Highlander

• Československo Horal (neoficiální název) (více)

Snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo. Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života. Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. (Bontonfilm)

Ceberus

Šlo to úplně mimo mě. Možná za to může ten děsivý dobový dabing nebo ten klasický laciný osmdesátkový styl, kde hlavní záporák musí být nutně navlečen do hardrockových hadrů, poslouchat Queena a přitom až srandovně (byť kvalitně) přehrávat. Doplňují jej vtipné šermířské choreografie, kýčovité hlášky či "davové" scény, které by šly popsat citátem ze Statečného srdce ("docela pěkná... skupinka"). Došlo to tak daleko, že jsem v průběhu sledování občas mrknul na net, takže víc než dvě hvězdy z toho být nemohou. Chcete-li film s někým, kdo prožil staletí lidské civilizace, raději zkuste Pozemšťana. ()

boni

Pro zaryté fandy fantasy možná klasika, pro mne naprosto nestravitelný počin. Jednoduše film, který mě vyloženě otravoval již jen tím, že existuje, že je, a že se na něj musím dívat, protože jsme zrovna vedli velmi intelektuální rozhovory a tohle dávali v televizi, takže jako podkres pro hlubokomyslné debaty údajně ideální, a můj názorový oponent to tam chtěl nechat, neboť byla sobota. Kdyby aspoň Luděk. Prostě jsem se z toho musel vysrat, teda vypsat. ()

neo93

Akční fantasy/sci-fi, které se jen tak nevidí. To je Highlander. Docela dokážu pochopit, jaký film musel mít ohlas v 80. popř. 90. letech. Cestovaní časem, středověk, současnost, akční a bojové scény nebo famózní hudba od Fredyho Mercuryho. Jen ten úvodní souboj s meči v garážích je na jednu stranu ohromný. Pak zase skok do středověkého Skotska mezi jeden udatný rod horalů, jenž se střetává s jiným rodem na bitevním poli. A poté návrat zpět do současnosti k hlavnímu hrdinovi. Střídaní prostředí probíhá v relativně krátkých intervalech, přesto je film dostatečně přehledný a jasný, aby si člověk uvědomil, co se právě v daném okamžiku odehrává. Nejlepší část celého snímku mi přišla v bodě, kdy se na scéně objeví z ničeho nic Sean Conenry v roli Ramireze a ve skotské vysočině začne trénovat a připravovat Christophera Lamberta jako Connora MacLeoda k osudnému a nevyhnutelnému střetnutí proti jemu podobnému. Ani návrat do New Yorku 80. let není špatný, ale na záběry skotské krajiny jednoduše nemá. Co se týče samotných akčních a bojových scén, zmiňovaných na začátku, některé sice vypadají v celku povedeně, ale jiné z dnešního pohledu už docela komicky. Na druhou stranu takový hlavní záporák Kurgan v podání Clancyho Browna je parádní. Očekával jsem ještě malinko tedy více, ale i přesto mě rozhodně Highlander nezklamal. ()

Likan7

Velký potenciál zabitý příšerným scénářem, hodně rušivou hudbou Queen a dnes již směšnými souboji, které snad nemohli být cool ani tehdy. Bohužel jsem od takové "legendární" série čekal lepší start a upřímně se bojím, co mi přinesou další díly. Connery skvělý, ale ve finále je snad pouze v 10 minutách. ()

woo-hoo-hoo

Historicky epický originálny námet stavajúci príbeh na konzervatívnej dichotómii dobra a zla. V mečových súbojoch môže konkurovať Star Wars a Freddie Mercury to fantasticky podmázol, že ma dvíha z diváckej stoličky s iskrivou motiváciou takto štýlovo bojovať za svet, za mier za ženu a rodinu… za čokoľvek. ()

Smrtholka

Taky nechápu, proč jsem dala 5 hvězdiček, vpodstatě je to hodně dobré béčko, možná ačko-béčko, ale miluju: historii, mystiku, Seana Conneryho, který je zde fantastický a táák sexy:-), Queen a úvodní prolog o nesmrtelných a je zde spoustu vtipných scén. Děj je, pravda občas, nepřehledný až odvrátí divákův zájem, a rušivě občas působí digitální efekty 80.let ve scénách unikající energie j těla nesmrtelného, ale to vše je vykompenzováno jakýmsi fluidem mystiky a tragiky a nutí se občas zamyslet nad McLeodovou nesmrtelností. ()

Tiiso

Na svou dobu, nebo právě ta doba přála takovýmto výletům, zdařile zpracovaná myšlenka. Skvělý a silný hudební doprovod a celkem hutná a mazlavá atmosféra. To společně s hereckými výkony přináší hezký dobrodružný zážitek. ()

Zajija

V dnešní době je to kultovní fantay. Spolu s Tarzanem patří k nejlepším hlavním rolím Lamberta. Skvělá akce, supr příběh a nádherná atmosféra, kterouz dokáže Highlander vytvořit. **** ()

giaruj

Už v úvode sa sľubuje hudba Queen na celý film. Žeby zlý žart? Neviem ako by dopadli filmy vystavané na hudbe Nirvany, Doors, Deep Purple, Green Day, Abby, Metallicy...keby ich deje a motívy boli mierne mimo. Zlých žartov bolo viacero, napr. efekty, ktoré prekonali aj slovenské rozprávky v 80. rokoch, prehupovanie z deja do deja, z minulosti do prítomnosti...Kasový trhák poznačený zubom času... ()

Dantte..

