Terva

Scénář : Christopher Nolan. .....Kamera : Christopher Nolan. .....Hudba: David Julyan : instrumentální - počet skladeb :10 - čas: 23:23. Jediný celovečerní snímek, který Nolan nejen napsal, režíroval a produkoval, ale postavil se sám i za kameru a film si i sestříhal. ()

Dale

Trištvrte hodiny sledujeme nudný príbeh čudnej dvojice zlodejov, potom to naberie grády a čaká nás niekoľko zaujímavých zvratov, no aj keď Nolan patrí medzi mojich TOP režisérov, v tejto jeho prvotine je tak očividný nízky rozpočet a hrozné herecké výkony na amatérskej úrovni, že z toho nadpriemerný filmový zážitok byť nemôže. Pritom svoje režisérske kvality ukazuje už aj tu, to nelineárne rozprávanie je na debut zvládnuté majstrovsky, Ak by spravil remake s hercami na úrovni a trochu by rozvinul a vylepšil príbeh, mohlo by to byť na plný počet, no aj ten scenár je ešte plný logických dier a iných nedostatkov. ()

Tyler:D

Nolanov debut v ktorom naznačil, čo môžme od neho čakať v budúcnosti. Výborný záver, len škoda, že to nebolo trochu dlhšie. ()

Seabeast

Debut světově uznávaného režiséra Christophera Nolana, ve kterém už tenkrát předvedl svůj filmařský um, cit pro detail a propracovaný příběh. Obrazem a atmosférou mi to trochu připomnělo výtečný thriller , ovšem není to takové psycho. Je budovaný především detailnímy záběry, což vás samotné také staví do role pozorovatele, stejně jako hlavního hrdinu a pro posílení napětí využívá časové skoky. Je to geniální tah, který skvěle udrží pozornost diváka a vy si tak dopředu připravujete pomyslnou skládačku příběhu a sami sebe se ptáte, co měla daná scéna za význam. Vše se v průběhu krásně vysvětlí a čeká vás nejeden dějový zvrat. Syrové ztvárnění v ose příběhu je také stylizované ve zvukové složce, kde při násilnějších scénách je absence zvýraznění jakékoliv rány. Najde se tu ovšem pár záběrů, co působí trochu amatérsky, ale jedná se spíš o maličkosti. Když vezmete v potaz fakt, že o dva roky později vzniknul majstrštyk Memento, tak musím fakt mistrovi smeknout. Neskutečný progres! Nolan zde skvěle dokazuje, že filmařina mu jde přirozeně od ruky a dokáže dát do kupy i skvělý scénář. Bravo! ()

JohnCZ

Klasickej Nolan bez takovejch těch hollywoodskejch pitominek okolo. Na nízkorozpočtovej debut je to dost povedená podívaná. Kvalitní scénář a pomalejší děj, kterej tahá diváka za nos a až teprve v závěru vyloží karty na stůl. ()

Skrk

Nolanův první velký film. Atmosférický, chytrý, černobílý, se skvělým scénářem a s parádním závěrem. Což se stalo režisérovým  hlavním trademarkem. ()

Zeebonk

Following aneb proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Nolan to nacpal do třech časových rovin, přitom to mohlo být v klidu popořadě, ale to by pak přece bylo přehledné a to si mistr chaosu nemůže dovolit. Když to shrnu, tak inteligentní scénář, zajímavý nápad, dobré herecký výkony, divná kamera a ten zvrat na konci není nijak převratný. Udělat to delší a propracovanější, tak bych šel (pravděpodobně) s hodnocením výš. ()

liquido26

Nolanova prvotina mi asi tři roky ležela v pouzdře a teprve dnes jsem se odhodlal si jí pustit a musím říct, že mě tento film nezklamal. Zajímavý a originální příběh, propletené hrátky s perspektivou, pěkná černobílá atmosféra, dobří herci a hlavně to bylo velmi kvalitně natočené na to, že se jednalo o nízkorozpočťák. ()

corpsy

Nebudem kritický, pretože podľa mňa Nolan len skúšal, čo dokáže a dokázal toho časom veľa. Pripadá mi to ako tréning, nie zlý, ale predsa len tréning. Tréning do siene slávy. ()

berny2468

Celovečerní debut Nolana dopadnout lépe ani nemohl. Jak je teď už zvykem, tak u Nolanových filmů většinou nemůžete předvídat konec, a tady to není žádná výjimka. Překvapila mě i hudba, která se k filmu opravdu hodila. Nolan je prostě génius. Pro mě je to velke překvapení, takže 90%. ()

Kryton

Pár chybiček by se našlo, ale i tak je debut Nolana opravdu zajímavý film. Jeho styl se později objeví v mementu, kde je dopilovaný k dokonalosti. ()

RasputincZ

Nolan předvedl již v krátkometrážním snímku Doodlebug, že rád diváka šokuje. Ve Following to platí dvojnásob. Rozbitím klasické stavby vyprávění mi film nejvíc připomněl Nolanovo pozdější dílo Memento, kde jeho schopnosti v oboru režie a scénáristiky ještě více vyniknou. Ovšem i zde Nolan napsal velmi zajímavý a poutavý scénář, který prostého diváka vtáhne do děje především dialogy a později také inteligentní režií. Výborný debut, který si s radostí pustím znovu. ()

Asgy

Takovým režijním debutem se každý pochlubit nemůže. Chce to trošku více pozornosti při sledování a potom si člověk vychutná krásně postavený příběh i závěrečnou pointu. S lepší hudbou by to bylo ještě lepší, ale i tak je to parádní film. ()

havLord

... aneb jak říkává můj otec: jak chudák k ještě větší bídě přišel. Aneb další důkaz toho, že kdo se nebojí potrápit šedou mozkovou, obejde se bez cingrlátek v podobě mluvících aut, třímetrových šmoulů, 50M a přerostlé produkce a zrak vytře stejně tak. ()

kobejn

Už na tomto solidním debutu bylo jasné, jakým směrem se bude ubírat další Nolanova tvorba - naprosto vyspekulované, s realitou nic nemající společné, překombinované příběhy laděny nejčastěji do žánru thrilleru, které sice skvěle fungují, ale mě nechávají naprosto chladným díky odtažitosti a neosobnímu způsobu, jakým Nolan pracuje - chybí mi u všech jeho filmů nějaká jeho osobní stopa, filmy dělá precizně, ale bez osobního výrazu, pouze jako "dokonalý" stroj. ()

GodComplex

Sokujicim zpusobem famozni debut, ja si Nolana snad nakonec jeste oblibim. Following se radi po bok Mementa a Inception do jednoznacne TOP3 Nolanovych filmu. Nabizi se vice nez pribuzna podobnost s "Pi" Darrena Aronofskyho. Pro oba rezisery to byl debut, ve stejnem roce, oba filmy jsou cernobile a stylisticky extremne podobne, podobne indie s podobne fantastickou elektronickou hudbou, velmi specifickou hutnou atmosferou a zaroven podobne petihvezdickove dokonale. Following ma navic vyhodu vyborneho stalking/voyeur tematu, neni pochyb o tom, ze az budu mit cas, pujdu nekoho sledovat. Kazdopadne je zajimave sledovat vyvoj obou techto reziseru, kteri zacinali 1:1 stejne, zatimco Aronofsky se zatim drzi alternativy, Nolan sel do tezke komerce. "You're developing a taste for it - the violating, the voyeurism... it's definitely you." 9/10 ()

Laxik

Jó, to tehdy ještě Nolan nepotřeboval přebobtnalé rozpočty, aby všem ukázal, že je pán. Jó, to tehdy Nolan ještě skutečně pánem byl. Ústřední dvojice je opravdu výtečná a je mi líto, že se tihle dva pánové nikde neuchytili. A těch vymyšlených a suprových zvratů, co jen se jich na plochu sedmdesáti minut vešlo! Ale přece se tu Nolan teprve rozjíždí! ()

SarumanKo

Psychothriller, ktorého s Nolanovým majsterštykom Inception nespája len postava tajomného "Cobba", ale aj nelineárny spôsob rozprávania. Following má svoje nedostatky (tie sú hlavne remesleného charakteru, napríklad otravný soundtrack), ale je to debut a Nolan sťa nebrúsený diamant v ňom predvádza oslnivé režijné umenie, originálne scenáristické schopnosti a skvelé vedenie hercov. Čiernobielosť možno prekrýva minimálny rozpočet filmu, zároveň ale perfektne umocňuje jeho atmosféru. A hoci snímka miestami vypadáva z koľaje počiatočnej pútavosti a napínavosti, šikovná pointa všetky výčitky umlčí. (8/10) ()

Makky

Výborná stavba príbehu udržuje diváka v sústavnej neistote a silno mätie. Záver dokonale preplieta všetky príbehové roviny a vďaka krátkej stopáži nie je čas na nudu. Vzhľadom na to, že ide o režisérovu prvotinu, nadšene tlieskam. ()

kaylin

Christopher Nolan je skvělý režisér a osobně se těším na každý jeho film, s kterým přijde. Ano, může za to hlavně "Batman", ale už jeho "Memento" mě dostalo. V případě "Sledování" jsem byl ale přece jen celkem zklamaný. I když je to vizuálně zajímavé, i když to má dobré herecké výkony a dobrý scénář, tak mě to prostě nechytlo. ()