Jak se pohnou, zabte je! Peckinpahův legendární western Divoká banda patří i po téměř čtyřiceti letech, jež uplynuly od jeho vzniku, k nejlepším dílům žánru, který je stejně starý jako film sám a prošel za dobu svého vývoje mnohými proměnami. Konec šedesátých let byl jednak obdobím bouřlivých společenských změn a také obdobím deziluzí (nejen v americké společnosti, poznamenané vietnamskou válkou), které se promítaly i do zdánlivě odtažitých filmových děl. Příběh bandy zabijáků, které drží pohromadě silný pocit vzájemnosti a vlastní stupnice morálních hodnot, byl v době své premiéry často kritizován kvůli brutálním zpomaleným záběrům zuřivého násilí, vrcholícím ve slavné závěrečné scéně „baletu smrti“, mistrovské sekvenci, v níž Peckinpah nutí diváka téměř fyzicky prožít krvavý masakr, v němž nejsou vítězové, ale jenom poražení a mrtví. Scény násilí jsou důležitou, ale nikoli dominantní složkou filmu, jehož hlavním tématem je zánik jedné epochy (píše se rok 1913) a marný zápas několika mužů přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám. Ve filmu nenajdeme kladné postavy. Jeho hrdiny jsou lotři a zabijáci, jejichž dny jsou sečteny. Násilí se pro ně stalo denním chlebem, stejně jako pro děti, jež v úvodu snímku vidíme skloněné nad mraveništěm, v němž škorpioni bojují o holý život. Časté záběry dětí, které dostávají dávky násilí z první ruky už od útlého věku, tvoří varovné memento Peckinpahova westernu. Mnohdy nevědomé předávání „kodexu násilí“ další generaci ústí v jeho mechanické, bezcitné používání, ať už se jedná o házení škorpionů do mraveniště či o zabití člověka (šéf bandy Pike paradoxně zahyne rukou malého chlapce, který se zmocnil revolveru)... Divoká banda se při světové premiéře hrála v Peckinpahově sestřihu, ale těsně před uvedením do amerických kin byla distributorem zkrácena zhruba o deset minut, neboť původní metráž by omezila denní počet představení z obvyklých čtyř na tři, což by vedlo k menším tržbám. V roce 1995 se Divoká banda do amerických kin dostala znovu ve své původní verzi a v této podobě je uváděna i dnes. (Česká televize)

Luke7

Skvělý western o bandě, která si chce naposled vydělat a nechat toho. Drží spolu jako mušketýři a nakonec vám přirostou k srdci. Začáteční přestřelka a závěrečná řežba nemá chybu. Tarantino by mohl závidět. Shlédnuto v plné verzi s přestávkou v rámci festivalu 70mm v Krnově 2015. ()

Orlau32

Western z roku 1969. Zvláštní. Ačkoliv se na obalu DVD píše, že je to jeden z nejlepších westernu všech dob, nemohu souhlasit. Je jiný, překvapující, ale kam se hrabe na "Sedm statečných" nebo "Tenkrát na západě". Abych to vysvětlila : film trvá 138 minut, ale prvních 54 minut vůbec nevíte o co jde a co tím básník vůbec chce říci. Pak se objeví mexické vojsko s přitroublým generálem a vy se dovtipíte, že jde o zbraně. Lépe řečeno o krádež zbraní a jejich následné změnění ve zlaté mexické dolary. Je to první western, kde se střílí jako u Stalingradu a krev "potůčkem teče:" Ještě nikdy jsem neviděla tak krvavý western a v tom je to bezesporu NOVÉ. Nicméně reřisér SAM PECKINPAH byl pojmem ve filmové tvorbě a tak jeho přínos je na tehdejší dobu moderní a fascinující, protože v 60. a 70. letech nebylo násilí na filmovém plátně vůbec myslitelné. Časy se mění, dnešní divák je na takové krváky zvyklý - ba, řekla bych, že mu to přijde v tomto filmu směšně málo. ()

kaylin

Je to dobrý western, o tom žádná. Je to neskutečně krvavé, neskutečně akční, neskutečně drsné, ale já jsem jednoduše zjistil, že mi víc sedí Sergio Leone a jeho pojetí westernu. Ital je více americký více emotivní a více westernoví, než Američané. Tady je to hodně dáno i mexickým zasazením velké části děje. Ale jak říkám, western výborný, jen mě tolik nesedl jako "Tenkrát na západě". ()

K.I.N.G. odpad!

Když mě film nedokáže zaujat ani natolik, abych na něm udržel oči a myšlenky, je něco špatně. Neobyčejně ukecaný a nudný western. Jedinou hvězdičku bych mohl dát aspon za zbytek filmu, který už jsem radši nechtěl vidět, ale nevěřím, že by se pak něco změnilo k lepšímu. ()

Maq

V kontrastu k Leonemu, který dovedl stylizaci k ultimu, čímž se jeho příběhy staly úplnou sračkou, tenhle Peckinpah hodně přiblížil žánr westernu směrem k filmovému realismu. Zajímavé charaktery a napínavě budovaná zápletka, všechno řádně špinavé ve vlastním i přeneseném smyslu slova. To je přínos, který velmi oceňuji. --- Těžkou skvrnou je onen tolik obdivovaný masakr v Aqua Verde. Realista naprosto ztratil koncept a zhroutil se do efektní slabomyslnosti. Věčná škoda. --- Zajímavý je etický profil Peckinpahových příběhů. Anglosaský bandita je civilizovanější než mexický revolucionář. I despekt k ženám má své rozumné opodstatnění vzhledem k době a poměrům. Tyhle věci jsou dnes - spolu s kouřením - v hollywoodské produkci tabu. Každá doba holt má své předsudky, i ta naše. ()

swed

Nová doba nesvědčí starým pořádkům, hrdinové Peckinpahových westernů by mohli vyprávět. Režisér použil téměř shodné téma i v pozdějším filmu "Pat Garrett a Billy Kid", oba snímky rovněž dokládají, že brutalita nemusí být vždy samoúčelná, ale může posloužit jako lyrický pomník padlých desperádů. Označení legenda je u "Divoké bandy" oprávněné. 9/10 ()

Toshiro

Pro mě jeden z nejlepších westernů. Je o dost akčnější, než Dolarová trilogie a na nic si nehraje. Závěrečná přestřelka fakt nářez. Scény z přepadení vlaku a vyhození mostu mi asi taky utkví na dlouho. ()

Thewho18

Zřejmě tady budu jediný komu se nelíbila ustřední dvojce leaderu ze staré školy William Holden a Ernest Borgnine. Obsadit jejich role zábavnějšími a charismatičtějšími typy byla by z toho ještě větší pecka. Větší prostor mohl dostat můj oblíbenec Warren Oates, to by byl šef party jak vyšitý:) Zábavnost pozdvihuje hlavně el general a jeho armáda. ()

Aleee89

Moje první setkání se Samem Peckinpahem, kterého jsem měla už dlouho v hledáčku, dopadlo podle očekávání. Peckinpah se mi v prvé řadě netrefil do noty žánrem. I mezi westerny jsem sice našla kousky, které jsem si celkem užila, ale Divoká banda mezi ně patřit nebude a taky se nic nemění na tom, že western prostě není můj oblíbený žánr. Je to v podstatě precizně udělaný film, Peckinpah se nebojí jít naproti násilí ještě více, než bývá obvyklé, ale Divoká banda mě jako celek neoslovila. K dalším Peckinpahovým filmům se budu dlouho přemlouvat. ()

Dont

Netradiční western, který se hodně liší od běžné westernové produkce své doby. Režie Sama Peckinpaha, reálie mexicko-amerického pomezí počátku 20. století, do kterých je příběh zasazen, a absence kladných postav dávají filmu speciální příchuť, kterou asi ne každý ocení, ale něco do sebe to má. Kdo se vypořádá s neskrývanou brutalitou (film je orámován dvěmi krvavými přestřelkami, přičemž v té druhé hraje hlavní roli kulomet), syrovými charaktery postav a nevadí mu klasické pomalejší westernové tempo, ten si může dopřát neobyčejnou filmovou podívanou. Sam Peckinpah se s tím nemazal, hranici mezi dobrem a zlem zcela potlačil, lidské hodnoty jako láska nebo pro westerny tolik charakteristickou čest nechal pošlapat a ženám přisoudil naprosto podřadnou společenskou úlohu. Divoký západ je v jeho podání skutečně divoký. Charismatický William Holden herecky dominuje v roli vůdce bandy. Není to dokonalé dílo, občas bych to prostříhal a vyhodil pár nepovedených flashbacků, ale je to originální pohled na přátelství, které má živnou půdu i mezi bandity a zloduchy. ()

Laurent

Ne, toto není zidealizovný Butch a Sundance, ani emocemi obtěžkané Tenkrát na západě. Kladné i záporné postavy byste v tomto snímku hledali jen těžko. Je to divoký západ. V té době neexistovali žádní Waynové ani Old Shatterhandové. Všechny role hrají herci, jejichž postavy jim uvěříte. Toto je opravdový WESTERN, dámi a pánové. ()

Fanucci

Až na nesmyslnou (ale opravdu efektní) závěrečnou střílečku je film strhující, charaktery postav dokonale vykreslené a zápletka originální. Mně se to moc líbilo...Spíš je to na 4,5 hvězdy ()

kagemush

Auta,letadla,kulomety,beztrestná jatka ve velkým ve jménu politiky a nazi zájmů, absence morálky i tam, kde by ji hledali pouze zůčastnění, zvrhlá krutost jen jako zábava,-tako tohle všechno mít na začátku 20.stol. kolem sebe a před sebou, a být starý unavený desperát,taky se radši zabiju. Aneb perfektně stvárněný a hezky po peckinpahovsku,konec jedné epochy. ()

gumli

Jeden z najlepších ale aj najkontroverznejších westernov.Známy herec John Wayne o tomto filme povedal,že úplne zrúcal mýtus starého západu vo westernových filmoch.Aj keď je to už starší film,je naozaj hodne násilný.Hneď na začiatku filmu je riadna krížová paľba a kopa mŕtvych vrátane civilov a žien.A na konci filmu neskutočný masaker guľometom.Sam Peckinpah zachytil tento film medzi dvoma konfliktmi,medzi dvoma odlišnými svetmi.Ten prvý je svet divokého západu,kde sa žije zo zbraňou a zbraňou sa aj umiera,lebo taký bol kódex cti na divokom západe.Ten druhý svet je už svet vlakov,automobilov,guľometov a modernejšej techniky.A pre takých ľudí ako bol vodca bandy Pike Bishop a jeho kumpánov už v tomto svete nie je miesto.Písal sa rok 1913 a bol to súmrak divokého západu.V tomto filme nie je akýsi morálny kódex,známy z väčšiny westernov,žiadny boj dobrá a zlá.Ani sa nesnaží analyzovať príčiny násilia,hlavný je výsledok.Je to akási zvrátená vízia konca divokého západu,ale veľmi dobré urobená. ()

/Pablo

Když darebáci pronásledují darebáky...Peckinpah zkoncoval s klasickým westernem a v téhle podívané orámované mexickou občanskou válkou staví své "hrdiny" před hotovou věc: Divoký západ už není to, co býval. Po dějové stránce "Divoká banda" připomíná jiný (anti)western "Butche Cassidyho a Sundance Kida", alespoň co se týče motivu poslední loupeže. Zatímco Hillův pohled na úpadek starého dobrého Západu na mě působil vcelku pohodově a beztarostně s kapkou melancholie po dobách dřívějších, Peckinpah si, jak známo, libuje v drsnosti a agresivitě. Ve světě úpadku morálních hodnot, který nám tu režisér servíruje, tak paradoxně hlavní protagonisty stojí život vědomí kamarádství čili jediné zaváhání, kdy se rozhodnou vysvobodit svého přítele a kumpána Angela. Úvodní scéna vtáhne do filmu jako žádná jiná, závěrečná je pak bezesporu legendární. Moc se mi líbily mexické reálie a výkon Ernesta Borgnina. ()

raffspIn

Závěrečná přestřelka je jedna z nehroších westernových scén co si pamatuju a uplně znehodnotí jinak slušný film. Dost nezajímavé jsou i postavy, ne chrakterem, ale tím co se během filmu dozvíme. Do bezmála dvouapůlhodiny by se vešlo mnohem víc. ()

MartinNDL

Nejsmutnější western ever. Western o konci westernů, o zlomu v dějinách, kdy přestávají platit zákony divokého západu a společnost se mění v moderní hnus. Tady už nejde o fight mezi dobrem a zlem, jde o souboj mezi minulostí (Pike, Deke, Freddie a ten starej Mexičan) a budoucností (šéf železnice, gen. Mapache), kdy ve vedlejších postavách členů gangu, armádě, rebelů atd. se oba postoje mísí a soupeří mezi sebou. "We're not gonna get rid of anybody! We're gonna stick together, just like it used to be! When you side with a man, you stay with him! And if you can't do that, you're like some animal, you're finished! *We're* finished! All of us!" takhle musí Pike obhajovat své postoje, které by před několika lety byly neotřesitelné. Vůbec na postavě Pikea je nejvíce cítit konec éry. Kdykoliv se někdo z jeho bandy pokusí srážet jeho autoritu, něco ve mně brečí. "Tell me, Mr. Harrigan, how does it feel? Getting paid for it? Getting paid to sit back and hire your killings... with the law's arms around you? How does it feel to be so goddamn right?" ptá se Deke šéfa železnice a dostává nejhorší možnou odpověď "Good." Oba představitelé oldschool se ale snaží bojovat s krutou realitou. "Hell, no; not after ridin' a half a case of dynamite into the river!" " Well, don't expect him to stay there! He'll be along... and you know it!" Zlom doby není jen v dialozích a postojích, ale i okatější skrze moderní techniku, drsný moment pro kovboje, když v Mexiku vidí přijíždět generála v automobilu, nebo v dostavníku odhalí kulomet a granáty. Nejsmutnější střet reality s minulostí je v postavě Freddieho Sykese, který snad i nám již přijde za zenitem, snad trochu jako blázen. Nakonec nám ale on dává naději v rozhovoru s Dekem. Sykes: "What are your plans, now?" Deke Thornton: "Drift around down here. Try to stay out of jail." Sykes: "Well, me and the boys got some work to do. You want to come with us? It ain't like it used to be; but it'll do." ()

Martin741

Moj druhy ci treti Sam Peckinpah, a opat ide o trefu do cierneho. Chvalim kvalitnu reziu, kde vidno Peckinpahov talent. K tomu priamociary a jednoduchy dej, kde sa sice prvu hodinu a pol deje len minimum, ale to zachrani zaverecny akcny masaker, kde sa striela pomaly na vsetko, co sa hybe. K tomu vyborny scenar o tom, ako sa Divoky Zapad zacal menit s nastupom Prvej Svetovej Vojny, dostavniky vymizli, namiesto nich nastupila zeleznica, drsna loajalita je tatam, zenske zacinaju kecat do chlapskych zalezitosti, a predtym boli len na sex a Wild Bunch je aj o tom, ako miestni ludia neboli pripraveni na tuto zmenu. Herci slapu na maximum, objavil sa tu aj William Holden /Sunset Boulevard/. Vyborny nasilny film, a od Sama Peckinpaha to najlepsie : 100 % ()

Rodriguez

Nevýrazný western, který ale do podvědomí diváka (i celého filmu) vstoupí finální scénou s těžkým kulometem. 90% ()

Gibsonův western nabírá slavné hvězdy

Gibsonův western nabírá slavné hvězdy

18.05.2019

Remake ikonického westernu Divoká banda od režírujícího Mela Gibsona (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, Statečné srdce) nabírá obsazení. V hlavních rolích se tak objeví Michael Fassbender, Jamie Foxx a… (více)

Mel Gibson natočí remake Divoké bandy

Mel Gibson natočí remake Divoké bandy

25.09.2018

Mel Gibson (Statečné srdce, Ve jménu krve) si svůj návrat mezi Hollywood užívá a jeho poslední projekty musí dělat radost nejednomu fanouškovi. Kromě natáčení nového filmu z druhé světové války… (více)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Will Smith a nejhorší den jeho života?

Will Smith a nejhorší den jeho života?

26.10.2013

To zní jako vydatný bulvár, ale ve skutečnosti jde o zápletku nadpřirozeného thrilleru Selling Time studia 20th Century Fox, ve kterém by si chtěl zahrát Will Smith. Scénář Dana McDermotta je o muži,… (více)