Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Vosje

Budu zlá. Tyhle filmy nemám vůbec ráda. Vzhledem k tomu, že málokterý scénář je tak dobře napsaný, aby z něj prvoplánově nečišela snaha vymačkat z diváků kýble slz, přistupuju k nim už dopředu naježeně. Nicméně virtuozní výkony Dustina Hoffmana a Meryl Streepové (kterou jsem pro sebe v tomhle filmu "objevila" a oblíbila si ji) tento film povyšují a jako diváka mne obměkčují, abych to dokázala strávit bez problémů. ()

Misterioso

Výborné drama, nebudu šetřit superlativy, ale nejdříve napíši pár mých dojmů, emocí, které ve mně film vyvolal. Film, během kterého asi většina diváků v soudním sporu fandí Tedovi, protože velkou část filmu, jsme sledovali, jak skvěle i přes prvopotáteční problémy zvládne výchovu syna a všechny ty věci okolo domácnosti. Ted, který do té doby o chodu domácnosti věděl asi jako Paris Hilton o herectví, vše nakonec zvládne, a zrovna když není na obzoru žádný problém (aspoň co se výchovy či domácnosti týče), vrací se na scénu Joanna, žena, která se cítila mnoho let opuštěná a postupem času si přestávala vážit sama sebe. A proto musela jednat, odejít a najít sama sebe. Náhle chce bojovat o syna, kterého si musí vydobýt prostřednictvím soudu. Její řeč, její obhajoba sebe samé je neskutečně dojemná a hlavně neskutečně skvěle zahraná geniální Meryl Streep. Náhle začínáte pochybovat, jestli nestát na straně Joanny, která sice opustila syna, ale to dost možná dělal Ted celé ty roky, kdy se staral jen o sebe a Joanna musela sedět doma a být poslušnou hospodyňkou bez vlastních snů. Neměla právo, odejít? Kdo je vlastně viníkem a kdo obětí? Proč zde tolik popisuji děj? Protože tento film (jehož téma je v dnešní době stále aktuální) dokáže vtáhnout do děje, hlavně v době vyhroceného soudu. Zasloužených pět Oskarů v hlavních kategoriích, byť v tomhle roce to znamenalo (alespoň co se cen Akademie týče) porážku pro geniální a mnou velice oblíbenou Apokalypsu. Výtečný byl především scénář, dialogy a samozřejmě hlavní dva protagonisté. Výborný film. ()

Buraking

Toto je rozhodně jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl s vynikajícím Hoffmanem, tak jak ho mám rád!!! Po celou dobu filmu to bylo našláplé a napínavé - nekompromisně 5x ***** ()

david666

Přiznám se, že polovina filmu mě zas tak úchvatná nepřipadala. Ale scény u soudu jsou perfektní. Zejména jak si advokát Hoffmana podal Meryl Streep - geniální, tleskám. Ostatně Meryl tady vypadá hodně dobře - málem jsem ji nepoznal. ()

JohnTheOne

Nevěděl jsem přesně, do čeho jdu. Původně jsem čekal soudní drama a pak jsem byl překvapen, že scény u soudu zabírají pouze minimum času. Celý děj se v podstatě soustředí na vztah otce a dítěte. To je také podle mého soudu jediná výraznější chyba. Režisér skoro vůbec nedává prostor Meryl Streep, a tak divákovi nezbývá, než fandit otci. Pokud bychom měli možnost dostat se hlouběji do vztahu mezi všemi třemi, asi by to bylo mnohem napínavější, složitější, bolestivější, nervy drásavější a také asi mnohem lepší. ()

rey17

Film ve mně nezanechal žádnou hlubokou stopu. Kdyby tam nehráli výborní herci, musel bych hodnotit třemi hvězdami... ()

najby

Genialita celého filmu spočívá v jediném - vy vlastně nevíte, komu fandit a kdo má pravdu. Jak taky, když mají vlastně pravdu oba dva, že :) A herecké výkony Streep a Hoffmana? Tam není co dodat, lepší jak z Výměny manželek :) ()

wick

Dokonalá režie, dokonalé herecké výkony, dokonalý děj, skvělá hudba..dokonalý film..Jeden z mála filmů bez chyby od začátku do konce.. ()

Desmi

Víte co, film stoupá a padá se scénářem a příběhem. Tento film je vyjímečný hereckými výkony hlavních představitelů, jenže i dobrý námět se dá tak trochu zpackat. Jednu hvězdu tomu sebral nedořešený konec, který mi většinou nevadí, ale tady mi přišel dost nepatřičný. Celé mi to přišlo takové uhozené a divné, neumím to vysvětlit, ale nebavilo mě to, což je nejpodstatnější. ()

tomino28

Ok, Streepová dobrá, ale tohle byl herecký koncert Dustina Hoffmana a jeho filmového kluka. Jednoznačně must-see záležitost! ()

Nicole32

Čakala som oveľa ale oveľa viac... Dustin Hoffman je skvelý a Meryl je tiež dobrá. Neviem či až oscarová ale budiž. Ibaže tento film je nuda. Tešila som sa na nejakú poriadnu drámu, bitku o syna, ktorá ma pripúta k obrazovke - nevyšlo. Právnická dráma je vlastne len posledná polhodinka filmu a ani to nie je nejako šialene dramatické. Celá tá právnická časť filmu sa mi tam nehodila. Vôbec mi nepasovala k tej prvej hodine, kde sa z Dustina stáva starostilivý otec. Za najlepšiu scénu filmu považujem tú, v ktorej Hoffman beží so svojím synom do nemocnice. To bol ten moment kedy sa z neho stal poriadny otec a bola pekne natočená, ale zvyšok filmu podľa mňa nie je ničím vynímočný. Koniec ma tiež nepresvedčil. Bol veľmi nereálny a nedoriešený. ()

hony23

Ženský hrábne a odejde od manžela a zanechá mu syna na krku. Ten zpočátku dosti bojuje se svými otcovskými povinnostmi, ale ve chvíli, kdy to začne zvládat, objeví se zatoulaná matka a chce syna do své péče. Až teprve tady pro mně začala skvělá podívaná, Meryl Streep i Dustin Hoffman předvedli vrcholné herectví, totéž se ale dá říct i o představiteli dětské role. První půlka filmu průměr, druhá excelentní. ()

Naghavi

Jedna z nejgeniálnějších klasických oscarovek, která byla koncem 70-tých v USA natočena...Naprosto úžasný Dustin a také Meryl, která na malém prostoru udělala velké maximum a rovněž malý Justin, v roli nešťastného Billyho je taková zámořská verze našeho Vaška, ale je to mnohem lepší herec jedné zásadní role, která ho zřejmě zapsala mezi nejlepší dětské protagonisty vůbec a zaslouženě...Závěrečné dvě scény s Billym a Tedem, které pravděpodobně zatřesou i s úplně ledovým srdcem, zůstanou nesmazatelně vryté do mé paměti...Nádherné drama...100% ()

Dvojirakri

Pěkný film s kvalitními hereckými výkony, kterému schází divák který by to celé ocenil -. Rozvod ani dítě mi zatím opravdu nehrozí, ale kdo ví, třeba jednou, nechám si proto radši jednu hvězdičku v rukávu. Jo a ještě něco, ve scéně v restauraci se kameraman opravdu nevyznamenal... ()

xander

Pri sledovaní tohto snímku som si spomenul na film Hádaj kto príde na večeru, obida snímky spojuje jednoduchý príbeh zo života, ktoré vdaka vynikajúcim hercomnenudia, ale sú vynikajúcimi konverzačnými drámami. Dustin Hoffman a Meryl Streepová sú vynikajúci a vám úponúknu aj skvelý filmový zážitok. ()

Vig

Skvělý film, který se točí okolo velmi citlivého tématu. Ať už by to dopadlo jakkoliv, bylo by to špatně - dopadlo to tak, že sami si najdeme řešení a to se opravdu povedlo. Jednoduchost, skvělé výkony celé rozpadající rodiny i rodinné přítelkyně !!!! Zasloužené Oscary ()

Salman

Velmi dobrý film, kterému ale do 5 něco chybělo... nějak ale nevím co...co bylo ovšem výborné bez debat, byly herecké výkony, především toho klučíka a Meryl! ()