Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

nela_h

Nikdy bych nečekala, že mě tak zaujme film, kde debatuje 12 chlapů a vlastně nic víc:D geniální scénář, který ani chvílemi nenudí. A zajímavá je i česká stopa v podobě Jiřího Voskovce. ()

Jarabara

Na koho se hněvá 12 rozhněvaných mužů ? Myslím, že hlavně na sebe, alespoň většina z nich. A nemohu se ubránit dojmu, že to platí i pro mnoho rozhněvaných mužů v naší současné realitě, ať už v politice nebo v běžném životě.... Pokud v roce 2020 figuruje na ČSFD na 8. místě film z roku 1957, a to mezi Kmotrem (1972) a Nedotknutelnými (2011), to znamená před filmy jako jsou Tenkrát na západě, Mlčení jehňátek, Pán prstenů, ale i před současnými filmovými hity (např. Le Mans), tak to o něčem vypovídá a nezbývá, než si film pustit, i když se nám do toho moc nechce. To snad každý milovník filmů pochopí, pokud tento film ještě neviděl. Jistě, že ten titul nebyl pro mě neznámý, dokonce si myslím, že jsem ho už viděla jako dítě, to ale určitě nemělo pro mě valnou cenu. Dnes ovšem ano, byla jsem nadšená a připojila svých 5 hvězd k hodnocení filmu. Děj filmu se odehrává v uzavřené soudní síni, 12 porotců má rozhodnout o vině či nevině kluka, který je obviněn z vraždy svého otce. Fascinují je skutečnost, že se nedozvíme, zda je chlapec vinen či nevinen, a že to není vůbec důležité. Důležité jsou zde úplně jiné věci. Jednak to, že o životě a smrti mohou rozhodovat lidé, kterým na věci samé vůbec nezáleží, pohybují se v kruhu zažitých klišé, nechtějí věcně diskutovat a připustit žádné logické argumenty a hlavně spěchají domů za svým životem, za svým sportovním klubem - prostě to chtějí mít z krku, přestože to jejich "z krku " znamená něčí popravu. Z toho samozřejmě diváka mrazí. Především je zde však důležitá studie postavy porotce č. 8, který jako jediný vysloví logické pochybnosti o důkazech vraždy a tím i o vině obžalovaného a v průběhu děje získá ostatní na svou stranu. Je to koncert silné osobnosti, která se řídí svou technickou inteligencí, ale i moudrostí a hlavně vysokou morálkou a smyslem pro zodpovědnost. Z toho se samozřejmě dostaví pro diváka povznášející pocit naděje na vítězství rozumu a spravedlnosti nad tupostí a lhostejností. Jako klasika hodná toho jména je film samozřejmě úžasně současný, vše tam řečené se dá aplikovat na dnešní dobu a pro toho, kdo se nebojí klasiky, ale případných nezáživných nekonečných monologů a dialogů, mám dobrou zprávu. 12 rozhněvaných mužů je film poutavý, napínavý, vzrušující, vtahuje nás do děje a hlavně : činí z nás parťáky kladného hrdiny, kterého přece všichni stále tak potřebujeme.... ()

Ospalek

Koho by to napadlo, že pár desítek minut v jedné místnosti může vytvořit skvělý filmový kousek s nádhernou atmosférou. Pravda je, že rozuzlení je dost předvídatelné, ale někdy i když víte jak to skončí nemusí filmu ubrat na kvalitě. ()

StanDee

Film o boji proti rasovým předsudkům předtím, než to bylo cool. A také o tom, že pravý hrdina nemusí být nutně svalovec na motorce se samolapem v ruce, ale někdo, kdo 11 lidem s opačným postojem řekne "pojďme se o tom pobavit". ()

Mirek555

Silný příběh, strhující herecké výkony. Film je zaslouženě v Top Ten ČSFD. Film je důkazem, že silný příběh se může odehrávat i v minimálních kulisách (v podstatě v 1 místnosti). ()

peterson36

Keby to bolo vo farbe a s obrazom,na ktorý sme zvyknutí dnes a samozrejme tiež bez pôvodneho úvodného zvukového doprovodu,tak by človeka asi ani nenapadlo,ze to je film z 57meho.. Spokojnosť veľká a aj nečakaná, nakoľko filmy z týchto pre mňa už dávnych čias moc nepozerám..okrem českých rozprávok;) ()

Deddyberki

Čiernobiely film ktorému som nedával moc šancu . Ale tento film má dostal . Umenie takom roku natočiť taký film . 12 ľudí a ich rozhodnutie skvelý námet niektorý vysolia niekoľko miliónov na film a tento film nepotreboval nič iba skvelý scenár. Výborné herecké výkony . Odporúčam pri tomto filme sa čas zastavi . Perfektný ()

opatstviolov

Nikdy bych nevěřil, že mě bude bavit dívat se hodinu a půl na zpocený chlápky ve středních letech jak na sebe řvou. Ale bavilo a hodně. Tohle zkrátka nemá chybu. 10/10 ()

