Yardak

Nolan ve svém debutu ukázal, že hrát si s časem v příběhu umí:). Chvíli sledujeme přítomnost příběhu, pak zas budoucnost a za moment je tam zase přítomnost (v tu chvíli minulost). Díky tomuhle jevu Vás příběh pořádně vtáhne. Nejdřív jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale po famózním konci z policejní stanice musím dát jasných 5. Člověk aby se bál někoho sledovat po ulici :o)). ()

mcb

Dvěma slovy: brilantní debut. Více slovy: Nolan se již ve svém prvním celovečerním snímku ukázal jako jeden z nejnadějnějších režijních talentů 21. století. Jeho prvotina překypuje znepokojivou atmosférou, které je docilováno zejména ponurým obrazem, depresivní hudbou a roztěkanými hereckými výkony, kterým přihrává nejednoznačné vedení vyprávění. To se sice naplno projevilo až v Mementu, ale i zde názorně ukazuje, jak zdánlivě jednoduchý příběh obohatit o tajemno a mnoho otázek, na které po prvním zhlédnutí nelze odpovědět. Nolanův mrazivý realismus podpořený prvky filmů noir, trochou surreality a promyšleným scénářem si klidně může podat ruky s nejchytřeji napsanými snímky, kterým náleží označení „puzzle film“. ()

lola3121

Taková malá předzvěst toho, co režisér naplno rozjel v Mementu. Sice relativně kraťoučký, přesto úžasný černobílý příběh, na který jsem koukala takřka bez dechu. Chce to samozřejmě vidět minimálně ještě jednou, aby si člověk ten "střihačův sen" poskládal tak jak má být a náležitě si ho vychutnal. ()

giblma

Celkem by mě zajímalo, zda Nolan taky sem tam točí i něco co nerozkouskuje. Musím ale uznat, že černobílá kamera vytváří sympatickou noirovou atmosféru, minuty rychle odsýpají a konec je scénaristicky rafinovaný. ()

Flego

Celovečerný debut Christophera Nolana si zaslúži pozornosť vypointovaným inteligentným scenárom, skvelou hudbou jeho dvorného skladateľa, kamerou a v neposlednom rade i réžiou. Už zamyslenie sa nad stratou súkromia pri bezvýznamnej krádeži bytu, ako je to v tomto príbehu podané, je desivé. ()

poz3n

Parádní debut. Stačí originální nápad, z toho inteligentní scénář a k tomu ruční kamera. Celou dobu koukáte, zmatený, nevyznáte se a pak pěkně všechno pomalu do sebe zapadá a zapadne. ()

honajz

Na prvotinu to není špatné, ale přece jen to vypadá jak školní cvičení FAMU, kterých jsem pár viděl, a v určitých pasážích je film skutečně natahovaná nuda. Mít to kolem 30 - 45 minut maximálně, jdu s hodnocením výš, protožře třeba herecké výkony jsou skvělé. ()

TheEvilTwin

Svým nelineárním průběhem mi nesedlo Memento a stejně tak mi nesedlo ani Following. Motiv zajímavý, stopáž rychle utíkající a příběh atraktivní, ale tohle přeskakování časů a scén, které zpočátku nedávají smysl, mě prostě nebaví. A černobílé zpracování stejnětak. Každopádně na Nolanův debut velmi pokrokové a nadčasové. ()

Thomick

*SPOILER* Fascinating! Nolanův film bez mistrné pointy? Nemyslitelné. I když jde třeba o jeho prvotinu. V závěru jsem se musel při policajtových slovech "Je tohle váš podpis?" dokonce pousmát, jak dokonale to na svého "parťáka" Cobb narafičil. Na jednu stranu jednoduché - ale i v jednoduchosti je síla - a na stranu druhou promyšlené do posledního detailu. Zkrátka majstrštyk. 95%. ()

JASON_X

Nolanova prvotina byla posledním filmem, který jsem od něho ještě neviděl. A je jeho prvním filmem, který nehodnotím všemi pěti. Ale na celovečerní (téměř) prvotinu, která na první pohled působí jako nějaký studentský film (jedná se prý o film "bezrozpočtový"), je to skvělá práce. Rozsekání příběhu na mozaiku časově nelineárních střepů mi samozřejmě připomnělo následné Nolanovo geniální Memento a já osobně shledávám tenhle způsob vyprávění hodně zajímavým. Původně jednoduchá zápletka se díky několika nečekaným zvratům změní v zápletku překvapivou. A námět filmu mi dal živě vzpomenout na moje existenciálně silné pocity poté, co mě kdysi vykradli, byl to fakt úžasný zážitek; no a po filmu se ze zajímavostí dozvídám, že popudem k jeho napsání byl pro Nolana také zážitek s vykradením jeho bytu... ()

Sawy

Myslel jsem, že se znalostí Nolanových pozdějších a tedy i dražších a propracovanějích filmů na mě Sledování tolik nezafunguje, ale chyba lávky. Opět nesmírně inteligentní, neustále překvapující a vysoce inspirativní kousek, ve kterém má každá scéna, postava a její čin své místo a důsledek. Dokonale zkonstruovaný thriller se skvělou paranoidní atmosférou a fantasticky hrajícími neherci, nejranější důkaz Nolanovy geniality a pro jeho fanoušky naprostá povinnost k nakoukání. 90 % ()

jerry12

80%. Už Nolanův debut je podobně působivý, jako jeho budoucí dílo, a ačkoli rozhodně není bez chyb a relativní nezkušenost je tu znát, a to jak z hlediska stylu, tak ve scénáři, zachovává si tu ponurost a nevyzpytatelnost, na něž jsme u Nolanovy tvorby zvyklí, a možná i díky černobílému tónu a neznámým, trochu zvláštním hereckým typům vytváří místy až lynchovskou neočekávatelnost, která do Following přidává napětí a atmosféru vyvolávající craving po vývoji příběhu a jeho rozuzlení. Oproti dalším Nolanovým filmům je to dílo pochopitelně amatérštější, jednodušší a lacinější, avšak přímo úměrně tomu také svobodnější a troufám si tvrdit, že také nejlepší co do debutů všech špičkových tvůrců posledních dvou tří dekád. A jak nejsem zastáncem takto silně doityourself snímků (ač třeba Robert Rodriguez je světlá výjimka), Nolan tady zastal zároveň v podstatě šest nebo sedm těch vůbec nejdůležitějších řemesel včetně kamery a střihu a dokázal, že jeho talent se nevztahuje pouze na tvorbu příběhu nebo organizaci štábu a natáčení, ale sahá daleko za tvůrčí funkce i napříč hluboce technickými obory, jejichž kvalita, aspoň na to, že tenkrát šlo prakticky o začátečníka, bere dech (kamera je působivá, ač kompozičně strohá a nedokonalá). Vůbec se nedivím, že si tímto snímkem Nolan získal důvěru Hollywoodu v jeho budoucí projekty. Lepší čtyři, skvělý zážitek s rozvážnou stopáží. ()

ScarPoul

Táto dlhometrážna prvotina Chrisa Nolana, nesie všetky prvky, ktoré bude neskôr používať vo svojich dielach. Hneď zo začiatku uvediem zameranie sa na psychiku postáv - ich situáciu, prostredie v ktorom žijú, sny, túžby, úchylky, a pod. Na týchto veciach Nolan vždy zakladal svoje charaktery a preto sú postavy tak skvelo napísané a uveriteľné. každá jedna. Scenár je plný rôznych vychytávok a badať tú určitú podobnosť s jeho neskorším Mementom. Podobný strih, Preskakovanie z jednej udalosti na druhú. nevediac čo patrí k čomu až na konci sa dostávame k nečakanému rozuzleniu. Nolan sa vyslovene pohráva z hlavným hrdinom, takže v priebehu deja sme na tom rovnako ako on. Skvelý Jeremy Theobald, ktorý sa zaskvel aj v Nolanovej prvotine Doodlebug, tu podal presvedčivý výkon outsidera, ktorý si našiel nevinú úchylku - sledovanie ľudí - ktorá sa mu nakoniec stala osudným. Hudba prekvapivo dobre zvolená tak isto ako zachytenie obrazu na čiernobiely formát, ktorý pridáva na bezútešnosti a pomáha nám stotožniť sa s psychikou hlavného hrdinu. kamera roztrasená, neustále v pohybe ako to mám rád. dej nenudí je nápaditý, lenže po Nolanových ostatných filmov som koniec trocha tušil , preto nie tak prekvapujúci ako u ostatných a aj keď sa tu dali nájsť chyby alebo pomalejšie pasáže nie každý sa môže pochváliť podobnou sondou do duše človeka, vzhľadom na to že rozpracovať charakter na psychike je priveľmi ťažké a Nolan vďakabohu dokazuje že on to zvláda ľavou zadnou. Pomerne slušné. ()

Jansen

Kdybych byl režisér, natočil bych svůj debut stejně jako Christopher a Darren na vysoce kontrastní nekvalitní černobílý materiál. Vypadá to tak… tak stylově. Jinak je zajímavé, jak dva výše zmínění pracují na výsost odlišně s narací a samotnou gradací děje. ()

Ai.ma

Nolan je génius. Beze srandy. Jestli je někdo schopný ve svém volném čase natočit podle vlastního scénáře takovouhle neo-noirovou skoro až surrealistickou thrillerovou krimi, musí mít hlavu velkou jak deset tukanů a v ní minimálně pět mozků. ()

maseer2

debut jednoho z největších režisérů současnosti se v mnohém podobá jeho následujícímu (a mnohem známějšímu) filmu Memento - Nolan totiž i tady dokáže svým stylem vyprávění zamotat i relativně jednoduchým dějem (který je ale jako vždy podložen skvěle propracovaným scénářem) divákovi hlavu.. to všechno za úctyhodných 6000$.. bravo! ()

Borrtex

Režijní debut režiséra a scénáristy Christophera Nolana. Myslím že tato věta dokáže přesně vystihnout to, jak skutečně pěkně a kvalitně je zpracován tento trošku přeci jen na svou dobu old-school filmový debut, kterému se poprvé povedlo dostat Nolana na pravé filové světlo. Chris a přátelé se rozhodli sem tam o víkendu natočit kousek po kousku nějaký ten snímek a výsledek je naprosto famózní. Už zde lze krásně poznat, kdo stál skutečně za kamerou. Film se mi líbil především díky své důkladnosti, Chris se opravdu snažil, aby film navnadil jistou atmosféru a zároveň kombinoval střihy tak, jenž je dovedl téměř dokonalosti. Pro mě určitě jeden z nejlepších snímků filmografie režiséra. Precizně zvládnutý film ve všech technických směrech. 100% ()