IllIlIlIIl

Zajímavý a úctyhodný filmový debut Ch.Nolana. Following, jenž místy nejen rokem vzniku, ale také svou ,,černobílostí" a nevšednostím připomíná Pí od D.Aronofskyho. Tempo filmu narůstá na své hodnotě i díky triviálnímu, avšak skvělému zvukovému doprovodu při ,,akčnějších" scénách...Nekonvenční zařazování jednotlivých scén v rámci časové posloupnosti si vytvářelo půdu pro budoucí úspěšné Nolanovo dílo Memento. Skvělý výkon charismatického Alexe Hawa, jehož je to první a zároveň zatím poslední hereckou rolí. Celková pointa filmu není předimenzovaně těžká, ale svou nepřímočarostí vyžaduje pofilmové logické uspořádání informací... ()

Remedy

Sice ne tak rafinovaně promyšlené (i když... :))) jako Nolanovy vrcholné kousky, ale už zde - ve svém (a nutno říci velmi povedeném) debutu Christopher Nolan předvádí své nesporné scénaristické a režijní kvality, které v průběhu své další tvorby dokázal dovést téměř k dokonalosti. Prvních cca 30-40 minut jsem se místy možná trochu nudil, ale jakmile přišla pointa (vlastně dvě pointy:))), byl jsem zcela pohlcen.)) ()

YURAyura

10/10 Hodne velke prekvapeni - pravda, taky je z toho praveho filmoveho stoleti - tj. minuleho a neni z ameriky. Dokumentarni BW kamera ve spojeni s vybornym scenarem vytvari na male plose opravdovy skvost. Super ()

swed

Kdyby jsem neviděl Memento nebo Dokonalý trik, bylo by pro mě Following geniálním filmem s překvapivou pointou. Jelikož jsem ale oba dva zmíněné filmy viděl, je pro mě Following zajímavou Nolanovou prvotinou, která sice působí lehce překombinovaně, ale svoji působivost nezapře. 7/10 ()

Helo

Nolan i ve svých prvních filmech prokazuje svůj režisérský um. Už zde je znát jeho schopnost propojit obraz s hudbou a dosáhnout tak něčeho skvělého. Krátká stopáž je zde k dobru, poněvadž ve chvíli, kdy by film mohl už začít nudit přijde výborná pointa. ()

katuska138

Nolan a jeho závěry. Už od Doodlebugu jsem obdivovala, jak dokáže překvapit. Tohle mi vyrazilo dech. Kdyby byl film barevný, tu pátou hvězdičku bych přihodila. Takhle mi to přišlo příliš depresivní. ()

PogoJoe

Tři a půl. Není to špatné, ale moc mě to nechytlo. Proč? Možná moc negativní. Zbytečné mi taky přišlo Nolanovo klasické míchání časových rovin, taky nemám rád černobílou z důvodu větší "artovosti". Herci nic moc. Podruhé už film vidět nechci. ()

salalala

Všechno podstatné tu už bylo napsáno. Following je opravdu hodně vyzrálý režijní i scénáristický debut. Pocta filmům noir o tom, jak jeden chce převést druhého, nakonec je právě on tim převezeným. Herci jsou výborní a civilní, hlavně ženská postava je úplně přesná femme fatale. Nolan má talent vytvořit jedinečnou atmosféru zmaru a bezmoci, což se mu povedlo už v debutu. Podobný postup využil i u geniálního Mementa. Tohle by mělo sloužit za vzor těm, kteří chtějí točit film a mají málo peněz. Hvězdičku strhávám za trošku delší orientaci v časových rovinách, pak už to ale všecko do sebe zapadá. Bonusem navíc je dnes prozíravý odkaz na Batmana, ten chlap něco tušil :)))). 80% ()

togaf

Geniální pavučina lží nebo něco alá Klub rváčů? Ono je to jedno, oba pohledy jsou geniální, stejně jako Nolanova režie. Absence barvy halí detaily do mlhy a celé to působí opravdu úchvatně. Pro lepší pochopení bych to chtěla shlídnout ještě aspoň jednou. ()

