Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Ivoshek

V podstatě dost smutnej film, který reflektuje rozchod z pohledu otce, který dělá, co může, ženy, která má pocit, že má právo na víc a kluka, kterého odkopne, aby na to "víc" mohla dosáhnout. Na filmy tohohle typu koukám nerad. Nicméně z hlediska stavby příběhu, hereckých výkonů a vůbec tomu není co vytknout. ()

borsalino

Velmi kvalitní sociálně dramatický snímek podle stejnojmenné předlohy Avery Cormana. Tíhu příběhu v knize se na plátno podařilo přenést velmi dobře za mistrovských výkonů Meryl Streep a Dustina Hoffmana. Jednoznačně plný počet bodů. ()

Sawy

Když geniálním hercům napíšete silný příběh,je minimálně dobrý výsledek zaručený.Ale když ze sebe tihle geniální herci vydají úplné maximum,vznikne film,který se ve vás silně otiskne,podepíše.To je případ filmu Kramerová versus Kramer a platí to zejména u Dustina Hoffmana,výkon Meryl mi přece jen přijde přehnaně glorifikovaný.I ona je ale výborná.A nakonec klobouk dolů před Justinem Henrym,který dokonale ukázal,jak má vypadat dětský herecký výkon.K slzám jsem i díky němu neměl vůbec daleko,zvlášť při finální scéně chystání toastů.Nádhera. 90 % ()

N.Strauber

Vynikající film s dokonalými hereckými výkony a silným příběhem. "Souboj" bývalých manželů je tu podán úplně jinak než tomu ve filmech bývá. Celý inteligentní film jsem sledoval s naprostým zaujetím a nemám důvod nedat 5*. A částečně jsem i odpustil Dustinu Hoffmanovi, že výkonem v tomto filmu připravil Petera Sellerse o vysněného Oscara - ale jen částečně...:-) ()

jerry12

90%. Silná psychologická bitva, která se odehrává nikoli v příběhu samotném, ale převážně v myslích a svědomí Kramera a Kramerové, přičemž Kramer se pere s nevyváženým poměrem priorit a bezděčně tak postupně zavdává Kramerové příčinu k propuknutí stavu, jež u ní dočasně kopíruje symptomy krize středního věku s fatálními důsledky pro rodinné vztahy. Tak trochu jiný rozvod, psychologičtější, kde ani manžel není žádným násilníkem nebo alkoholikem, a ani matka není feťačkou, která by zanedbávala výchovu. Zkrátka se dva lidé, kteří se tolik milovali, museli zbavit jeden druhého, aby jejich život a vztah k dítěli dostál svého. Smutný a dojemný příběh plný čisté lásky (především z otcova pohledu), excelentní a nepochopitelně autentické herecké výkony (podle mě absolutní vrchol kariér obou představitelů), výjimečně silná a poučná katarze, která sklouzává od běžného partnerského melodramatického boje mezi dobrem (bezedná láska obou rodičů k synovi) a zlem (Kramerova posedlost prací/hledání sebe sama Kramerové) k otevřenému symbolickému příběhu dvou myslí, který je stejně tak decentní, jako zásadně klíčový pro všechny zúčastněné. A zároveň Kramer vs. Kramer jemně emotivní formou boří předsudky o tom, že matka je automaticky lepším rodičem. Zde je to Kramer, kdo se i navzdory svému hendikepu (náročná a zodpovědná práce) maximálně propojuje se svou rodičovskou rolí, nejen na úrovni povinnosti, ale i na citové úrovni, která však u soudu zůstává zapomenuta. Kramerova sentimentalita je tu pak interpretována v každé scéně tím, že i v těch nejtěžších situacích si dokáže zachovat důvtip a chladnou hlavu. Ukázka perfekcionismu a přirozenosti po všech stránkách. Skvělý zážitek, vrchol postklasického Hollywoodu v plné kráse. ()

hendrich6

Přesto,že drama není můj nejoblíbenější žánr,tak se mi tohle drama líbilo.Líbil se mi Dustin Hoffman v hlavní roli,ale myslím si,že 5 oscarů je dost a že v roce 1979 si Oscara za nejlepší film měl odnést Ridley Scott za Vetřelce nebo Don Siegel za Útěk z Alcatrazu,ale to neubírá na tom,že jsem měl možnost vidět špičkové drama.Na toto téma,souzení o dítě,to byl asi první film,co jsem viděl.Dávám 80 % ()

ScarPoul

Film, ktorý nezostarol. Rovnako ako Marriage story sa aj príbeh Kramerová vs Kramer dotýka osudu rodiny v rozpade. Charakterová štúdia motivácií, vzťahov, drobnokresieb v precíznej Bentonovej réžií. New York dýcha a žije podobne ako je tomu vo filmoch Woody Allena. Herecký koncert dua Hoffman a Streep zase natieňuje závažné otázky tej doby a stavia ich v súčasnosti do nového kontextu. Mám takéto filmy rád. Zmeny postáv sú tu viditeľné a charaktery majú v tomto prípade dostatočný priestor aby vynikli a zarezonovali. Hoffmanovi držíme palce. Stotožňujeme sa s jeho postavou a staviame si ju na piedestál, pretože takto nejako by malo to rodičovstvo vyzerať. Jeho emócie sú naše emócie. Na konci idealizovaný ale uspokojivý koniec. ()

Gary

Ten film mě dostal. Plný silných momentů, brilantních, ale zdůrazňuji brilantních výkonů Dustina Hoffmana a lehce odsunuté Meryl Streepové. A malé přiznání : Na konci jsem byl dojatý :) ()

rawen

Krásný, dojemný, pozitivní film. Netřeba dodat, že výkony Meryl Streepové a především Dustina Hoffmana jsou fantastické. Jasný důkaz o tom, že i z jednoduchého a prostého námětu lze vytvořit filmový skvost. 9/10 ()

Bast

Překrásné drama o tom, jak velmi se člověk dokáže změnit a jak se může během několika málo dní naprosto změnit postoj i vztah k druhým lidem a dítěti. Na druhou stranu je pravda že divákovi je ukázána pouze jedna strana a tou je pohled na věc Kramera, zatímco Kramerová je vyobrazena jako špatná matka a žena. ()

Terva

Ocenění: Oscar - hlavní herec (D Hoffman), vedlejší herečka (M. Streep), režie, film, adaptovaný scénář; nominace: vedlejší herec (J. Henry), vedlejší herečka (J. Alexander), kamera, střih Awards of the Japanese Academy - zahraniční film David di Donatello Awards - zahraniční herec (D. Hoffman), zahraniční film, Speciální cena pro Justina Henryho Zlatý glóbus - film (drama), herec v dramatu (D. Hoffman), vedlejší herečka (M. Streep), scénář Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (D. Hoffman), režie, film, vedlejší herečka (M. Streep) Los Angeles Film Critics Association Awards - herec (D. Hoffman), režie, film, vedlejší herečka (M. Streep), scénář National Board of Review - vedlejší herečka (M. Streep) National Society of Film Critics Awards - herec (D. Hoffman), režie, vedlejší herečka (M. Streep) New York Film Critics Circle Awards - herec (D. Hoffman), film, vedlejší herečka (M. Streep) Writers Guild of America - adaptovaný dramatický scénář Young Artist Awards - mladý herec (J. Henry) ......Scénář : Robert Benton. Kamera : Néstor Almendros. Hrají : Dustin Hoffman jako Ted Kramer..... .....Meryl Streep jako Joanna Kramer..... .....Justin Henry jako Billy Kramer. ()

MrCreosote

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi laciným dojákem a hutným, dojímajícím dramatem. Robertu Bentonovi se to ale za vydatné pomoci ústředních herců povedlo. Film je komorní, bez velkých hysterických scén a nejsilnější okamžiky jsou právě ty nejobyčejnější - příprava toastů nebo čtení pohádky na dobrou noc. Robert Redford o rok později vytvořil stejně uzavřený mikrosvět "obyčejných lidí", z mého pohledu se mu ale působivost Kramerové versus Kramera překonat nepodařilo. ()

zablaga

Aj som trochu plakala;-) Asi mám slabosť pre tieto krásne filmy, pre ten rozvíjajúci sa vzťah medzi otcom a synom a príbeh je koniec koncov realistický a Dustin Hoffman ako obvykle super:-) ()

corpsy

Excelentná dráma, ktorá varuje, ale zároveň aj radí. Herecké výkony si svoje ocenenia jednoznačne zaslúžili. ()

Marek1991

Úžasný film, morálne celkom v poriadku, aj keď už to bol takýto šťastný koniec a pritom v podstate nenáročná zápletka, tak sa to dá hodnotiť dobre. Herecky skvelé, film som si užil, myslím že to právom získalo ocenenia. Toto je pre mňa priam rodinný film, síce jednoduchý, no normálny a celkom príkladný v niektorých záležitostiach, udalosti v ňom nenudia, no ba naopak ho skvelo rozvíjajú a dopĺňajú, možno by sa tam hodil výraznejší hudobný sprievod ako v Absolventovi, no aj bez toho to je hodnotné dielo. ()

Padme_Anakin

K tomuto snímku se čas od času vracím, to, co tu předvádějí Meryl Streepová a Dustin Hoffman, za opáčko stojí, jsou úžasní.. Nejvíc si cením toho, že se tvůrcům podařilo divákovi přiblížit obě strany, náhled ženy a pohled muže, no a já s přibývajícím věkem v sobě nacházím stále víc pochopení pro oba zúčastněné.. K tomu jedním dechem dodávám, že patřím mezi ty, kteří jsou si jisti tím, že muž dokáže být stejně dobrým rodičem jako žena a fakt, že se žena stane matkou, neznamená automaticky i dobrým rodičem.. Každopádně se jedná o krásný film, pro který mám jakousi trvalou slabost.. ()