Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

effulka_kebulka

Výborně sestavené drama s propracovanou psychologií postav. Uvědomíte si, že do takové situace se můžete klidně dostat i vy. Geniální Meryl Streep, která se do role Joanny dokonale vtělila. A neméně dobrý výkon Dustina Hoffmana (nezapomenu na scénu, jak malému Billymu připravuje poprvé snídani) a dokonce i výkon Justina Henryho je velmi přesvědčivý. ()

KcarlosK

Silné rodinné drama. Rozvodem vždy nejvíce trpí děti. Meryl považuji za nejlepší světovou herečku, a tady jsem ji tu roli věřil tak, že jsem ji nenáviděl. Její chování bylo absolutně neomluvitelné a nepochopitelné. A jak je vidět, i v Americe jsou soudy úplně mimo. Nejsilnější byla scéna zranění syna, běh po ulici a následné ošetření. V tu chvíli se z Teda stal skutečný otec. ()

DJ Laky

Film jsem viděl včera a moc mě ten film nenadchnul. Mělo to jednoduchý příběh. A na druhou stranu herecké výkony byli slušný. Podle mě vobyčejné drama nic víc nic míň. Dávám za film 60%. ()

Andy_Larkin

Tak takhle má vypadat drama. Neskutečně silný film o sporu dvou manželů o dítě, kdy pravdu mají tak trochu oba dva (i když já přál spíš Dustinovi). Realisticky natočené, perfektní Hoffman i Streep, tleskám! ()

JAzzeURo

Opravdu kvalitní snímek. Vznikl dlouho předtím než jsem se narodil a přece mne i po více jak 30 letech od natočení ohromil svou citlivostí a emoční sondou do lidského svědomí. Opravdu mistrně napsané a zrežírované. Musím vyzdvihnout zvláště soudní proces, který se stal zlomový v pohledu diváka na postavu paní Kramerové. ()

rado3105

Vynikajuci film, ktory je aktualny aj v dnesnej dobe, s tym rozdielom ze uz casto ani otec neostava..... Po dlhom case som konecne narazil na nieco co stoji za to. Krasne vykreslenie vztahu otca a syna.... ()

wodacka

Uff....tak na takový film je potřeba si sednout do klidu a bez rušivých elementů vstřebávat vcelku náročné téma. A pro všechny případy mít kapesník poblíž po ruce. Vynikající scénář, který podtrhují skvělé herecké výkony Meryl Streep a Dustina Hoffmana. Nepřekonatelná a vítězná scéna, u které mám vždycky zimomriavky, je scéna v kuchyni, kdy otec se synem chystá snídani – úžasný nápad porovnat totéž na začátku a konci filmu a tím jednoduše ukázat vývoj jejich vztahu. ()

pekkanik

Občas trochu rýchle, ale nechcel by som vedieť, ako by vyzerali niektoré zábery keby boli o pár sekúnd dlhšie, je to americké skrz naskrz, musíme zachovať dekórum aj keby planéta pukla, ale Hoffmanovi a Streepovej som veril absolútne všetko a pri pred - pred poslednej scéne, keď malý Justin udatne mieša vajcia v miske a veľký Dustin neohrozene manipuluje horúcou panvicou som si povedal: Som poctený, že som si mohol pozrieť takýto film. ()

Ganka

Dustin je prostě sympaťák, nemůžete jinak než panu Kramerovi fandit. A o Kramerové si myslet, že je kráva. Jednoduchý příběh mistrně sehraný. Tentokrát byly Oscary rozdány zaslouženě. Hoffmana musí po tomhle snímku milovat úplně každý. ()

