Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

David.Darco

Uchopiteľný Lynch ? Prečo nie ? Možno pre niekoho až príliš nekonfliktný, príliš pozitívny a jednostranný (možno tým pádom monotónny), pre mňa však veľmi dojemný príbeh, v ktorom Lynch prezentuje svoju filmovú reč veľmi minimalisticky, takmer až neviditelne, no napriek tomu ju cítiť. V hlave mi stále blúdila otázka, prečo sa všetci stále tak veľmi ponáhľame, prečo sa nezastavíme a nezapočúvame, nezapozeráme do sveta, v ktorom žijeme. Nemôžeme nájsť to pozitívne, to krásne, keď sa o to ani nesnažíme. ()

HonzaBez

"Musím se zase vydat na cestu…" Ve filmech Davida Lyncha, co jsem si aspoň mohl o jeho tvorbě přečíst, se to bizardními postavami či situacemi jen hemží. I rozhodnutí Alvina Straighta vydat se na dalekou cestu napříč Spojenými státy na sekačce s přívěsem, je dost bizardní. Ale ona Alvinova motivace k této cestě, tedy touha překonat vlastní hrdost, je neskonale lidská a hodna obdivu. Obdivuhodný je i celý tento film plný moudrosti i bolestí stáří ("na stáří jsou podle mě nejhorší vzpomínky na mládí..."), plný velmi příjemné hudby a krásného vizuálu (např. pohledy do krajiny, západy i východy slunce). Alvin Straight má možnost se v průběhu tohoto  extravagantního road movie potkat s celou šálou různých postav (od mladé dívky utíkající od rodiny, přes vystresovanou ženu, která má tu smůlu na srážení jelenů až řemeslníky-dvojčata, kterým hrozí podobný osud jako Alvinovi s jeho bratrem) a každé to setkání je pro dotyčné obohacující. To ale hlavní setkání čeká na Alvina na úplném konci... ()

capák

Dojemný a citlivý film o stáří a cestě za dosažením cílů. David Lynch tady v pro něj netypickém snímku podobně jako v The Elephant Man dokazuje, že dokáže v divákovi vyvolat i příjemné a kladné emoce, přičemž však netlačí na pilu a nechává tyto emoce pozvolna vyplouvat na povrch. Závěrečná scéna je pak třešničkou na dortu jednoduchého, ale přesto velmi silného příběhu, který v Lynchově podání za použití úchvatných záběrů americké krajiny a skvěle padnoucí hudby, zahřeje u srdce. ()

Avathar

Walt Disney Pictures present... A film by David Lynch. No čo môže byť surreálnejšie? :) Krásny, úprimný, dojemný príbeh bez pátosu a klišé. Úžasná atmosféra horúceho leta, americké diaľnice bez konca, neuveriteľný Farnsworth a jeho John Deere, Lynchova citlivá réžia a Badalamentiho krásna hudba vytvárajú veľmi príjemný, smutný a nostalgický príbeh, ktorí si bez problémov užijú aj ľudia ktorí Lyncha príliš nemusia. "Najhoršie na starobe je, že si pamätáte mladosť." 100% ()

Ryuuhei

Nejvíc mě na filmu zaujal v první řadě námět - koho by nezajímalo, jak dopadne cesta staříka na sekačce napříč Státy? V druhé jsem se nechal unášet výtečným hudebním podkresem a prostředím amerického venkova. Zbytek? Příliš rozvláčný a pomalý, což ovšem naprosto sedělo stejně rozvláčné a pomalé cestě. U filmu mě udržela zvědavost, jak se to celé vyvrbí a zda celá cesta nebyla nakonec úplně zbytečná. ()

Tomasso001

Není to typický Lynchovský film, ale o to je snad lepší. Skrývá v sobě hlubokou myšlenku a ukazuje zde starého člověka tak jak ho viděli naši dědové a měli k němu úctu. Film je o odhodlání a krásným způsobem poukazuje na to, že ať jsou okolnosti jakékoliv, člověk by měl jít dál za tím co si předsevzal ()

