Film odráža psychózu násilia a teroru, ktorá ovláda americkú spoločnosť od čias atentátu na prezidenta Kennedyho. Vo fiktívnom, ale nie nepravdepodobnom príbehu sa novinár Joe Frady stane svedkom zavraždenia jedného senátora. Keď sa ostatní svedkovia atentátu stávajú obeťami podozrivých náhod, Frady si uvedomí, že aj on je v nebezpečenstve. Rozhodne sa konať na vlastnú päsť, lebo oprávnene nedôveruje policajnému aparátu. (Film a divadlo)

Juto

Brilantný paranoidný thriller od Pakuly, ktorý využíva trhaný realizmus a naturalistický dialóg na vytvorenie pochmúrneho a nekompromisného obrazu cynického podnikového sprisahania v politike USA. 7/10 ()

c.tucker

Warren Beatty se předvedl v docela slušném politické thrilleru, který svými pomalými a nudnými pasážemi přivádí depresi a paranou i na diváka, který neví co má očekávat. Celý film skončí dost otevřeňe, což bylo příjemné překvapení. ()

Angelopul odpad!

Jsou filmy, které jsou tak hloupé, až jsou zábavné. Tento však, ačkoliv je nadmíru hloupý, zábavný moc není. Děj je pitomý, plytký, nelogický a postrádá jakoukoliv dynamiku. Podivná kamera a střih působí amatérsky. Trochu "pobaví" vyřešení vyobrazeni výbuchu letadla švenkem kamerou bokem a zatřesením s ní. Hlavní hrdina je sice trochu lúzr, všechny ale přepere, všechno ihned prokoukne a má nehoráznou kliku, Místy jsem nevěděl, jestli se koukám na špionážně-konspirační film, poldu a banditu, nebo nějaké béčko s Chuckem Norrisem. Pardon, ale nešlo to ani dokoukat do konce. ()

majo25

Politický triler so zaujímavou zápletkou, ktorá však v polke trochu stráca dych, ale (aj keď predvídateľný) koniec to znova posúva na vyššiu koľaj. S detailami sa snímok nepiplá, čo je trochu na škodu. Zaujímavé, že mi sedeli všetky vedľajšie role, len nie tá hlavná :) a kinovsuvka vo filme mohla byť o dosť kratšia. Naopak, hudba je kvalitka. Hodnotenie: 70% ()

mortak

Hloupoučké, ale efektivně a profesionálně natočené béčko, které za něco víc považovali snad jen tvůrci a komunističtí nákupčí filmů. Vrcholem absurdity je montáž, která názorně ukazuje, jak se velkoměstský intelektuál představuje mozek red necka. Jako neškodná zábava, ve které jde hlavní hrdina z nebezpečí do nebezpečí, zatímco okolo něj se stahuje smyčka, je to na čtyři hvězdy. ()

zorro

Úvodní scéna tohoto filmu nás zavádí na oslavu Dne nezávislosti, kam přijíždí i senátor Carroll. Celá velkolepá oslava, které se účastní v hojné míře jeho voliči i poradci, se koná na vyhlídkové věži. Zde také dochází k atentátu na senátora. Poté se děj posouvá o tři roky. Zde se setkáváme s hlavní postavou příběhu Josephem Frady (Warren Beatty). Ten se živí psaním článků do místních novin. Zápletka se začíná rozvíjet, když ho navštíví bývalá přítelkyně, která se ho snaží přesvědčit, že jí někdo usiluje oživot, protože byla přítomná před třemi lety u atentátu na senátora Carolla. Vysvětluje mu, že zemřelo již osmnáct účastníků zmíněné oslavy. Než stačí Frady zasáhnout přítelkyně je skutečně zabita. Pátrání na vlastní pěst ho přivádí ke společnosti Parallax Corporation, která zajišťuje výcvik politických atentátníků. Sám se při pátrání stává součástí tohoto systému. ()

flyboyeda

Povedeny konspiracni / psychologicky thriller s presvedcivym Warrenem Beattym se zabyva velmi znepokujicimi tematy. Urcite neurazi fanousky zanru. Paranoidni atmosfera pak vzhledem k okolnostem dava smysl nejenom ve filmu. Ironicky vyznivajici zaver cloveka prinuti k ne zrovna optimistickemu zamysleni. 70´s thrillery proste maji sve kouzlo. ()

senor

Tak trochu netypický politický thriller s tehdy velmi aktuální tematikou. Dlouhé a skoro by se dalo říci nudné záběry navozují skličující pocity, dalo by se řici že ta paranoia se částečně přesouvá i na diváka. ()

noriaki

Špičkový konspirační neo-noir, druhá část Pakulovy Paranodiní politické trilogie. Paralaxa má více významů v různých oborech, ale vždy jde zhruba o to, že pozorovatel ze své pozice vidí trochu něco jiného, než to co se před ním doopravdy odehrává. A to je motiv celého filmu. I když pátrání Joea Fradyho po vrazích senátora Carrolla zdárně pokračuje, ve skutečnost je jeho pohled na celou událost nutně zkreslený a navíc nemá šanci přijít na to, že tomu tak je. Přesto neustává v práci a postupně se noří hlouběji do celého spiknutí. Zápletka je mazaně vymyšlená, ale to není jediný klad, který snímek má. Režisér nápaditě pracuje s hudbou a dlouhými statickými záběry točenými oddálenou kamerou. Je radost ty precizně vyvážené scény sledovat. ()

Autogram

Konšpiračné teórie som mával rád, ale tu ma to mimoriadne uspávalo. Označenie filmu ako politický thriller začína byť pre mňa varovaním pred márnou snahou niečo pozerať. ()

Aqualung

Film je jen nadechnutím režiséra před Všemi prezidentovými muži. Je to velmi solidní vzorek politického trilleru, který uvozuje následující režisérovo dílo. Máme tu silného jedince s dobrým analytickým náhledem na svět a dění kolem, který se stane svědkem vraždy senátora. No a začíná řetěz událostí, který....,ale stačí. Nebudu dál pitvat to, co je zřejmé. Svědkové se nenechávají......Slušný film. ()

vitekpe

Film se strasne vlece, takze mam dojem ze byl o hodinu delsi nez ve skutecnosti. Natoceny je to sice pekne, ale myslim, ze existuji lepsi sedmdesatkove politicke thrillery nez je tenhle. ()

Han22

Pohled společnosti Parallax je poměrně známý název, mám rád polické thrilery a Pakula dokázal natočit pár klasických thrilerů, takže jsem se docela těšil. Ale bohužel tenhle film má blíž k nudnému Klutovi než třeba k novějším kouskům. Mladý novinář po smrti kamarádky odhaluje úmrtí lidí, kteří viděli atentát na senátora. A zpočátku to je celkem zajímavé, je tu pár povedených scén (rvačka v hospodě či v řece). Ale postupem času přijdou věci co jsou k smíchu - celá ta zabijácká agentura, naprosto ubohé vymývání mozku. K tomu chatrný příběh, nepříliš navazující scény, nudné zdlouhavé scény podpořené nevýrazným Beattym. A někde ke konci mě začalo docházet, že to dobře nedopadne, protože hrdina nemá žádný plán SPOILER což se mi potvrdilo v nudném antiklimatickém finále. KONEC SPOILERu. Nakonec mě to z natěšení spadlo až k někde ke slabšímu 2* podprůměru. ()

F.W.Colqhoun

Don't touch me unless you love me. Kdysi jsem měl zato, že Parallax je prostředek na snížení zvýšené teploty. Jde o trochu něco jiného a v souvislosti s motivem filmu, jímž je střílení amerických politiků, vyznívá titul resp. jméno společnosti jako filmařské pomrkávání na zastánce teorie dvou střelců. Výchozí teze druhého dílu tzv. Pakulovy paranoidní trilogie jsou těmi nejodvážnějšími a rozhodně nejparanoidnějšími. Parallax více než Klute a Všichni prezidentovi muži pracuje s žánrovým repertoárem jako jsou automobilové honičky, bitky na barech a pod přehradami (divokého střihu, dlužno dodat), i tak ale zbývá dost prostoru k práci s motivy, jež lze s odstupem času hodnotit jako jasnozřivé (výběr zabijáků prostřednictvím psychologického dotazníku). Alan J. Pakula přetavuje scénář (přepsaný Robertem Townem) do klasiky s rysy toho nejlepšího, co bylo v 70. letech v Hollywoodu vyrobeno. Nikoliv moc složitou zápletku zpracovává autentickou, odtažitě kvazi-dokumentární kamerou, v níž fungují i akční scény typu vraždy a výbuchy výjimečně efektivně a dokonce i nadsamčí kvalita Warrena Beattyho působí skoro přirozeně, přestože jako žurnalista nepřesvědčí. Matoucí vyznění Parallaxu k ještě větší nejasnosti posouvá kongeniální soundrack Michaela Smalla, postavený na mrzačení vzletných vlastneckých a rurálních motivů kakofonními intruzemi a zvraty. Za originální DVD děkuji Terryho ponožkám! Čtyři a půl. ()

Harapes

Stará dobrá škola v režii Pakuly a Warren Beatty uměl i v mládí hrát...k tomu kvalitní thriller,že není všechno pravda,co nám Ti zezhora tvrdí. ()

Yardie

Čekal jsem malinko více. Mám velice rád politické a konspirační thrillery, ale todle se mi mě nějak extra neoslovilo. nebylo to špatné, ale takové nijaké, něco tomu chybělo, aby to bylo lepší. Docela mi chybělo trošku více propracované pátrání a vyšetřování, které zde bylo dost odbyto. Trošku více napětí. Atmosféra byla taková chladná a depresivní, ale taková divná, že jsem si nějak nevytvořil sympatie k hlavnímu hrdinovi. Přišlo mi to celkově málo propracované. Ovšem závěr byl vynikající a v podstatě odhalil celý smysl všeho. Howgh! ()