KalimeroI

Výsostné dílo v mé kinotéce. Strhující výkony jak Hoffmana, tak Streepové i Henryho. Hlavní hvězdou je ovšem Hoffman, ne Streepová (pozor, to není zaujaté kvůli její negativní roli - byla skvělá, ale bez Dustina by to zkrátka nemělo šťávu, jiný by to nezahrál). Verva, se kterou ztvárnil pocity otce, který tak dlouho vše zanedbával, až o život postavil do nové situace, které se postavil se všemi chybami normálního chlapa i poznáním toho, co opravdový chlap je, je učebnicí herectví. Je přirozený, impulzivní, věrohodný a hlavně dojímající i rozčilující. Věřil jsem všem všechno a to je u mne kolikrát těžké. Režisér pojal story bez zbytečných obezliček, děj plyne a my se stáváme nedýchajícími diváky dramatu, který se prostě může stát. Na rozdíl od mainstreamu nepovažuji za nejlepší scénu tu s vařením "poslední večeře", ale tu, kdy přinese zraněného syna ze hřiště do nemocnice a vysvětlí doktorovi, že "on u operace prostě bude, protože on je jeho táta".... Hudba: proč ne, klasika neomrzí, neomrzela ani u Kulového blesku. Tečka. ()

Coumway odpad!

Tento film je o žene Ktora nemala zaujem o svojho syna a nechcelo sa jej ho vychovavat.Pôvodne ju malá hrát Magda Pavelekova ale nezmestila sa do obrazu. ()

PanIncognito

Dílo je zaměřené na dodnes ožehavá témata, kterými jsou emancipace, hledání sebe sama, neúplné rodiny nebo třeba životní hodnoty... to je dle mého hlavním důvodem úspěšnosti tohoto snímku. Herecké výkony jsou bezchybné a působivé! Hudební a výtvarná stránka je též chválihodná. Svých 5 Oscarů si snímek po právu zasluhuje. :-o (viděno s 1. dabingem a 3. dabingem) ()

evita_

Takto to v živote jednoducho nefunguje. Nemôžete si jedného dňa proste zmyslieť, že odídete od partnera a necháte tam dieťa a potom si to za 18 mesiacov zrazu rozmyslíte, lebo fúúú asi to bol špatný nápad. Na jednej strane oceňujem, že Meryl sa snažila postaviť na vlastné nohy a našla odvahu opustiť manžela aj keď ju v zásade živil a bola od neho závislá. Ale rozhodne to nemala robiť takto, toto je proste neakceptovateľné, bez diskusie....Dustin to ako otec, ktorý sa zameriaval prevažne na prácu, mal hodne hodne ťažké, snažil sa a metódou pokus-omyl to nejako zvládol, postaral sa, zžil sa s tým, že mu to vesmír v živote nastavil trochu inak. Ale, nebolo by to ono keby sa niečo neposralo.... V tomto prípade to bolo uvedomenie si, že ono bez toho dieťaťa to asi nie je až také fasa ako si pani myslela. Hrozne sa mi nepáčilo ako proti nemu bojovala, nebolo to fér. Na druhej strane klobúk dole pred ním ako to zvládal a bojoval so cťou, taktiež fajne zvládal vysvetlenia dieťaťu. Nikdy by som nerozhodla ako ten sudca, NIKDY. Stále budem zástanca toho, že ego rodičov nech ide do hajzlu keď sa jedná o dieťa a toto rozhodne nebolo v prospech toho drobca. Spôsobila mu traumu keď odišla a chcela spôsobiť ďalšiu keď ho chcela odtrhnúť od otca. A pritom existuje aj oveľa jednoduchšia a miernejšia cesta, napríklad nebyť zákerná krava voči exmanželovi (však nemusí s ním tráviť všetok voľný čas keď nechce, ono by možno stačila elementárna slušnosť) a snažiť sa priblížiť sa dieťaťu nenásilnou, zmierlivou cestou prostredníctvom častejších návštev, či trávenia spoločného času. Našťastie, v tomto prípade to dobre dopadlo. Dostala rozum, čo mňa teda v závere nesmierne potešilo. Žiaľ v reálnom živote to nie vždy tak fajne vychádza, moment uvedomenia sa proste nedorazí. Škoda. ()

Richmond

Ťažko hodnotiť film, ktorý vám dá v rôznych životných etapách niečo iné. Zvlášť keď nemáte vlastnú ženu, dieťa a celkovo rodinu. Tento film je kultový počin a Oscara získal právom hoci mu na galavečere robila dobrú konkurenciu Coppolova Apokalypsa... ()