Ecce homo Homolka

• Československo Ecce homo Homolka (více)
TV spot 2

Příběh filmu je vzat, podobně jako v případě všech děl tvůrčího kolektivu Forman – Papoušek – Passer, přímo ze života. Podíváme-li se totiž pozorněji kolem sebe, setkáváme se často s rodinou Homolkových. Rodinou, v níž jakoby hráli prim mužové, ale ve skutečnosti se všechno točí tak, jak o tom rozhodnou příslušnice něžného pohlaví. Film je výbornou satirou na život „malé české“, byť početné, rodiny pražského taxikáře Homolky za jedné letní neděle 1969. (Ateliéry Bonton Zlín)

Abes

Gumový ubrus, zápach spáleného oleje v kombinaci s vůní vepřových řízků, děda vykukujíc z okna s cigaretou v puse, meruňkový kompot, po obědě sklenka tmavého piva a odpočinek na gauči. Česká neděle, český sen. ()

Rodriguez

Po 46 letech od natočení je to stále vynikající dílko, které nestárne, ale dozrává! Sem rád, že jsem se konečně k tomuto skvostu české kinematografie také dostal a viděl ho! Víc snad není ani potřeba dodávat, každý ať si udělá svůj obrázek a názor po shlédnutí. "Říkám ti Ludvo, jestli si ten fotbal neprosadíš, tak seš u mě mrtvej muž!" 75% ()

bourec

Taková rodinná idyla.Je to tak prošpikovaný neherectvím, a tak děsně ukřičený, ale mě to vážně baví.Ale ma to takovou pomaloučkou sestupnou tendenci kvality.80%. ()

Desgenais

Film jsem viděl v autobuse bez zvuku s anglickými titulky a moc se mi líbil :) Pak jsem ho viděl se zvukem a vypnul jsem ho. já prostě tenhle styl herectví nemusím ()

Wladi.mir

Česká klasika. Nezapomenutelné hlášky. "Takle padal tatínek" "Jestli si ten fotbal nevybojuješ, tak seš u mě mrtvej homolka!" ()

C0r0ner

Filmy o buranech příliš nemusím, protože jsou dost často velmi otravné (Dědictví). Ecce homo Homolka naštěstí není tak vlezlé a všechny vtipy jsou snesitelné (řvaní v lese, fotbal). Dějově to je o ničem, ale to je v tomhle případě jedno, protože to tak má být. Že by to ale muselo být v žebříčku... 85% ()

tomtomtoma

Filmem Ecce homo Homolka vytvořil Jaroslav Papoušek jednu z nejvýstižnějších společenských satir všech dob. Elegantním stylem odhaluje jádro životního snažení obyčejného českého člověka s tou svojí směšnou omezeností, kdy malichernosti všedního dne přebírají vládu nad životy všech zúčastněných. A jsme v tom všichni. A bez rozdílu, byť si mnozí říkají, že ne a neplánovaně se smějí sami sobě. Snad jen škarohlídům, kteří se poznají a nepřenesou se přes to, se z této jedinečné satiry dělá nevolno. Pokud se poznáváme a stále se dokážeme smát, ještě není vše ztraceno. Takřka dokonale se jeví i herecké obsazení a výkony. Díky nim dostalo toto rozkošné filmové dílo svou originální tvář a pronikavější autenticitu. Zazní i několik životních mouder, která jízlivě , nenuceně a úderně tnou do živého masa a obnažují směšnou celistvost pachtění a rozbrojů přízemní i závažné nespokojenosti a bezradnosti. Hlavní postavou satirického příběhu třígeneračního soužití za slunné letní neděle je děda Homolka (vynikající Josef Šebánek). Je hlavou rodiny, se kterou každý kroutí proti jeho vůli. Hlavní ženskou postavou je babi Homolková (velmi zajímavá Marie Motlová), která výhružky a vydírání střídá s podlézavou smířlivostí. Nejutrápenější postavou je Homolkových syn Ludva (velmi dobrý František Husák), který povlává ve větrné dušnosti své nekompromisní manželky. Nejzuřivější postavou je Ludvova žena Heduš (dobrá Helena Růžičková) a její forma diktátorského režimu nesnese ani malý náznak odporu. Třetí generací jsou dvojčata Péťa (Petr Forman) a Máťa (Matěj Forman), prožívající vlastní příběh, na kterém nezmění nic z emocí dospělých. Z dalších rolí: po tělesné rozkoši bažící mladá Pavlínka (zajímavá Yvonne Kodoňová), její snaživý a vyrušovaný milenec Jirka (Miroslav Jelínek), přepjatě žárlivý bývalý Pavlínčin milenec (Jiří Dědík), či hartusící sousedka Suchánková (Růžena Pružinová). Je to jedna z nejvýstižnějších satir na českou, respektive československou, společnost. Kéž někdy zafunguje i správná reflexe, která by většinou měla následovat po veselí a smíchu, jež nutně rodina Homolků musí u každého vyvolat. ()

dubinak

Skvělý obraz toho, jak někdy dokáže vypadat skoro každá druhá česká rodina a myslím si, že tento snímek zdůrazňuje naše velké huby celkem autenticky. ()

gabin(a)

Zkoušela jsem se dívat mockrát, i proto, že někteří uživatelé, co si jich vážím, dali 5 hvězdiček. Nikdy jsem nedokoukala, jak mně ta famílie lezla na nervy. Oficiální text distributora říká, že se můžeme Homolkovým smát a zároveň nás při tom smíchu trochu mrazí. Tak mě teda jenom mrazilo a to hodně. Ale je fakt, že takových rodin u nás bylo a je fakt dost. Možná proto mi to nepřipadá ve filmu k smíchu :-( Ty dvě hvězdičky jsou za balet H. Růžičkové a p. Šebánka. ()

Martrix

Přes třicet let jsem se Homolkům vyhýbal a skoro si říkám, že jsem udělal dobře. Aby se k vám dostalo úplně všechno co tento film nabízí, měli by jste mít totiž něco odžito. Měli by jste vědět, co obnáší dlouholeté manželství a co obnáší rodičovství...minimálně z role pozorovatele. Pokud ne, dostane jen komedii o tom, jak proběhl víkend v jedné praštěné, nepříliš inteligentní rodině. Já tam k tomu všemu viděl silné rodinné drama, odehrávající se mezi čtyřmi nešťastníky, kteří bez sebe nemohou být, ale velmi často by to chtěli. Lidi, kteří vedle sebe přežívají a naději vidí jen ve dvou šikovných klucích, které si parádně vystřihli bratři Formanovi. V posledních minutách filmu na mě dýchl smutek, protože podobné rodinné modely nebyly vůbec žádnou zvláštností. Nějakým zázrakem, kdysi takové spolky držely pohromadě...dnes v době snadných rozvodů, je to rarita. Pokud jste mladší generace...ještě před dvaceti lety to nebyl takový extrém, jak by se vám mohlo zdát...genialita scénáře J. Papouška spočívá v až děsivě realisticky zachyceném neštěstí, kterému se v první chvíli můžete smát, protože je to ze života a vlastně je většina z toho malichernost. Empatickým lidem ale dojde, že je to vlastně existencionální tragikomedie. Herecký a scénáristický koncert a za mě jsou Homolkovi stejný filmařský klenot, jako ranná Formanova tvorba. ()

Bush13

Vysoce koncentrovaná esence češství vhodná ke konzumaci s pochoutkovým salátem a bráníčkem v lahvi. Satirická komedie s nezapomenutelnými scénami i hláškami, kterou minimálně z půlky táhne zázračný úkaz Šebánek, je ale v podstatě značně depresivním obrazem reality mnoha domácností nejen druhé půle 20. století. ()

Ruuzha

Podle mě jeden z nejgeniálnějších českých filmů, který do posledního detailu a slova vystihuje typickou českou rodinu. Vyzdvihnul bych hlavně herecký výkon pana Šebánka, který mi připoměl nejednoho z mých strýců a známých. ()

WolfR

Velice slušná komedie o průměrné České rodince 60. let minulého století, nádhera. Spousta kultovních hlášek a vtipů a příjemné herecké obsazení. Bohužel, naprostá elita to není, je to prostě jeden den ze života takové klasické rodinky, nic víc, žádný souvislý děj, navíc mi vadí stísněnost skoro celého filmu do jednoho bytu. Ale jinak velice dobré. Perfektní, již lidové gagy. Homolkovic válí! 4 hvězdy. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011