Legendární béčko, které mělo zajímavý příběh, který ale nebyl vůbec využitý. Vzít to do ruky jiný režisér a lepší scénarista, byla by z toho bomba. ()

Ogrb

Fantasy klasa s panem Charisma Connerym a snesitelným Lambertem. Navíc Mulcahy tady ještě zvládnul jakž takž dobrou fantasy atmošku a jako celek (a vzpomínka na dětství) to pro mě furt funguje jedna báseň. 8/10 ()

kyLuke

Tento film je starý již 25 let a je to na něm znát.Dnes už by se to natočilo jinak,ale přesto je tento film moc a moc povedený.Úžasný Christopher Lambert který je skvělý na hlavního hrdinu(na Nově ho mluvil celkem kvalitně Jiří Štěpnička),potom i skvělý Sean Connery( Nova Vladimír Brabec),skvělá hudba od Queenu a dobré zfilmování Russella Mucalhyho.Film má možná trochu zbytečnou délku a to je asi i důvod proč dávám čtyři hvězdičky,ale přesto je to výborný film a vidím ho tak na 80%. ()

Knor

Dívat se na to dá, ale jen díky mytologii a kouskům příběhů odehrávajících se v minulosti na skotských plání. Děj ze současnosti je hloupej a nudnej. Clancy Brown vypadá blbě a Christopher Lambert prostě není dobrej herec a i ten Sean Connery tu vypadá jako idiot. Souboje jsou nudný a totoálně bez akčnosti a celej film mi připadal spíš směšnej a určitě bych ho nezařadil mezi slavný filmový díla. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Jako malý jsem byl nadšený, ale teď když "líp vnímám", tak kravina :D Fakt nepovedený střih, žádná logika a trapné "amatérské" "šermování". ()

1mArc0

Tá pauza trochu... pomohla, bolo veľa vecí na starosti, po čase som sa vrátil ku svoje „láske“ z detstva. Zaujímavé, ako vznikajú niekedy námety na film: Nevinná návšteva škótskeho hradu---> pohľad na brnenie--> zapne mozgové myšlienky. Spôsobom, ktorým Gregory Widen uviedol nesmrteľnosť, a než by sa približovať ku „upírsko-vlkolackej“ tématike je obdivuhodne zaujímavá, pritom tak jednoduchá. Krása. Tarzanom, Podzemkou a Highlanderom sa Lambert dostal do širokého povedomia komercie. Herecky sa prejavil pri iných filmoch (tie rozoberieme neskôr). Nakrúcať scény takmer slepý, pretože máš problémy so zrakom. To je obeta herca! K filmu: Úvodná zápletka, ale aj celá história Highlandera, sa naneštastie nenaťahuje príliš dlho, presne tak dlhá, ako sa patrí. Tie časy, kedy ešte výpravná, akčná americká produkcia nebola otravná, nepripomínala smútok a „bľakotanie“ hlavného predstaviteľa. Ak by tento film, režíroval skúsenejší a talentovanejší režisér, mohlo to dopadnúť omnoho lepšie. Po polhodine by ste nemali pocit toho, ako sa to skončí, aj by sa pridal ku scenáristike. Wolfgang Petersen, alebo Ridley Scott, by boli vhodné voľby. Hovorím o tom, len si všimnite, aký je storytelling, umiestenie kamier, strih, scénografia. Koniec sa ťahá, a ťahá... „Kritizovať“ efekty, nemá zmysel, v tej dobe aj napriek tomu, že sa stal FILM čistými peniazmi, vsádzali filmári ešte na dobrý scenár, kvalitnú kameru, dobrých hercov. Aj keď boli nemali veľkú kvalitu. Stále v kútiku duše dúfam, aby filmári sa odklonili od nich, a snímali reálny svet. Dabing v českej verzii, nie je zlý, osobne od radosti neskáčem. Pre nenáročného diváka to postačí. Komercia ako hrom. Queen a Michael Kamen, v tej dobe pripomenuli, že komercia mala ešte emócie, nie čísla na zmluve. Za námet palec hore, poukazuje na tom, že lepšie je žiť smrteľný život (aj keď s bolesťami, pádmi, fackami, čokoľvek život prináša), čo je podstatné-plnohodnotný, než žiť prázdny, ten nesmrteľný. Keď sa človek zamyslí, tak je to smutný, a morálny film. Považovať tento film za artový, by bol hriech. Prepáčte. Set-tam si ho zapnúť, to nie je. /65%/ ()

RedRose

První horal je skvělý a mnohými zmiňovaný trashový scénář se k tomu hodí a mně se líbí. Viděl jsem to několikrát a viděl jsem (bohužel) i 4 další filmy, ale ty jsou fakt hrozné! Nedávají smysl, nedrží pohromadě a jsou i hrozně natočené! Ve čtvrtém a pátém filmu do toho zamotají i seriálovou verzi (která sama o sobě nebyla vůbec špatná), což je úplně na palici! Takže pouze tento první film je skvělý, zbytek za moc nestojí. ()

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

28.10.2023

O rebootu kultovního Highlandera se mluví už od roku 2008, až v roce 2016 se ale začaly kolem projektu dít nějaké věci – nejprve byl oznámen Chad Stahelski (John Wick) jako režisér, a později Henry… (více)

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Chad Stahelski natočí černého samuraje

Chad Stahelski natočí černého samuraje

21.10.2022

Netflix ukořistil služby režiséra Chada Stahelskise (John Wick), který teď pro streamovací službu natočí adaptaci populární knižní série Black Samurai. Scénář k filmu napíše Leigh Dana Jackson … (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022