Nájemný lovec putuje na Vnější okraj, aby našel jiné Mandaloriany. (Disney+)

filmfanouch

Jsou Star Wars značka, která by měla být dojena skrz ´´televizní´´ seriály? Ještě 2 roky nazpátek bych vám řekl, že nikoliv a jakékoliv tehdejší plány na to, že Jon Favreau chystá pro streamovací službu Disney+ hraný Star Wars seriál bych hnedka začal odsuzovat. Jenomže čím dál tím více slibů o tom, že nás čeká velkolepý zážitek, který se z fleku vyrovná filmové tvorbě a především luxusně vypadají upoutávky naznačili, že jsem možná byl až za příliš přehnaného pozéra. No a pak před rokem přišel výsledek- 1. série Mandaloriana byla úžasná, splňovala víceméně vše, co chce fanda Star Wars od Star Wars a především se skutečně vyrovnala celovečerním filmům a v případě osekání na délku celovečerního filmu by na velkém plátně bezpochyby působila jako jeden z největších blockbusterů loňského roku. Šlo o úspěch jak po kritické tak i divácké stránce a tak logicky muselo dojít na obnovení seriálu pro 2. sérii, kterou nám naštěstí situace kolem COVID-19 neodložila a tudíž se od dnešního dne můžeme skutečně radovat z toho, že každý pátek dorazí nová epizoda Mandaloriana. A naštěstí to navíc vypadá, že se druhou sérii klesat nebude. První epizoda druhé série/Devátá epizoda celého seriálu s podtitulem The Marshal je režírovaná samotným Jonem Favreauem. Ten je tvůrcem, showrunnerem i scenáristou seriálu, během 1. série ovšem nestihl režírovat byť jen jediný díl a mrzelo ho to. Hned startem 2. série si ale svou absenci na režijní židli 1. série vykupuje a ujmul se tak režie epizody, která by měla rozevřít vrátka skrz celé 2. sérii a dokázat, že 2. sérii se opravdu klesat nebude. A povedlo se mu to! Druhá série svým startem vůbec neklesá oproti té původní. Hned od začátku se daří budovat auru, že se opět díváme na něco velkolepého, na něco obrovského, co by si svou přítomnost na velkém plátně vyloženě zasloužilo. Start Mandaloriana II skutečně vypadá jako obrovský filmový blockbuster, který chcete vidět na co největším plátně a to především, když se v závěrečné akční sekvenci roztáhne obrazovka na 25 x 14 metrů a skutečně to působí jako ta velkolepá sekvence, která se v IMAXU roztáhne na co největší šířku a velikost, abyste si tuhle epickou závěrečnou bitvu mohli užít, co to jde. Mandalorian se opět představuje jako neskutečně cool hrdina a už v úvodní sekvenci se předvede jako neskutečný bad ass, který sice pod beskarovou zbrojí skrývá čisté srdce, to ovšem neznamená, že byste ho chtěli rozzuřit, o čemž se mimochodem přesvědčí i postava Gora Koreshe v podání Johna Leguizama, přičemž bitka s jeho pohůnky je stejně tak stylová, jak naznačovali ukázky. Zároveň je tu pořád nejroztomilejší McGuffin všech dob AKA Baby Yoda, který s Mandem pořád tvoří tu nejvíc nepravděpodobnou dvojici a je radost na tuhle zvláštní dvojici pohledět. 2. sérii Mandaloriana se už v samotném úvodu opět podaří představit vše co si od Star Wars představuje- Očividně pestrý svět různých ras, vyloženou atmosféru a pocit toho, že jsme ve světě předaleké galaxie, což se daří i díky méně či více očividným odkazům na široký svět Star Wars a především skutečnou atmosféru toho, že se díváme na epickou sci-fi jízdu. Pilot druhé série si většinu času drží vybudovanou westernovou atmosféru, kde tentokráte opět trávíme čas na planetě Tatooine, což je opět stavidlem pro několik odkazů od legendárního droida R5, který je dost možná nejvíce neuznaný hrdina předaleké galaxie až po Sarlaccovu jámu. Přitom ale nehrozí, že byl Chapter 9 nutně kopírovala Chapter 5, protože se Mando tentokráte vydá na zcela jiný okruh planety Tatooine a především se zde funkčně podaří napojit seriál na širší mytologii světa Star Wars. Zatím co 1. série představila zcela nové postavy, 2. série by měla více sázet na známé postavy, které tak seriál definitivně zapojí do širšího kontextu. Velmi funkčně se zde ukáže, jak na zničení Hvězdy smrti II zrovna mohla reagovat malá vesnička na Tatooine a především se zde konečně začíná pracovat s postavou Boby Fetta. Ne, Boba Fett si tuto epizodu pro sebe neukradne. Je tu ovšem postava Cobba Vantha, který si od Jawů zakoupil Fettovo brnění a nyní tak brání své město jakožto maršál v brnění Mandaloriana. Do role Vantha zde byl obsazen Timothy Olyphant, který je v téhle roli neskutečně sympatický a především i přes začáteční rozepře pramenící z toho, že Mandalorian tak úplně nesnese, že mandaloriánské brnění nosí někdo, kdo není Mandalorian podaří mezi těmito dvěma muži vybudovat vzájemný respekt a víceméně přátelství. Cobb Vanth je především postava, která se svou expozicí skrz (mimochodem velmi funkčně využitý) flashback představí jako velmi zajímavý charakter a tak začnete doufat, že Cobba Vantha v podání Olyphanta nevidíme naposled. Chapter 9 skutečně představuje westernovou zápletku, kde vesničku terorizuje jeden Kraytský drak a je tak na Mandovi a Vanthovi, aby ve spolupráci s tuskenskými jezdci tuto stvůru zastavili. Design téhle potvory je neskutečně zajímavý a především ta závěrečná konfrontace s ní, která je skutečně vystřižena jako z IMAX plátna a je jednoduše kulervoucí a bude zajímavé sledovat, zda se nějaká akční sekvence v 2. sérii bude moc vůbec této konfrontaci vyrovnat. Kameraman Baz Idione parádně pracuje s osvícením a už pilotem 2. série se ukazuje, že vizuálně se opravdu níž nepůjde. Je to neskutečně nádherný a především se opět daří budovat iluzi, že vše kolem je živé. Poušť vypadá realisticky, veškeré kulisy vypadají živě a po stránce kostýmů se tu opět někdo neskutečně vyřádil a především zbroj Boby Fetta skutečně jako by vypadla té z Impéria vrací úder a Návratu Jediho. Skladatel Ludwig Göransson vytvořil též novou muziku, která se též vyrovná té ze série první a celkově je Chapter 9 ideálním předpokladem toho, že 2. série skutečně poklesem nebude. A jen doufám, že s tím závěrečným WOW momentem se bude ještě nějak pracovat. Protože jenom pohled na tohoto dříve nejnebezpečnějšího a aktuálně očividně zničeného zabijáka mi dává do hlavy jedinou myšlenku..... CHCI VÍC! () (méně) (více)

warrenur

Priemerny otvarak, hoci diel bol nabity akciou a obry cerv bol celkom kvalitnou pracou grafikov.. :) Typek v poslednych sekundach asi nebol ziadne "orezavatko". Zeleny usaty "moncicak" ma nechval chladnym. Zrejme to bude opat epizodicky road movie, az kym sa plechacik nedostane v poslednom dieli k nejakemu Jedi-ovi. :) Dufam vsak, ze sa mylim. ()

IZFNP

Pre mňa seriálová udalosť roka. V prvej sérii som sa do Mandaloriana zamilovala, pre jeho retro feeling a epizódne dobrodružstvá, vďaka ktorým sme len spoznali postavy a mnohé planéty a druhy. Z tohto seriálu mám jednoducho čistú fanúškovskú radosť. Teším sa, že druhá séria pokračuje vo svojej sci-fi western jazde, pridáva vymakaný vizuál a pár minút stopáže, a že opäť netlačí na pílu s posunom v príbehu. Neviem ako ostatní, ale ja sa nikam neponáhľam :) ()

Martrix

Je to udělané luxusně a každý dolar je vidět, ale co naplat, když je to samý nesmysl a víc než cokoliv jiného, jde jen o exhibiční fan service. Našel bych minimálně 50 epizod z animovaných klonových válek, které měly mnohem lepší příběh. A námitka, že se to jen rozjíždí neobstojí, protože to bude nakonec stejně mdlé, jako celá první řada. Chápu nadšení SW milovníků, lepší cokoliv, než nic, ale pro běžně náročného diváka je to slabota...a podotýkám, že Favreau je jeden z mých oblíbených tvůrců. ()

ACDCKL

Tento díl pro mě nemá žádnou chybu, na nic se nečeká, rovnou se přejde k akci. Pak i následně marketing před uvedením dílu, že se vrátí postava z filmů, nic lepšího snad být nemůže. Díl i musel finančně vyjít na velké prachy za písečného draka, ale to stálo za to, vyloženě mi 51 minut uteklo jak voda. Jasných 5*. ()

• Flashback, který ukazuje, jak přišel Cobb Vanth (Timothy Olyphant) ke slavné mandalorianské zbroji Boby Fetta, je adaptací několika pasáží z knižní trilogie „Star Wars: Aftermath“ (2015–2017). (TwoFace)
  • Krayt dragon vydáva rovnaké zvuky, aké použil Obi-wan na vyplatenie Piesočných ľudí (Tuskenov) v epizóde Star Wars: Epizóda 4 - Nová nádej (1977). To vysvetľuje, prečo sa Tuskeni po ich započutí okamžite stiahli. (ČSFD)