Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Brain-D

Nejjednoduší lynch. Možná i zároveň nejhezčí. Takový Forest Gump po sedmdesátce na sekačce, který přejede pořádný kus, aby navštívil svého bratra. Krásné i když rukopis pana lynche nešel moc poznat. ()

BetuSKA

Lynchi, Ty vyděrači, moc dobře víš, že staří kovbojové, co jezdí na sekačkách, střílí brokovnicí a občas udělaj smutnej kukuč, když jim ulítne klobouk nebo se jim děje něajké jiné bezpráví, na mě platí ;) ()

fefee

Film o dedkovi na kosačke ktorý sa vybral na vandrovku do sveta. Ano, ale zároveň je to krásny snímok o zmysle života, o podstatných hodnotách ako rodina, priatelia a odpustenie. Žiadny dojímavý záver ani netradičný sa nekonal, a prišlo mi to ako keby to ani sám Lynch nerežíroval. ()

cross

Krásný, oduševnělý příběh a především krásný film. Alvinova duše souzní s ubíhající krajinou a potkavšími lidmi, což se především díky výborným hereckým etudám, rozhledově skvělé kameře a povznášející hudbě podařilo Lynchovi přenest skrze plátno. Místy sice film působí trochu nezáživně (dialogové scény, které jsou však nezbytné a psychologicky velmi silné!!!), ale jakmile stařík usedne za stroj a našlápně plyn, je to radost koukat a nejeden divák si spolu s ním může zažít takové malé životní vítězství nad ne zcela příznivým osudem. ()

zigíš

Keď je zvuk rozladený, mierne rozvlnený trochu ako z dialky, všetko čo zostane je pocit, že sme niečo počuli ..ale ten moment rezonuje, ešte dlho ()

PollyJean

vůbec bych nečekala, že je Lynch schopen natočit takhle "obyčejný" příběh a dostat do něj tolik melancholie, smíření i určité vnitřní velikosti. ()

horacko

Soundtrack výborný, herecký výkon Farnswortha taktiež. Nádherné zábery americkej krajiny, polí...No bohužiaľ ma to miestami dosť nudilo. Moje očakávania boli predsa len trošku väčšie. ()

klima777

Laskavé Lynchovo On the Road. Ačkoliv Alvin je spíš dharmový tulák... Příběh je opravdu "straight". Osobně však mám raději občas nějaký ten zákrut. Fakt, že jsem si ke story ze života, o životě, hledání a nacházení, nedokázala vytvořit vztah, je s největší pravděpodobností má chyba (a třeba taky ne...). David je přítel a s přáteli se nemusíme vždy ztotožňovat; přesto zůstávají přáteli. ()

Kurikmoon

Veľmi pomalý a jednoduchý príbeh. Štvrtú hviezdičku dávam za obrovskú pohodovosť a kľud ktorý z filmu vyžaruje. Niektoré veci sa dajú riešiť jednoducho a majú efekt. A hudba elegantne dopĺňala atmosféru kosačkového road-movie. ()

Guzi

Když se po hodině podeváté rozezněla ústřední melodie, bylo mi jasné, co bude následovat... Záběr na Alvina, jedoucího podél cesty na sekačce... V ten moment jsem to vzdal. Je to asi hezký film, ten večer mi ale nesedl. Sorry jako... ()

Almásy

zaver ma dostal. je to strasne pomaly, trochu nudny ale velmi pekny film so sympatickym hrdinom a skvelou sissy spacek. ale od Lyncha jedno z najslabsich. ()

Luksa

Film, který bych od Lynche nečekal. Příjemný, milý a optimistický, přesto je Lynchovský typický režijní rukopis znát, což je jen dobře, snímek se úspěšně vyhýbá zbytečnému moralizování a přehnaným gestům. Doporučuji všem věkovým kategoriím. ()

ondrech

Kamera: Freddie Francis ... neuveritelny poeticky pribeh, ktery chytne za srdce. skvela kamera a hudba a vykony, nemam jedine vyhrady, takze urcite pet hvezdicek. A nejsilnejsi scena ze vsechn lynchovych filmu - zena, ktera ma jeleny rada:-) ()

slovan1

Příjemná road-movie, která člověka překvapí tím, co vše člověk dokáže, když je odhodlán zvládnout docela nesplnitelný úkol. Na svůj věk skvělé zvládnuta role Richarda Farnswortha. O to víc mě překvapilo, když jsem zjistil, že tenhle příběk je inspirován skutečnou události. Jde vidět, že odhodlání jednoho člověka vidět svého nemocného bratra, je obrovské. Krajina, která je vidět po dobu cesty je vlastně skoro pořád stejná ale tak nějak podmanivá a skvěle padnouci k cestě Alvina Straighta. O hudbě se dá říct to same. Postavy, které Alvin po dobu své cesty potkáva, jsou rozdílné a ukazují různé druhy charakteru. Někdo z nich pomůže Alvinovi, někomu zas naopak pomůže on. Konec mohl být lepší, ale to nemění nic na tom, že jde o skvělý film ()

herr_carter

Film, patřící neodmyslitelně do mé pomyslné top 20 - herecká one-man show pana Farnswortha, jeden z nejlidštějších a nejdojemnějších filmů, co kdy vůbec byly natočeny...............moje hodnocení = 10 z 10. ()

Arkanoid

Milí filmoví fanúšikovia, zoznámte sa s filmom tak normálnym, až máte pocit, že David Lynch podstúpil úspešný zákrok transorbitálnej lobotómie. Sedemdesiatročný Alvin Straight po ceste na kosačke do druhého štátu za bratom spoznáva ľudí, ktorým rozdáva múdrosti získané vekom, nostalgicky spomína na mladosť, bojuje s fyzickou nemohúcnosťou a počas spoznávania krajiny sa nechajte unášať podmanivou hudbou Angela Badalamentiho. Solídna óda na starobu, avšak monotónna, dej, ani postavy nestrhnú a neprekvapia. Novšia Nebraska s podobnou témou je humornejšia a vtiahne viac aj vzťahom otca a syna. ()

Frankie

Konejšivá báseň o síle lidského ducha, o glorifikaci odvahy a nitěrném odhodlaní zdolat zdánlivě nepřekonatelné překážky. Alvinova hlemýždí odysea napříč americkým státem je citlivou alegorií každé cesty vedoucí k odpuštění, je podobně náročná a dlouhá, okamžikem naplněním se ale stávají předchozí strasti pomíjívými. Dojemný příběh nelynchovského typu, ve své prostotě naprosto obyčejný a civilní, uvnitř nesmírně positivní a čistý. ()

uzzi

Dědek jede na sekačce usmířit se s bráchou. Mezitím mu parkrát zaprší, rozbije se pár dílů a potká nějaký ty lidi. Tohle zní dost obyčejně a taky je. Jenže to natočil Lynch (i když nevědět to z titulků, nepoznám to) a z tohohle filmu sálá přímo skvělá melancholická atmosféra, asi právě proto že je tak obyčejný (i když kdo jede na výlet na sekačce - snad jen v Kersku, když se vyvezou) ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti