Je květen 1945 a Německo leží v troskách, poražené po bezpodmínečné kapitulaci před Spojenci. Hitler spáchal sebevraždu v berlínském bunkru a celý svět volá po spravedlnosti. Pokusu o vyrovnání se s nacistickými zločiny se ujal americký soudce Robert Jackson, který sestavil Mezinárodní válečný tribunál v Norimberku. Právní základ mu dala tzv. Londýnská charta Spojenců, podle níž má tribunál právo "obviněného, který byl prohlášen vinným, odsoudit k smrti nebo k jinému trestu, který by považoval za spravedlivý". Úkolem tribunálu bylo soudit a potrestat zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Souzeno bylo 22 hlavních válečných zločinců, členů vlády a vrchního velení německé nacistické armády a 7 organizací. Celý proces od příprav soudní síně a stohů materiálů jako podkladů k obžalobám v rozstříleném Norimberku v létě a na podzim roku 1945 až po závěrečný ortel v říjnu 1946 ukazuje film očima hlavního amerického žalobce Roberta Jacksona a říšského maršála Hermanna Göringa. Ten se nejprve pokouší ovládnout průběh soudu, ale pod tíhou svědectví obětí, které přežily, nakonec i pod tíhou faktických čísel a především po zhlédnutí dokumentárních záběrů z koncentračních táborů, které usvědčují nacistické pohlaváry z hyenismu, postupně ztrácí kredit i mezi svými souputníky. Mění se i původní postoj soudce Jacksona, který v rozporu s názorem ruského žalobce Nikitičenka zpočátku odmítá popravy. Po více než 300 dnech jednání, s 5500 dokumenty a 200.000 místopřísežnými prohlášeními, vynese Norimberský tribunál 1. října 1946 dvanáct rozsudků smrti, sedm trestů odnětí svobody a tři zproštění viny. Sám Göring 16. října 1946 několik hodin před popravou spáchá ve své cele sebevraždu. Dvoudílný kanadský film Norimberský proces převzal řadu dialogů přímo ze zápisu soudního jednání a je nejen fascinující rekonstrukcí nejvýznamnějšího a bezprecedentního soudního procesu 20. století, ale nahlíží i do zákulisí politických a osobních zájmů, z nichž už tehdy - těsně po světové katastrofě - bylo patrné budoucí dělení světa na dva protilehlé tábory. Původní záběry z koncentračních táborů jsou zcela autentické a ani po více než půl století neztratily nic ze své otřesnosti. (oficiální text distributora)

Brhlis

Výborný televizní film, jeden z nejlepších, které jsem zatím viděl. Jednoznačně ho ovládl Brian Cox alias Hermann Göering. Hltal jsem každé jeho gesto, každý pohyb tváře. Je to opravdu Pan Herec. Navíc je své předloze dost fyzicky podobný, vizuálně podobnější už je akorát Jiří Paroubek. Brian skvěle zahrál jeho zrůdně inteligentní a vůdčí charakter. Co se týká castingu, tvůrci skvěle trefili také podobu Rudolfa Hesse, ten zde ovšem nedostal prakticky žádný prostor. Tento film bych zařadil do "povinné četby" v hodinách dějepisu. "Příští velký válečný konflikt skončí zničením lidské kultury a civilizace. Proto musí tento proces přispět k prevenci podobných válek v budoucnosti." Albert Speer. 90% ()

Cassandra

Norimberský proces tvoří zajímavý doplněk ke skvělému Kramerovu filmu - na rozdíl od něj se zabývá začátky procesu a velkými rybami, ale ač obsahuje silné momenty (výpověď velitele koncentračního tábora), tak mi v něm vadily dvě věci - tokání soudce se sekretářkou (to by se ještě dalo přežít, jen se to do filmu moc nehodilo) a obdiv mladého vojáka ke Göringovi - kdykoliv přišla jejich scéna (a ke konci si div nepadli do náručí), úplně mě to vytrhlo z atmosféry - něčemu takovému prostě nejsem ochotna uvěřit. Vím, že se tvůrci snažili znázornit, že charismatický vůdce může vyvolat sympatie v leckom, ale ten voják by musel být úplně blbý. ()

HawkeyeSaw

Nelze se ubránit srovnávání s filmem z roku 1961, přestože zde není možné mluvit o remaku. Američani se zde od počátku oháněli myšlenkou spravedlivého procesu, ale celou dobu jsem si říkal, kde je sakra obhajoba? V jednu chvíli se tam sice objevil nějaký záchvěv protiargumentu od stolu obhájce, ale celkem bezvýznamný. Také mě trochu zklamalo vyřešení mnohajazykové otázky, ve které proces probíhal. Kolikrát jsem si říkal, jakým jazykem asi dotyčný v tu chvíli mluví nebo jaktože tomu teď rozumí, když nemá u ucha sluchátka. (Ve srovnání s filmem z roku 1961, kde průběh obhajoby byl jednou z nejlepších složek celého filmu. Také jazykový problém tam byl filmařsky vyřešen dokonale v situaci, kdy chtěla být zachována angličtina jako jediný jazyk). Zaujaly mě tyto Göringovy výroky: ,,A co američtí občané japonského původu uvržení do vazby ve vašich koncentrácích. Mají vaši černošští důstojníci povoleno velet bojovým jednotkám, smí jezdit stejným autobusem jako vy? Antisemitické zákony se liší jen v tom, kam až jdou daleko." ,,Zlo je nepřítomnost empatie." Dobře zde byla taky vidět schopnost manipulace charismatickými osobami, tím jak Göring doslova dostal svého mladého amerického dozorce na svou stranu. ()

DannyBoy80

70%. Jak to napsat. Solidně natočeno, na TV film určitě, ale nějak tomu chyběl opravdu silný zážitek a emoce. Teda kromě filmu z koncentráků puštěného při procesu. To teda byla síla. Trošku mi chybí i silnější popis chatakterů postav. Aspoň trochu rozebraný byl Goring. Ani o hlavní postavě se toho moc nedozvíme. Film snažící se jen popsat proces + náhled (nevím nakolik reálný) na poslední chvíle Goringa. Škoda mohlo to být krapet lepší. ()

laepus

I když by si film mohl romantickou linku zcela odpustit a některé scény jsou až zbytečně školometské či vysvětlující, film svou sílu a výpovědní hodnotu má pořád stále vysokou. Jako základní úvod do problematiky je vynikající a zejména slovní souboje se skvělým Göringem Briana Coxe stojí za to - škoda, že jich není ještě trochu víc a nejdou trochu víc do hloubky, aby to člověka opravdu nutilo k zamyšlení. ()

El Loco

NORIMBERSKÝ PROCES je low-profile film o slávnom súdnom procese, ktorého význam spočíva okrem toho, že v ňom boli po 2. svetovej vojne súdení najvyšší predstavitelia nacistického Nemecka (teda tí, čo sa dožili konania tohto procesu), aj v tom, že sa v jeho rámci vytvárali (resp. definovali) dôležité princípy medzinárodného práva verejného. Aj napriek tomu, že má „iba“ TV pôvod, prevyšuje svojou výpovednou hodnotou drvivú väčšinu hollywoodskej veľkorozpočtovej filmovej produkcie, k čomu prispievajú aj skvelé herecké výkony Aleca Baldwina (!), ale hlavne neuveriteľného Briana Coxa, ktorý doslova žiari v postave Hermanna Göringa. ()

RomanHyde

Podívat se na ekonstrukci skutečné události nikdy není zmařený čas, zvláště pokud se jedná o známý Norinberský proces. Zde se rekonstrukce a vlastně i remake povedly nadmíru dobře. Nezbývá, než-li doporučit tohle "vzdělávání" :) ()

Atheas

Kristepane, kohopak napadlo natočit s Alecem Baldwinem takovýto Norimberský proces, dlouhou převelice dlouhou dobu jsem se na tento film těšil, že uvidím něco mimořádného, zajimavého a překvapujícího, se strhujícím scénařem. Ale zase hovno. Připadá mi, tže kdyby toto někdo pojmenoval za film, tak by se mu mělo něco otřískat o hlavu, je to pouze odstín toho co by to mohlo být. Proces ??? Spíš krátky záznam, ždímající váš čas lidi. ()

Bozvav

Geniálně udělaný film, který je hlubokou sondou do psýché největších bestií lidské rasy. Bohužel lidé se nepoučí a tak látky pro podobné filmy je pořád dost a dost a nevypadá to, že by jí v budoucnu mělo ubývat. Skvělé herecké výkony všech zúčastněných, skvělá hudba, režie, výprava. Geniálně zahraná postava Hermanna Göringa v podání Briana Coxe, které lze vytknout pouze to, že tak charismatický Göring nikdy nebyl (dle pamětníků i dle dobových záznamů). Za mne 200%. ()

Narciska

Velmi dobře pojatá historická skutečnost. I přes děsivost zločinů, které jsou předmětem procesů, a zrůdnosti, kterou máme tendenci jejich pachatelům přisuzovat, si film ponechává střízlivost a ukazuje, že pravda je relativní. Film nám umožňuje dívat se na problematiku rozličnou optikou, ať už skrze zástupce spravedlnosti, nacistické pohlaváry, jejich psychologa či vojáky osvobozenecké armády. Obvinění zločinci jsou představeni jednoduše, jako lidi, někteří nám mohou být dokonce sympatičtí, každopádně byli v dané době příliš slabí nebo jejich touha po moci příliš silná. Film však dává ještě víc, na začátku ukazuje, že odsouzení a odpor předem musí jít stranou, má-li být proces spravedlivý, na konci staví Hitlera do zcela nové perspektivy, a uprostřed? Uprostřed prostě ukazuje, že nikdo není dokonalý... ()

tragos

Stojí za vidění už jen pro osvěžení dějin. Délka neškodí, jak píše Deathmaker, nudit se nebudete. Některé výpovědi zabolí. ()

Hapretor

Vážení diváci, vážení uživatelé ČSFD, tak vážný film na tak vážné téma si zaslouží vážný a promyšlený komentář. Předem upozorňuji všechny chytráky a intelektuály, že mám načteno jen minimum ohledně dané probletiky, abych měl více jasno. Nejsem v žádném případě historik, fanda dějepisu, fanda reálií Německa nebo teoretický fanatik světových válek ... dovolím si tedy jen svůj skromný názor, takové shrnutí myšlenek a pocitů, které ve mně vyvolal tento snímek. Snímek je to bezesporu kvalitní, s výtečnou kamerou, brilantními hereckými výkony (Brian Cox v čele), silným tématem a poutavým zpracováním. To, že Američané jsou pokrytci a tupci svým způsobem mi nevymluví nikdo - ani při křížovém výslechu během Norimberského procesu - svržení atomových bomb na dvě japonská města a posléze obviňování Germánů ze zabití mnoha nevinných je toho jen jedním z mnoha příkladů - ten, kdo toto schválil, to taky rozhodně neměl v hlavě pořádku - podobně jako Hitler - jsou to velmi rozdílná čísla, ale princip je stejný - a navíc, jen Amíci umějí a dělají pořád, že do filmů za každou cenu ať už je téma sebevážnější, nacpou tu romantiku, aby i ženské publikum si přišlo na své - či co ? - to sem vůbec nepatří a téma to zbytečně odlehčuje a odvádí od podstaty - za to strhávám * - i když, přiznávám, že jsem jim to přál - Baldwin je schopný herec a ta herečka byla fakt atraktivní - fungovalo to - nicméně zbytečné - zpět k tématu - také nechápu, jak bylo možné, že jeden člověk dokázal doslova oblbnout celý národ takovými nesmysly a hrůzami - já to vidím jako že blbec byl na správném místě a ve správnou dobu začal lidem říkat, co chtěli slyšet, v té době bylo zrovna Německo dost zoufalé, tak jim zahrál na notu ... ale nikdo mi nebude vykládat, že normální, soudný, inteligentní člověk dělá to, co dělali oni. Neptat se a konat, plnit rozkazy, oddat se autoritě - tak jsou vychováváni - tak je jim to vštěpováno od narození - to je jeden z vysvětlujících faktorů ? - to neberu ani náhodou - pak je vinen celý národ, (jak bylo tázáno během procesu ... žalujeme jednotlivce nebo celý národ ???) - jako národ idiotů, omezených kreténů, bez vlastního rozumu a morálních zásad - na druhé straně je těžké přesvědčit většinu, když jste sám - takže nechat se zabít (protože jsem proti říši, proti Vůdci, proti fanatickýmu, psychopatickýmu, zakomplexovanýmu mentálovi), nebo házet děti do pece ... to dilema bych nechtěl řešit ... nikdy ... musí to být čirá hrůza ... ještě větší hrůza, že někteří lidé té doby vůbec neukázali ani špetku lítosti, ani špetku (jak tvrdil doktor) empatie, to není normální, když vezmeme v potaz, co prováděli a čemu přihlíželi (rádi, se zanícením / museli, co jim zbývalo) a s čím i třeba souhlasili, dokonce to glorifikovali ... tím nejsou pro mě lidé a nemají být souzeni jako lidé ... mají být utraceni jako škodná zvěř ... tak zní verdikt tribunálu, kterému předsedá Hapretor !!! ()

Hovado

Ani tříhodinová délka nenudí. Zajímavé herecké obsazení. Je samozřejmě vidět, že je to TV film, ale to vůbec nevadí. Jako připomenutí dějin a historicko válečný film plní svoji funkci. Určitě stojí za shlédnutí. ()

Mashak

Čtyři za to, že je to TV film. Na jiný TV film Hitler: Vzestup zla to zdaleka nemá, ale i přesto je to zdařilý popis poválečných událostí. ()

XR

Tento film skutočne silne útočí na city, ale hlavne téma filmu a autentické zábery z koncetračných táborov. Film sám ma veľmi nezaujal. ()

Kremik

Výborná rekonstrukce tohoto procesu. Skvěle zachycená míra lidskosti a nelidskosti v obou táborech, která diváka doslova dohání k zamyšlení nad vinnou a trestem. Určitě zbytečný je milostný příběh, to sem vůbec nepatří a hodně mi to kazilo dojem z filmu. Ale za skvělého Goeringa a Speera tak 85 %... ()

Mandalorian

Velmi pěkně udělaný film popisující soud nacistických vězňů. Skvělý scénář, námět i herecké obsazení. Alec Baldwin rozhodně nezklamal. Až na pár přehnaných frází se filmu fakt nedá nic vyčíst. Rozhodně šlapal na dobrých 80%. 4* ()

kukkik

Dlouhý film který ale svého diváka ani chvíli nenudí. Historicky velmi přesný a dává poznat osobnosti jednotlivých nacistických předáků lépe než kterákoli kniha. Jediné co můžu vytknout jsou některá rozhodnutí soudu (za to ovšem nemůže režie ale historie). Albert Speer si zasloužil 10 let vězení, dvacet let je podle mě moc, už proto, že se pokusil Hitlera zabít ale také protože jeho role v nacistických zločinech byla pramalá. Každopádně film by měl být zarhnut do školních osnov jako dějepisný dokument. Mých pět hvězd mluví za vše :) PS: Poslední věc se už nevztahuje přímo k filmu, možná jen okrajově. Jak je nesmyslné, že před popravou přijde za odsouzeným kněz. Desatero praví ,,Nezabiješ´´, Bible zase ,,Miluj bližního svého´´, tedy i nepřítele. Jak může katolický kněz nečinně přihlížet páchání hříchu nejhoršího, vraždy/popravy? ()