Upír Nosferatu

Nosferatu

Nosferatu the Vampire

Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německo, 1922, 94 min

Jeden z filmů, který jsem chtěl alespoň jednou za život vidět je právě Upír Nosferatu. I když je to neoficiální přepis příběhu hraběte Drákuly, musím uznat, že je neskonale působivý. Na svojí dobu dokáže divákovi vcítit dost stísněnou atmosféru, která se díky hudbě táhne celý film a nedokáže zastavit. Nejsilnější stránka němého filmu je přeci hudba. Kde jinde by si tvůrce také počínali se základy zvukové vložky, která je takovémuto filmu oporou? Jako horor to možná v dnešní době kdekoho dokáže zarazit, ale když si člověk uvědomí, že to je natočené v roce 1922 musí hlubokou poklonou vzdát hold dílu, které nadčasově dokázal stvořit každou svojí scénou působivý příběh bestie, kterou zde ztvárnil Max Schreck tak působivě, že každá scéna s ním mrazí a jen tak nepřestane. Ihned na to jsme měl možnost vidět první oficiální zpracování Drákuly a musím podotknout, že ten na tento nemá ani po kotníky. Nemá a nikdy mít nebude. Němci totiž dokázali natočit film, který tvoří základy dnešního trochu uceleného stylu zvaný horor, zasahujícího v dnešní době, trochu do extrémů. A přitom když se člověk podívá na tento film, uvědomí si, jak to všechno může být hrůzostrašné a přitom tak jednoduché. A to si pište, že na tu dobu to má neskutečný nádech mystičnosti.(10.10.2007)

Filmové zpracování románu Dracula Brama Stokera. Film nepostrádá žádné prvky hororu, považuji ho za jeden ze základních pilířů německého expresionismu. Především gradace napětí a jedinečný herecký výkon Maxe Schrecka jako hraběte Orloka Vás přinutí nevynechat jediný filmový obraz. [FILM, KTERÝ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](13.3.2007)

Od tohohle milníku světové kinematografie jsem čekala asi víc, než je mi němý film schopný nabídnout. Nosferatu (alias Dracula) sice vypadá neuvěřitelně cool (postava a uši jedna báseň) a vyzařuje jakousi tajemnou úctu a hrůzu, ale to je asi to jediné, z čeho ta hrůza jde. Naneštěstí se jeho postava ve filmu nevyskytuje moc často a zbytek záběrů už tak zajimavý není. Na můj vkus trochu moc často zařazené titulky ubírají spádu a prostě od hororu čekám hrůzu a děs, ne zdlouhavou nudu. Za rok vzniku a význam filmu dávám 4*.(3.6.2007)

I přes osmdesát let od svého vzniku je tohle pro mě stále jeden z nejlepších hororů na čemž má podíl hlavně skvělý střih,kamera, ale hlavně herecký výkon Maxe Schrecka patří do mé top ten výkonů.Tohle se tedy Němcům podařilo na mou duši.Po tomto filmu doporučuji ještě film o filmu Ve stínu upíra.(30.3.2003)

Legendárny Murnauov na Slovensku za právnym oddelením Brama Stokera nakrútený UPÍR NOSFERATU odchodom z nebývalo atmosferického grófovho hradu stráca na atmosfére, ale to bol údel už aj mizernej knižnej predlohy.(9.1.2007)