Epizody(13)

Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

mikhail

Váhal som medzi 3 a 4* nakoniec dávam 4, pretože keď si odmyslím slabšie efekty, tak herecké výkony a scenár boli super a pre detského diváka tej doby sa jednalo naozaj zaujímavý seriál. Už hádam stý raz opakujem to isté. Po 89-tom na Slovensku nevznikol detský seriál, ktorý by dosahoval jeho kvality. Zaujímavý komentár - Joski ()

PavelKral

O dětech, pro děti... Dnešním padesátníkům to správně připadá, jako odpad. Ovšem v době, kdy se to vysílalo v televizi, byly dva programy, tem první končil denně o půlnoci a ten druhý o dvě hodiny dříve... Takže jsme měli dva záchytné body - denně v půl sedmé večerníček a týdně s sobotu dopoledne v rámci Studio Kamarád s Jiřím Chalupou dětský seriál... Těšili jsme se na to, bylo to dobrodružné a srozumitelně Československé. ()

dereksmart

Kdo prožl dětství jako já v osmdesátých letech, těžko si nevzpomene na tento seriál, na jehož nové díly jsme se všichni těšili jak na banány o vánocích /a každý chtěl ten kopírovací strojek../. Před 25 - 30 lety by tedy byl tento "skvost" tehdejší televizní produkce na špici mého žebříčku a to i přesto že knihy poskytovaly daleko lepší zábavu.. jenže jsem bohužel měl možnost vidět jeden díl i v současnosti a teprve mi došlo jak drsně byly pokřiveny v té době možnosti naší televizní zábavy - tím pádem my, ti stejní kteří po dvaceti letech zbytečně utrácíme čas psaním zbytečných komentářů, my samotáři, které pouliční fotbal až tak nenaplňoval jsme byli nuceni sledovat tuhle hrůzu a ještě nás to bavilo.... ()

Marek1991

Nič v zlom, ale toto je podľa mňa riadna blbosť. Z toho, čo som mal možnosť vidieť, mi bolo hneď jasné, že to mohli natočiť iba za socializmu, pretože tá doba z toho priam srší. Nenachádzam pochopenie pre to socialistické chápanie budúcnosti a vesmíru a už vôbec nie, to stvárnenie pre deti. Nebavilo ma to, ale chápem, že v časoch, keď toho veľa nebolo, bola aj toto zábava pre mnohých ľudí a majú na to sentimentálne spomienky. ()

pyromantik

České komentáre sú jasné...k tým sa nebudem vyjadrovať. Ale my, slovenské deti sme na tomto vyrastali a nehanbíme sa za to. Mudrlanti si zrejme nevšimli, že popri vážnom úmysle tvorcov je (veľmi slušný) dej tohoto detského seriálu obohacovaný i o humor, nadsázku a rôzne dvojzmyselné hlášky. Jasné, dalo by sa to aj lepšie, ale vzhľadom na obmedzené finančné zdroje to je úplne v pohode. Vyzdvihujem výbornú hudbu pana Macourka a mladého Maťa Landla, ktorý mal ešte husté vlasy. ()

• Matej Landl (Karol) paralelne nakrúcal aj seriál Rachotilkovia (1977), čo bolo pre neho časovo dosť náročné. (Raccoon.city)
  • Seriál sa nerobil v koprodukcii a bol naň menší rozpočet, takže všeličo sa robilo doslova na kolene. Uvádzala ho bratislavská Hlavná redakcia vysielania pre deti a mládež. Slovenská televízia si v Zlíne a v Prahe objednávala trikové štúdiá, všetko si financovala aj produkovala sama. Slávnostná premiéra sa konala v bratislavskom Filmovom klube na Špitálskej ulici na jeseň roku 1978 a na vtedajšie pomery bola mimoriadne okázalá. (Raccoon.city)
  • Zuzana Pravňanská predstaviteľka Majky z Gurunu sa dnes živí ako vodička električky v Bratislave. K tomuto povolaniu sa dostala vďaka svojmu partnerovi, ktorý je vodičom autobusu. Život sa však s bývalou hviezdou nemaznal. Skrachovalo jej manželstvo, ďalší partner zomrel na infarkt a živila sa brigádami. (belinko)