Endyis

David Lynch a Poetiký film???? Ano i tohle jde dohromady! Jak jinak by člověk charakterizoval tento snímek, který se ohromě líbí mě, líbí se i mým kamarádům a vrstevníkům, rodičům, prarodičům a kdo ví komu ještě. Krásný film, který prostě člověk, který má a)rád filmy b)preferuje lidskost c)umí film vnímat a nasát jeho kvality d) není pouhým rádoby tvrdým samolibým nabubřelým kokotem, jenž si libuje ve své rádoby genialitě a laciné chtěné povrchní nadřazenosti, která mu velí tento druh filmu odstřelit, musí ocenit (To samé si myslím u Ztraceno v překladu). Možná ale stačilo napsat pouze: skvělý film a Lynch je KING:)))!!! ()

Elementál

Není Lynch jako Lynch. Oproštění od klasické tvorby Lynchovi celkem sedlo, navíc klasické výplody jeho tvorby se (v minimální míře) objevují i tady. Co Lynche vedlo k natočení filmu jako je STRAIGHT STORY? Čert ví. Každopádně dobře, že se tak stalo - film nám snadno a místy dost stereotypně vypráví, jak to vypadá se starým Alvinem a my můžeme v klidu vypnout a jenom se dívat, poslouchat parádního Badalamentiho, občas se nám i sklopí víčka, nicméně na konci se cítíme obohacení a naprosto klidní. Není to špatné, je to pěkné na pohled i na poslech, ale přeci jen chybí výstavba příběhu a při tomhle tempu možná i těch dvacet, třicet minut přečnívá. Mimochodem určitě znáte termín "relaxační hudba". No, tak tohle je relaxační film . :-) ()

Javad

Krásne scenérie, príjemná hudba a starček cestujúci na kosačke za svojím bratom. Pre všetkých čo milujú Road Movie, cestovanie a dojímavé príbehy povinná „jazda“ :) ()

mickyreed

Tento film si nejlépe zaslouží přivlastek KRÁSNÝ. Bezvadně zahraný příběh o starém muži na jeho poslední dobrodružné cestě. Lynchův filmový cit je naprosto geniální. Záběry krajin během Straightovy cesty jsou kouzelné. Úžasná hra s kamerou a neskutečně padnoucí hudba. ()

lennyd

Alvin Straigh (Richard Farnsworth) se od svého lékaře dozvídá, že na tom není se zdravím úplně nejlépe. Kromě zdraví jej trápí také to, že se neviděl dlouhých deset let se svým bratrem Lylem, který žije v dalekém Wisconsinu, a který právě prodělal mozkovou mrtvici. A tak se Alvin rozhodne, že se za bratrem vypraví - a jako dopravní prostředek použije to jediné, co ve svém věku a při svém zdraví ještě může řídit - zahradní traktůrek. Na cestě Alvin potká spoustu zajímavých osob, které jej i v jeho věku dokáží leckdy překvapit... K tomuto filmu jsem přistupoval obezřetně, protože si moc dobře pamatuji, jaká traumata jsem měl ze sledování ostatních Lynchových filmů, jejichž obsah nechápu, a jsou pro mne utrpením. O to více jsem byl překvapen (mile), že se zde již od začátku rodí normální příjemný film, bez jakýchkoliv složitostí, nepochopitelných záhad, halucinogeních vizí a podobných zvěrstev, kterými David Lynch s oblibou své filmu obzvlášťňuje. Ani po herecké stránce filmu není co vytknout, Richard Farnsworth je jedním slovem vynikající, a zajímavou roli si střihla i Sissy Spacek. A kdybych měl snad opravdu nějakou chybu najít, tak bych si dokázal představit i o chlup emotivnější závěr - i když velké dojáky dvakrát nemusím, tak tento film si trochu slz zasloužil... ()

Kmotr76

Milý, melancholický a dojemný film. A hlavně lidský. Příběh je sice velice jednoduchý, ale ani minutu jsem se nenudil a to především díky skvěle zahranému Straightovi (paličatý, cynický, ale dobrotivý stařík je prostě neodolatelný) a nádherné hudbě podkreslující půvabné záběry na nekonečné lány středozápadu... ()

Beky

Naprosto perfektní!!! Vynikající lidský příběh!!! Málokdy 100% bez výhrad!! A přitom tak jednoduché...jenže když tomu věříte.... :) Super!! ()

progression

Tak jsem si zase po letech oprášil tenhle krásný filmík, jestli mé dojmy z něj nezeslábly a nepřijde o hvězdičku. Nestalo se, spíše naopak, dojmy se jen zesílily. Film jakoby nepatřící do Lynchovy filmografie, ale pro mne (spolu se Sloním mužem) dvě nejlepší "lynčoviny". Nesmírně laskavý a životobudičový film s jednoduchým dějem, ale o to působivějším přesahem a poselstvím. Trošku netradiční road movie s vynikajícím Richardem Farnsworthem (bohužel to byl jeho film poslední, ale stál za to). Alvinova cesta jeho rychlovozidlem (Formule hadr :-) za svým bráchou plyne zdánlivě pomalu, ale v jejím průběhu toho obsahuje neuvěřitelně moc - životní zkušenosti, postoje a vlastnosti, zajímavá setkání i výměny názorů. Přerásná hudba i kamera jen povyšující celkový dojem skoro na "chrochtání blahem". Krásná role i pro mou oblíbenkyni Sissy Špačkovou v roli Alvinovy starostlivé a současně všechápající dcery. V současné době nelehké a plné negativních a strašících zpráv je tenhle nenápadný, ale Velký film to nejkrásnější pohlazení po duši. Dost mne zaujalo i jedno z povedených Alvinových mouder : "Nejhroznější na stáří je když si pořád pamatujete, jak jste byli mladí ..." ()

Pavlínka9

Film, který si nemyslím, že mnoho lidí v dnešní "zrychlené" době označí za zajímavý. A přitom je tam toho tolik - ať už prostě cesta, kterou chce podniknout, klid, zápal, touha po cíli i té cestě...Jednoduchý příběh, který má v sobě ale tolik dalších příběhů, kor když víte, že ten člověk si toho už tolik prošel....Zažil. Myslím si, že něco podobného by měl v životě podstoupit každý. Farnsworth byl v dané roli skvělý a pro mě je tam i veliké plus, že se to odehrává hlavně v mém nejoblíbenějším ročním období a to je podzim :) ()

Master19

Tohle bych od Davida Lynche asi nečekal. Přímý děj s jasnými konturami u něj rozhodně nebývá zvykem. Tento příběh tvrdohlavého dědy se mi ale hluboce vryl. Například sjezd z kopce dolů považuji za jednu z nejakčnějších scén v historii filmu. Snímek je natočen perfektně, a jelikož mi v závěru i slza ukápla, nemůžu dát méně než 5*, ale nejraději bych dal 6! ()

Kerion

Člověk by nevěřil , jak krásný může být pohled na kombajn sklízející úrodu na poli při západu slunce. PS: Vynikající hudba. ()

zaseprd

Nikdo váš život nezná líp než stějně starý bratr. Ví lépe než kdo jiný, kdo a co jste. S bratrem jsme si posledně řekli něco neodputstitelného...Ale snažím se na to zapomenout. Touhle cestou musím zvítězit nad svou pýchou. Jenom doufám, že nejedu pozdě. Bratr je bratr. Vůbec jsem nečekal, že na mě Lynch vyrukuje i s něčím jiným než "psychem". Jedno oko nezůstalo suché. ()

shantim

Příběh opravdu zajímavý, lidé opravdu lidští a krásné scenérie a hudba to vše velmi vkusně dobarvují. Chtělo by se říci "dokonalý film", ale takový není žádný. 90% hvězdiček ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti