Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

LaciLC

Tri roky pred týmto filmom bodoval Mendes oceňovanou Americkou krásou, ale týmto, na ktorý som sa mimochodom neuveriteľne tešil ma relatívne dosť sklamal. Samozrejme aj tento získal ocenenie a mnoho nominácií a ten Oscar za kameru je absolútne zaslúžený, ale to, že sa pri pozeraní budem nudiť som nečakal. Vedel som, že nepôjde o nič strhujúce s rýchlym tempom, no veril som Mendesovi a jeho réžii, ktorou sa predtým brilantne predviedol. Pritom všetko ostatné je vo filme prvotriedne, od obsadenia cez už spomínanú kameru až po hudbu. Niečo vo mne po skončení prehovorilo a musím uznať, že aj napriek tej občasnej nezáživnosti sa jedná o veľmi pekný a silný film. A ja som sa rozhodol, že mu tie **** predsa len dám. ()

classic

Cesta do záhuby” má opäť k dispozícii fantastického kameramana Conrada L. Halla, ktorému je práve tento film na pamiatku i venovaný, pretože s anglickým režisérom Samom Mendesom spolupracoval druhý-krát po sebe, a znovu z toho vzišiel Oscar pre najlepšiu kameru roka, ktorá je v jeho podaní naprosto ukážkovou, než na akú som býval v podstate už veľmi dávno zvyknutý, a to konkrétne ešte priamo z čias Butcha Cassidyho a Sundancea Kida a podobných kinematografických zárezov... Ďalšou skvelou devízou snímku, je bezpochyby i  emocionálny soundtrack od amerického hudobného skladateľa Thomasa Newmana, mimochodom sa jedná o synátora veľkého majstra komponovania filmovej hudby ALFREDA NEWMANA (držiteľa neuveriteľných deviatich "zlatých plešivcov" , čo ho z jeho brandže činí totálnym "Guinessovým" rekordmanom, na ktorý i taký (ne)menej slávny John Williams, stráca až 4 sošky !), čím chcem vlastne naznačiť len to, že gény sa jednoducho nikdy nezaprú, a to i napriek tomu, že syn nedisponuje ani jednou cenou Akadémie, je snáď jeho práca zakaždým určite viac, ako nadštandardnou pre divákov lahodný posluch !  / To sú predovšetkým dva hlavné atribúty, ktoré ma na filme najviac oslovili. Inak oscarový autor "Americkej krásy" , sa až príliš vypiplal so žánrom, ako takým, čím začal automaticky trochu strácať na vlastnej atraktivite, ktorej sa snažilo sekundovať aj dosť výrazné obsadenie s Tomom Hanksom a Paulom Newmanom, no zároveň medzi týmito dvomi postavami prebiehala i úplne nedotiahnutá línia vzťahov, či taktiež aj s mladými talentmi na obzore - Danielom Craigom a Judom Lawom, no stále nemôžem čestne prehlásiť, že to nemá hocaké vady na kráse... Totižto vytvoril enormnú snahu o dobový, gangsterský príspevok, kde často výdať bezchybnú výpravu i kostýmy, ktoré na hercoch sedeli, ako uliate, ale aj tak si počas záverečných tituliek asi sami poviete: „Niečo tomu skrátka chýbalo !?” ()

váca

Ponurá atmosféra, zajímavá hudba, dobrý Tom Hanks a gangsterka, na kterou se dá podívat i po několika letech. Není to dokonalý film, ale svůj účel jistě splní. U mě za čtyři hvězdičky. ()

heyda

Natočeno je to skvěle, hudba Newmana fantastická, ale ten příběh je nudný a nezáživný. Chybí tomu emoce i přímočarost. V úvodním ději jsem se celkem ztrácel, ale pár scén bylo dobrých, hlavně vybírání bank a konec vlastně až na tu divnou přestřelku taky ušel. Celkově je to zvláštní gangsterka, protože zpracování a snaha o vytříbenou atmosféra zde úplně zastiňuje příběh, který je jalový a nepříliš zajímavý. Škoda no... 65% ()

Flakotaso

Tento film jsem viděl před několika lety a z toho mála, co jsem si pamatoval, se mi zdálo, že jde o dokonalý film. Možná proto mě shlédnutí po letech tak trochu zklamalo. Vizuálně nádherné (jeden příklad za všechny-příjezd do města), hudba a výprava také. Po příběhové stránce to už tak dobré není, vykreslení postav také pokulhává, protože každé je věnován relativně malý prostor a navíc ve velkých časových intervalech. Prostě jsem se do toho filmu nějak nedokázal vžít jako do jiných, přesto že filmy z doby prohibice miluji. Pro tuto chladnost snímku nemohu dát za pět, i když bych moc chtěl. ()

anais

Z Road to perdition se do hlavy zapíše několik fantastických scén: hra na klavir, která beze slov charakterizuje vztah Hanksovi a Newmanovi postavy, smrt v dešti a snad všechny scény s démonickým Jude Lawem. Jde z něj strach, je brutální a nemilosrdný. Film je až zbytečně krátký. Stručný. Je to příběh o konci jednoho zabijáka, a ne rozsáhlá freska ve stylu Kmotra (gangsterské téma díky Coppolovi a Scorsessemu vyvolává očekávání větší popisnosti). Ve své skromnosti je ale s velkolepou Corleonovskou ságou srovnatelný. ()

Roman.Ticka

Sam Mendes je typem sociálního režiséra, nikoliv mafiánského, proto kdo tady hledá tradiční mafiánku, spletl si patrně dveře. Podobně jako v AK, řeší zde prolínající se konflikt vně i uvnitř rodiny, který končí tragédií i rozhřešením.(Sullivan Sr. a Jr. proti Rooney Sr. a Jr.) Víc než obsah je precizně zvládnutá forma filmu, zejména dokonalá kamera, hudba a vypointované detaily. Herecky excelovaly obě rodiny, senioři svorně na vrcholu. V případě sladkobolného závěru bych směrovala hodnocení rovněž do zatracení, ale dopadlo to jak dopadlo, co už. Jude Law si zřejmě odskočil z nějakého "úchyláckého" hororu, jeho figura mi přišla šlápnutím vedle. Další botou jako důkaz, že gangsterka tu hrála vedlejší housle je fakt, že beztrestnost nedovolených výběrů z mafiánských účtů je v rámci pravidel těžko přijatelná, natož omluvitelná! ()

Ivoshek

Nevim přesně, proč 4 kousky. Pocitově je to fajn film, zárověn když se nad ním víc zamyslím, je dost jednoduchej a ne zrovna realistickej. Na druhý straně, ty scény prostě fungují. Hudba, déšť, zamračený chapy v pláštích, co vědí, že jdou zabíjet... No ale pokud mafiánskej film, tak spíš Goodfellas nebo Scarface. ()

TheEvilTwin

Film je napěchovaný zvučnými jmény od výborného Hankse až po Daniela Craiga a výsledek je slušná retro gangsterka, která má místy skvělou  a dost hutnou atmosféru. Co mě trochu brzdí od 4* je ale fakt, že akce je na 2 hodiny poměrně málo, intenzivnější finále taky chybí a většina filmu se nese v duchu dramatu, které se spíše jen opírá o gangster žánr a vlastně se většinu času spíš mluví. Stále to ale nic nemění na tom, že Sam Mendes a jeho rukopis je zde znát, filmařská kvalita nechybí a celkově je film na svou dobu velmi ambiciozní, není zbytečně náročný a je "divák friendly", já ale čekal malinko něco jiného. ()

MM11

Pořádná deka osudovosti a rozhodnutí, jejichž správnost odhalí až čas. To je Road to Perdition, bez velkých sporů jeden z nejzásadnějších gangsterských milníků v dosavadní jednadvacáté éře. Sam Mendes dovedl naklonovat atmosféru Kmotra a dalších klasik aniž by působil jako opisovačné retro. Ba naopak, v některých záběrech (ty s Jude Lawem vedou) zůstanete ohromeni vynalézavostí, která je v tak místy komorním příběhu nečekaná. Ona zmíněná komornost je pochopitelně pouze relativní, ale platí, že dusno při většině důležitých jednáních na Vás bude doléhat bez přerušení. Respekt vyžaduje především charismatický Paul Newman, nicméně i Tom Hanks hraje svůj part nesmírně věrohodně. Nebýt nedostatečného Daniela Craiga (je limitován svou postavou) skoro by nebylo co vytknout. Někdo gangsterské filmy odmítá pro jejich kulminaci násilí, ale takhle lidské poselství má málokterý film napříč jakýmkoliv žánry. ()

Othello

Přežrané sentimentem, patosem a vážné až mi z toho praskal monitor. Mendes je stále ďábel, to ano. Scény jako konečné zúčtování jsou naprosto famózní. I ten Hanks mi nějak nevadil. Ovšem celkově se mi propojení gangsterky s tragickým dramatem o objevování vztahu k synovi moc nelíbí. Dokud se drží v mezích mafiánského filmu, je to fantazie. Jakmile se však film posune do fází "Měl jsem noční můru" "Nechceš si o tom promluvit?", je zle. Protože onen sentiment je v tomhle filmu už trochu nevkusný. ()

SOLOM.

Musím souhlasit, že jde o velmi slušnou podívanou. Drsný Tom Hanks pro něj trošku netypickou roli zvládl velmi slušně a stejně tak si vedl i zbytek osazenstva. Paul Newman, Jude Law a Daniel Craig odvedli rovněž solidní práci, příběh samotný se mi líbil, moc hluchých míst to nemělo, nechyběly emoce – k tomu všemu podmanivý hudební doprovod, výborná kamera i atmosféra, nu nadprůměrné ohodnocení si tento kousek jistě zaslouží. Sam Mendes je dobrý režisér (zatím druhý film, který jsem od něj viděl a jak vidno, budu se muset podívat i na ty další…).70% ()

Ištván87

Naprosto dokonalé drama o vztahu otce a syna, resp. o budování vztahu mezi otcem a synem. I tak se ovšem toto dílo vyhýbá zbytečnému patosu. Tom Hanks postopadesáté a zase jinak dokazuje, že je herecký génius, který zvládne zahrát všechno od zfetovaného bezdomovce ( že by nápad na další roli?) až po vcelku chladnokrevného zabijáka. Přihrávají mu další herecká esa v čele s opět bezchybným Paulem Newmanem. 100%. ()

Necrotongue

Road to Perdition je dalším filmem s mojí oblíbenou tématikou. Jak říkával lord Vetinari, když už nemůžeme zločin vymýtit, ať je alespoň organizovaný. Snímek má výbornou atmosféru, výkon Toma Hankse není třeba rozebírat, Jude Law byl příjemný jako kýbl slizu a Paul Newman podal stejně kvalitní výkon jako Tom Hanks, jak taky jinak. Mám jen dvě výhrady, zakončení bylo křišťálově průhledné a nepochopil jsem, jak je možné, že po průstřelu zasáhne sklo v okně sprška krve, ale projektil záhadně zmizí. Kde udělali tvůrci z USA chybu? ()

ARI50

Další film kde jsem si zase hodně sliboval a měl velké očekávání no ve finále jsem byl hodně zklamaný, dobře se koukalo a uteklo to ale já čekal zas něco na víc a možná i trochu jiný směr, příběh a herci v pohodě ale nevím no. ()

Bauer

Road to Perdition je geniální film, který musí zaujmout snad každého.Oprav ale opravdu skvělé obsazení, nádherná hudba Thomase Newmana a dobrej režisér Sam Mendes vytvořil jeden z nejlepších filmů.Po Kmotrovi jednoznačně nejlepší mafianský film. ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga