V roce 2013 došlo k jednomu z nejhorších únosů poslední doby. Dánský fotoreportér Daniel Rye byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí 398 dnů, spolu s několika dalšími rukojmími včetně amerického novináře Jamese Foleyho. Film sleduje Danielův boj o přežití v zajetí, jeho přátelství s Jamesem, i hrůzu, kterou prožívala Danielova rodina v Dánsku, snažící se vyrovnat se strachem, že už nikdy neuvidí svého syna naživu. Klíčovou osobou celé události je vyjednávač Arthur, který sehrál zásadní roli při zajišťování Danielova propuštění. (Film Europe)

SAINTS

Tento dánsky film,je umnou ukažkou násilia na pokraji vzniku nezmyselného konfliktu.Tvorcovia filmu sa pritom nestavajú do pozicie sudcov,čo je len dobré.Kedže Dánsko razí politiku,že s teroristami sa nevyjednáva,tak Danielová rodina si musí poradit sama a musia nájst peniaze na výkupne.Film má výbornú kameru,hudbu a v neposlednom rade herecké výkony.Silný film,ktorý dokaže divaka emočne strhnut.Nie je to lachké sústo a diváka rozhodne nenechá chladným.8/10 ()

Pete

Nadržuji dánskému filmu? Jistě, ale i zde je možné se přesvědčit, že právem. Příběh svižně odsýpá od začátku do konce, scénář nabízí šikovné, výstižné zkratky, režie pak vytváří tu správnou atmosféru, jakou si ta která scéna zasluhuje, herecké výkony jsou velmi naturální, uvěřitelné. Sice je to možná díky tomuto faktu také mírně zdlouhavé, málo filmové, nicméně právě sledování skutečných událostí, ať jakkoliv nepříjemných, tak zejména to tlačí snímek do vyššího hodnocení. Je nutné si znovu a znovu připomínat, jaké zlo a nenávist tu s námi žije v blízkém sousedství. ()

srolyma

Začínající dánský fotograf se naprosto nesmyslně rozhodne vydat do Sýrie fotit hrající si děti. Tak buď jsou fotky špinavých děcek s balónem uprostřed rozvalin natolik lukrativní záležitostí, že se mu vyplatí kvůli tomu riskovat život, nebo je to jen naivní pitomec, který uvěřil pohádkám o arabské pohostinnosti a bezelstně se promenáduje s foťákem na krku po islámském státě. Samozřejmě že ho při první příležitosti Arabáši čapnou, strčí do kobky, trochu pomučí a už licitují, za kolik mega ho vrátí zpátky chudákům rodičům. No a ti nelení, prodají všechno, co se dá, zadluží se a ještě zorganizují celodánskou sbírku na podporu terorismu, jenom aby to hloupý pako dostali zase zpátky do civilizace. Jo jo i stupid lives matter. Slušný dánský film, který ukazuje mírumilovný islám v pravém světle. ()

Renswo

Film rozpráva príbeh dánskeho fotografa Daniela Ryea, ktorého uniesol IS a držal ho v zajatí 398 dní. Veľa ľudí si položí otázku :Načo sa niekto drbe do Sýrii fotiť alebo robiť reportáž a prečo. Je to veľmi dobre vysvetlené pri rozhovore medzi Danielom a Jamesom - ak človek niečo stratí alebo zlyhá v živote tam , kde niečo budoval roky a žil preto každý deň , je veľmi náročné si vybrať další krok v živote . Nešťastne gymnasticke číslo donútilo Daniela zmeniť svoj život a rozhodnúť sa spraviť niečo Crazy. Budem fotiť a rovno na najhoršom mieste na zemi. Pokiaľ ide o scény, ktoré nasledujú po dobe trinástich mesiacoch Daniela Ryeho v rukách ISIS, Daniel sa nevyhýba ani sa nezdržiava mučenia, ponižovania a zanedbávania, ktoré prežil on (a neskôr aj jeho spoluväzni). Zajatie hra svoju hru , ukazuje úzkosť, nádej, prípadné kamarátstvo so svojimi druhmi a odolnosť aj napriek fyzickej slabosti. Je toho dosť , čo treba obdivovať, ako to obdobie znášal, nikdy nevedel, čo by sa mu stalo, či by ich niekedy dokázal presvedčiť, že nie je špión, ani to, či ešte niekedy uvidí svoju rodinu alebo priateľku. Jednu hviezdičku dávam preč za dĺžku a pomalosť filmu. ()

blondboss

Drsné, realistické, emočne vypäté, herecky dokonalé a koncepčne úchvatné filmové dielo, ktorým si Škandinávci u mňa výrazne šplhli. Príbeh s ozaj pútavým osudom, ktorý bol síce režijne trošku toporne prevedený, ale za to so všetkým, čo k tomu patrí. Čo je ale hlavným prínosom tohto filmu, je jeho odkaz a postoj väznených k ich väzniteľom. Takýchto snímkov by sa v týchto ťažkých časoch malo točiť viac, aby si ľudia uvedomili isté hodnoty. 80 % ()

rigby

Neamerický film z válečné zóny. A také konečně jiný pohled zejména na ty, kteří zůstali doma a snaží se ho vysvobodit. A na přístup Dánska jako státu. Nejedná se o akční drama, film se spíše odehrává v pocitové rovině, na diváka útočí hlavně depresivností a stavem bezvýchodnosti. Doporučuji, protože tímto evropským zpracováním je našemu chápání mnohem bližší než hrdinské filmy z produkce USA. ()

hony23

Jako dobrý, další dobrodruh bez pudu sebezáchovy se vydá do Sýrie, kde padne do zajetí fanatiků z Islámského státu. Následuje mučení, pokus o útěk a snaha rodiny sehnat výkupné - čili vše, co už jsme viděli v mnoha jiných filmech. Ano, tento je podle skutečné události, ale jako diváka mě nezaujal o nic víc ani míň, než jiné filmy na toto téma. ()

fafejt001

Jsou filmy , na které druhý den zapomenete a pak jsou filmy , které vám jěště delší čas straší v hlavě . Tohle je ten případ . Tak reálně natočeno , z toho až mrazí . Co museli všichni zajatci zažít v reálu , muselo být zřejmě daleko horší než ve filmu . Výborní byli oba hlavní hrdinové filmu a pak ten vyjednavač Arthur . Ten musel mít v reálu nervy ze železa . Také scéna v té kavárně , na kávě s tím boháčem , docela klíčová . Film byl místy až dost drsný . Já bych ho dal až od 18ti let , protože slabší povahy mohou těžko snášet některé scény . Prostě film , na který hned tak nezapomenete . ()

Perunwit

Titulkový dovětek filmu zcela potvrdil moje pocity. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Daniel je vemeno, stejně jako mnoho dalších a pomocí výkupného za tyhle dovedy se kozojebské organizace drží při životě a zásobách. Jestli se tam jezdí odjebávat ve svatém jméně informovanosti veřejnosti, tak jim řeknu novinu. Možná, kdybyste ty sračky nemedializovali, bylo by dřív po válce. A mimochodem, Daniel je blb. Jak může říct, že ti, co přicházejí do Dánska ze Sýrie, zažili mnohdy větší peklo, než von? Dyk byl asi milimetr vod smrti. Proimigranstká agitka to je, nic vic. Hvězdy jsou za filmařský um. ()

kolly13

Příběh naivního pitomce, který to málem dosáhl do kolonky "zmizelý". Ano, je to sympaťák a dostal naloženo mnohonásobně více než si zasloužil. Ale pořád to je pitomec, mládí nemládí. Celkově film pochopitelně hraje na notu chudáčka a zdrcené rodiny. Ale nedozvím se nic o druhé straně, přestože jejich postupy neschvaluju a radikály by měli odvézt na ostrov mimo dosah jejich obětí. ()

tata22

Přestože tenhle typ filmů nevyhledávám, jak jsem se ho zhlédnout. Musím říci, že je to dobře natočený a udělaný film. Nicméně mohl být o půl hodiny kratší a vůbec nic by se nestalo. Často byly scény nesmyslně prodlužovány, zřejmě za účelem zvýšení napětí ale na mne to působilo spíš opačně. Ale jinak "good job". Proč se ale tolik lidí vydává do tak nebezpečných oblastí, zejména novinářů mi je trochu záhadou. Chápu, že chtějí získat ostruhy a slávu ale myslím, že za to riziko to nestojí. De facto pak vlastně financují Islámský stát či podobné fanatiky, kterým jejich příchod dělá zjevně radost, v lepším případě, v tom horším tam zůstanou... ()

starydivak

Problémem životopisných filmů je, že člověk ví, jak to začne a jak to skončí. Oceňuju, že se filmařům podařil rychlý úvod a uvěznění netrvalo dlouho. I přes to je divák dostatečně seznámen s tím, co je Daniel zač a jakou motivaci má se vydávat do nebezpečí. Celý film vlastně obsáhly dvě dějové linie, které byly střídmé a proto i silné. Tvůrci příliš netlačí na citovou pilu snad až na jednu výjimku. Závěr zvládnutý. Kdybych mohl sledovat v kině (koviďákové temno), tak bych dal i pět *. ()

Bruce0659

Nechcem veriť, že niečo takéto sa skutočne stalo, kiežby všade vo svete bol mier... Spôsob, akým dánski tvorcovia vyrozprávali Danielov príbeh ma zasiahol a bude mi ešte dlho rezonovať v hlave. Ako divák nie som svedkom drahých akčných amerických scén ani ich známeho patriotizmu, čo mi tu ani nechýba. Všetko je sústredené na Daniela a jeho rodinu. Herecké výkony sú síce obstojné, aj keď nie na úrovni súčasnej hereckej elity, čo však má len minimálny vplyv na celkový “zážitok” z filmu. Emotívny je hlavne záver, ktorý ma utvrdzuje dať 5* ()

Zaks

Severská kinematografia si ma opäť raz svojím síce minimalistickým, ale o to viac presvedčivým hraním získala na 100%. Príbeh Daniela som prežíval spolu s hlavným hrdinom a jeho partičkou spolutrpiteľov. Silné zábery z väzenia prelínané scénami zúfalých príbuzných a záver, ktorý hodne tlačil na emócie, ale to k tomuto typu filmu patrí. Žiadne zbytočné moralizovanie, proste čistý príbeh podľa skutočnej udalosti. ()

PMU

Set sakra nepříjemné pocity mě zajaly při sledování tohoto snímku. Situace ve které byl Daniel a jeho rodina.. no.. Strašné utrpení.. Mělo to atmosféru velmi slušnou. ()

cyglos

Není to umělecká pecka, která by zaplnila artová kina. Je to pecka z jiného úhlu pohledu. Naivita versus realita. Film, který klade řadu otázek. Je ještě možné, aby v dnešním světě, někdo uvažoval, že je multikulti soužití cestou? Že je možné, bez rozumného a tvrdého přístupu politiků, něco změnit? Příběh kluka, který si zažije peklo, které je drsné na plátně, nebo monitoru, je jen pár kapkami utrpení a psychického vypětí ve skutečnosti. I holka, která narazila, tady v Evropě, na surovosti, násilí a znásilnění, si prožila svoje. Z mého hlediska je na podtržení ukázka chování vlád a politiků v případě, že se něco takového stane. M.Zeman se zasadil o výkupné za dvě "baby", co se dostaly do podobné situace v Pákistánu. Výsledek byl ten, že se jedna z nich, po zaplacení výkupného, vrátila zpět. Myslím si, že popisovat kameru, prostředí, muziku, nebo herecké výkony není nutné. Vyznění tohoto filmu je v konečném celku, včetně uvedených otázek. Nemám problém, i za velice autentické podání, dát filmu plnou palbu pěti hvězd. ()

SCANDI 2020 se blíží

SCANDI 2020 se blíží

04.01.2020

Šestý ročník Scandi nabízí to nejlepší ze současné severské kinematografie napříč žánry – od temného noiru přes melancholické drama až po provokativní dokument. Úspěšná právnička zamilovaná do… (více)