Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

Trellíno

Skvělé, ale ne dokonalé. Viděl bych to na takových 98%. Jak už zde někdo poznamenal, vizuální stránka často zastinuje vše ostatní. Příběh je poměrně předvídatelný. Určitě to neni nejlepší film roku, ale co se zvuku, hudby, kamery a výpravy týče, asi bych dlouho hledal, než bych našel v paměti něco podobného. A navíc z toho určitě budou nějací pozlacení plešouni pro některého z herců. Všichni podávají naprosto přesné a věrohodné výkony. Jsem zvědavý s čím Mendes příjde ted. Latku si nasadil hodně vysoko. ()

D.Moore

To zase jednou dostal komiks na frak. No ale abych nezačínal negativně: Road to Perdition je výborně natočený film s podařenou Newmanovou hudbou, která vhodně podporuje melancholickou kameru, což dohromady sečteno a podtrženo znamená jaksepatří hutnou atmosféru. Sam Mendes si už tradičně umí líbivě pohrát s konverzačkami i s akčními scénami (přestřelka v pokoji je tedy něco - už se těším na jeho Bonda 23), herci, kteří se tady sešli, jsou do jednoho výborní a odvádí vážně dobrou práci (i tomu Tomovi jsem gangstera věřil) a... A tím končí klady. Největší zápor je... Tušíte správně... Scénář. Zajímalo by mě, proč to filmaři, filmařky a filmařčata pořád dělají, ale i tentokrát si z komiksu vzali jen něco (úvodních zhruba 30 minut a vylupování bank), zbytek překroutili nebo zahodili a doplnili vlastními nápady. A jakými! Třeba vrahem Maguirem - promiň Jude, je skvěle zahraný, fakt, ale úplně zbytečný. Nebo farmářem a jeho ženou, pobytem u nich a s nimi spojeným hloupým epilogem. Ble. A tak dále. Škoda, velká škoda, protože tak solidní gangsterskou atmosférou by se nemělo plýtvat. Dávám tři a půl hvězdy k tomu.__P.S. Komiks najdete aktuálně třeba v Levných knihách - Cesta do pekel se jmenuje, vystupují v něm takové celebrity jako Al Capone nebo Elliot Ness (výrazně zasahují do děje) a komiksový Mike O´ Sullivan by si v přestřelkách rozuměl dejme tomu s Brucem Willisem (nehledě na to, že filmovým Maguirem by si vytřel boty raz dva). Doporučuji všem.__SPOILEROVÉ P.P.S. Proč hergot Sullivan Maguirea nezastřelil, když měl obličej plný střepů, svíjel se na podlaze v hotelu a skučel? ()

Dan9K

Syrový snímek, který patrně musí chytnout za srdce, což se u mě bohužel nepovedlo. Nedařilo se mi do děje proniknout natolik, abych neustále nepřemýšlel nad technickou stránkou filmu, či dokonce na úplně odlišné věci se snímkem nesouvisejícím. Nevím proč, ale nevyhovoval mi příliš ani způsob vyprávění příběhu, i přesto, že je de facto hodně podobný třeba Pulp Fiction; dlouho se nic neděje, aby pak během několika vteřin zheblo 5 lidí pod tíhou olova. Mendes je mi ale sympatický svými nečekanými závěry, hudba Thomase Newmana plná pizzicata a klavírku je skvělá, avšak nedokážu přemoci svůj dojem, že po Americké kráse a Odpočívej v pokoji (do kterého udělal dokonalou úvodní melodii, ale nevěřím, že něco nezkomponoval i do samotného seriálu), je to v úplně stejném stylu. Na tom samozřejmě není nic špatného, jen to, že Road to Perdition je zcela o něčem jiném a mě pak hudební podkres vyrušoval z konceptu a vzpomínal jsem tak spíše na balzamování mrtvol ze seriálu Six Feet Under. Road to Perdition má ale úchvatnou, i když trochu kýčovitou, atmosféru, dokonalé herce, kteří předvádějí dokonalé výkony a několik velmi zajímavých scén......Mimochodem, během psaní komentáře jsem po každé dokončené větě měnil hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdami, je to trochu kruté váhání... ()

Davies182

Moc hezky zpracované drama z období hospodářské krize USA s nádherným zakončením, skvělými herci i několika nezapomenutelnými, skvěle natočenými scénami. ()

pepo

Výborná gangsterka.herci sú vynikajúci a prestrelka v dždi nepopísateľné krásne.zas jeden youmustsee film. Audiovizuálne, príbehovo aj herecky strhujúca gangsterka našla svoj pôvod v grafickom románe Maxa Allana Collinsa. Divadelník Sam Mendes po svojom oscarovom debute s Americkou krásou potvrdil, že je človek s užasným filmárskym okom a citom pre inteligentne vyrozprávané príbehy. V pomalom, ale pôsobivom tempe nám servíruje jednu parádne natočenú scénu za druhou, medzi ktorými vyniká hlavne originálne vymyslená prestrelka v daždi. Mimo už spomínaného Hanksa tu excelujú napr. Daniel Craig, Jude Law a v neposlednom rade legendárny Paul Newman, ktorý si tu vo svojom poslednom v kinách distribuovanom filme vybojoval svoju deviatu nomináciu na Oscara. Okrem neho sa tento počin o najprestížnejšiu filmovú cenu uchádzal v ďalších piatich kategóriách, pričom sošku za najlepšiu kameru aj získal. ()

Reiniš

Kvalitní režie Sama Mendese, kamera Conrada L.Halla, hudba Thomase Newmana, dvě herecké legendy a silný příběh dělají z Road to Perdition nezapomenutelný mafiánský film. ()

Xmilden

Sam Mendes neměl vůbec lehkou úlohu po Americké kráse, ale musím uznat že se s úkolem popasoval přímo skvěle. Herecké obsazení vynikající a ústřední trio je jasnou trefou do černého. Newmanovo: "This is the life we chose,the life we lead and there is only one guarantee...none of us will see heaven" tesat prosím do kamene. 80% ()

sepp

Nemohu si pomoct, ale Tom hanks opravdu zahraje cokoli. Tenhle nesmirne talentovany herec je proste ve vsech filmech tak hodnoverny, az to zarazi. Kdyz k Hanksovi pridate dalsich par osvedcenych jmen a kvalitni scenar, nemuze vam vyjit nic jineho nez dalsi trhak. ()

-bad-mad-wolf-

Poctivý hold gangsterkám, který v několika momentech přesahuje i své vzory a stává se sám nezapomenutelným. Film táhne dokonalé herecké obsazení a vychutnané čekání na povinnou, od začátku tušenou finální přestřelku, která je opravdovou pocitovou lahůdkou a překrásným zadostiučiněním pro diváka. Mendes má perfektní cit pro vymezení si vlastního hřiště a následné rozehrání bravurní hry. Nádhera. ()

lesumir

30. léta jsou mi hodně blízká, takže miluji gangsterské filmy, kde se nosí kloubouky a drží Tommy Guny v rukou! Road to Pedrition jsou kvalitně zpracované, Sam Mendes odvedl dobrou práci stejně tak jako Hanks nebo Law, ale příběh na mně moc nezapůsobil a připadl mi moc jednoduchý bez větší akce. Další navoněná bída! 6/10 ()

darkrobyk

Velké příběhy končí tragédií. Je to jako s životem, taky končí blbě... Zvláštně uhrančivý film o tom, že zvědavost se nevyplácí, pravda nakonec vyjde najevo a za chyby se krutě platí. A také možná - s čím kdo zachází, s tím také schází. Cesta, jejímž smyslem je pomsta, nemůže prostě dopadnout dobře. Vynikající kamera vás občas vtáhne do filmu, že cítíte, jak jste součástí obrazu. Pak nabídne neobyčejně poetické záběry s dechem smrti - tma, pouliční lampy, hustý déšť a černé siluety mužů v dlouhých kabátech. Smrtící zbraně jen mimovolně protahují jejich ruce jako nepřirozené stíny. Velmi dobrá hudba, věrohodná dobová atmosféra. Tolik k filmu. Comics doporučuji číst až po něm. S předlohami je to těžké, málokterý film se jim vyrovná, pokud zrovna není naprostým propadákem. Comics je naprosto úžasný a já se do něj pustil záměrně až po filmu. M.A.Collins stvořil neobyčejně silný příběh, který se filmu nepodařilo oživit. Jeho vyprávění je drsnější, spletitější, více vysvětluje a předkládá konec, který netušíte. Ten filmový lze naopak tušit velmi dobře. A kresba R.P.Raynera vás vhrne po hlavě do doby, kdy policajti byli vrazi v modrém a osud světa řídila mafie... ()

cheyene

Cesta do zatracení zavádí diváka do prostředí krutých gangsterských obchodů ve 30. letech. Do doby, kde jste nikdy nevěděli, zda když otočíte hlavu přes rameno, nebude na vás mířit váš nejlepší přítel či nejhorší nepřítel. Příběh je dekorován vynikajícími hereckými výkony Hankse, Newmana, ale také Craiga či Judea Law. Atmosféra doby je skvěle vylíčená, hudba podmanivá, scény chladné a brutální, ovšem také s dávkou emocí. Rozhodně bych vyzdvihl také kameru, která divákovi servíruje opravdu zdařilé záběry (Líbila se mi třeba aranž scény, kdy je záběr na dlouhou silnici, mlha hustá jako mléko, když v tom se vynoří dva kulaté světlomety auta starých tvarů..a za volantem sedí zvrhlý Jude Law.). I přes všechny klady tohoto snímku však nemohu dát plné hodnocení. Gangsterek je celá řada a Cesta do zatracení u mě rozhodně nedosahuje kvalit jako je Kmotr (to je ovšem Mt. Everest mezi mafiánskými filmy), Mafiáni či Neúplatní. Dávám tedy slušné 4*. ()

juta

Gangsterka, která má atmosféru, dobrý příběh a dobré herce, doplněná o povedený soundtrack od Thomase Newmana ke každé scéně. Příběh se vyvinul žádoucím směrem a konec byl naprosto podle mých představ. Jen malá vada na kráse, která nedovolila plné hodnocení bylo to s tím dopisem, kde mají Hankse sejmout. To jsem nějak nepobral, jestli to napsal Craig, nebo Newman, asi jsem zrovna v tu dobu nedával pozor a myslel jsem na něco jiného. Dyžtak mi někdo napište jak to bylo, ale určitě se to dozvím, až se na to budu dívat někdy znova. :-) ()

Fiftis

Jeden z najlepších mafiánskych snímkov. Skvelý scenár od Selfa rozvíja charaktery a podriaďuje tomu obsah filmu. Neženie sa za zbytočnými odbočkami ani netradičným ultra – násilím. Naopak. Akcia je skôr autentickým zobrazením skutočných prestreliek. Tie sa vďaka excelentnému Mendesovi odohrávajú v prekrásnom vizuálnom balení a podmanivej komornej atmosfére, ktorá gangsterku povyšuje na drámu. Podporená hereckými výkonmi nadpozemskej kvality si to však môže dovoliť. Temné siluety miestami dokonca pripomínajú Krstného otca a to je čo povedať! Mať vo filme sekáča typu Paul Newman? To je samo o sebe pojem. Legenda, ktorá počas natáčania mala už po sedemdesiatke – len tak mimochodom, prijala scenár z očividným nadšením a na staré herecké kolená objavuje nádhernú rolu, pre ktorú sa narodil presne ako Brando pre Dona Corleoneho. ()

Shakers

Rozhodne je to dobrý film s kvalitnými hercami, scenárom, hudbou a prostredím, ktoré tvorí zaujímavú gangsterskú atmosféru, ale celý film je uvarený tak ako keby mu chýbalo ešte trošku korenia.Všetky tie emócie na mňa vôbec nefungujú tak ako by mali. 70% - 3* ()

lamps

Vynikající, ale k plnému hodnocení mi přeci jen něco schází. Přitom snímek splňuje snad všechno, co jsem od něj před shlédnutím očekával. V první řadě výborní herci, přesně trefená atmosféra plná pomstychtivosti a žalu a hafo velmi dobře natočených přestřelek. Navíc Sam Mendes je opravdu jen jeden a jeho jemný a přesný rukopis z každého záběru doslova sálá. Co mě ale trochu zklamalo, bylo málo gradované finále a také, nemohu si pomoci, tak nějak mdle nastíněný vztah mezi otcem-zabijákem a jeho mladým synem, který by přitom měl být právě tím hlavním hnacím motorem. Jinak ale Mendes opět ukázal, že je geniální režisér, a jeho Road to Perdition je ponurou a vzrušující podívanou, jaká v posledních letech nemá obdoby. 85% ()

Jhershaw

Jak se to říká - všeho moc škodí. Vizuální podoba tohoto filmu je natolik úchvatná, až jsem občas jen zíral na nádherné obrázky (podkreslelené úchvatnou hudbou) a zapomínal na to kolem (což je možná záměr tvůrců, protože mě to donutí jít na film znovu). Příběh je zajímavě načrtnut, ale místy mohl být dopilován, mohli se víc zaměřit na některé detaily. Herecké výkony jsou skvělé, škoda že Jud Law dostal tak málo prostoru. Celkově: 80% za příběh, 100% za herecké výkony a 200% za vizuální ztvárnění... ještě jsem musel ubírat, abych se vešel do celkové stupnice :-) ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga