Highlander

• Československo Horal (neoficiální název) (více)

Snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo. Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života. Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. (Bontonfilm)

horor2

Může zůstat jen jeden! Christopher Lambert ve své ikonické roli. Clancy Brown slizký hnusný záporák, ze kterého jsem měl vždycky strach. Sean Connery umí, Lambert čumí a Roxanne Hart je pěkně milá. Jedná se o další dnes již kultovní snímek, který se dočkal dalších zpracování. ()

mrclTV

Netradičná kombinácia fantasy, stredoveku, New Yorku z 80-tych rokov a s podmazom od Queenov. Na prvý pohľad to vyzerá dosť nezvyklo, a možno ja na druhý, ale dá sa to zniesť a možno aj niečo viac. Aj keď má svoje nedokonalosti, tento film ma niečo dôležité - charizmu. Akčné scény sú rovnako hlúpe ako aj efektné, ale to mi nevadí, lebo hlavná postava je tak magicky sympatická (tajomno okolo jeho pozadia a opakované striedanie sa súčasnosti a stredoveku celkom pri budovaní atmosféry funguje). A preto je to prekvapivo príjemné sledovať, má to vtip, má to jasne navrhnuté postavy a kvalitného antihrdinu, má to aj dojemné momenty (sekvencia Who wants to live forever, bola teda niečo.) Niečo medzi 3 a 4 hviezdičkami, ale Queen to tlačia do vyššieho hodnotenia. Štyri hviezdičky na extrémne vratkých nohách (akčňák z časov našej mladosti si to ale zaslúži :). ()

DJ Kritik

Kultový snímok, ktorý bol začiatkom jednej obrovskej legendy a ponímania podstaty. Od tohto snímku bolo natočený nesmierne množstvo filmov a seriálov s problematikou večného žitia a súboja dobra so zlom, ale toto je základný kameň. Lambert a Connery na jednej strane a Brown na strane druhej podporený výbornou hudbou od skupiny Queen je jednoducho top. ()

tavvva

Tohle prostě není dobrý film. Divný příběh bez hloubky a bez napětí. Celou dobu je to prakticky jen o tom, že do sebe dva borci mlátí mečem. Bojové scény jsou tupé a nudné a boje jsou prolnuté nemastnou a neslanou romantikou. Z postav si člověk oblíbí maximálně tak záporáka Clancyho Browna a ty dvě hvězdy tomu dávám jen ze soucitu díky hudbě od Queenů. ()

JosefTomas

Příliš mnoho motivů, kde na jedné straně stojí bezmyšlenková zábava a na té druhé celkem propracovaná mytologie nesmrtelných, hrající si s myšlenkou: Kdo by chtěl žít věčně? Ale leč jsou to motivy dobré, spolu jim to moc nepasuje a tak se jen přebíhá sem a tam, skáče se do minulosti, současnosti, někdy tam někdo někoho zabije a jede se dál, podle stejné šablony. Jistá repetitivní struktura je dána převážně nízkými ambicemi a rokem výroby, díky čemuž některé triky zestárly víc, než je záhodno. Filmu se ale nemůže upřít velký potenciál a když by se někdo zaměřil jen na jeden z těchto motivů, mohlo vzniknout fantasy drama k zamyšlení, nebo akční film pro pobavení, ale jak ukazuje tento film, kompromis zkrátka nefunguje. ()

adamix

Návrat do osemdesiatok za pochodu kapely Queen a Lambertovej prítomnosti je viac ako osviežujúcim. Už viem, čo na ňom tedajší diváci tak žrali - to ten hlboký pohľad do duše :). Lepšia fantasy, ako preceňované Conanovky, aj čo sa týka záporáka či hlbšieho významu (strata lásky je bolestivejšia, ako večný život). Po NEVERENDING STORY a SÚBOJI TITANOV tretia najlepšia fantasy minulého storočia. ()

Pete

Viděno znovu po asi 35 letech jako Director's Cut, a nutno říct, že ze své magické šílenosti Highlander nic neztratil, a tak mu původní hodnocení malého kluka ponechávám. Ten mišmaš žánrů napříč staletími má svoje kouzlo právě v tom, jak je béčkově naivní, přepálený, a podobně jako Lambertův konstantní výraz, stupidní - což je vpravdě nesmrtelné. ()

ostravak30

Svět už zachvátili různí hrdinové. Teď je tu rytíř, který i ve 20. století bojuje mečem. A dělá to zatraceně dobře. A samozřejmě proti němu stojí zlo a on jej musí porazit. Snad jen díky meči, středověkému návratu do Skotska, hudbě a Seanu Connerymu se dá tento film označit jako něco, co možná i stojí za shlédnutí. Jinak se ale děj odehrává v permanentní temnotě. Jinak jde ale o strašně průměrný film. Poznat je to hlavně na příšerném scénáři. Děj je nudný, nezáživný a celý průběh se dá celkem snadno předpokládat. Nakonec by asi nejzajímavější byl Highlanderův pobyt v jiných, ale dřívějších dobách, nebo procházením různými dobovými událostmi. ()

Fungore

Nadhodnocený film, který nezestárl dobře. Dobře si vzpomínám, že už jako mladšímu na mě film nedělal moc dobrý dojem a po těch dlouhých letech se to jen zhoršilo. Přehrávající herci, trapné souboje, často nesmyslné věci okolo děje, ubohá tréninková část, kdy Lambert jen párkrát máchne mečem atd atd. Hlavními plusy jsou  Sean Connery (který je tam ale stejně jen chvíli), hudba od Qeenů, skotská příroda a samozřejmě nostalgie. V dnešní době je ve zvyku dělat remaky - často i na poměrně nové filmy. Pokud si něco zaslouží remake, je to podle mě právě Highlander. ()

DAF1

První polovina filmu, ohraničená jaksi symbolicky dvěma souboji nemá chybu. Poté zemře skvělý Ramirez Connery a smysluplnost příběhu se jaksi vytrácí. Před čtyřmi hvězdičkami zachránil Highlandera jen hlas Freddieho a úžasné skladby skupiny Queen. ()

Bilky

Až dnes som sa si v TV pozrel od začiatku do konca tento film a musel som priznať, že som bol pekný manťo! Tanto nadčasový príbeh ma so svojou mystikou a nesmrťelnou myšlienkou dostal až teraz - skoro po 20-tix rokox. Až teraz som si vyxutnal nádherné škótske exteriéry, super výpravu a hlavne absenciu zrejmýx fantasy rekvizít. (Až na tie meče samozrejme) Ocenil som pomerne reálne zobrazovanú tú ktorú historickú dobu a aj keď triky už časom stratili svoj šmrnc a ani masky neboli dokonalé (napr.Lambertova frajerka na smrteľnej posteli) celé dielo bolo kompaktné a nenudilo. Mystický príbeh bol rozprávaný jemne a čisto bez zbytočnýx sofistikovanýx odbočiek. A úplne ma očaril ten nepatrný náznak irónie a decentne dávkovaný anglický humor. CONNERY skutočne pôsobil ako čerešnička na torte! A LAMBERT? Ten sa už nikdy neprekonal... ()

Miloško

V rámci žánru fantasy v tej dobe asi velké dielo,ktoré je dnes dobrou klasikou. Lambert vo svojej najlepšej role.Zaujímavá tu bola aj hudba legendárneho Queenu. ()

Weissik

Když jsme o tomhle filmu slyšel, každý ho chválil. Po shlédnutí jsem měl pocit, že jsem shlédl amatérské béčko bez pořádného děje. Nuda a ani na pohled se mi to nelíbilo. ()

me3x®

Dal by som 5, ale Qeen mi nereže, a ešte k tomu v takomto druhu filmu, kde by som skôr privítal Hornera, alebo Williamsa. ()

Aywes

Krásná klasika, která se jistě zařadila do srdcí každého člověka, který má rád šermířské souboje,Christophera Lamberta a samozřejme Seana Conneryho, který zde zářil opravdu skvěle. Starší filmy jsou prostě nejlepší jak v nápadech tak v pojetí. Dnešní filmy již většinou nemají takový nádech jako klasika do kterých se zařadil i Highlander. Překrásný soundtrack od kapely Queen výborně sedí do středověkého - současného prostředí. Díky tomuto filu se Christopher Lambert prosadil a bohužel de vidět, že již v žádném jiném snímku takovouto roli nesvede. " We are the princes of the universe. " ()

anthea

Byl to velmi zajímavý nápad, příběh o nesmrtelném hrdinovi, který přemůže zlo. Ale je to takové nedotažené, chybí tu hloubka a logika. V některých filmech jsou zajímavé nezodpovězené otázky, ale zde nevíme skoro vůbec nic. Z jakého důvodu existují nesmrtelní, kdo nebo co jim dalo tu moc, proč se musí navzájem vybít a proč má zůstat jen jeden? I když, jak řekl Christopher Lambert, větu "Zůstane jen jeden" si budou lidé pamatovat a je opravdu pěkná. Vystihuje to, o co v celém filmu jde. Christopher Lambert je zajímavý a má uhrančivý pohled, moc se do této role hodí a je to hlavně on, kdo zhodnocuje tento film, kdo tomu dává duši. Na kvalitě mu přidává také Sean Connery, krásné skotské scenérie, hudba Queen, ale zase ubírá nudná zdlouhavost některých scén, nepříjemná hudba u bojových scén a bojové scény jako takové. Myslím ale, že lidé v 80. letech měli mnohem menší nároky na filmy a tak měl Highlander podle mne dříve větší úspěch, i když dnes na tom také není špatně. ()

Lurtz37

Osmdesátkový nášleh s Queenama na pozadí.. Vkusnost na hranici análního sexu Helmuta s Helgou, ale má to svoje kouzlo. ()

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

28.10.2023

O rebootu kultovního Highlandera se mluví už od roku 2008, až v roce 2016 se ale začaly kolem projektu dít nějaké věci – nejprve byl oznámen Chad Stahelski (John Wick) jako režisér, a později Henry… (více)

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Chad Stahelski natočí černého samuraje

Chad Stahelski natočí černého samuraje

21.10.2022

Netflix ukořistil služby režiséra Chada Stahelskise (John Wick), který teď pro streamovací službu natočí adaptaci populární knižní série Black Samurai. Scénář k filmu napíše Leigh Dana Jackson … (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022