jednou z mála slabín je prílišné držanie sa divadelnej predlohy, ktorá na javisku funguje, ale pred objektívom kamery pôsobí zdržujúco. Robert Webber (12. porotca) pôsobí ako herec občas trochu kŕčovito, ale jedná sa o drobné detaily. Herecké výkony sú celý čas veľmi pôsobivé a uveriteľné. Okrem Henryho Fonda (8. porotca) chcem vyzdvihnúť aj veľmi prepracovanú prácu očí u Josepha Sweeneyho (9. porotca). Film rozhodne nie je určený každému, ale pokiaľ máte radi prepracované psychologické profily postáv, stiesňujúcu atmosféru, minimalizmus a napätie, cestu si k vám nájde. ()

5bw

Úžasné, čo dokáže spraviť dobrý scenár. Stačí len jedna miestnosť, jedenásť špičkových hercov a vznikne film, od ktorého sa nedá odtrhnúť zrak. Neuveriteľný záber na ľudskú psychiku, podobný skoro až divadelnej hre. A hoci väčšinou ak sa niekto snaží dostať divadelnú hru na plátno, dopadne to fiaskom, tento film je ukážkovou výnimkou. ()

KaPr3

Film sa postupne stupňoval a aj keď to na začiatku nevyzeralo že sa toho bude veľa diať to postupne naberalo spád. Všetky postavy boli niečím špeciálne a osobitné. Henry Fonda bol sympatický a aj keď som najskôr nechápal, prečo hlasoval proti, nakoniec to bolo úplne jasné. Voskovec sa mi zdal super a myslím, že bolo počuť, že má „československý“ prízvuk. Viaceré momenty boli úderné, napríklad zapichnutie toho istého noža; otočenie sa skoro všetkých mužov; provokácia, až k tomu že jeden z mužov povedal „zabijem ťa“; muž, ktorý povedal, že sa nepotí, sa začal viditeľne potiť, keď sa ho pýtali na filmy, ktoré videl a hlavne keď posledný muž povedal „not guilty.“ Aj keď ako posledný hlasoval muž, ktorý mal problémy zo synom, za najhoršieho by sa podľa mňa dal považovať ten, ktorý zmenil hlas len preto, aby mohol ísť skôr preč. Okrem toho sa mi páčilo, že veľa z mužov nejako prispelo svojou skúsenosťou zo života, či už o idúcom vlaku, alebo o živote v chudobných oblastiach, o spôsobe útočenia a nožom a o nosení okuliarov. ()

pRosomak

Po většinu času jen jediná místnost, v ní stále stejných dvanáct postav, těměř žádné rekvizity, kromě občasného vstávání a chůze žádná akce a přesto jedno z nejlepších dramat co jsem kdy viděl. Svůj podíl na tom mají bezesporu naprosto vynikající herecké výkony a skvělý scénář. Mohl bych chvalozpěv na tento film natahovat ještě dlouho, ale myslím že nejlepším popisem je prohlášení, že tento film jde bez zaváhání označit za etalon konverzačního dramatu. Bez zaváhání 100%. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film