HADavidHA

Myslel jsem si, že to bude nějaká nadhodnocená hloupost, ale to jsem to ještě neviděl, výborné herecké výkony, výborný příběh, který donutí přemýšlet, jestli to doopravdy udělal nebo ne, objeví se zde i slavný český herec a komik Jiří Voskovec, no prostě úžasný film, co jiného dodat. ()

MatoPalkes

Stále viac a viac klaustrofobické, čo bol aj zámer režiséra. Inak neuveriteľne dobre napísané dialógy a skvele zahrané od celého mužského osadenstva. ()

oashi

Konverzační koncert v jedné zamčené místnosti, panoptikum postaviček města amerického v nakažlivém vedení Henryho Fondy jako morálního potížisty. Kouzlo s nožem hned na začátku mne překvapilo, to jsem nečekal. I cizák Jiří Voskovec se tu nakonec rozhněval. Předlohou nejspíše byla krátká povídka, zato asi psána jen v přímých řečech. Mlčenlivé morální odsouzení například však bylo ryze herecké, když se postavička zblamovala sama, ostatní ji odsoudily mlčky, pouhým povstáním že židle, že s ním u jednoho stolu sedět nebudou. Poslední kapka byla smutná, veskrze osobní, v pozadí nejspíše spor macha se synem: Tento Fondův oponent asi dostal nejvíce prostoru, aby se předvedl, postupně vyklubal. -- Přesto mi jedna věc vadí: Hlasovali "vinen / nevinen". Byli nuceni tak hlasovat. Přitom hlasování o přesvědčení má být tříhodnotové: "vinen, nevinen, pochybuji/nevím". Když už jen dvouhodnotové hlasování, pak "prokázáno / neprokázáno" - a to není to samé, co "vinen", tedy "odsoudit / neodsoudit". Ale to už je jen mé hnidopíchání do pojmu "důvodná pochybnost". :) Skvělá přehlídka motivací (přítomných porotců i zmiňovaných svědků) anebo logických úvah a experimentů (provedených i myšlených). Uteklo to jako nic. Rád se někdy podívám znovu. ()

BigJohn02

Brilantní konverzační drama o tom, jak přihazování pochybností zvrátí misku vah spravedlnosti, navíc s Jiřím Voskovcem. ()

krysonoha

12 rozhněvaných mužů je snímek který se natočil skoro před 70 lety ale pořád mi přijde jako kdyby byl natočen v tomhle tisíciletí. Spád který má tento film je neuvěřitelný a chápu proč se zařadil do klasiku filmu. Komorní drama které se odehrává v jedné místnosti s 12 odlišnými lidmi kteří mají za úkol rozhodnout o životu 18 letého chlapce je neuvěřitelně napínavé díky hercům kteří odvedli úžasnou práci - 93% ()

Korpy22

Miluju tyhle filmy, kdy zavřou 12 náhodných lidí s různými charaktery, s různými vlastnostmi do jedné místnosti a čekají co se bude dít. Ve filmu nádherně houstne atmosféra a film graduje. Má spád. U tohohle filmu nejde vytknout nic. Je zde skvělá kamera, zvuk, střih scénář. Jsem nadšený a nejlepší na něm je že nestárne. Film starý 55 let a stále dobrý. ()

Nejsem_Fila

Mám slabost pro konverzačky a tahle mě dostala hned v úvodních titulkách, kde byl uvedený jakýsi George Voskovec, o čemž jsme neměla předem tušení. Následovalo 96 minut přilepených na obrazovku. Film o předsudcích, které si všichni neseme v sobě a neslyšíme, jak jsou absurdní a zaujaté, dokud je nevyslovíme nahlas. ()

Legasis

Perfektní, perfektní, perfektní! Kdo tvrdí, že dobrý film potřebuje rozpočet, ať se koukne na Dvanáct rozhněvaných mužů. Scénárista je génius. Vstávám a tleskám. Napsat film, který se dá shrnout zdánlivě nezáživně jako "Pár chlápků se hádá. Toť vše. Ano, vážně. Nedělám si srandu" a přitom ho napsat dobře, dokonce tak dobře, že se dostane mezi legendy ve světě filmu, to je opravdové umění! A neopomeňme herecké výkony - úplně jsem zapomněl, že se koukám na film. ()

Pieluk

Mistrovsky udělaný film, kdy u téměř jasného výsledku vás dokáže napínavými dialogy přesvědčit o úplném opaku. Perfektně zahrané, krásné odhalování nových informací a vlastně tu není nic, co bych vytkl, film vás vtáhne a nepustí, dokud ho nedokoukáte. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film