Skip

Ten film by byl docela dobrý. Je to dobře zahrané a i pointa je docela zajímavá. Jenže je tu jaksi velký problém. Celé je to jedna velká blbost, protože proč by šéf, který může polat chlapy a ti jednoduše zlikvidují, koho je třeba, najednou dělal takovéhle mega šachy, kvůli likvidaci jedné osoby, nota bene nijak zvlášť důležité? To prostě moc smyslu nedává. Ale jak říkám, z filmařského hlediska docela dobré. ()

kajas

Neokoukaní herci pod vedením nejtalentovanějšího režiséra dnešní doby. Výborná pointa, jinak mě film nijak zvláště neoslovil. Ale na celovečerní debut dobrá práce, Chrisi! ()

higuain

Nízkorozpočtový thriller založený na kvalitním scénáři a umu začínajícího režiséra vyprávět příběh ve třech rovinách. Jako debut je Following nadstandardní. Navíc dodnes je to od Nolana stále "nejslabší" film. ()

marleyy

100% Fucking shit...Nerozumím jak může být tak vynikající scénář tak dobře a za tak málo peněz (8000 dolarů) převeden na plátno. Mistr Nolan tím započal svoji neuvěřitelnou kariéru. ()

Dont

Výborný nízkorozpočtový režisérský debut, s neznámými herci, krátkou stopáží, zajímavým námětem a vynikajícím scénářem. Pointa filmu je odhalována velmi pozvolna, střihy neustále podporují divákovu představivost, až nakonec je závěrečné rozuzlení naprosto nečekané a přitom geniálně jednoduché. Z herců mi nejpřesvědčivější přišel Alex Haw jako Cobb. Co mi na filmu trochu vadilo, bylo černobílé ztvárnění, myslím, že by to sneslo i barvu. Zaujal mě znak Batmana na dveřích hlavního hrdiny :-) ()

Fanucci

Skvěle vypointovaný příběh podávaný typickým Nolanovým stylem (jako Memento, Prestige..). Na diváka sledování takového filmu klade vyšší nároky než obyčejný film. Zdánlivá časová anarchie a skoky v ději musíte bedlivě sledovat...na konci ale vše do sebe zapadne. Nolan umí navodit napětí, atmosféru a určité scény vygradovat na maximum pomocí úžasně zvolených zvuků. Určitě stojí za shlédnutí! ()

Chrysopras

Zajímavé obsahem i formou. Generálka na Memento ve smyslu časových rovin. Slušné zvraty v dějové lince. Plus zajímaví herci. A dost mě pobavil i vtípek s Nicholsonem, takže 4/5... Tohle je poslední věc, co jsem od Nolana neviděl a i timhle dokázal, že je to skutečně prvoligovej borec, u kterého se vyplatí očekávat každej další počin. Moc takových režisérů v hledáčku nemám, čili si nezbývá než přát: jen tak dál! ()

Sheldra

Nolan je z těch režisérů, jejichž styl je od začátku nezaměnitelný. Zápletka je sice jednoduchá, moc náhlých zvratů tu taky nečekejte, přesto jsem se díky husté atmosféře a vynalézavému příběhu nenudila ani minutu. Už jsem si párkrát říkala, že vím, v čem je zakopán pes, ale houby - Nolan se vytasil s něčím, co jsem absolutně nečekala. Klobouk dolů! ()

fmash

Bylo nebylo v dobách, kdy Nolanovi šlo o nápad a pointu, ale ještě neměl dost peněz na to, aby ji utopil v lákavých efektech. Příběh se dá bez potíží sledovat, ale přesto dochází k překvapivým zvratům. Dobře vybudovaná atmosféra je konstatní po celou dobu. Retro přístup potěší. Dokonce lze uvažovat o jisté utajené pointě (viz Subjektiv), aniž by ji divákovi někdo cpal do chřtánu. Sledování nastavilo příliš vysokou laťku nejen Dokonalému triku, ale i Počátku. ()

Cl3ricK

Nolanův první, režisérský, celovečerní počin. Když si uvědomím, za jakých prostředků je tohle natočeno, prostě nejde opomenout skvělý a hlavně přesvědčivý herecký výkon představitele Cobba Alexe Hawa. Perfektně promyšlený příběh, který vzešel z hlavy samotného Chrise. Filmu dost prospělo, že byl natočen černobíle. Dostal tak temnou atmosféru. Ve Followingu můžeme vidět takovou Nolanovu poznávací značku, a to přeskakování děje. Věřím, že ne každému se to zamlouvá. Docela to člověku zamotá hlavu, ale to je jen dobře. Je to prostě zvláštní film, v dobrém slova smyslu. ()

easaque

Netradiční noir krimi s promíchaným dějem, díky kterému udržuje v napětí až do konce, jinak by to nebylo nic moc nového pod sluncem. Stylově působivé a navíc kvůli kratší stopáži nezačne nudit. 4 hvězdičky si rozhodně zaslouží. [ PŘÍBĚH: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()